Resultat

UteDM Dalarna (2018-08-08)

Tillbaka


Förening
Ludvika FFI 
Adress
ABB arena, Ludvika 
Tävlingledare
Tobias Heldt 
Väderförhållande
sol, 22 grader och vindstilla 

K22 Längd - Final.
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Anna LENNMAN (-98)Falu IK5,18
 
 
F19 100m - Final.
(2018-08-08)
 Vind -1,5
Plac.NamnFöreningResultat
1Hannah HELLBOM (-00)Falu IK13.99
 
F19 Längd - Final.
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Hannah HELLBOM (-00)Falu IK4,83
 
 
F19 Kula - Final.
Vikt: 4 kg
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Lina LARSSON (-00)Säters IF10,33
 
 
F19 Spjut - Final.
Vikt: 600 gr
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Lina LARSSON (-00)Säters IF32,92
 
 
F17 200m - Final.
(2018-08-08)
 Vind +0,5
Plac.NamnFöreningResultat
1Elsa HÅRRSKOG (-01)IFK Mora FIK29.56
 
F17 300m Häck - Final.
Höjd: 76,2 cm
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Wilma BJÖRKMAN (-01)IFK Mora FIK50.40
 
F17 Längd - Final.
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Wilma BJÖRKMAN (-01)IFK Mora FIK4,51
2Elsa HÅRRSKOG (-01)IFK Mora FIK4,34
3Ebba ERIKSSON (-01)IFK Mora FIK3,95
 
 
F17 Kula - Final.
Vikt: 3 kg
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Hillevi CARLSSON (-02)Falu IK13,03
 
 
F17 Spjut - Final.
Vikt: 500 gr
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Felicia LEJROS (-01)Djurmo Sifferbo IF35,17
2Hillevi CARLSSON (-02)Falu IK31,37
3Wilma BJÖRKMAN (-01)IFK Mora FIK22,83
4Ebba ERIKSSON (-01)IFK Mora FIK18,53
 
 
F15 80m - Final.
(2018-08-08)
 Vind -2,0
Plac.NamnFöreningResultat
1Justina ESANGBEDO (-03)Kvarnsveden Friidrott10.71
2Thea ÄDLING RING (-03)IFK Mora FIK11.16
3Ida ERIKSSON (-04)IFK Mora FIK11.45
4Alice BRATTSTRÖM (-04)Ludvika FFI11.54
5Anna KRYSÉN (-03)Ludvika FFI12.10
 
F15 200m - Final.
(2018-08-08)
 Vind +0,5
Plac.NamnFöreningResultat
1Thea ÄDLING RING (-03)IFK Mora FIK27.79
2Alice ABRAHAMSSON (-03)Ludvika FFI29.48
3Ida ERIKSSON (-04)IFK Mora FIK29.56
4Carla TYSKHAGEN (-04)IFK Mora FIK30.27
Justina ESANGBEDO (-03)Kvarnsveden FriidrottDNS
 
F15 300m Häck - Final.
Höjd: 76,2 cm
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Tova OLAUSSON (-03)Ludvika FFI49.20
2Lina RYDÉN (-04)IFK Mora FIK57.33
 
F15 Längd - Final.
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Ebba HEDBERG (-03)Kvarnsveden Friidrott4,88
2Thea ÄDLING RING (-03)IFK Mora FIK4,65
3Carla TYSKHAGEN (-04)IFK Mora FIK4,32
4Karin HÅRRSKOG (-03)IFK Mora FIK4,21
5Ida ERIKSSON (-04)IFK Mora FIK4,03
6Alice BRATTSTRÖM (-04)Ludvika FFI3,92
 
 
F15 Kula - Final.
Vikt: 3 kg
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Justina ESANGBEDO (-03)Kvarnsveden Friidrott11,72
2Ebba HEDBERG (-03)Kvarnsveden Friidrott9,41
3Alde JOHANSSON (-04)IK Stål8,93
4Anna KRYSÉN (-03)Ludvika FFI8,66
5Lina RYDÉN (-04)IFK Mora FIK7,65
 
 
F15 Spjut - Final.
Vikt: 500 gr
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Justina ESANGBEDO (-03)Kvarnsveden Friidrott28,48
2Nicolina WIBERG (-04)IK Stål27,72
3Ebba HEDBERG (-03)Kvarnsveden Friidrott26,50
4Ida ERIKSSON (-04)IFK Mora FIK22,69
5Alde JOHANSSON (-04)IK Stål20,32
6Carla TYSKHAGEN (-04)IFK Mora FIK18,14
 
