Hoppa till sidans innehåll

Resultatlistor, 2002-2005


Här finns resultat från tävlingar som vi själva anordnat eller som någon av våra medlemmar deltagit i från 2002 till 2005.

Resultat 2005

Sylvesterloppet december 31.

Sylvesterloppet i Olofström 10.549 m.


Namn: Tid: Plac:
Thomas Letterkrantz 39.13 1:a i M40
Jan-Olof Nilsson 40.26 2:a i M35
Per-Olof Gunnarsson 41.55 3:a i M40
Nils-Olof Nilsson 49.28 4:a i M55
Bengt Mattsson 50.28 17:e i M
Bengt-Åke Ljungkvist 50.48 1:a i M60
Stig Nydal 53.17 6:a i M55
Rolf Johansson 54.21 4:a i M50
Bo Lindgren 54.52 43:a i Mot
Annica Andersson 55.51 47:a i Mot
Bo Ekström 55.55 48:a i Mot
Agneta Lundin 56.59 4:a i K35
Eva Nilsson 58.15 5:a i K35

Sylvesterloppet i Kalmar, 10 km.

Eddy Hultgren 44.45 15
Jannike Åkesson 48.14 6
Bengt-Åke Svensson 53.53 30
Åke Johansson 54.47 33
Bengt Nilsson 61.53 40
Jan Karlsson 62.27 41
Jim Toresten 65.59 42

Visa svar


Dölj svar


Skinkloppet december 3.


Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 43.05 2
Sonja Lindgren 57.25 2

Visa svar


Dölj svar


Jämjöhalvan november 12.

Halvmaran herrar.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Magnus Andersson Högby IF 1.17.07
2 Johan Porshult Team Blekinge 1.17.33
3 Thomas Letterkrantz Team Blekinge 1.19.10
4 Ola Slättengren Högby IF 1.23.20
4 David Högberg Team Blekinge 1.23.20
6 Thomas Börjesson Team Blekinge 1.28.53
7 Stefan Rohde Högby IF 1.29.27
8 Eddy Hultgren Team Blekinge 1.32.07
9 Björn Persson Karlskrona 1.34.05
10 Bennie Torstensson Team Blekinge 1.34.38
11 Björn Person Vänersborg 1.35.19
12 Fredrik Rosenquist Team Blekinge 1.36.27
13 Christer Nilsson Team Blekinge 1.36.53
14 Gilbert Erlandsson Team Blekinge 1.37.00
15 Henry Pettersson Ramdala IF 1.38.56
16 Sonny Pettersson Team Blekinge 1.39.04
17 Jonny Madsen Team Blekinge 1.39.37
18 Johan Olsson Team Blekinge 1.40.17
19 Bengt Mattsson Team Blekinge 1.41.18
20 Tomas Hjelmberg Malmö 1.43.03
21 Kalle Bergman 1.45.40
22 Bengt-Åke Ljungkvist Team Blekinge 1.46.49
23 John Holthnis Team Blekinge 1.51.27
24 Magnus Gustavsson 1.53.18
25 Gert-Ove Olsson Team Blekinge 1.54.46
26 Mårten Holmberg Karlskrona 1.57.51
27 Olle Ingvarsson OK Skogsfalken 2.07.20
28 Bosse Ekström Team Blekinge 2.07.33

Resultat Jämjö halvmaran damer.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Jannike Åkesson Team Blekinge 1.40.19
2 Sara Giselsson Ronneby OK 1.40.54
3 Pia Ericsson Team Blekinge 1.42.53
4 Camilla Persson Högby IF 1.43.10
5 Ingrid Holmgren Team Blekinge 1.43.22

Resultat Jämjö kvartsmaran herrar.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Nicholas Odehammar KA2 37.27
2 Simon Rohde Högby IF 40.11
3 Pelle Gunnarsson Team Blekinge 40.44
4 Tim Slättengren Högby I 43.14
5 Andreas Rohde Högby IF 44.32
6 Kalle Strand Team Blekinge 45.31
7 Rasmus Letterkrantz Team Blekinge 46.03
8 Börje Persson Team Blekinge 47.29
9 Robin Slättengren Högby IF 47.38
10 Johnny Karlsson Team Blekinge 53.54

Resultat Jämjö kvartsmaran damer.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Jessica Gylfe Högby IF 40.29
2 Marie Svensson 47.22
3 Irene Rohde Högby IF 51.01
4 Agneta Lundin Team Blekinge 55.22
5 Anki Kjellsson Team Blekinge 58.32
6 Gunilla Fagerström Team Blekinge 58.41
7 Helena Hansson Team Blekinge 1.04.22
8 Karin Jönsson Team Blekinge 1.04.45
9 Christina Ulvenklint Team Blekinge 1.05.00

Visa svar


Dölj svar


New York marathon november 6.


