Hoppa till sidans innehåll

Resultatlistor 2014


Här finns resultat från tävlingar som våra medlemar har deltagit i under 2014.

Sylvesterloppet Göteborg, 31 December

Plats Namn Klass Tid
260 L-G Olausson M50+ 10 km 66:31

Visa svar


Dölj svar


Sylvesterloppet Olofström, 31 December

Plats (Klass) Namn Klass Tid
2 Jenny Grettve K35 10,55 km 48:46
3 Malin Gustavsson K35 10,55 km 49:33
3 Elsa Håkansson K50+ 10,55 km 62:21
69 Anki Kjellsson Motion 10,55 km 66:26
 
1 Jonatan Björnberg Män 10,55 km 36:48
1 Stefan Karlsson M40 10,55 km 37:58
2 Marcus Andréason M35 10,55 km 40:29
1 Roger Kjellsson M45 10,55 km 40:49
1 Lennart Carlsson M50 10,55 km 41:21
4 Kalle Johnsson Män 10,55 km 42:36
4 Håkan Nicklasson Motion 10,55 km 44:02
6 Philip Landestad Män 10,55 km 45:50
14 Kim Johnsson Motion 10,55 km 46:27
6 Ola Weidenberg M45 10,55 km 47:59
6 H-P Ehrlow M55 10,55 km 50:40
6 Micke Åström M40 10,55 km 51:37
8 Eddy Hultgren M55 10,55 km 53:06
2 Birger Sörensson M70 10,55 km 54:45
5 Åke Johansson M65 10,55 km 68:53
71 Bosse Ekström Motion 10,55 km 70:58
 
56 B-Å Ljungquist Motion 5,8 km 37:18

Visa svar


Dölj svar


Sylvesterloppet Kalmar, 31 December

Plats Namn Klass Tid
5 David Högberg Män 10km 35:09
20 J-O Nilsson Män 10km 38:58

Visa svar


Dölj svar


Tomtespelen, Karlskrona, 14 December

Plats Namn Klass Tid
4 Jonatan Björnberg M 1500m 4:07,78
5 Olle Meijer M 1500m 4:23,92

Visa svar


Dölj svar


Personliga rekordens tävling, Växjö, 13-14 December

Plats (Klass) Namn Klass Sträcka
1 Peter Lendrop M45, 12-timmars 108,255 km
2 Gert Gustavsson M55, 24-timmars 101,150 km
1 Namida Aneskans M, 6-timmars 46,082 km
1 Eddy Hultgren M55, 12-timmars 42,356 km

Visa svar


Dölj svar


Stockholm Tunnel Run, 22 November

Plats Namn Klass Tid
71 Sofia Martinsson Elit Dam 54:47
 
161 Johannes Knoll Elit Herr 38:40
192 Thomas Börjesson Elit Herr 39:24
120 Filip Kroon Motion 39:42
22903 Lars Håkansson Motion 1:05:48

Visa svar


Dölj svar


Borås 6-Timmars, 8 November

Plats Namn Klass Sträcka
112 L-G Olausson Herrar 6-timmar 45 828m
139 Peter Svensson Herrar 6-timmar 21 475m

Visa svar


Dölj svar


Jämjöhalvan, 8 November

Länk

Visa svar


Dölj svar


Testlopp 6km, 4 November

Namn Tid
Sara Rohdin 29:34
Susanne Nilsson 31:34
Eva Jonasson 31:58
Victoria Letterkrantz 32:38
Kethy Andersson 32:43
Krisanti Johansson 33:26
Lisbeth Johansson 33:27
Zoe Borg 33:35
Elsa Håkansson 33:38
Anette Karlsson 37:43
 
Jonas Porshult 22:08
Peter Svensson 23:32
Håkan Nicklasson 24:18
Olof Blivik 24:34
Fredrik Rosenquist 25:19
Daniel Larsson 26:06
Fredrik Svensson 26:13
Micke Åström 27:36
Thomas Falck 28:07
Eddy Hultgren 28:16
Krister Åstrand 29:17
Birger Sörensson 30:58

Visa svar


Dölj svar


Silpingeloppet, 2 November

Plats Namn Klass Tid
1 Caroline Lindquist K 10km 39:38
3 Elina Wahlberg K 10km 43:36
5 Linnéa Estvik K 10km 47:57
6 Sofia Swartz K 10km 48:57
 
1 Jonatan Björnberg H 10km 32:58
2 Johan Tärnhuvud H 10km 35:23
5 Peter Svensson H 10km 39:40
12 Sven Olsson H 10km 42:52
17 Ola Weidenberg H 10km 43:54
20 Niklas Bohman H 10km 45:37
22 Micke Åström H 10 km 46:55
39 Bosse Ekström H 10km 60:37
 
1 Björn Pettersson H 3,6km 12:27

Visa svar


Dölj svar


Skannelopet, 1 November

Plats Namn Klass Tid
7 Eddy Hultgren H55 7,1km 34:39

Visa svar


Dölj svar


Österlen Marathon, 1 November

Plats Namn Klass Tid
17 Gert Gustavsson H 42,2km 3:26:12

Visa svar


Dölj svar


KM 1500m Västra Mark, 28 Oktober

Plats Namn Klass Tid
1 Pauline Jeppsson
K 1500m 5:27
2 Ulrika Skagert
K 1500m 5:28
3 Elina Wahlberg
K 1500m 5:53
4 Pernille Würtz K 1500m 5:55
 
1 Stefan Karlsson H 1500m 4:45
2 Johan Tärnhuvud
H 1500m 4:47
3 Jonas Porshult
H 1500m 4:48
4 Johan Porshult
H 1500m 4:50
5 Sven Olsson
H 1500m 5:28
6 Kim Jonsson
H 1500m 5:32
7 Thomas Börjesson
H 1500m 5:33
8 Per Bodenhem
H 1500m 5:44
9 Anton Jakupi
H 1500m 6:05
10 Jörgen Abrahamsson
H 1500m 6:11
11 Sam Jonsson
H 1500m 6:47

Visa svar


Dölj svar


Lago Maggiore Marathon, 19 Oktober

Plats Namn Klass Tid
16 Eva Johnsson K 42,2km 3:44:25
32 Eva Nilsson K 42,2km 4:06:08
36 Solveig Olsson K 42,2km 4:22:39
53 Catarina Olvedahl K 42,2km 4:51:07
59 Anette Flinke K 42,2km 5:21:28
60 Helena Hansson K 42,2km 5:29:13
 
160 Göran Karlsson H 42,2km 3:39:53
323 Birger Sörensson H 42,2km 4:08:44
426 John Holthuis H 42,2km 4:33:41
471 Per Carlström H 42,2km 5:24:20
 
3 Caroline Lindquist K 21,1km 1:27:19
8 Elina Wahlberg K 21,1km 1:39:03
82 Linnéa Estvik K 21,1km 1:58:55
159 Meta Steinbach Olsson K 21,1km 2:13:02
179 Lisbeth Johansson K 21,1km 2:17:05
180 Karin Jönsson K 21,1km 2:16:49
230 Christina Ulveklint K 21,1km 2:33:14
 
6 Stefan Karlsson H 21,1km 1:20:20
81 Stefan Ulmeståhl H 21,1km 1:35:59
285 Eddy Hultgren H 21,1km 1:50:04
603 Bengt Mattsson H 21,1km 2:32:50
625 Jan Flinke H 21,1km 2:49:30

