Hoppa till sidans innehåll

Resultatlistor 2012


Här finns resultat från tävlingar som vi själva anordnat eller som någon av våra medlemmar deltagit i under 2012.

Sylvesterloppet Kalmar Dec 31

Plats Namn Tid Sträcka Klass
6
J-O Nilsson
37:47 10 M
19 Henrik Arrhenius 41:55 10 M
36 Erik Nilsson
44:30 10 M
45 Mikael Andersson
46:31 10 M

 

Visa svar


Dölj svar


Sylvesterloppet Göteborg Dec 31

Plats Namn Tid Sträcka Klass
229
Anders Tell
46:14 10 M

 

Visa svar


Dölj svar


Sylvesterloppet Olofström december 31.

Plats Namn Tid Sträcka Klass
6
Johannes Knoll
39:25 10,5 M
10 Fredrik Söderlind
46:37 10,5 M
12 Philip Landenstad
46:50 10,5 M
15 Johan Andersson
47:26 10,5 M
1 Marcus Andréason
40:31 10,5 M35
2 Mikael Held
41:16 10,5 M35
3 Thomas Fortell 51:27 10,5 M40
4 Eric Archer 51:29 10,5 M40
1 Johan Porshult 40:10 10,5 M40
3 Fredrik Rosenquist 44:52 10,5 M45
1 Peter Svensson 42:06 10,5 M50
2 Per-Olof Gunnarsson 44:32 10,5 M50
3 Gert Gustavsson 44:41 10,5 M50
8 Eddy Hultgren 54:06 10,5 M50
2 Stig Svensson 52:54 10,5 M55
3 Krister Åstrand 58:40 10,5 M55
2 Leif Gustafsson 51:06 10,5 M60
3 Johnny B Karlsson 58:58 10,5 M65
3 Elina Wahlberg 48:48 10,5 K
6 Moa Normark 53:05 10,5 K
1 Pauline Lindgren 47:14 10,5 K35
31 Sofia Fagerberg 53:48 10,5 Motion
32 Hans-Peter Ehrlow 53:58 10,5 Motion
52 Bo Ekström 62:27 10,5 Motion
53 Anna Ekström 62:47 10,5 Motion
61 Ann-Christin Kjellson 68:12 10,5 Motion

 

Resultat i lagtävling finns här.

Visa svar


Dölj svar


Skinkloppet Gränum december 2

Plats Namn Tid Sträcka Klass
3 Johan Porshult 46:34 12 Herr
21 Eddy Hultgren 1.06:46 12 Herr
25 Johnny B Karlsson 1.09:14 12 Herr
27 Bosse Ekström 1.15:22 12 Herr
28 Lars-Göran Olausson 1.19:32 12 Herr
3 Linnéa Estvik 1.04:12 12 Dam

 

Visa svar


Dölj svar


Borås 6-timmars 10 november.

Plats Namn Tid Sträcka Klass
55 Lars-Göran Olausson
6 tim
48258 m

 

Visa svar


Dölj svar


Bromölla november 10.

Plats Namn Tid Sträcka Klass
7 Peter Lendrop
3.38:18 42,2 M40
9 Thomas Dahlgren
3.44:31 42,2 M40
1 Thomas Letterkrantz
2.48:38 42,2 M45
5 Bengt-Åke Svensson
4.29:47 42,2 M65
1 Dan Nensén
4.36:06 42,2 M75
3 Sandra Bizzozero
4.15:20 42,2 K
7 Theve Nilsson
3.59:10 42,2 K35
5 Per Nilsson
1.21:17 21,1 Motion
7 Jonas Porshult
1.22:28 21,1 Motion
24 Erik Nilsson
1.33:46 21,1 Motion
25 Martin Adawi
1.33:47 21,1 Motion
6 Johan Tärnhuvud
35:58 10 Motion
8 Marcus Andréason
37:33 10 Motion

 

Visa svar


Dölj svar


Silpingeloppet 3 november

Plats Namn Tid Sträcka Klass
2 David Högberg 35:13 10 M
4 Johan Porshult 37:30 10 M
9 Peter Svensson 39:46 10 M
11 Fredrik Rosenqvist 41:31 10 M
12 Sven Olsson 42:27 10 M
18 Niklas Bohman 43:34 10 M
21 Thomas Fortell 44:42 10 M
7 Sandra Bizzozero 49:49 10 D
33 Jörgen Abrahamsson 50:19 10 M
10 Emmie Frej 53:56 10 D
35 Bo Ekström 54:24 10 M
36 Krister Johansson 57:19 10 M
40 Åke Johansson 59:48 10 M
41 Lars-Göran Olausson 60:50 10 M
42 Ola Ulvås 61:30 10 M

Visa svar


Dölj svar


6-timmars på Värendsvallen 27 oktober

Plats Namn Tid Sträcka Klass
7 Lars-Göran Olausson
6 tim
47125 m

Visa svar


Dölj svar


Växjö oktober 21.