 
F13 60m - Final.
(2018-08-08)
 Vind +0,0
Plac.NamnFöreningResultat
1Vilma LYCK (-06)Leksands FIK8.76
2Tuva GROP (-05)Djurmo Sifferbo IF9.02
3Alice KOSJANOV (-05)Djurmo Sifferbo IF9.14
4Ellen HELDT CASSEL (-05)Ludvika FFI9.15
5Hanna ANDERSSON (-05)IK Stål9.43
6Natalia AHLMAN (-06)Ludvika FFI9.46
7Mathilda NEHME (-05)Ludvika FFI9.91
8Elin SJÖBLOM (-05)Ludvika FFI10.20
 
F13 200m - Final.
(2018-08-08)
 Vind +0,0
Plac.NamnFöreningResultat
1Vilma LYCK (-06)Leksands FIK31.96
2Tuva GROP (-05)Djurmo Sifferbo IF32.13
3Josefin ROSS (-05)Djurmo Sifferbo IF32.99
4Natalia AHLMAN (-06)Ludvika FFI33.18
5Christa DAHLIN SKOGTOFT (-05)IK Heros33.69
6Elin SJÖBLOM (-05)Ludvika FFI34.79
 
F13 Längd - Final.
Hoppzon
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Ellen HELDT CASSEL (-05)Ludvika FFI4,24
2Hanna ANDERSSON (-05)IK Stål4,10
3Tuva GROP (-05)Djurmo Sifferbo IF3,99
4Alice KOSJANOV (-05)Djurmo Sifferbo IF3,91
5Vilma LYCK (-06)Leksands FIK3,83
6Felicia ALVELIUS (-05)Djurmo Sifferbo IF3,67
7Natalia AHLMAN (-06)Ludvika FFI3,58
8Mathilda NEHME (-05)Ludvika FFI3,45
 
 
F13 Kula - Final.
Vikt: 2 kg
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Hanna ANDERSSON (-05)IK Stål12,54
2Ellen HELDT CASSEL (-05)Ludvika FFI9,97
3Felicia ALVELIUS (-05)Djurmo Sifferbo IF9,92
4Alice KOSJANOV (-05)Djurmo Sifferbo IF9,07
5Tindra SKOGTOFT (-06)IK Heros8,19
6Mathilda NEHME (-05)Ludvika FFI7,32
7Natalia AHLMAN (-06)Ludvika FFI7,06
8Elin SJÖBLOM (-05)Ludvika FFI6,77
 
 
F13 Spjut - Final.
Vikt: 400 gr
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Ellen HELDT CASSEL (-05)Ludvika FFI29,61
2Hanna ANDERSSON (-05)IK Stål26,23
3Felicia ALVELIUS (-05)Djurmo Sifferbo IF22,65
4Alice KOSJANOV (-05)Djurmo Sifferbo IF18,42
5Mathilda NEHME (-05)Ludvika FFI16,19
 
 
F11 60m - Final.
(2018-08-08)
 Vind +0,0
Plac.NamnFöreningResultat
1Lia HAGSTRÖM (-07)Säters IF9.55
2Thilde GREEN (-07)Säters IF10.23
Tillie YTFELDT (-08)
( utom tävlan )
Leksands FIK9.42   UT
 
F11 400m - Final.
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Lia HAGSTRÖM (-07)Säters IF1:14.14
2Nora JOHANSSON (-07)IK Stål1:15.83
Tillie YTFELDT (-08)
( utom tävling )
Leksands FIK1:21.26   UT
 
F11 Längd - Final.
Hoppzon (Tillie Ytfeldt utom tävlan)
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Lia HAGSTRÖM (-07)Säters IF4,20
2Nora JOHANSSON (-07)IK Stål4,02
3Thilde GREEN (-07)Säters IF3,51
Tillie YTFELDT (-08)Leksands FIK4,26   UT
 
 
F11 Nerfboll - Final.
Vikt: 150 gr (Tillie Ytfeldt utom tävlan)
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Nora JOHANSSON (-07)IK Stål33,86
2Lia HAGSTRÖM (-07)Säters IF31,31
3Thilde GREEN (-07)Säters IF26,57
Tillie YTFELDT (-08)Leksands FIK31,98   UT
 