Namn: Tid:
Jan-Olof Nilsson 3.13.38
Eva Nilsson 4.41.18

Visa svar


Dölj svar


Silpingeloppet november 6.


Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 35.26
Eddy Hultgren 40.40
Fredrik Rosenqvist 42.19
Sonny Pettersson 43.10
Eva Backström 44.08
Jannike Åkesson 44.42
Sonja Lindgren 44.52
Bo Ekström 50.40

Visa svar


Dölj svar


Dresden marathon oktober 23.

Totalt deltagare helmaran: 1361 (1188 män och 173 kvinnor).
Namn: Tid: Plac kön /totalt (klass):
Stefan Ulmeståhl 2.49.27 22 / 24 (1)
Thomas Börjesson 2.57.30 49 / 53 (12)
Meta Steinbach-Olsson 3.09.59 7 / 120 (1)
Göran Karlsson 3.16.12 162 / 170 (30)
Nils-Otto Larsson 3.28.55 328 / 345 (80)
Bengt-Åke Ljungqvist 3.44.12 560 / 591 (10)
Solveig Ohlsson 3.55.28 56 / 783 (4)
Pia Eriksson 4.03.13 75 / 931 (16)
Bengt Mattsson 4.06.32 877 / 956(128)
John Holthnis 4.12.27 938 / 1029 (91)
Torsten Rosenqvist 4.18.43 978 / 1076 (43)
Lars-Göran Olausson 4.27.19 1032 / 49 (106)
Bo Ekström 4.50.54 1137 / 1287 (120)

Resultat Dresden halvmarathon

Totalt deltagare halvmaran: 2940 (2134 män och 806 kvinnor).
Bennie Torstensson 1 32.06 167 / 173 (12)
Börje Persson 1.35.32 255 / 268 (9)
Ola Persson 1.39.14 458 / 487 (76)
Gert-Ove Olsson 1.56.10 1331 / 1517 (97)
Helena Hansson 1.59.36 203 / 1607 (10)
Åke Johansson 2.00.12 1543 / 1807(62)
Karin Jönsson 2.09.02 417 / 2225 (2)
Christina Ulvenklint 2.14.56 540 / 2470(6)
Birgitta Persson 2.34.50 747 / 2856 (16)

Resultat Dresden 10 km

Totalt deltagare 10 km: 1240 (696 män och 544 kvinnor).
Per-Olof Gunnarsson 38.45 37 / 40 (3)
Kalle Strand 42.53 76 /84 (12)

Visa svar


Dölj svar


Växjö marathon oktober 15.

Plac: Namn: Tid:
3/ M40 Thomas Letterkrantz 2.52
13/ M Christian Håkansson 3.10
6/ M45 Eddy Hultgren 3.14
4/ M55 Nils-Olof Nilsson 3.35

Visa svar


Dölj svar


Brunnsjoggen oktober 2.

Brunnsjoggen, 11 700 m

Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 43.30 2, herrar
Meta Steinbach 49.49 1, damer
Fredrik Rosenqvist 51.28 7, herrar
Bengt Mattsson 54.05 10, herrar
Sonja Lindgren 54.20 4, damer
Pia Ericsson 55.29 5, damer
Bengt-Åke Ljungkist 55.47 13, herrar
Bo Ekström 59.51 17, herrar
Ann- Christin Kjellsson 1.06.01 8, damer
 

Brunnsjoggen, 7 300 m

Namn: Tid: Plac:
Nicholas Odehammar 25:29 2, herrar
Josefine Ewö 30.58 2, damer
Jannike Åkesson 32.24 3, damer

Visa svar


Dölj svar


Oslo marathon oktober 2.