Visa svar


Dölj svar


Terräng-SM, Eskilstuna, 18 Oktober

Plats Namn Klass Tid
23 Björn Pettersson M35-M55 8000m 29:47
 
35 Jonatan Björnberg Män 4000m 12:54
 
24 Olle Meijer P16-P17 4000m 13:54

Visa svar


Dölj svar


Varberg Halvmarathon, 18 Oktober

Plats Namn Klass Tid
11 Jenny Grettve D 21,1km 1:45:34
 
30 Kalle Johnsson H 21,1km 1:31:57

Visa svar


Dölj svar


Växjö Marathon, 18 Oktober

Plats Namn Klass Tid
1 Thomas Letterkrantz M50 2:50:59
3 Johannes Brink M35 3:03:24
4 Peter Svensson M50 3:06:15
11 Roger Kjellsson M45 3:13:07
5 Lennart Carlsson M50 3:15:21
8 Johan Olsson M40 3:26:34
18 Peter Lendrop M45 3:43:01
18 Per Harrtoft M50 4:00:23
12 L-G Olausson M55 5:12:37

Visa svar


Dölj svar


Karlslundsloppet, 4 Oktober

Plats Namn Klass Tid
6 Andreas Hoberg Män 10 km 36:40
11 Jonas Porshult Män 10 km 38:02

Visa svar


Dölj svar


Hövdingeloppet, Mölleröd, 4 Oktober

Plats Namn Klass Tid
3 Linnéa Estvik K 10km 50:42
 
2 Johan Tärnhuvud H 10km 37:41
20 Anders Persson H 10km 49:12

Visa svar


Dölj svar


Spånga 6-timmar, 4 Oktober

Plats Namn Klass Sträcka
1 Gert Gustavsson M55 6-timmar 68607m

Visa svar


Dölj svar


Malmö Halvmarathon, 4 Oktober

Plats Namn Klass Tid
7 Ulrica Skagert K 21,1km Tävling 1:36:08
8 Elina Wahlberg K 21,1km Tävling 1:38:19
10 Eva Johnsson K 21,1km Tävling 1:41:55
267 Carina Melin K 21,1km Motion 2:14:55
 
416 Joakim Fagerberg M 21,1km Motion 1:53:12
590 Ola Ulvås M 21,1km Motion 2:01:59
 
9 Pelle Gunnarsson M 10km Tävling 42:43

Visa svar


Dölj svar


Testlopp 6km, 30 September

Namn Tid
Pauline Jeppsson 24:33
Ulrica Skagert 25:20
Elina Wahlberg 25:41
Pernille Würtz 25:43
Mia Magnusson 25:49
Eva Johnsson 27:31
Susanne Nilsson 31:43
Lisbeth Johansson 32:31
Sofia Martinsson 32:43
Krisanti Johansson 32:48
Eva Jonasson 33:31
 
Thomas Letterkrantz 21:18
Lennart Carlsson 23:02
Thomas Börjesson 23:06
Roger Kjellsson 23:10
Tony Larsson 23:22
Magnus Carlsson 24:22
Niklas Bohman 24:38
Anders Pettersson 24:54
Fredrik Rosenquist 24:58
Kim Johnsson 25:01
Håkan Nicklasson 25:06
Sven Olsson 25:16
Tomas Falck 26:31
Mattias Nilsson 27:19
Lars Noresten 27:30
Marcus Gullbing 28:33
Krister Åstrand 28:44
Jörgen Abrahamsson 29:13
Birger Sörensson 30:25
Johan Håkansson 32:17

Visa svar


Dölj svar


Lindingöloppet 10km, 28 September

Plats Namn Klass Tid
602 Sofia Martinsson MK 10km 57:09

Visa svar


Dölj svar


Lidingöloppet, 27 September

Plats Namn Klass Tid
106 Anna Johansson K 30km 2:29:16
259 Mollie Nohave K 30km 2:37:29
274 Marie Strandberg K 30km 2:37:56
926 Sofia Fagerberg K 30km 2:54:30
959 Solveig Ohlsson K 30km 2:55:00
1293 Eva Nilsson K 30km 3:00:51
2717 Catarina Olvedahl K 30km 3:25:34
2985 Ann-Christin Kjellson K 30km 3:31:01
3279 Anette Flinke K 30km 3:37:44
3852 Annette Ludvigsson K 30km 3:54:24
 
198 Johan Tärnhuvud M 30km 2:06:07
227 Per Nilsson M 30km 2:06:59
346 Stefan Karlsson M 30km 2:11:27
511 J-O Nilsson M 30km 2:14:13
633 Rikard Karlsson M 30km 2:16:35
762 Peter Svensson M 30km 2:19:13
1072 Lennart Carlsson M 30km 2:23:43
2779 Håkan Nicklasson M 30km 2:37:43
2894 Johan Oluasson M 30km 2:38:27
3936 Jens Söderström M 30km 2:44:32
3985 Peter Lendrop M 30km 2:44:45
4236 Peter Olsson M 30km 2:46:13
4239 Henrik Nydahl M 30km 2:46:14
5294 Tomas Jensen M 30km 2:52:17
8547 Per Harrtoft M 30km 3:13:45
10137 Martin Werner M 30km 3:29:09
11808 Stig Nydahl M 30km 4:01:19
 
2396 Elsa Håkansson MK 15km 1:32:19
3222 Lisbeth Johansson MK 15km 1:37:56
4707 Anette Karlsson MK 15km 1:56:12

Visa svar


Dölj svar


Bromölla Marathon, 21 September

Plats Namn Klass Tid
1 Gert Gustavsson M55 42,2km 3:26:27
3 Peter Lendrop M45 42,2km 3:44:43
 
2 Sofia Swartz K 21,1km 1:42:28
 
4 Roger Kjellsson M 21,1km 1:28:13
8 Kenneth Kjellsson M 21,1km 1:34:29
14 Ola Weindenberg M 21,1km 1:42:58
 
2 Elina Wahlberg K 10km 44:19
3 Mia Magnusson K 10km 44:49
 
11 Niklas Bohman M 10km 42:03
27 Thomas Sundström M 10km 48:55

Visa svar


Dölj svar


Musikmilen, Växjö, 20 September

Plats Namn Klass Tid
116 Malin Alkhagen K 10km 55:02
182 Lisbeth Johansson K 10km 59:09
195 Carina Melin K 10km 1:00:05
234 Anette Karlsson K 10km 1:05:00
 
82 Namida Aneskans M 10km 43:26

Visa svar


Dölj svar


Salsjörundan, 13 September

Plats Namn Klass Tid
1 Jonatan Björnberg 7,5 km 25:04
4 Stefan Karlsson 7,5 km 28:39
8 Roger Kjellsson 7,5 km 30:53
20 Ola Weidenberg 7,5 km 33:41
57 Åke Johansson 7,5 km 45:04
61 Bo Ekström 7,5 km 46:58

Visa svar


Dölj svar


Veberödsrundan, 13 September

Plats Namn Klass Tid
4 Eddy Hultgren H55, 21.1km 1:47:47

Visa svar


Dölj svar


Helsingborgs Marathon, 13 September

Plats Namn Klass Tid
85 Gert Gustavsson H 42,2 km 3:23:54
875 L-G Olausson H 42,2 km 5:12:05