19 Per Nilsson M 35 02:59:33
33 Ove Höglund M 45 03:06:30
40 Gert Gustavsson M 50 03:09:38
77 Johan Olsson M 40 03:22:00
137 Peter Lendrop M 40 03:36:19
207 Magnus Fovaeus M 50 03:55:35
208 Kim Johnsson M mot 03:55:49
258 Peter Löwenadler M 35 04:16:36
286 John Holthuis M 60 04:27:36
339 Desiree Hoberg K mot 05:40:31

Visa svar


Dölj svar


Bremen 9 oktober

Plats Namn Tid Sträcka Klass
3 Stefan Karlsson 38:37 10km M35
11 Göran Karlsson 47:03 10km M55
61 Kalle Strandh 50:04 10km M40
71 Marie Andersson 1:27:53 10km W35
3 Per-Olof Gunnarsson  1:30:17  21,097km  M50 
67  Catarina Olvedal  2:07:57  21,097km  W40 
14  Helena Hansson  2:08:23  21,097km  W55 
Karin Jönsson  2:13:08  21,097km  W70 
54  Åke Johansson  2:17:33  21,097km  M60 
12  Christina Ulveklint  2:22:18  21,097km  W60 
Thomas Letterkrantz  2:45:42  42,195km  M45 
Peter Svensson  3:02:36  42,195km M50 
Stefan Ulmeståhl  3:04:21  42,195km  M60 
41  Magnus Nilsson  3:18:34  42,195km  M40 
49  Krister Fransson  3:23:43  42,195km  M40 
Eva Johnsson  3:44:17 42,195km  W45 
10  Pernille Würtz  3:44:30  42,195km  W40 
Solveig Ohlsson  3:45:38  42,195km  W55 
117  Johnny Karlsson  3:45:55  42,195km  M45 
112 Thomas Fortell 3:49:28 42,195km M40
6 Birger Sörensson 3:58:38 42,195km M65
146  Chris Nyroos  4:05:05  42,195km  M40 
43 Stig Svensson 4:06:42 42,195km M55
11 Bengt-Åke Svensson 4:24:45 42,195km M65
127 Eddy Hultgren 4:37:37 42,195km M50
14 Per Carlström 4:43:37 42,195km M65
94 Bengt Mattsson 4:51:40 42,195km M35
40 Bo Ekström 4:56:17 42,195km M60
143 Jan Flinke 5:26:47 42,195km M50

Visa svar


Dölj svar


Salsjörundan 8 september

Plats Namn Tid Sträcka Klass
28 Niklas Bohman 33:47 7,5km M/K
29 Ola Weidenberg 33:52 7,5km M/K
51 Jennie Weidenberg 38:14 7,5km M/K
53 Sofia Fagerberg 38:21 7,5km M/K
57 Anette Ludvigsson 38:40 7,5km M/K
74 Bosse Ekström 42:00 7,5km M/K
79 Anders Sturesson 43:16 7,5km M/K

Visa svar


Dölj svar


Lidingöloppet 29 september.

Placering
(klass)
Klass Namn Född Tid
(brutto)
Tid efter
(klass)
Tempo
(min/km)
45 MK15 Jan-Olof Nilsson 1966 1:03:11 +31:44 4:12
  MK15 Marie Standberg   1:14:11    
998 MK15 Sofia Fagerberg 1981 1:21:51 +50:24 5:27
1950 MK15 Annette Ludvigsson 1985 1:29:11 +57:45 5:56
4046 MK15 Evelina Svensson 1985 1:47:02 +1:15:35 7:08
90 M30 Per Nilsson 1973 1:59:26 +56:09 3:58
132 M30 Johan Tärnhuvud 1984 2:02:38 +59:21 4:05
626 M30 Johannes Knoll 1984 2:16:30 +1:13:13 4:33
1224 M30 Krister Fransson 1969 2:25:01 +1:21:44 4:50
77 K30 Jannike Åkesson 1982 2:27:18 +27:24 4:54
1814 M30 Tommy Johannesson 1971 2:29:54 +1:26:37 4:59
121 K30 Mollie Nohave 1967 2:30:13 +30:19 5:00
2138 M30 Marcus Johansson 1977 2:32:49 +1:29:32 5:05
2182 M30 Håkan Nicklasson 1977 2:33:10 +1:29:54 5:06
2425 M30 Henrik Nydahl 1981 2:35:05 +1:31:48 5:10
2432 M30 Johan Kalmteg 1973 2:35:09 +1:31:52 5:10
251 K30 Elina Wahlberg 1988 2:37:35 +37:41 5:15
2894 M30 Fredrik Svensson 1982 2:38:44 +1:35:27 5:17
4131 M30 Fredrik Söderlind 1972 2:46:40 +1:43:23 5:33
4278 M30 Johan Olausson 1983 2:47:31 +1:44:14 5:35
4377 M30 Peter Olsson 1973 2:48:06 +1:44:49 5:36
6366 M30 Anders Sundelin 1970 2:59:37 +1:56:20 5:59
1236 K30 Eva Nilsson 1966 3:03:42 +1:03:48 6:07
9408 M30 Tomas Jensen 1974 3:31:32 +2:28:16 7:03
9772 M30 Bengt Mattsson 1976 3:45:10 +2:41:53 7:30
10838
M30 Stig Nydahl 1946 3:56:53
+2:53:36
7:53
3348
K30 Katarina Sundelin 1964 4:23:28
+2:23:34
8:46

Visa svar


Dölj svar


KSK Triathlon Sprint 8 september

Plats Namn Klass Simning+T1 Cykling T2 Löpning Totalt
3 Johannes Knoll M 13:26 33:02 00:22 18:42 1:05:32
4 Johan Tärnhuvud M 15:26 32:23 00:28 18:27 1:06:44
13 Jonas Porshult M 14:46 35:47 00:29 19:29 1:10:31
4 Johan Porshult M Motion 15:37 35:53 00:40 19:02 1:11:12
4 Elina Wahlberg K Motion 16:44 41:30 01:06 22:34 1:21:54
11 Pernille Wurtz  K Motion 19:25  47:16  00:50  24:07  1:31:38 
30  John Holthuis  M Motion 20:33  47:35  02:07  29:04  1:39:19 

Visa svar


Dölj svar


Förbifarten Katrineholm september 22.

Plats Namn Tid Sträcka Klass
138 Jörgen Abrahamsson
50:37 10 km Tävling

 

Visa svar


Dölj svar


DM terräng 20 september Karlsnäs.