 
F11 Kula - Final.
Vikt: 2 kg
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Lia HAGSTRÖM (-07)Säters IF9,08
2Thilde GREEN (-07)Säters IF5,19
Tillie YTFELDT (-08)Leksands FIK8,22   UT
 
 
Män 200m - Final.
(2018-08-08)
 Vind +1,5
Plac.NamnFöreningResultat
1Medhanie ASGEDOM (-93)Ludvika FFI26.92
 
Män Längd - Final.
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Yonus SAQI (-00)Kvarnsveden Friidrott4,90
2Medhanie ASGEDOM (-93)Ludvika FFI4,65
Max ANDERSSON (-95)Upsala IF6,97   UT
 
 
Män Kula - Final.
Vikt: 7,26 kg
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Yonus SAQI (-00)Kvarnsveden Friidrott7,78
 
 
Män Spjut - Final.
Vikt: 800 gr
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Yonus SAQI (-00)Kvarnsveden Friidrott38,29
2Jakob PETERSEN KLINGBERG (-68)Kvarnsveden Friidrott38,28
3Tobias HELDT (-72)Ludvika FFI29,85
4Johan SKOMOROWSKI (-73)Kvarnsveden Friidrott24,66
5Medhanie ASGEDOM (-93)Ludvika FFI23,74
 
 
M22 100m - Final.
(2018-08-08)
 Vind -1,5
Plac.NamnFöreningResultat
1Liban MOHAMED (-98)Falu IK12.20
2Yonus SAQI (-00)Kvarnsveden Friidrott12.74
 
M22 200m - Final.
(2018-08-08)
 Vind +1,5
Plac.NamnFöreningResultat
1Liban MOHAMED (-98)Falu IK24.56
 
P17 100m - Final.
(2018-08-08)
 Vind -1,5
Plac.NamnFöreningResultat
1Markus LIF (-01)IK Stål14.27
 
P17 Längd - Final.
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Markus LIF (-01)IK Stål4,33
 
 
P17 Kula - Final.
Vikt: 5 kg
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Markus LIF (-01)IK Stål6,86
 
 
P15 80m - Final.
(2018-08-08)
 Vind -1,1
Plac.NamnFöreningResultat
1Kristoffer ANDERSSON (-04)Falu IK9.89
2Olle HUBERT (-03)IK Heros10.11
3Adam HELLBOM (-04)Falu IK11.12
4Emil SIRSJÖ (-03)Kvarnsveden Friidrott11.32
5Arvid LANDSTRÖM (-03)Kvarnsveden Friidrott12.21
Noa SKOMOROWSKI (-03)Kvarnsveden FriidrottDNS
 
P15 200m - Final.
(2018-08-08)
 Vind +1,5
Plac.NamnFöreningResultat
1Kristoffer ANDERSSON (-04)Falu IK24.18
2Emil SIRSJÖ (-03)Kvarnsveden Friidrott27.33
3Arvid LANDSTRÖM (-03)Kvarnsveden Friidrott29.95
 
P15 300m Häck - Final.
Höjd: 76,2 cm
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Noa SKOMOROWSKI (-03)Kvarnsveden Friidrott45.91
2Arvid KLINGBERG (-03)Kvarnsveden Friidrott48.30
 
P15 Längd - Final.
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Kristoffer ANDERSSON (-04)Falu IK6,09
2Noa SKOMOROWSKI (-03)Kvarnsveden Friidrott5,31
3Arvid KLINGBERG (-03)Kvarnsveden Friidrott4,86
4Emil SIRSJÖ (-03)Kvarnsveden Friidrott4,05
5Arvid LANDSTRÖM (-03)Kvarnsveden Friidrott3,90
 
 
P15 Kula - Final.
Vikt: 4 kg
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Olle HUBERT (-03)IK Heros14,01
2Noa SKOMOROWSKI (-03)Kvarnsveden Friidrott12,45
3Adam HELLBOM (-04)Falu IK12,00
4Emil SIRSJÖ (-03)Kvarnsveden Friidrott8,09
Arvid KLINGBERG (-03)Kvarnsveden FriidrottX
 