Visa svar


Dölj svar


Stockholm Halvmarathon, 13 September

Plats Namn Klass Tid
4214 Annette Garsén Gustavsson K 21,1km 2:20:52
 
582 Rikard Karlsson H 21,1 km 1:29:35
4935 Luiz Otavio Carvalhal H 21,1 km 1:54:08

Visa svar


Dölj svar


Klubbmästerskap, 7,5km Bastasjö, 9 September

KM Klass Namn Tid
1 1:a KS Caroline Lindquist 31:29
2 2:a KS Elina Wahlberg 34:02
3 1:a K35 Sara Rohdin 36:47
4 1:a K45 Eva Johnsson 37:53
5 2:a K45 Eva Nilsson 41:10
6 2:a K35 Malin Alkhagen 42:25
7 3:a K35 Zoe Borg 43:09
8 1:a K55 Lisbeth Johansson 43:32
9 2:a K55 Elsa Håkansson 43:51
10 1:a K40 Susanne Nilsson 44:18
11 4:a K35 Eva Jonasson 45:00
12 1:a K60 Kethy Andersson 45:37
 
1 1:a HS Jonathan Björnberg 25:33
2 2:a HS Philip Persson 26:44
3 3:a HS Johan Tärnhuvud 26:56
4 1:a H50 Thomas Letterkrantz 27:44
5 1:a H45 Roger Kjellsson 30:26
6 1:a H40 Jimmy Jonasson 30:33
7 2:a H40 Stefan Karlsson 30:34
8 2:a H50 Thomas Börjesson 30:41
9 4:a HS Mikael Borefur 30:59
10 3:a H50 Lennart Carlsson 31:09
11 3:a H40 Erik Nilsson 31:30
12 1:a H35 Håkan Nicklasson 32:25
13 5:a HS Sven Olsson 32:52
14 6:a HS Kim Johnsson 33:02
15 2:a H35 Daniel Larsson 33:56
16 7:a HS Fredrik Svensson 35:16
17 4:a H40 Mikael Åström 36:15
18 1:a H55 Eddy Hultgren 36:57
19 5:a H40 Marcus Gullbing 37:07
20 2:a H55 Krister Åstrand 37:40
21 8:a HS Joakim Fagerberg 39:08
22 1:a H70 Birger Sörensson 40:23
23 9:a HS Sam Johnsson 44:12

Visa svar


Dölj svar


Halmstad Triathlon, 7 September

Medeldistans
1900m   90km
  21km
Plats Namn Klass Tid Simning
T1 Cykling
T2 Löpning
4 Linnéa Estvik KS Tävling 5:38:41 33:17* * 3:00:02 1:43 2:05:22
 
3 Jonas Porshult H35 Tävling 4:38:59 25:06 1:59 2:36:09 1:01 1:34:39
6 Håkan Nicklasson H Motion 4:47:27 27:34 2:24 2:27:41 1:56 1:47:47

Visa svar


Dölj svar


DM 5000m, Västra Mark, 7 September

Plats(Klass) DM Namn   Klass Tid
1 Guld Hanna Södergren FIF Gnistan KS 19:56,04
2 Silver Elina Wahlberg Team Blekinge KS 21:37,04
1 Brons Sofia Swartz Team Blekinge K35 21:58,27
 
1 Guld Olle Meijer Team Blekinge HS 17:09,90
1 Silver Niklas Bohman Team Blekinge H35 21:25,94
1 Brons Eddy Hultgren Team Blekinge H55 23:23,08
    Daniel Malmquist IF Udd HS DNF
    Lukas Mårtensson IF Udd HS DNF

Visa svar


Dölj svar


Tjejmilen, 6 September

Plats Namn Klass Tid
66 Anna Johansson 10 km 41:54
103 Pauline Jeppsson 10 km 43:07
1026 Filippa Lundgren 10 km 50:24
4220 Emma Stahre 10 km 57:19
8819 Helena Hansson 10 km 1:04:00
9181 Matilda Svensson 10 km 1:04:35
11238 Ingrid Hansson 10 km 1:08:25
16272 Gunilla Garnborn 10 km 1:34:47

Visa svar


Dölj svar


Karlshamn Triathlon, 6 September

Sprint  Distans
750m   20km
  5km
Plats Namn Klass Tid Simning
T1 Cykling
T2 Löpning
4 Elina Wahlberg K Tävling 1:17:22 14:49 1:01 38:25 0:41 22:28
 
31 Ola Weidenberg H Motion 1:23:50 16:18 2:15 41:03 1:02 23:14
32 Thomas Sundström H Motion 1:24:01 16:46 1:23 39:40 0:55 25:19
41 Martin Söderberg H Motion 1:26:49 23:59 1:17 41:04 1:14 19:27
45 Per Granberg H Motion 1:28:08 20:11 1:58 40:00 1:04 24:57
51 John Holthuis H Motion 1:34:28 17:23 3:32 44:18 1:10 28:06

Visa svar


Dölj svar


Väckelsångsloppet, 31 Augusti

Plats Namn Klass Tid
46 Johan Olsson Män 18,4 km 1:32:37

Visa svar


Dölj svar


Tjörn Triathlon, 30 Augusti

Medeldistans
1900m   90km
  21km
Plats Namn Klass Tid Simning
T1 Cykling
T2 Löpning
24 Thomas Emricsson H45 5:17:37 40:11 4:08 2:37:05 2:59 1:53:16

Visa svar


Dölj svar


Göteborgsvarvets Seedningslopp Växjö, 30 Augusti 

Plats Namn Klass Tid
9 Jenny Grettve Kvinnor 10 km 46:00
 
3 Filip Kroon Män 10 km 37:06
5 Stefan Karlsson Män 10 km 37:36
38 Johan Olsson Män 10 km 42:23
40 Kim Johnsson Män 10 km 42:30
63 Per Granberg Män 10 km 44:22
90 Kalle Johnsson Män 10 km 46:00
106 Lars Johansson Män 10 km 46:58

Visa svar


Dölj svar


DM 10 000m, Västra Marks IP, 26 Augusti

140826DM

Visa svar


Dölj svar


Landskrona Marathon, 24 Augusti

Plats Namn Klass Tid
23 Eddy Hultgren Män 21,1 km 1:52:24

Visa svar


Dölj svar


UltraVasan, 23 Augusti

Plats Namn Klass Tid
8 Gert Gustavsson H55, 90 km 9:54:47
 
22 Sofia Fagerberg KS, 45 km 4:57:24

Visa svar


Dölj svar


Nattpuls Sölvesborg, 16 Augusti

Plats Namn Klass Tid
146 Annette Ludvigsson Damer 6,5 km 48:34

Visa svar


Dölj svar


Kalmar IronMan, 16 Augusti

Ironman Distans
3860m   180km
  42,2km
Plats Namn Klass Tid Simning
T1 Cykling
T2 Löpning
15 Eva Nilsson K45 12:26:28 1:21:52 6:12 5:58:54 8:16 4:51:09
 
19 Johannes Knoll H30 9:42:39 1:02:47 2:56 4:56:10 1:48 3:38:58
23 J-O Nilsson H45 10:30:59 1:19:45 4:31 5:24:51 4:39 3:37:13
53 Peter Lendrop H45 11:02:13 1:13:15 7:35 5:44:58 6:02 3:50:23
324 Jimmy Jonasson H40 12:56:47 1:28:52 6:03 6:39:55 5:37 4:36:20

Visa svar


Dölj svar


Prinnsen Minne, Halmstad, 16 Augusti

Plats Namn Klass Tid
47 Marie Strandberg Damer 21,1 km 1:44:41

Visa svar


Dölj svar


Kalmar Mini Triathlon, 13 Augusti

Mini distans
520m   18km
  4,2km
Plats Namn Klass Tid Sim
T1 Cykel
T2 Löp
50 Elin Bommenel K Motion 1:11:45 12:32 3:34 33:21 1:41 20:38
 