Plats Namn Tid Sträcka Klass
1 Emmie Freij
09:47 2 km F18-19
2 Johan Tärnhuvud 14:33 4 km M
1 Eddy Hultgren 18:37 4 km H50
1 Anders Persson 20:25 4 km H55

 

Visa svar


Dölj svar


Stockholm halvmarathon 15 september

Plats Namn Tid Sträcka Klass
3670 Jonas Hillerbratt 1:48:28 21,097km M
6222 John Holthuis 2:03:07 21,097km M

Visa svar


Dölj svar


Hultsfred 8 september

Plats Namn Tid Sträcka Klass
4 Lars-Göran Olausson 5:11:04 42,195km M60

Visa svar


Dölj svar


Veberödsloppet 15 september

Plats Namn Tid Sträcka Klass
1 Thomas Letterkrantz 1:20:21 21,1km M45
2 Peter Svensson 1:28:18 21,1km M50

Visa svar


Dölj svar


Bråviksloppet 8 september

Plats Namn Tid Sträcka Klass
4 Thomas Dahlgren 1:27:50 21,1km M

Visa svar


Dölj svar


Klkubbmästerskap, 2 varv i Bastasjö. September 11.

Förnamn Efternamn Tid Klass
Jannike Åkesson 31:52 K
Ulrica Skagert 37:41 K35
Ann-Sofie Olsson 38:33 K40
Helen Rydell 43:43 K40
Anna-Karin Wijk 44:14 K40
Johan Tärnhuvud 27:17 M
Sven Olsson 32:50 M
Fredrik Svensson 32:55 M
Niklas Bohman 33:23 M
Jonas Porshult 28:37 M35
Peter Löwenadler 35:11 M35
Mikael Åström 34:39 M40
Peter Lendrop 36:42 M40
Jörgen Abrahamsson 37:39 M40
Jörgen Andersson 37:42 M40
Jan-Olof Nilsson 29:34 M45
Tomas Falck 33:05 M45
Fredrik Rosenquist 34:14 M45
Per-Olof Gunnarsson 31:16 M50
Eddy Hultgren 33:43 M50
Anders Persson 37:56 M55
Bennie Torstensson 38:13 M55
Krister Åstrand 39:57 M55
Börje Persson 35:42 M60
Bo Ekström 42:08 M60
Krister Johansson 43:15 M60
Birger Sörensen 39:10 M65
Per Carlström 44:38 M65
Sixten Winberg 60:31 M85
Andreas Hoberg 26:36 Motion

Visa svar


Dölj svar


Tjejmilen Stockholm 1 september

Plac. Namn Klass   Resultat
84 » Anna Johansson Tjejmilen tidtagning 42:50
746 » Ulrica Skagert Tjejmilen tidtagning 49:07
2045 » Filippa Lundgren Tjejmilen tidtagning 52:51
2645 » Jennie Weidenberg Tjejmilen tidtagning 54:00
2780 » Birgitta Germundahl Tjejmilen tidtagning 54:16
5018 » Helena Sörbris Tjejmilen tidtagning 57:52
5968 » Monika Andersson Tjejmilen tidtagning 59:14
6176 » Helena Hansson Tjejmilen tidtagning 59:33
6338 » Ann-Christine Olofsson Tjejmilen tidtagning 59:48
10323 » Tina Svensson Tjejmilen tidtagning 01:06:36
11524 » Ann-Mari Svensson Tjejmilen tidtagning 01:09:32
12870 » Lotta Wahnström Tjejmilen tidtagning 01:14:29
14009 » Gunilla Garnborn Tjejmilen tidtagning  01:23:09

Visa svar


Dölj svar


DM 10000m 28 augusti

Placering DM Namn Klubb Klass Tid
1*   Andreas Hoberg Kalmarsund MS 33.46.09
2*   Anton Elmström Ålems Ok MS 34.12.63
3 DM-1 Adelegn Sjöberg UF Contact P15 34.22.46
4*   Mikael Bäcklund Högby IF MS 34.49.60
5 DM-2 Johan Tärnhuvud Team Blekinge MS 35.21.92
6*   Markus Andersson Högby IF MS 35.40.12
7 DM-3 David Högberg Team Blekinge MS 35.50.34
8*   Tobias Ingvarsson  Högby IF  M35  36.04.82 
  Thomas Letterkrantz  Team Blekinge  M45  36.26.63 
10    Björn Petersson  KA2  M35  36.31.46 
11    Mikael Held  Team Blekinge  M35  38.19.68 
12  DM-1  Sandra Södergren  FIF Gnistan  KS  38.41.00 
13    Magnus Nilsson  Team Blekinge  M40  39.43.70 
14    Karl-Johan Johnsson  Team Blekinge  MS  39.45.89 
15   Pelle Gunnarsson  Team Blekinge  M50  39.47.71 
16    Niklas Bohman  Team Blekinge  MS  42.04 preliminärt 
17  DM-2  Jannike Åkesson  Team Blekinge  KS  42.21.13 
18    Anders Tedblad  Team Blekinge  M35  43.27.95 
19    Bo Hoff  Ronneby OK  M50  43.29.07 
20    Eddy Hultgren  Team Blekinge  M50   44.19.36
21  DM-3  Sara Elfving  KSS  K40  45.24.88 
22    Thomas Sundström  Ronneby OK  M40  45.59.29 

Visa svar


Dölj svar


Finspång marathon 25 augusti

Plats Namn Tid Sträcka Klass
5 Thomas Dahlgren 3:51:58 42,195km M

Visa svar


Dölj svar


Wellnesloppet, Ronneby, 19 augusti

Plats Namn Tid Sträcka Klass
8 Fredrik Rosenquist
46:10 10 km
M

 

Visa svar


Dölj svar


Prinsens minne 17 augusti

Plats Namn Tid Sträcka Klass
9 Per Nilsson 1:22:20 21,097 M
146 Håkan Nicklasson 1:43:21 21,097 
28  Jannike Åkesson  1:47:51  21,097 
451  Lars-Göran Olausson  2:22:21  21,097 

Visa svar


Dölj svar


AXA Fjällmaraton, augusti 11.