Namn: Tid:
Bengt-Åke Svensson 4.18

Visa svar


Dölj svar


Lidingöloppet september 24.

Namn: Plac: Tid:
 
Thomas Letterkrantz 160 2.08.08
Thomas Börjesson 242 2.12.07
Jan-Olof Nilsson 580 2.22.27
Eddy Hultgren 1298 2.34.59
Fredrik Bjarkå 2067 2.43.57
Henrik Nydahl 3415 2.56.20
Solveig Ohlsson 396 2.57.47
Victoria Gadd 425 2.59.02
Fredrik Rosenquist 3829 2.59.35
Bengt-Åke Svensson 4542 3.06.56
Bo Ekström 5682 3.19.55
Eva Nilsson 952 3.23.42
Ann-Christin Kjellson 1073 3.29.53
Helena Hansson 1077 3.30.03

MK 15 km

Nicholas Odehammar 8 58.33

K22 10 km

Josefine Ewö 13 47.20

Visa svar


Dölj svar


Järnvägsloppet halvmaraton september 18.

ian Håkansson 1.25.10 Eddy Hultgren 1.33.04 Henrik Nydahl 1.37.10 Anders Blomqvist 1.40.11 Eva Backström 1.41.53 Bengt Mattsson 1.42.15 Bengt-Åke Ljungkvist 1.42.30 Stig Nydal 1.44.00 Sonja Lindgren 1.44.12 Dan Nensén 1.55.15 Lars-Göran Olausson 1.59.19

Visa svar


Dölj svar


Salsjörundan september 17.


Namn: Tid: Plac:
Fredrik Rosenquist 32.20 13
Bosse Ekström 38.56 44

Visa svar


Dölj svar


St Eriksloppet, halvmaraton, september 2.


Namn: Tid: Plac:
Meta Steinbach 1.32.33 28

Visa svar


Dölj svar


Septemberloppet Bromölla september 4.


Namn: Sträcka: Tid: Plac:
Eddy Hultgren 15,3km 1.05.32 3:a i M45

Visa svar


Dölj svar


Väckelsång, 17 500m, augusti 28.


Sträcka: Namn: Tid: Plac:
17 500 m Bengt Mattsson 1.29.03 7:a

Visa svar


Dölj svar


Tjejmilen augusti 28.


Namn: Tid: Plac:
Anni Engström 45.45 182
Pia Ericsson 47.02 285
Lena Karlsson 53.22 1342
Charlotte Eigert 54.01 1459
Ann-Christen Olofsson 54.38 1605
Irene Morin 55.18 1744
Helena Hanssosn 56.09 1571
Ann-Chatrine Fransson 56.28 1522
Ann Engqvist 58.38 2526
Monica Andersson 58.38 2530
Karin Jönsson 59.49 2809
Lotta Wahnström 1.01.35 3187
Christina Ulveklont 1.03.12 3504
Signhild Hultman 1.09.34 4436
Susanne Dahlquist 1.10.16 4497
Birgitta Persson 1.12.09 4663
Laila Pettersson 1.16.37 4905

Visa svar


Dölj svar


Landskrona marathon augusti 21.


Namn: Tid:
Eddy Hultgren 3.31
Nils-Olof Nilsson 3.37

Visa svar


Dölj svar


Reykjavik marathon augusti 21.


Namn: Tid:
Bengt-Åke Svensson 4.13

Visa svar


Dölj svar


Gränumsloppet augusti 7.


Namn: Tid: Sträcka:
Bo Ekström 1.10.19 13.6 km
Lars-Göran Olausson 1.13.49 13.6 km
Kristoffer Andersson 19.37 6.3 km
Åke Johansson 34.01 6.3 km

Visa svar


Dölj svar


Bromölla halv & helmaraton augusti 6.

Namn: Plac: Tid:
 
Solveig Ohlsson 1 1.44.51
Jonas Håkansson 5:a i M35 3.12.32
Eddie Hultgren 3:a i M45 3.27.06
Nils-Olof Nilsson 2:a i M55 3.35.27

Visa svar


Dölj svar


Helsingfors marathon augusti 5.