6 Johan Tärnhuvud M Tävling 51:24 10:09 1:21 24:45 1:14 13:58
16 Jonas Porshult M Tävling 55:51 10:33 1:04 27:45 1:13 15:18
3 Håkan Nicklasson M Motion 56:43 10:02 2:02 25:57 1:38 17:06
27 Thomas Emricsson M Tävling 59:28 10:59 1:30 28:24 1:21 17:15
212 Krister Fransson M Motion 1:10:48 13:46 2:38 31:58 2:32 19:56

Visa svar


Dölj svar


Testlopp 6km, 12 Augusti

Namn Tid
Pauline Jeppsson 24:24
Ulrica Skagert 25:29
Sofia Swartz 26:44
Elina Wahlberg 27:15
Eva Johnsson 27:41
Sofia Martinsson 30:37
Malin Alkhagen 32:18
Kethy Andersson 32:57
Lisbeth Johansson 33:23 
Eva Jonasson 33:48
Krisanti Johansson 34:38
Elsa Håkansson 35:14
  
Olle Meijer 21:16 
Stefan Karlsson 21:37
Thomas Letterkrantz 21:57
Martin Söderberg 21:58
Thomas Börjesson 23:32
Lennart Carlsson 23:44
Roger Kjellsson 23:50
Magnus Nilsson 23:57
J-O Nilsson 24:23
Mikael Borefur 24:44
Kim Johnsson 25:08
Magnus Carlsson 25:29
Sven Olsson 26:08
Thomas Falck 26:14
Daniel Larsson 26:23
Per Granberg 26:24
Fredrik Svensson 26:56
Daniel Ryman 26:57
Micke Åström 27:28
Anders Tell 28:07
Marcus Gullbring 28:49
Eddy Hultgren 28:53
Krister Åstrand 29:30
Mikael Svensson 31:41
Fredrik Svensson 32:23
Johan Håkansson 32:56
Sam Johnsson 33:09

Visa svar


Dölj svar


Västervik Triathlon, 9 Augusti

Olympisk distans
1500 m 40 km
10 km
Plats Namn Klass Tid Sim   
Cykel
Löp
5 Thomas Sundström H45 2:58:47 29:59 1:23:11 1:05:37

Visa svar


Dölj svar


Stockholm Ultra, 9 Augusti

Plats Namn Klass Tid
32 Gert Gustavsson Män 50 km 4:21:36

Visa svar


Dölj svar


AXA Fjällmarathon, 9 Augusti

Plats Namn Klass Tid
323 Krister Fransson Herrar 43 km 6:19:52
447 Håkan Nicklasson Herrar 43 km 7:06:45
 
91 Elin Bommenel Damer 13,4 km 1:51:02

Visa svar


Dölj svar


Skövde Ultrafestival, 2 Augusti

Plats Namn Klass Sträcka
  Peter Svensson 12 Timmars, M50 58,00 km
  L-G Olausson 6 Timmars, M60 45,96 km
  Eddy Hultgren 6 Timmars, M55 23,80 km

Visa svar


Dölj svar


Karlskrona Stadslopp, 31 Juli

Racetimer

Visa svar


Dölj svar


Kalmarmilen, 30 Juli

Plats Namn Klass Tid
28 Filip Kroon Män 10 km 37:39
44 Mikael Held Män 10 km 39:11
65 Thomas Börjesson Män 10 km 40:52

Visa svar


Dölj svar


Etapp Bornholm, 22 Juli

Distans Åke Johansson Bo Ekström
Bennie Torstensson
10 km
1.04:23
1.03:26 54:58
5,8 km
41:36 42:33 36:12
7,6 km
49:54 48:05 42:09
8,8 km 1.00:04 57:10 49:40
10 km 1.04:50 1.01:25 52:02
 

Visa svar


Dölj svar


HAIS-Spelen, Hässleholm, 26-27/7

Plats Namn Klass Tid
2 Jonatan Björnberg MS 1500 m 4.18,30
 
2 Jonatan Björnberg MS 3000 m 9.34,22

Visa svar


Dölj svar


Swiss Alpine, Davos, 26 Juli

Plats Namn Klass Tid
11 Sofia Fagerberg K30, 30 km 3:47:31
 
47 Per Nilsson M40, 78 km 10:21:06

Visa svar


Dölj svar


Vätter Challange, Jönköping, 26 Juli

SM Medeldistans
1900 m   90 km
  21 km
Plats Namn Klass Tid Simning
T1 Cykling
T2 Löpning
4 Elina Wahlberg K Motion 5:36:58 42:00 2:05 3:04:12 1:52 1:46:49
Linnéa Estvik K Motion 5:53:05 41:36 2:21 3:11:08 1:58 1:56:02 
  Eva Nilsson K 45 5:59:14          
 
SM Medeldistans 1900 m   90 km
21 km
Plats Namn Klass Tid Simning T1 Cykling T2 Löpning
14 Johan Tärnhuvud H Senior 4:33:58 39:38 1:51 2:24:04  1:29 1:26:56
J-O Nilsson H 45 4:59:45 38:07 2:58 2:40:28 2:15 1:35:57
16  Peter Lendrop H 45 5:18:19 37:22 3:46  2:49:47 2:43 1:44:41

Visa svar


Dölj svar


MS Intersport Challenge Race, 24 Juli

Plats Namn Klass Tid
4 Elina Wahlberg Damer 6 km 26:56
6 Malin Faraasen Damer 6 km 32:12
 
3 J-O Nilsson Herrar 6 km 22:46
4 Thomas Letterkrantz Herrar 6 km 23:15
5 Jens Söderström Herrar 6 km 25:29
6 Kim Johnsson Herrar 6 km 25:45

Visa svar


Dölj svar


Löttorpsvarvet, 23 Juli

Plats Namn Klass Tid
13 Fredrik Rosenquist Män 6,5 km 27:41

Visa svar


Dölj svar


Etape Bornholm, 21-25/7

Namn E1, 10 km E2, 5.8 km E3, 7.8 km E4, 8.5 km E5, 10 km
Benny Torstensson 54:58 36:12 42:09 47:40 52:02
Bosse Ekström 1:03:26 42:33  48:05  57:10  1:01:25 
Åke Johansson 1:04:23 41:36 49:54 1:00:04 1:09:13

Visa svar


Dölj svar


Hornsjön runt, 19 Juli

Plats Namn Klass Tid
56 Fredrik Rosenquist Män 11 km 50:17

Visa svar


Dölj svar


Östersjöloppet, Karlshamn, 18 Juli

Plats Namn Klass Tid
3 Elina Wahlberg K 10 km 45:18
 
11 Peter Svensson H 10 km 40:05
18 Kim Johnsson H 10 km 44:37
 
4 Pernille Würtz K 5 km 21:33
 
1 Jonas Porshult H 5 km 18:12

Visa svar


Dölj svar


Victorialoppet, Borgholm, 15 Juli

Plats Namn Klass Tid
33 Marie Svensson Dam 9 km 39:51
223 Anna Ekström Dam 9 km 48:31
 
26 Olle Meijer Herr 9 km 32:38
32 Stefan Karlsson Herr 9 km 32:47
37 Björn Pettersson Herr 9 km 33:17
43 J-O Nilsson Herr 9 km 33:32
189 Fredrik Rosenquist Herr 9 km 37:59
292 Anders Tedblad Herr 9 km 39:51
373 Göran Tedblad Herr 9 km 40:56
1260 Anders Sturesson Herr 9 km 56:15