Plats Namn Tid Sträcka Klass
20 Team Nilsson, Erik och Theve
8.52.23 42 195 m Mix Duo

Visa svar


Dölj svar


Malmö halvmarathon 11 augusti

Plats Namn Tid Sträcka Klass
12 Johan Tärnhuvud 1:17:08 21,097 m

M tävling

24 Johannes Knoll 1:21:27 21,097 m M tävling
41 Peter Svensson 1:26:09 21,097 m M tävling
57 Magnus Nilsson 1:30:27 21,097 m M tävling
61 Tomas Alexandersson 1:31:03 21,097 m M tävling
65 Pelle Gunnarsson 1:32:42 21,097 m M tävling
101 Niklas Bohman  1:38:10  21,097 m  M tävling 
13  Elina Wahlberg 1:39:46  21,097 m  K tävling 
15 Maria Magnusson 1:42:21 21,097 m K tävling
16  Sara Lindblom  1:43:22  21,097 m  K tävling 
109  Anders Tell  1:43:25 21,097 m  M tävling 
111 Börje Persson  1:44:04  21,097 m  M tävling 
448  Anders Rinaldo  1:44:58  21,097 m  M motion 
452  Anders Persson  1:45:04  21,097 m  M motion 
27  Eva Johnsson  1:48:12  21,097 m  K tävling 
382  Zoe Borg  2:08:58  21,097 m  K motion 

Visa svar


Dölj svar


A.Gustisspelen, augusti 4.

Plats Namn Tid Sträcka Klass
2 Niklas Bohman 5.44,81 1500 m M
3 Eddy Hultgren 6.05,14 1500 m M
3 Carl Bohman 14,47 60 m P7
1 Carl Bohman 3.05,91 600 m P7

 

Visa svar


Dölj svar


Stockholm Jubileumsmarathon 2012,

Plats Namn Tid Sträcka Klass
470 Gert Gustavsson 3:26:40 42195 m M
627 Johan Kalmteg 3:33:08 42195 m M
645 Per Nilsson 3:31:59 42195 m M
1447 Peter Lendrop 3:51:02 42195 m M
1556 Henrik Nydahl 3:40:56 40075 m M
2241 Stefan Karlsson 3:51:15 40075 m M
2370 John Holthuis 4:36:06 42195 m M
2494 Bengt-Åke Svensson 4:41:20 42195 m M
925 Berit Eriksson 4:28:06 40075 m K
4676 Dan Nensén 4:39:18 40075 m M
4823 Lars Håkansson 4:43:39 40075 m M
5397 Roland Eriksson 5:07:47 40075 m M

 

Visa svar


Dölj svar


Kalmarmilen, augusti 1.

Plats Namn Tid Sträcka Klass
26 Johan Tärnhuvud 36:01 10km M
43 J-O Nilsson 37:44 10km M
46 Mikael Held 37:56 10km M
102 Fredrik Söderlind 41:28 10km M
163 Henrik Arrhenius 43:39 10km M
189 Fredrik Rosenquist 44:31 10km M
249 Magnus Fovaeus 46:24 10km M
270 Anneli Johansson 1.02.12 10km K
316 Karolina Söderlind 1.07.22 10km K

 

Visa svar


Dölj svar


Swiss alpine marathon 28 juli

Plats Namn Tid Sträcka Klass
620 Per Nilsson 10:46:08 78km M
767 Bengt-Åke Svensson 11:42:14 78km M

Visa svar


Dölj svar


Baltic midnight race 21 juli

Plats Namn Tid Sträcka Klass
5 Johan Tärnhuvud 35:02 10km M
10 Johannes Knoll 36:35 10km M
14 Peter Svensson 39:30 10km M
15 Pelle Gunnarsson 39:42 10km M
11 Jannike Åkesson 42:22 10km K
12 Elina Wahlberg 43:21 10km K
24 Niklas Bohman 43:37 10km M
26 Anders Tell 44:35 10km M
16 Sofia Swartz 44:41 10km K
30 Kim Johnsson 45:59 10km M Motion
17 Eva Johnsson 47:10 10km K
18 Moa Normark 47:12 10km K
19 Solveig Ohlsson 47:27 10km K
39 Anders Persson 47:41 10km M Motion
30 Jörgen Abrahamsson 51:06 10km M
21 Sandra Bizzozero 51:30 10km K

Visa svar


Dölj svar


Kustmaran 2012, juni 30.

Marathon herrar

Marathon damer

Halvmarathon herrar

Halvmarathon damer

Visa svar


Dölj svar


Kristianopel Runt, juni 30.