Namn: Tid:
Bengt-Åke Svensson 4.20.45

Visa svar


Dölj svar


Ölands marathon juli 30.

Namn: Tid: Plac:
Jonas Håkansson 3.02.00 6
Christian Håkansson 3.10.23 8
Nils-Olof Nilsson 3.33.50 18

Visa svar


Dölj svar


Östergarn marathon juli 23.


Namn: Tid: Plac: kvinnor / totalt
Solveig Ohlsson 3.39.02 3/34

Visa svar


Dölj svar


Victorialoppet 9km, juli 15.

Namn: Tid:
 
Kristoffer Andersson 29.12 (plac 14)
Nicholas Odehammar 31.31
Thomas Letterkrantz 33.03
Jan-Olof Nilsson 34.37
Pelle Gunnarsson 34.39
Peter Svensson 38.29
Göran Karlsson 38.51
Börje Persson 38.53
Fredrik Rosenqvist 38.56
Solveig Ohlsson 39.30
Jannike Åkesson 40.34
Bo Ekström 45.45
Hans-Ivan Olsson 46.18
Åke Johansson 47.07
Ann-Kristin Kjellsson 47.22
Ulrica Lind 47.31
Eva Nilsson 47.46
Christina Ulvenklint 53.05
Birgitta Persson 1.12.29

Visa svar


Dölj svar


Mardrömmen Rödeby juni 20.

Plac: Namn: Klubb: 3 varv:
1 Fredrik Persson OK Dacke 36.39
2 Johan Porshult Team Blekinge 39.25
3 Göran Månsson OK Dacke 40.31
4 Thomas Letterkrantz Team Blekinge 40.40
5 Stefan Ulmeståhl Team Blekinge 42.49
6 Tom Barbus OK Dacke 42.54
7 Peter Wilhelmsson OK Dacke 45.11
8 Inge Götesson OK Dacke 47.19
9 Göran Karlsson Team Blekinge 49.29
10 Bengt-Åke Ljungkvist Team Blekinge 53.24
11 Gert-Ove Olsson Team Blekinge 1.05.00
   
Plac: Namn: Klubb: 2 varv:
1 Sophie Nilsson Team Blekinge 32.17
2 Solveig Ohlsson Team Blekinge 33.10
3 Jannike Åkesson Team Blekinge 33.43
4 Ulrica Lind Team Blekinge 45.25
5 Helen Skogersson Team Blekinge 50.02
Sixten Winberg Team Blekinge 50.02
   
Plac: Namn: Klubb 1 varv:
1 Emelie Skogersson Team Blekinge 26.55

Visa svar


Dölj svar


Stockholm marathon juni 4.


Namn: Tid: Plac:
Stefan Ulmeståhl 2.47.00 94
Thomas Letterkrantz 2.48.58 111
Thomas Börjesson 2.54.04 168
Jonas Håkansson 3.10.21 556
Jan-Olof Nilsson 3.14.30 726
Meta Steinbach 3.17.57 48
Nils-Olof Nilsson 3.32.36 1805
Göran Karlsson 3.37.42 2180
Ingrid Holmgren 3.42.21 217
Anders Blomqvist 3.49.09 3289
Bengt-Åke Ljungkvist 3.54.29 3939
Solveig Ohlsson 3.55.42 433
Bengt-Åke Svensson 4.06.25 5135
Mats Svensson 4.08.35 5365
Birger Sörensson 4.13.14 5825
Fredrik Rosenqvist 4.13.23 58??
Dan Nensén 4.19.48 6388
Pia Eriksson 4.22.27 1110
Göran Svensson 4.26.01 6958
Lars Håkansson 4.26.57 7026
Kent Kullman 4.27.28 7067
Bo Ekström 4.33.50 7509
Lars-Göran Olausson 4.38.38 7860

Visa svar


Dölj svar


Köpenhamn marathon maj 22.


Namn: Tid:
Eddy Hultgren 3.21.45
Bengt-Åke Svensson 3.55.42

Visa svar


Dölj svar


Göteborgsvarvet maj 21.