Visa svar


Dölj svar


SM-Milen, Malmö, 12 Juli

Plats Namn Klass Tid
39 Andreas Hoberg SM 35:10
11 Eddy Hultgren M55 46:57

Visa svar


Dölj svar


Wallanderloppet, Ystad, 8 Juli

Plats Namn Klass Tid
9 Pauline Jeppsson Damer Elit 6km 24:00

Visa svar


Dölj svar


Hörby Marknadslopp, 2 Juli

Plats Namn Klass Tid
34 Eddy Hultgren Män 6,1 km 28:41

Visa svar


Dölj svar


Kustmaran och Kristianopel Runt, 29 Juni

Resultat (Racetimer)

Visa svar


Dölj svar


Kalmar Malkars, Veteran-SM Halvmarathon, 28 Juni

Plats (Klass) Namn Klass Tid
20 Marie Svensson Kvinnor 1:39:05
9
Mia Magnusson VSM K35 1:40:15
5 Eva Johnsson
VSM K45 1:41:08
2 (SM-Silver)
Lisbeth Johansson VSM K55 2:12:48
2 (SM-Silver)
Karin Jönsson VSM K70 2:20:31
3 (SM-Brons)
Helena Hansson VSM K55 2:24:14

     
2 (SM-Silver)
David Högberg
VSM M35
1:15:27
4
Per Nilsson
VSM M40 1:21:37
3 (SM-Brons)
J-O Nilsson VSM M45 1:22:13
7 Thomas Letterkrantz
VSM M50 1:22:49
10 Thomas Börjesson
VSM M50 1:27:03
18 Henrik Arrhenius VSM M50 1:34:09
14
Peter Lendrop VSM M45 1:34:37
11 Anders Persson VSM M55 1:41:40
24 Micke Åström VSM M40
1:45:44
14
Eddy Hultgren VSM M55 1:45:57
279 Joakim Fagerberg Män 1:49:49
3 (SM-Brons)
Birger Sörensson VSM M70 1:52:35
4 Johnny Karlsson VSM H70 2:07:33

Visa svar


Dölj svar


Vansbro Triathlon, 28 Juni

Halv Ironman

  90 km
  21 km
Plats Namn Klass Tid Löpning*
T1 Cykling
T2 Löpning
8
Johannes Knoll H Tävling
4:17:48 23:54 1:39 2:21:10 1:44 1:29:24
20 Jonas Porshult H Tävling 4:30:11 23:02 1:02 2:30:24 1:38 1:34:07

Visa svar


Dölj svar


Suunto Hammer Trail Triathlon, Bornholm, 28 Juni

Trail 1/4 Ironman
950 m   45 km
  10,5 km
Plats Namn Klass Tid Simning
T1 Cykling
T2 Löpning
40 Johan Olsson H 1/4 IM
4:27:35 27:46 6:06 2:36:26* * 1:17:15

Visa svar


Dölj svar


Världsungdomspelen, Göteborg, 27/6

Plats Namn Klass Tid
10 Jonatan Björnberg M 5000m 15.54,77

Visa svar


Dölj svar


Testlopp 6km, 24 Juni

Namn Tid
Pauline Jeppsson 24:23
Elina Wahlberg 26:03
Mia Magnusson 26:09
Sandra Bizzozero 27:51
Elin Bommenel 32:33
   
Stefan Karlsson 21:44
Thomas Letterkrantz
22:05
J-O Nilsson 22:24
Thomas Börjesson 23:03
Krister Fransson 24:38
Peter Lendrop
25:06
Niklas Bohman
25:17
Sven Olsson
25:36
Göran Karlsson
25:57
Daniel Larsson 26:32
Kim Jonsson 26:47
Eddy Hultgren
27:36
Anton Jakupi
27:37
Lars Noresten 27:54
Krister Åstrand 28:17
Joakim Fagerberg 28:39
Birger Sörenson 30:27
Johan Håkansson 34:13
Sam Jonsson 36:10

Visa svar


Dölj svar


Mardrömmen, 17 Juni

Resultat (extern länk)

Visa svar


Dölj svar


Rosenbomspelen, 15 Juni

Plats Namn Klass Tid
4 Jonatan Björnberg Män 800m 2.04,63
 
2 Jonatan Björnberg Män 3000m 9.23,35
4 Eddy Hultgren Män 3000m 12.46,13

Visa svar


Dölj svar


Malmömilen, 14 Juni

Plats Namn Klass Tid
60 Maria Magnusson Damer 10 km 44:46
1338 Annette Garsén Gustavsson Damer 10 km 60:40
 
1008 Hans-Peter Ehrlow Herrar 10 km 47:26

Visa svar


Dölj svar


Sövde Triathlon, 8 Juni

Sprintdistans 400 m   20 km   5 km
Plats Namn Klass Tid Simning T1 Cykling T2 Löpning
7 Linnéa Estvik Motion 1:19:47 8:38 1:44 40:36 1:00 27:51
 
Medeldistans 1900 m
  90 km
  21 km
Plats Namn Klass Tid Simning
T1 Cykling
T2 Löpning
5
Johan Tärnhuvud HS 4:31:02 32:56 1:16 2:25:39 1:17 1:29:56
9 Jonas Porshult H35 5:03:07 35:02 1:45
2:45:26 0:47
1:40:10

Visa svar


Dölj svar


Rödebyloppet, 7 Juni

Plats Namn Klass Tid
2 Elina Wahlberg K 10 km 50:12
 
2 Stefan Karlsson M 10 km 39:00
5 Per-Ola Strågegård M 10 km 49:07
9 Eddy Hultgren M 10 km 54:15
 
2 Jörgen Abrahamsson M 5 km 24:35

Visa svar


Dölj svar


Råda Ultra Natt, Lidköping, 6 Juni

Plats Namn Klass Sträcka
11 Gert Gustavsson Herrar 6-timmars 58677,3 m

Visa svar


Dölj svar


Kullamannen, 31 Maj

Plats Namn Klass Tid
26 Jenny Svensson Nordsidan Dam, 20 km 2:29:19
 
50 Mikael Borefur Nordsidan Herr, 20 km 2:06:17

Visa svar


Dölj svar


Stockholm Marathon, 31 Maj

Plats Namn Klass Tid
226
Mollie Nohave Damer 3:30:41
332
Eva Johnsson Damer 3:37:49
979 Jenny Grettve Damer 3:58:21
 
237
Johannes Knoll Herrar 2:56:32
261
J-O Nilsson Herrar 2:57:26
263
Per Nilsson Herrar 2:57:28
923 Stefan Ulmeståhl Herrar 3:12:55
1146 Rikard Karlsson Herrar 3:16:27
1586 Gert Gustavsson Herrar 3:23:08
1818 Henrik Arrhenius Herrar 3:25:55
1832 Peter Lendrop Herrar 3:26:05
1928 Kalle Johnsson Herrar 3:26:57
2289
Filip Kroon Herrar 3:29:34
3015 Göran Karlsson Herrar 3:37:32
3184
Johan Olausson Herrar 3:39:01
4264
Håkan Nicklasson Herrar 3:47:40
5129
Peter Olsson Herrar 3:54:23
5256 Eddy Hultgren Herrar 3:55:13
7204
Kim Johnsson Herrar 4:10:53
10419 Dan Nensén Herrar 4:51:33
10997
Åke Johansson Herrar 5:03:55
11007 Bosse Ekström Herrar 5:04:08
11286
Per Carlström Herrar 5:13:45
11529
L-G Olausson Herrar 5:24:22

Visa svar


Dölj svar


Växjö Triathlon, 24 Maj

Plats

 

Namn

 

Klass

 

Tid

 

Simning

400 m

T1

 

Cykling

20 km

T2

 

Löpning

5 km

12 Jens Söderström Herrar Motion Mini 1:07:27 8:12 1:59 34:26 0:56 21:57

 