10 km herrar

10 km damer

5 km

2,5 km pojkar

2,5 km flickor

0,9 km

Visa svar


Dölj svar


Hornsjön runt 21 juli

Plats Namn Tid Sträcka Klass
8 J-O Nilsson 43:23 11km M
72 Fredrik Rosenqvist 52:38 11km M

Visa svar


Dölj svar


Victorialoppet 15 Juli

Plats Namn Tid Sträcka Klass
16 Thomas Letterkrantz 32:07 9km M tävling
6 Mikael Held 33:59 9km Motion
41 Eric Archer 34:03 9km M tävling
8 Marie Svensson 37:10 9km K tävling
107 Fredrik Rosenqvist 39:58 9km M tävling
328 Per-Ola Jonasson 42:40 9km Motion
37 Ann-Christin Kjellsson 48:27 9km Motion
553 Anders Sturesson 48:50 9km Motion
564 Bo Ekström 49:05 9km Motion
629 Åke Johansson 52:49 9km Motion
678 Lars-Göran Olausson 55:40 9km Motion
21 Gabriel Högberg 8:04 2km P12
101 Emil Lönquist 10:27 2km P10
72 Zakarias Lönquist 10:42 2km P12

Visa svar


Dölj svar


Startskottet Kristianstad 6juli

Plats Namn Tid Klass Distans
14 Karl-Johan Johmsson 19:15 M 5km
104 Emelie Johsson 29:46 K 5km

Visa svar


Dölj svar


Rosenbomspelen 16-17 juni, Karlskrona.

Plats Namn Tid Sträcka Klass
1 Eddy Hultgren 5.59,70 1500 m M
6 Eddy Hultgren 12.41,26 3000 m M

 

Visa svar


Dölj svar


Mardrömmen 19 juni.

Resultatlista

Visa svar


Dölj svar


VM-milen 8 maj

Plats Namn Tid Klass
5 Johan Tärnhuvud 35.15,76 M
9 Thomas Letterkrantz 36.41,58 M
10 Johannes Knoll 36.56,64 M
11 Jan-Olov Nilsson 37.00,41 M
12 Jonas Porshult 37.39,09 M
3 Jannike Åkesson 41.23,37 K

Visa svar


Dölj svar


Stockholm marathon 2 juni

Plats Namn Tid Klass
125 Per Nilsson 2:52:45 M
141 Johan Tärnhuvud 2:54:00 M
163 Johannes Knoll 2:55:17 M
315 Jan-Olov Nilsson 2:59:59 M
448 Stefan Karlsson 3:04:47 M
46 Meta Steinbach-Olsson 3:13:29 K
888 Jonas Porshult 3:14:31 M
909 Stefan Ulmeståhl 3:14:55 M
940 Marcus Andréasson 3:15:19 M
1212 Gert Gustavsson 3:19:52 M
106 Jannike Åkesson 3:24:30 K
1873 Henrik Arrhenius 3:27:26 M
2362 Erik Nilsson 3:31:50 M
221 Elina Wahlberg 3:35:31 K
3273 Henrik Nydahl 3:40:33 M
3437 Johan Olsson 3:42:10 M
342 Sofia Swartz 3:42:52 K
3632 Karl-Johan Johnsson 3:43:51 M
3782 Peter Lendrop 3:45:11 M
4736 Peter Olsson 3:52:25 M
  Theve Nilsson 4:03:09 K
7818 Stig Svensson 4:20:33 M
1708 Zoe Borg 4:27:09 K
8418 Johnny Karlsson 4:27:24 M
8960 Dan Nensén 4:34:40 M
9192 Johan Olausson 4:37:52 M
2131 Ann-Christin Kjellsson 4:39:09 K
9450 Conny Andersson 4:42:04 M
9898 Gustav Linge 4:50:34 M
2591 Berit Eriksson 4:53:10 K
10017 Roland Eriksson 4:53:10 M
10146 Lars Håkansson 4:55:59 
10164 Per Carlström 4:56:25 
10712 Bo Ekström  5:13:18 

Visa svar


Dölj svar


Kullamannen 19 maj

Plats Namn Tid Sträcka Klass
20 Jenny Svensson 1.28.41 12,4km K

Visa svar


Dölj svar


Rödebyloppet 2juni

 

Plats Namn Tid Sträcka Klass
1 Thomas Letterkrantz 17.08 4800m M
5 Anders Tedblad 19.54 4800m M
6 Niklas Bohman 20.38 4800m M
8 Göran Tedblad 20.55 4800m M
10 Eddy Hultgren 22.29 4800m M
11 Jörgen Abrahamsson 22.33 4800m M

Visa svar


Dölj svar


Lidingöloppet on tour Karlskrona 27 maj.

Placering Namn Tid Distans Klass
3
Johan Tärnhuvud
37.09 10 km

8 Fredrik Söderlind 44.20    
9 Jannike Åkesson 44.38    
11 Peter Olsson 46.49    
13 Kim Johnsson 47.28    
17 Niklas Bohman 48.22    
21 Mattias Nilsson 49.34    
31 Tomas Jensen 53.50    
32 Ted Lindholm 53.51    
39 Susanne Nilsson 56.28    
48 Ingrid Hansson 1.08.09    

Visa svar


Dölj svar


Riga marathon 20 maj.

Placering Namn Tid Distans Klass
71 Thomas Börjesson
3.11.52 42.195 M
576 Solveig Ohlsson 4.17.16 42.195 K
764 Bengt-Åke Svensson 4.46.04 42.195 M
791 Helena Hansson 4.51.04 42.195 K
1771 Karin Jönsson 2.09.25 21.097 K
2230 Christina Ulveklint 2.31.28 21.097 K

 

Visa svar


Dölj svar


Köpenhamn marathon 20 maj.