 
P15 Spjut - Final.
Vikt: 600 gr
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Olle HUBERT (-03)IK Heros45,78
2Arvid KLINGBERG (-03)Kvarnsveden Friidrott36,94
3Noa SKOMOROWSKI (-03)Kvarnsveden Friidrott35,18
4Emil SIRSJÖ (-03)Kvarnsveden Friidrott29,43
5Arvid LANDSTRÖM (-03)Kvarnsveden Friidrott20,59
 
 
P13 60m - Final.
(2018-08-08)
 Vind +0,0
Plac.NamnFöreningResultat
1Johan PELLAS (-05)Djurmo Sifferbo IF9.01
2Benjamin BODIN (-06)Säters IF9.49
3Oskar BERGMAN (-06)IFK Mora FIK10.04
4William JANSSON (-06)Ludvika FFI10.39
5Elias VIKERSJÖ (-06)Ludvika FFI12.02
 
P13 200m - Final.
(2018-08-08)
 Vind +0,0
Plac.NamnFöreningResultat
1Johan PELLAS (-05)Djurmo Sifferbo IF31.73
2Oskar BERGMAN (-06)IFK Mora FIK32.13
 
P13 Längd - Final.
Hoppzon
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Oskar BERGMAN (-06)IFK Mora FIK4,28
2Benjamin BODIN (-06)Säters IF4,08
3Johan PELLAS (-05)Djurmo Sifferbo IF4,08
4William JANSSON (-06)Ludvika FFI3,43
5Sven HOLMGREN (-05)Ludvika FFI3,21
6Elias VIKERSJÖ (-06)Ludvika FFI2,32
 
 
P13 Kula - Final.
Vikt: 3 kg
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Benjamin BODIN (-06)Säters IF7,85
2Johan PELLAS (-05)Djurmo Sifferbo IF6,93
3Sven HOLMGREN (-05)Ludvika FFI6,50
4William JANSSON (-06)Ludvika FFI5,92
5Elias VIKERSJÖ (-06)Ludvika FFI5,47
 
 
P13 Spjut - Final.
Vikt: 400 gr
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Benjamin BODIN (-06)Säters IF23,77
2Sven HOLMGREN (-05)Ludvika FFI19,88
3Oskar BERGMAN (-06)IFK Mora FIK19,28
4William JANSSON (-06)Ludvika FFI16,46
5Elias VIKERSJÖ (-06)Ludvika FFI14,77
 
 
P11 60m - Final.
(2018-08-08)
 Vind +0,0
Plac.NamnFöreningResultat
1Casper JOHANSSON (-07)Säters IF10.02
2Gustaf HOLMGREN (-07)Ludvika FFI10.14
3jonathan DANIELSSON (-07)Säters IF11.64
Victor BLÅRAND (-08)
( utom tävlan )
IFK Mora FIK9.42   UT
 
P11 400m - Final.
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
Victor BLÅRAND (-08)
( utom tävlan )
IFK Mora FIK1:14.11   UT
 
P11 Längd - Final.
Hoppzon (Victor Blårand utomtävlan)
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Casper JOHANSSON (-07)Säters IF3,72
2Gustaf HOLMGREN (-07)Ludvika FFI3,40
3jonathan DANIELSSON (-07)Säters IF2,98
Victor BLÅRAND (-08)IFK Mora FIK3,74   UT
 
 
P11 Nerfboll - Final.
Vikt: 150 gr (Victor Blårand utomtävlan)
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Casper JOHANSSON (-07)Säters IF37,08
2Gustaf HOLMGREN (-07)Ludvika FFI28,55
3jonathan DANIELSSON (-07)Säters IF20,17
Victor BLÅRAND (-08)IFK Mora FIK29,04   UT
 
 
P11 Kula - Final.
Vikt: 2 kg
(2018-08-08)
Plac.NamnFöreningResultat
1Casper JOHANSSON (-07)Säters IF8,88
2Gustaf HOLMGREN (-07)Ludvika FFI6,77
3jonathan DANIELSSON (-07)Säters IF5,40
 
 
Mix17 Stafett 4x200m - Final.
(2018-08-08)
Plac.FöreningLagResultat
1IFK Mora FIKIFK Mora FIK2:05.1 /m
2Djurmo Sifferbo IFDjurmo Sifferbo IF2:08.4 /m
3Ludvika FFILFFI2:10.5 /m