Visa svar


Dölj svar


Startskottet, Kristianstad, 23 Maj

Plats Namn Klass Tid
4 Ulrica Skagert Damer 5 km 20:27
 
17 Håkan Nicklasson Män 10 km 40:36
20 Kalle Johnsson Män 10 km 40:44
112 Eddy Hultgren Män 10 km 46:29

Visa svar


Dölj svar


Sankt Hans Extreme, Lund, 22 Maj

Plats Namn Klass Tid
5 Elina Wahlberg Damer 10 km 57:58

Visa svar


Dölj svar


Köpenhamn Marathon, 18 Maj

Plats Namn Klass Tid
182 Theve Nilsson K40 4:16:59
210 Vendela Normark Granetoft K40 4:24:05
 
37 Jonas Porshult H35 2:58:41

Visa svar


Dölj svar


GöteborgsVarvet, 17 Maj

Plats Namn Klass Tid
152 Pauline Jeppsson K 21,1 km 1:35:11
176 Mollie Nohave K 21,1 km 1:35:51
285
Marie Svensson K 21,1 km 1:38:08
525
Sara Rohdin K 21,1 km 1:41:24
672
Sofia Fagerberg K 21,1 km 1:43:07
1289
Karla Blum Fagerström K 21,1 km 1:47:39
2040
Marie Strandberg K 21,1 km 1:51:46
2148
Johanna Sontén K 21,1 km 1:52:13
2539
Filippa Lundgren K 21,1 km 1:53:53
5855
Anna Ekström K 21,1 km 2:03:58
7446 Zoe Borg K 21,1 km 2:08:24
7629 Lillemor Stjernholm K 21,1 km 2:08:55
8181
Malin Faraasen K 21,1 km 2:10:34
9674
Susanne Nilsson K 21,1 km 2:15:07
11377
Gunilla Fagerström K 21,1 km 2:20:50
11663
Annette Garsén Gustavsson K 21,1 km
2:21:58
12411 Lisbeth Johansson K 21,1 km 2:25:07
12485
Karin Jönsson K 21,1 km 2:25:21
14981 Christina Ulveklint K 21,1 km 2:41:41
 
212
Stefan Karlsson M 21,1 km 1:21:33
220
Thomas Letterkrantz M 21,1 km 1:21:44
1371
Fredrik Söderlind M 21,1 km 1:30:53
2306
Gert Gustavsson M 21,1 km 1:34:23
3321 Henrik Arrhenius M 21,1 km 1:37:07
4008
Jens Söderström M 21,1 km 1:38:36
4136
Magnus Carlsson M 21,1 km 1:38:49
4155
Anders Tedblad M 21,1 km 1:38:51
4619
Tomas Jensen M 21,1 km 1:39:43
5246 Johan Olsson M 21,1 km 1:41:00
5359
Peter Olsson M 21,1 km 1:41:12
7367 Kim Jonsson M 21,1 km 1:44:46
9657
Amko Dreca M 21,1 km 1:48:19
12243
Micke Åström M 21,1 km 1:52:11
12344
Anders Persson M 21,1 km 1:52:22
14075 Peter Löwenadler M 21,1 km 1:54:52
15405 Joakim Fagerberg M 21,1 km 1:56:39
16290 Thomas Sundström M 21,1 km 1:57:54
17236 Gustav Linge M 21,1 km 1:59:15
20150
John Holthuis M 21,1 km 2:04:09
23365 Ola Ulvås
M 21,1 km 2:11:04
24144 Krister Johansson M 21,1 km 2:13:10
29469
Lars Håkansson M 21,1 km 2:36:42 
30120
Mats Johansson M 21,1 km 2:45:11

Visa svar


Dölj svar


Arenamilen, Vallentuna, 14 Maj

Plats Namn Klass Tid
4 Anderas Hoberg Män 10 000 m 32:41,55

Visa svar


Dölj svar


Blodomloppet Karlskrona, 12 Maj

Plats Namn Klass Tid
4 Ulrica Skagert Dam 10 km 40:39
15 Maria Magnusson Dam 10 km 44:09
21 Sofia Swartz Dam 10 km 45:06
24 Marie Standberg Dam 10 km
45:27
39 Eva Johnsson Dam 10 km 46:19
40 Sara Rohdin Dam 10 km 46:28
49 Jannie Strandberg Dam 10 km
47:31
53 Sofia Martinsson Dam 10 km
47:36
56 Jenny Svensson Dam 10 km
47:55
61 Johanna Sontén Dam 10 km 48:15
70 Theve Nilsson Dam 10 km 49:01
96 Annette Ludvigsson Dam 10 km 50:38
119 Anna Ekström Dam 10 km
51:58
131 Malin Alkhagen Dam 10 km
52:50
144
Susanne Nilsson Dam 10 km 53:23
250 Carina Melin Dam 10 km
60:33
280 Karin Jönsson Dam 10 km 64:47
281 Helena Hansson Dam 10 km
64:49
       
4 Christian Malmström
Herr 10 km
34:16
5 Johan Tärnhuvud Herr 10 km
34:29
11 Thomas Letterkrantz
Herr 10 km
35:45
16 Johan Porshult Herr 10 km 36:45
26 Peter Svensson Herr 10 km
38:19
27
Thomas Börjesson
Herr 10 km
38:19
28 Håkan Nicklasson
Herr 10 km
38:38
30 Olof Woltil
Herr 10 km
38:46
48
Erik Nilsson Herr 10 km
40:18
62 Johan Olsson Herr 10 km
41:16
66 Patrik Andersson
Herr 10 km
41:25
81 Niklas Bohman Herr 10 km
42:17
82 Peter Meijer
Herr 10 km
42:18
102 Tomas Jensen Herr 10 km
43:23
103
Fredrik Rosenquist Herr 10 km
43:26
109 Fredrik Svensson Herr 10 km
43:32
115 Peter Lendrop
Herr 10 km
43:45
129 Eddy Hultgren
Herr 10 km 44:32
149 Bo Porshed Herr 10 km
45:23
163
Anton Jakutien Herr 10 km
45:42
164
Amko Dreca Herr 10 km
45:44
169 Daniel Larsson Herr 10 km 45:55
174 Stefan Larsson Herr 10 km 46:00
183 Mikael Åström Herr 10 km
46:22
190 Peter Löwenadler Herr 10 km
46:30
197 Johnny Karlsson Herr 10 km
46:41
227 Anders Tell
Herr 10 km
47:59
284 Mattias Nilsson Herr 10 km 50:22
305 Victor Adolfsson Herr 10 km 51:10
337 Ola Ulvås
Herr 10 km 52:40
405 Åke Johansson Herr 10 km
57:28
       
3
Pauline Jeppsson
Dam 5 km
20:07
10
Sofia Fagerberg
Dam 5 km
22:04
65
Karin Meijer
Dam 5 km
25:43
210 Anette Garsén-Gustavsson
Dam 5 km
28:57
559 Alice Andersson Dam 5 km 33:57
566 Christina Ulveklint Dam 5 km 34:05
835 Hanna Andersson Dam 5 km 42:50
842 Marie Andersson Dam 5 km 43:07
       
2 Martin Söderberg Herr 5 km 17:24
3 David Högberg Herr 5 km 17:31
4 Olle Meijer Herr 5 km 18:02
5 Stefan Karlsson Herr 5 km 18:14
6
Mikael Held
Herr 5 km
18:37
11 Anders Tedblad Herr 5 km 20:49
15 Kim Johnsson Herr 5 km 21:21
287 B-Å Ljungqvist Herr 5 km 30:43