Placering Namn Tid Distans Klass
7644 John Holthuis
4.43.30 42.195 M

Visa svar


Dölj svar


Blodomloppet Karlskrona 14 maj

Placering

Namn

Tid

Distans

Klass

Notering

  Sixten Winberg   5 km Stavgång  
196 Emelie Johansson 30.41 5 km K  
582 Marie Andersson 43.45 5 km K  
620 Birgitta Persson 52.59 5 km K  
625 Lena Schubert 55.49 5 km K  
1 Stefan Karlsson 17.25 5 km M  
14 Anders Tedblad 20.56 5 km M  
33 Paulo Lewehagen 23.13 5 km M  
7 Johan Tärnhuvud 35.58 10 km M  
9 Jonas Porshult 36.52 10 km M  
10 Marcus Andréason 36.59 10 km M  
13 J-O Nilsson 37.44 10 km M  
14 Johannes Knoll 37.53 10 km M  
16 Tommy Johannesson 38.45 10 km M  
19 Pelle Gunnarsson 39.12 10 km M  
21 Krister Fransson 40.03 10 km M  
25 Karl-Johan Johnsson 40.33 10 km M  
36 Johan Olsson 42.13 10 km M  
40 Erik Nilsson 42.40 10 km M  
46 Thomas Fortell 43.42 10 km M  
61 Johan Olausson 44.39 10 km M  
62 Niklas Bohman 44.40 10km M  
87 Johnny Karlsson d.y. 45.46 10 km M  
88 Mattias Nilsson 45.55 10 km M  
93 Tomas Jensen 46.18 10 km M  
94 Micke Åström 46.18 10 km M  
96 Eddy Hultgren 46.37 10 km M  
112 Peter Löwenadler 48.08 10 km M  
157 Birger Sörensson 50.47 10 km M  
179 Rickard Nilsson 51.50 10 km M  
181 Johnny Karlsson 52.02 10 km M  
206 Jörgen Abrahamsson 53.57 10 km M  
? John Holthuis 54.29 10km M  
234 Bo Ekström 56.21 10 km M  
260 Åke Johansson 1.00.03 10 km M  
5 Meta Steinbach-Olsson 42.46 10 km K  
8 Sofia Swartz 44.13 10 km K  
14 Jenny Svensson 46.05 10 km K  
35 Theve Nilsson 50.15 10 km K  
98 Helena Hansson 56.49 10 km K  
105 Afaf Adawi 57.49 10 km K  
120 Janice Nilsson 58.50 10 km K  
146 Karin Jönsson 1.02.21 10 km K  
161 Christina Ulveklint 1.07.04 10 km K  

 

Visa svar


Dölj svar


Strömsund marathon 12 maj

Placering Namn Tid Distans Klass
7 Aurore Byström 3.39.54 42.195 K

Visa svar


Dölj svar


Wärnamo kvartsmarathon 5 maj

Placering Namn Tid Distans Notering
40 Gert Gustavsson 43:54 10,549  
         

Visa svar


Dölj svar


Göteborgsvarvet, 21.1 km, 12 maj.

Placering

Namn

Tid

Distans

Klass

Notering

179 Stefan Karlsson 1.18.26   M  
181 Johan Tärnhuvud 1.18.31   M  
268 Thomas Letterkrantz 1.20.21   M  
456 Johannes Knoll 1.23.07   M  
1279 Mikael Held 1.28.43   M  
1553 Gert Gustafsson 1.29.42   M  
2132 Fredrik Söderlind 1.31.56   M  
2149 Peter Svensson 1.32.00   M  
2223 Magnus Möller 1.32.14   M  
136 Jannike Åkesson 1.32.59   K  
2566 Johan Olsson 1.33.16   M  
191 Marie Svensson 1.34.29   K  
3405 Anders Tedblad 1.35.23   M  
3454 Johan Kalmteg 1.35.31   M  
281 Mollie Nohave 1.36.45   K  
291 Pija Lavås 1.36.56   K  
5258 Göran Tedblad 1.39.07   M  
5546 Göran Karlsson 1.39.38   M  
5814 Peter Olsson 1.40.04   M  
6370 Kim Johnsson 1.41.04   M  
623 Sara Lindblom 1.42.01   K  
650 Åse Möller 1.42.14   K  
7482 Patrik Mårtensson 1.43.01   M  
751 Maria Magnusson 1.43.18   K  
8184 Johan Olausson 1.44.04   M  
8724 Anders Tell 1.44.51   M  
1023 Karla Blum Fagerström 1.45.28   K  
9305 Paulo Lewenhagen 1.45.40   M  
10180 Tomas Jensen 1.46.58   M  
1274 Eva Johnsson 1.47.12   K  
11242 Anders Persson 1.48.29   M  
11418 Peter Löwenadler 1.48.42   M  
1892 Marie Strandberg 1.50.21   K  
1936 Moa Normark 1.50.36   K  
? Mikael Åström 1.51.08   M  
13908 Per Kask 1.52.12   M  
15904 Thomas Holthuis Dunér 1.54.49   M  
16226 Mikael Andersson 1.55.14   M  
16707 Birger Sörensson 1.55.52   M  
17245 Anders Wiklander 1.56.36   M  
3782 Zoe Borg 1.57.04   K  
3828 Kerstin Freij 1.57.14   K  
18224 Börje Persson 1.57.59   M  
19328 John Holthuis 1.59.25   M  
4838 Lize-Lotte Larsson 2.00.08   K  
5283 Linda Nilsson 2.01.26   K  
5767 Filippa Lundgren 2.02.58   K  
6209 Jenny Bengtsson 2.04.29   K  
22075 Fredrik Hultman 2.04.33   M  
22449 Per Nilsson 2.05.14   M  
22594 Bo Ekström 2.05.31   M  
6648 Susanne Nilsson 2.05.56   K  
6787 Anki Kjellson 2.06.16   K  
7571 Helen Steen 2.08.48   K  
7573 Vendela Normark Granetoft 2.08.53   K  
24377 Henrik Germundahl 2.09.43   M  
7843 Gunilla Fagerström 2.09.46   K  
9926 Karin Jönsson 2.18.00   K  
27145 Stig Nydahl 2.19.36   M  
10297 Livia Holthuis Dunér 2.19.50   K  
27247 Krister Johansson 2.20.07   M  
27281 Lars Håkansson 2.20.17   M  
27407 Mats Johansson 2.20.57   M  
10810 Isabella Normark 2.22.19   K  
11473 Christina Ulveklint 2.26.35   K  
29513 Patric Kalnins 2.39.34   M  

 

Visa svar


Dölj svar


Lundaloppet 10km, Maj 6.