Visa svar


Dölj svar


UAE Healthy Kidney, New York, 10 Maj

Plats Namn Klass Tid
4 Mollie Nohave K45 10 km
44:41

Visa svar


Dölj svar


Ölands kyrkstafett, 10 Maj

Plats, lag Lag Distans Tid
3 av 60 Team Blekinge 63125 m 3:45:49
Plats, lag Namn Distans Tid       
8 Philip Persson 7020 m 25:26
5 Olle Meijer 5060 m 17:31
5 Johan Tärnhuvud 8160 m 28:30
5 Stefan Karlsson 6870 m 24:08
5 J-O Nilsson 3860 m 13:35
4 Thomas Letterkrantz 4690 m 17:36
4 Jonas Porshult 6050 m 22:12
3 Jonathan Björnberg 6100 m 21:19
3 David Högberg 7200 m 26:04
3 Håkan Nicklasson 2730 m 10:22
3 Martin Söderberg 5385 m 18:56
 
Plats, lag Lag Distans Tid
7 av 52 Team Blekinge Dam 23885 m 1:38:59
Plats, lag Namn Distans Tid
9 Ulrica Skagert 3930 m 15:34
8 Sofia Swartz 3180 m 13:46
6 Marie Svensson 4980 m 20:48
7 Elina Wahlberg 3680 m 15:40
7 Sara Rhodin 2730 m 12:01
7 Pauline Jeppsson 5385 m 21:10
 
Plats, lag Lag Distans Tid
33 av 52 Team Blekinge 23885 m 1:55:38
Plats, lag Namn Distans Tid
45 Susanne Nilsson 3930 m 19:48
47 Åke Johansson 3180 m 17:32
47 Linnéa Estvik 4980 m 24:14
41 Anette Karlsson 3680 m 19:14
33 Ulrica Skagert 2730 m 11:14
33 Eddy Hultgren 5385 m 23:36

Visa svar


Dölj svar


VårRuset Växjö, 7 Maj

Plats Namn Klass Tid
16 Marie Strandberg Damer 5 Km 22:24

Visa svar


Dölj svar


Testlopp 6 km, 6 Maj

Namn Tid
Pauline Jeppsson 24:03
Ulrica Skagert 24:23
Mia Magnusson 26:25
Sofia Swartz 26:44
Jannie Strandberg 28:15
Eva Johnsson 28:39
Sofia Martinsson 29:02
Johanna Sontén 29:14
Anna Ekström 31:13
Malin Alkhagen 31:20
Lisbeth Johansson 33:31
Anette Karlsson 33:49
Carina Melin 38:32
   
Stefan Karlsson 21:25
Olle Meijer 21:47
Thomas Letterkrantz 22:00
J-O Nilsson 22:30
Markus Lind 23:06
Olof Blivik 23:22
Thomas Börjesson 23:32
Håkan Nicklasson 23:45
Fredrik Söderlind 23:57
Magnus Carlsson 24:12
Patrik Andersson 24:59
Kim Johnsson 25:34
Daniel Ryman 25:51
Sven Olsson 26:05
Patrik Olsson 26:14
Amko Dreca 27:30
Anders Persson 27:38
Krister Åstrand 27:51
Lars Noresten 27:53
Eddy Hultgren 28:00
Anton Jakupi 28:12
Birger Sörensson 31:50

Visa svar


Dölj svar


Salzburg Marathon, 4 Maj

Plats Namn Klass Tid
5 Solveig Olsson K 55 4:08:28
7 Helena Hansson K 55 5:11:30

Visa svar


Dölj svar


Lidingö Ultra, 3 Maj

Plats Namn Klass Tid
28 Elin Bommenel Kvinnor 26 km 2:53:12
 
72 Krister Fransson Män 50 km 4:40:35

Visa svar


Dölj svar


Lejonbragden, Lund, 3 maj

Plats Namn Klass Tid
3 Gert Gustavsson Herrar 50 km 4:06:33

Visa svar


Dölj svar


Växjöloppet, 1 Maj

Plats Namn Klass Tid
47 Ann-Christin Kjellson Kvinnor 21 km 2:09:10
       
36 Kalle Johnsson Män 21 km 1:28:16
109 Sven Olsson Män 21 km 1:38:37
113 Tomas Jensen Män 21 km 1:38:54
183 Eddy Hultgren Män 21 km 1:47:11
258 Bosse Ekström Män 21 km 2:16:29
       
18 Marcus Andréason M&K 10 km 37:48
372 Lars Johansson M&K 10 km 48:43
374 Micke Åström M&K 10 km 48:48
449 Thomas Fortell M&K 10 km 50:10
618 Marie Algotsson M&K 10 km 52:58
719 Ola Ulvås M&K 10 km 54:45
915 Anders Hansson M&K 10 km 58:48
       
3 Jonatan Björnberg Män 4,7 km 15:40

Visa svar


Dölj svar


Ryssbergsloppet, 18 April

Plats Namn Klass Tid
3 Jannike Åkesson KS 12,9 km 55:56
38 Jenny Svensson Motion 12,9 km 1:07:18
       
2 Johannes Knoll MS 12,9 km 50:55
4 Mikael Borefur MS 12,9 km 56:57
4 Niklas Bohman M35 12,9 km 59:28
6 Eddy Hultgren M55 12,9 km 1:02:57
4 Bosse Ekström M60 12,9 km 1:19:18
61 Åke Johansson Motion 12,9 km 1:22:12

Visa svar


Dölj svar


Tösarajset, Ystad, 15 April

Plats Namn Klass Tid
2 Pauline Jeppsson Kvinnor 5 km 19:55 (prel)

Visa svar


Dölj svar


Spring Half Marathon, Budapest, 13 April

Plats Namn Klass Tid
785 Agneta Everbrand K45 21,1 km 2:03:17
       
19 Thomas Letterkrantz M50 21,1 km 1:20:01

Visa svar


Dölj svar


Skälbyloppet, 12 April

Plats Namn Klass Tid
8 Filip Kroon Män 8 km 29:57

Visa svar


Dölj svar


Klubbmästerskap 800m, Västra Mark, 8 April

Namn Klass Tid Heat
Julia Frisk KS 2.36,5 Heat 3
Ulrica Skagert K40, Klubbmästarinna! 2.39,4 Heat 2 K
Amanda Leo KS 2.39,7 Heat 3
Sara Rhodin K35 2.45,0 Heat 2 K
Jannike Åkesson KS 2.45,3 Heat 2 K
Petra Axenram KS 2.50,7 Heat 2 K
Mia Magnusson K35 2.55,0 Heat 2 K
Jenny Grettve K40 3.00,0 Heat 2 K
Sofia Martinsson KS 3.08,0 Heat 2 K
Johanna Sontén K35 3.11,8 Heat 1
Solveig Ohlsson K55 3.13,8 Heat 1
Susanne Nilsson K40 3.27,5 Heat 1
Malin Alkhagen K35 3.35,8 Heat 1
Anette Karlsson K55 3.41,0 Heat 1
Kethy Andersson K60 3.47,5 Heat 1
Lisbeth Johansson K55 3.55,1 Heat 1
       