Placering

Namn

Tid

Distans

Klass

Notering

42 Maria Magnusson
45.40 10 km K  

Visa svar


Dölj svar


Kungsholmen Runt, 1/2 Marathon, Maj 5.

Placering

Namn

Tid

Distans

Klass

Notering

7 Thomas Börjesson
1.24.09 21,1 km
M50  

Visa svar


Dölj svar


Lidingö Ultra 50K, april 28.

Placering

Namn

Tid

Distans

Klass

Notering

248 Bengt-Åke Svensson 5.54.59 50 km M  
109 Eddy Hultgren 2.57.19 26 km M  

 

Visa svar


Dölj svar


Växjöloppet 1maj

Plats Namn Tid Sträcka Klass
5 Stefan Karlsson 36.42 10km M
18 Mikael Held 38.57 10km M
255 Mikael Åström 47.43 10km M
6 Marie Svensson 44.00 10km K
94 Linda Nilsson 53.59 10km K
6 Johan Tärnhuvud  1.19.45  21.1km
52  Johan Olsson  1.34.00  21.1km
136  Thomas Fortell  1.45.08 

21.1km

140  Anders Persson  1.46.06  21.1km
147  Tomas Jensen  1.48.01  21.1km 
212  Stig Nydahl  2.11.36  21.1km 
10  Aurore Byström  1.40.45  21.1km 

Visa svar


Dölj svar


Sydkustloppet, april 28

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

4 Jonas Porshult 1.24.57 21,1km M  
32 Jannike Åkesson
1.32.42 21,1 km K
 
116 Sofia Swartz 1.44.03 21,1 km K  
407 Helena Hansson 2.15.28 21,1 km K  

Visa svar


Dölj svar


Paris marathon, april 15

Placering

Namn

Tid

Distans

Klass

Notering

25989 Anki Kjellson 4.35.40 42,2 km K  
28128 Anette Flinke
4.47.21 42,2 km K  

Visa svar


Dölj svar


Charlotte Racefest North Carolina, april 14

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

319 Jörgen Abrahamsson 54.36 10 km M
 

 

Visa svar


Dölj svar


Sölvesborg april 6.

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

2 Johan Tärnhuvud 48:26 12,9 km M  
4 Johannes Knoll 50:48 12,9 km M  
5 Henrik Nilsson 52:15 12,9 km M  
8 Fredrik Svensson 59:12 12,9 km M  
3 Magnus Nilsson 55:19 12,9 km M40  
2 Johan Porshult 51:40 12,9 km M45  
7 Fredrik Rosenquist 55:36 12,9 km M45  
3 Pelle Gunnarsson 54:06 12,9 km M50  
6 Bosse Ekström 1.15:31 12,9 km M60  
2 Caroline Lindquist 53:21 12,9 km K  
3 Jannike Åkesson 57:09 12,9 km K  
6 Elina Wahlberg 1.00:46 12,9 km K  

 

Visa svar


Dölj svar


Marsloppet Karlshamn, mars 25

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

2 Emil Lönquist 18:53 3,8 km P11  
3 Zacharias Lönquist 20:55 3,8 km P11  
1 Jannike Åkesson 44:10 10,5 km KS  
3 Johnny Karlsson
49:58 10,5 km MS  
4 Börje Persson
51:27 10,5 km MS  
5 Eddy Hultgren
51:41 10,5 km MS  
6 Johnny B Karlsson
57:39 10,5 km MS  
7 Jörgen Abrahamsson
1.00:55 10,5 km MS  
9 Tomas Jensen 49:57 10,5 Motion  
12 Anders Persson 51:29 10,5 Motion  
14 Amko Dreca 52:54 10,5 Motion  
33 Lars-Göran Olausson 65:18 10,5 Motion  
2 Caroline Lindqvist
1.27:31 21,1 km KS  
3 Elina Wahlberg
1.37:20 21,1 km KS  
5 Maria Magnusson
1.43:34 21,1 km KS  
6 Moa Normark
1.46:23 21,1 km KS  
7 Emmie Freij
1.52:41 21,1 km KS  
2
Pernille Wurtz
1.57:05 21,1 km K40  
5
Johannes Knoll
1.24:32 21,1 km MS  
6 Johan Tärnhuvud 1.27:39 21,1 km MS  
7 Niklas Bohman 1.41:47 21,1 km MS  
8 Peter Löwenadler 1.48:42 21,1 km MS  
1 Stefan Karlsson 1.22:11 21,1 km M35  
1 Johan Porshult 1.20:40 21,1 km M45  
2 Thomas Letterkrantz 1.22:00 21,1 km M45  
4 Ove Höglund 1.22:48 21,1 km M45  
5 J-O Nilsson 1.23:08 21,1 km M45  
9 Ola Weidenberg 1.52:23 21,1 km M45  
1 Gert Gustavsson 1.27:40 21,1 km M50  
2 Peller Gunnarsson 1.29:19 21,1 km M50  
1 Dan Nensén 2.02:15 21,1 km M75  
16 Anders Rinaldo 1:45:44 21,1km Motion  
22 Bo Ekström 2:11:27 21,1km Motion  

Visa svar


Dölj svar


Maxilöpet, Bromölla 10 mars

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

3
Jannike Åkesson
43.35 10 km Dam
39 Eddy Hultgren 49.04 10 km Herr  

Visa svar


Dölj svar


Sunna open, Karlskrona 14-15/1 2012

Placering

Namn

Tid

Sträcka

Klass

Notering

9
Eddy Hultgren
6:03,84 1500 m M50
 
2 Eddy Hultgren 12:47,23 3000 m M50  

 