Jonas Porshult M35, Klubbmästare! 2.16,4 Heat 3
Martin Söderberg M35 2.18,6 Heat 3
David Högberg M35 2.19,8 Heat 3
Johannes Knoll MS 2.21,2 Heat 3
Markus Lind MS 2.21,5 Heat 2 M
Olle Meijer MS 2.22,2 Heat 3
Stefan Karlsson M40 2.23,9 Heat 3
Johan Tärnhuvud MS 2.24,4 Heat 3
Olof Blivik M40 2.24,8 Heat 2 M
Alexander Ögren HS 2.25,1 Heat 3
Herman Persson HS 2.26,5 Heat 2 M
Rickard Willander HS 2.27,2 Heat 2 M
Peter Meijer M45 2.27,8 Heat 2 M
J-O Nilsson M45 2.29,7 Heat 3
Magnus Carlsson MS 2.30,8 Heat 2 M
Kalle Johnsson MS 2.34,7 Heat 3
Håkan Nicklasson M35 2.35,9 Heat 3
Peter Svensson M50 2.40,8 Heat 2 M
Thomas Börjesson M50 2.41,3 Heat 3
Patrik Andersson M40 2.42,6 Heat 2 M
Kennet Kjellsson M50 2.43 Heat 2 M
Krister Fransson M45 2.44 Heat 2 M
Daniel Rydman M35 2.45,5 Heat 1
Kim Jonsson MS 2.47 Heat 2 M
Sven Olsson MS 2.48 Heat 2 M
Fredrik Rosenquist M45 2.49 Heat 2 M
Leif Vallander M55 2.51,3 Heat 2 M
Lars Noresten M35 2.53,9 Heat 2 M
Johnny Karlsson M45 3.01,0 Heat 1
Krister Åstrand M55 3.05 Heat 2 M
Eddy Hultgren M55 3.12,4 Heat 2 M
Sam Jonsson MS 3.20,5 Heat 1
Per Carlström M65 3.43,4 Heat 1

Visa svar


Dölj svar


Berlin Halvmarathon, 30 Mars

Plats Namn Klass Tid
17 Caroline Lindquist K30 1:34:42
72 Elina Wahlberg KS 1:41:03
403 Linnéa Estvik KS 1:56:40
       
15 Anderas Hoberg M30 1:14:05
19 Johan Tärnhuvud M30 1:15:21
49 David Högberg M35 1:23:11
50 Jonas Porshult M35 1:23:24
25 J-O Nilsson M45 1:23:24

Visa svar


Dölj svar


Marsloppet, Karlshamn, 30 Mars

Plats Namn Klass Tid
2
Jannike Åkesson
KS 21,1 km 1:31:13
3 Ulrica Skagert KS 21,1 km 1:34:49
5 Jenny Grettve KS 21,1 km 1:50:16
       
1 Marcus Andréason M35 21,1 km 1:21:25
1 Stefan Karlsson M40 21,1 km 1:22:51
1 Peter Svensson M50 21,1 km 1:29:07
5 Karl-Johan Johnsson MS 21,1 km 1:29:33
1 Eddy Hultgren M55 21,1 km 1:45:03
7 Anders Wiklander MS 21,1 km 1:46:54
8 Per Harrtoft MS 21,1 km 1.53:53
8 Thomas Svensson MS 21,1 km 1:53:53
21 John Holthuis Motion 21,1 km 1:58:18
2 Åke Johansson M65 21,1 km 2:22:56
22 Bosse Ekström Motion 21,1 km 2:25:53
       
19 Emelie Johnsson Motion 10,5 km 59:43

Visa svar


Dölj svar


World Half Marathon Championships, Köpenhamn, 29 Mars

Plats Namn Klass Tid
126 Pernille Würtz K40 1:40:08

Visa svar


Dölj svar


Testlopp 6km, 25 Mars

Namn Tid
Jannike Åkesson 24:27
Pauline Jeppsson 24:54
Ulrica Skagert 24:59
Petra Axenram 26:27
Sofia Fagerberg 28:09
Sofia Martinsson 28:51
Lisbeth Johansson 34:08
Malin Alkhagen 34:26
Susanne Nilsson 34:38
Eva Nilsson 34:40*
   
David Högberg 21:34
Stefan Karlsson 22:09
Olle Meijer 23:05
J-O Nilsson 23:47
Thomas Börjesson 23:51
Rickard Willander 23:55
Jonas Porshult 24:00
Fredrik Söderlind 24:31
Herman Persson 25:24
Sven Olsson 25:33
Niklas Bohman 25:39
Gert Gustavsson 25:53
Per Kask 28:42
Johan "Hasslö" Olsson 33:12

Visa svar


Dölj svar


VAIS-marathon och 6-timmars, Växjö, 23 Mars

Plats Namn Klass Tid
3 Tony Henriksson Herrar Marathon 3:52:02

 

 

 

Plats Namn Klass Sträcka
7 Lars-Göran Olausson
Herrar 6-timmars 44 033 m

 

Visa svar


Dölj svar


Annelundsrundan, Ljungby, 22 Mars

Plats Namn Klass Tid
38 Tomas Jensen Herrar 10 km 45:34
47 Eddy Hultgren Herrar 10 km 47:50

Visa svar


Dölj svar


Jämjö Kulthalva, 15 Mars

Plats Namn Klass Tid
1 Sofia Fagerberg Damer 21,1 km 1:49:02
2 Eva Johnsson Damer 21,1 km 1:49:18
3 Eva Nilsson Damer 21,1 km 2:10:24
4 (FF) Catarina Olvedahl Damer 21,1 km 2:13:10
5 (FF) Anki Kjellsson Damer 21,1 km 2:13:10
6 (FF) Karin Jönsson Damer 21,1 km 2:39:33
7 (FF) Helena Hansson Damer 21,1 km 2:39:33
       
1 Johan Tärnhuvud Herrar 21,1 km 1:19:16
2 J-O Nilsson Herrar 21,1 km 1:26:13
3 Kalle Johnsson Herrar 21,1 km 1:28:30
4 Pelle Nilsson Herrar 21,1 km 1:28:32
5 Filip Kroon Herrar 21,1 km 1:32:36
6 Anders Tedblad Herrar 21,1 km 1:35:51
7 Gert Gustavsson Herrar 21,1 km 1:40:30
8 Thomas Falck Herrar 21,1 km 1:43:42
9 Stig Svensson Herrar 21,1 km 1:44:54
10 Erik Nilsson Herrar 21,1 km 1:49:02
11 Thomas Fortell Herrar 21,1 km 1:54:18
12 Bosse Ekström Herrar 21,1 km 2:28:55
       
1 Pernille Würtz Damer 10 km 43:59
2 Pauline Jeppsson Damer 10 km 44:37
3 Linnéa Estvik Damer 10 km 52:12
4 Sofia Martinsson Damer 10 km 53:26
5 Susanne Nilsson Damer 10 km 58:30
   
 
1 Philip Persson Herrar 10 km 37:16
2 Jonas Porshult Herrar 10 km 37:36
3 Marcus Andréason Herrar 10 km 37:43
4 Stefan Karlsson Herrar 10 km 38:34
5 Olle Meijer Herrar 10 km 43:57
6 Johan Olsson Herrar 10 km 43:58
7 Niklas Bohman Herrar 10 km 45:51
8 Thomas Jensen Herrar 10 km 47:53
9 Eddy Hultgren Herrar 10 km 47:57
10 Johnny Karlsson Herrar 10 km 57:42
11 L-G Olausson Herrar 10 km 1:06:02

Visa svar


Dölj svar


MAXI-Löpet, Bromölla, 8 Mars

Plats Namn Klass Tid
1 Jannike Åkesson Damer 10km 41:40

Visa svar


Dölj svar


Skövde 6-timmars, 8 Mars

Plats Namn Sträcka
26 Peter Svensson 64 654 m
41
Gert Gustavsson 58 672 m
140 Eddy Hultgren 16 984 m

Visa svar


Dölj svar


Postadress:
Team Blekinge LF - Friidrott
Tennvägen 11 A
37150 Karlskrona

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info