Visa svar


Dölj svar


Tjörn Triathlon 1/2 Ironman 1 Sep

Plats Namn Simning 1930m T1 Cykel 90km T2 Löpning 21,1km Total Tid
15 H-Sen Johan Tärnhuvud 40:21 2:28 2:34:59 1:18 1:21:55 4:40:57
21 H-Sen Johannes Knoll 33:17 1:50 2:42:36 0:53 1:31:43 4:50:18
7 D-Mot
Elina Wahlberg 45:42 2:22 3:21:47 1:35 1:46:15 5:58:01

Visa svar


Dölj svar


Kalmar Mini Triathlon 16 Aug

Plats Namn Simning 386m T1 Cykel 18km T2 Löpning 4.2km Total Tid
9 H Sen Johan Tärnhuvud 9:53 2:08 26:15 1:38 14:06 54:02
15 H Mot Håkan Nicklasson 9:28 1:59 26:12 1:54 16:27 56:02
38 H Mot Johan Olsson 9:58 2:50 28:46 2:07 16:02 59:45
30 H Sen Mikael Andersson 14:17 2:10 31:23 1:50 17:49 1:07:31
19 D Sen Sandra Bizzozero 11:16 2:59 35:30 2:07 20:26 1:12:20
216 H Mot John Holthuis 10:59 3:58 36:01 2:52 21:26 1:15:19
116 D Mot Lillemor Stjernholm 13:44 2:45 37:36 2:29 21:51 1:18:28

Visa svar


Dölj svar


Kalmar Ironman 18 Aug

Plats Namn Simning 3860m T1 Cykel 180km T2 Löpning 42,2km Total Tid
51 H45
J-O Nilsson
1:30:10 5:01 5:12:55 4:42 3:46:47 10:39:37
102 H35 Jonas Porshult 1:17:50 4:29 5:22:51 2:43 3:53:36 10:41:32
85 H25 Pär Holst 1:19:24 9:08 6:05:52 7:18 4:01:36 11:43:19
140 H30 Henrik Nilsson 1:31:32 8:52 5:40:03 7:15 4:15:39 11:43:24
175 H45 Ola Weidenberg 1:32:11 12:31 7:11:56 10:35 4:51:28 13:58:43
247 H35 Marcus Johansson 1:29:04 8:30 6:35:41 14:12 5:45:06 14:12:36

Visa svar


Dölj svar


AXA Malmö Triathlon 5 Aug

Plats Namn Simning 400m T1 Cykel 20km T2 Löpning 5km Total Tid

8 D-Mot

Pia Gunnarsson 8:54 1:54 49:14 2:43 28:09 1:30:53

Visa svar


Dölj svar


Vansbro Triathlon 1/2 Ironman 7 juli

Plats Namn Simning 1930m T1 Cykel 90km T2 Löpning 21,1km Total Tid
19 H-sen
Johannes Knoll
35:45 2:37 2:25:45 1:02 1:26:08 4:31:17

35

H-sen

Johan Tärnhuvud
50:01 3:04 2:20:56 1:16 1:28:46 4:44:49

8 H-Mot

Håkan Nicklasson
42:21 3:41 2:24:47 2:54 1:43:46 4:57:29
46 H-Mot Krister Fransson 55:19 3:22 2:36:49 2:37 1:44:51 5:22:58
48 H-Mot Magnus Möller 57:20 3:06 2:37:21 ? 1:46:56 5:24:43

5 D-Mot

Elina Wahlberg 50:01 3:27 2:53:41 1:55 1:44:35 5:33:39

9 D-Mot

Jannike Åkesson 54:40 3:29 2:57:53 1:56 1:48:33 5:46:31
11 D-Mot Karla Bluhm-Fagerström 47:39 6:04 2:59:40 3:22 1:53:01 5:49:46
21 D-Mot Eva Nilsson 53:15 5:53 3:02:18 3:18 2:15:55 6:20:39

Visa svar


Dölj svar


Sövde Triathlon 1/2 Ironman 15 juli

Plats Namn Simning 1930m T1 Cykel 90km T2 Löpning 21,1km Total Tid
17 H-35
Jonas Porshult
35:52 2:45 2:37:59 1:35 1:33:30 4:51:38

60

H-Mot

Johan Olsson
48:29 4:58 2:56:29 2:52 1:49:28 5:42:15

Visa svar


Dölj svar


Karlskrona Triathlon Sprint 20 juni

Plats Namn Simning 750m T1 Cykel 20km T2 Löpning 5km Total Tid
4 H-sen
Johannes Knoll
13:53 00:57 29:43 00:37 18:06 1:03:16
6 H-sen Jonas Porshult 13:17 1:18 31:53 00:42 18:47 1:05:57

8

H-sen

Johan Tärnhuvud
16:01 2:02 30:11 1:16 17:38 1:07:08

4 D-Sen

Jannike Åkesson 17:02 1:10 35:15 00:53 20:37 1:14:57

5 D-Sen

Elina Wahlberg 15:52 1:20 36:39 1:14 21:43 1:16:48

8 D-Sen

Pia Gunnarsson 16:57 1:38 49:46 1:24 29:44 1:39:29

Visa svar


Dölj svar


Frankfurt Ironman EM 8 juli

Plats Namn Simning 3860m T1 Cykel 180km T2 Löpning 42,2km Total Tid
208 H-45
J-O Nilsson
1:23:56 6:40 5:35:02 4:07 4:42:02 11:51:47

Visa svar


Dölj svar


Postadress:
Team Blekinge LF - Friidrott
Tennvägen 11 A
37150 Karlskrona

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info