Namn: Tid: Plac:
Thomas Letterkrantz 1.17.59 115
Johan Porshult 1.20.06 189
Jan-Olof Nilsson 1.25.20 504
Chris Nyros 1.30.23 1147
Josefine Ewö 1.33.19 85
Göran Karlsson 1.33.52 1850
Ingrid Holmgren 1.37.54 181
Börje Persson 1.40.35 3953
Christer Nilsson 1.40.40 3977
Jannike Åkesson 1.41.20 282
Solveig Ohlsson 1.42.06 317
Bengt-Åke Ljungqvist 1.43.17 5108
Linda Ekenros 1.43.31 384
Eva Härvell 1.44.17 422
Rolf Johansson 1.45.37 6241
Stefan Svensson 1.48.04 7506
Lars Mattson 1.48.16 7599
Mats Svensson 1.49.52 8465
Birger Sörensson 1.50.00 8536
Sonny Pettersson 1.50.07 8601
Bo Ekström 1.50.33 8815
Göran Svensson 1.52.23 9726
Björn Johansson 1.53.28 10211
Patrik Svensson 1.54.40 10848
Dan Nensén 1.55.25 11192
Kethy Andersson 1.57.35 1823
Eva Nilsson 1.57.18 1792
Anders Jönsson 1.58.24 12640
Lars-Göran Olausson 2.02.00 14057
Kenneth Anehäll 2.02.41 14260
Anki Kjellsson 2.03.02 2641
Jonny Karlsson 2.05.29 15226
Karla Fagerström 2.05.42 2996
Gunilla Fagerström 2.06.43 3138
Bengt Mattson 2.09.19 1627
Christina Ulveklint 2.14.07 4093
Jan Koushult 2.16.05 17542
Bengt Nilsson 2.17.01 17689
Sixten Winberg 2.19.08 17971
Börje Pettersson 2.19.19 17973

Visa svar


Dölj svar


Braås pingststafetten maj 15.

Teamet placerade sig på en 7:e plats av totalt 11 lag.

Sträcka: Namn: Tid och plac:
1, 2900m Johan Porshult 10.14 (1:a)
2, 5600m Nicholas Forsberg 20.22 (5:a)
3, 6600m Magnus Bärtfors 24.32 (8:a)
4, 9500m Thomas Letterkrantz 35.16 (5:a)
5, 6600m Eddy Hultgren 27.05 (10:a)
6, 5600m Johan Porshult 20.54 (5:a)
7, 2900m Anders Elg 10.15 (2:a)

Visa svar


Dölj svar


Klubbmästerskap maj 10.

Klass och plac: Namn: Tid:
1 (K Sen) Maria Högberg 14.16
2 (K Sen) Josefine Ewö 14.58 1 (K35-K55) Solveig Ohlsson 15.51
3 (K Sen) Jannike Åkesson 16.37
2 (K35-K55) Pia Ericsson 17.14
4 (K Sen) Ulrica Lindh 19.27




1 (M30) Joel Johansson 26.50
1 (M40) Thomas Leterkrantz 27.15
2 (M40) Thomas Börjesson 28.29
2 (M30) Magnus Bärtfors 29.09
3 (M30) Jan-Olof Nilsson 29.35
3 (M40) Eddy Hultgren 31.41
1 (M50) Rune Bergström 33.54
2 (M50) Rolf Johansson 34.49
3 (M50) Bengt-Åke Ljungkvist 36.00
4 (M50) Bo Ekström 37.27

Visa svar


Dölj svar


Växjöloppet maj 1.

Plac: Namn: Tid:
2 tävl David Högberg 1:11:27
8 tävl Thomas Börjesson 1:16:58
28 tävl Eddy Hultgren 1:28:27
54 motion Krister Nilsson 1:29:47
33 tävl Anders Blomberg 1:36:14
111 motion Fredrik Rosenqvist 1:38:58
138 motion Bo Ekström 1:44:30
19 motion Ann-Kristin Kjellsson 1:54:43


Resultat 10km

Plac: Namn: Tid:
282 motion Bengt Mattsson 57:02

Visa svar


Dölj svar


Århus april 17.

Damer lag 1, totaltid: 3.53.54, 3:e plats av totalt 51
Sräcka: Namn: Tid:
1 Caroline Mårtensson 46.51
2 Solveig Ohlsson 47.06
3 Ingrid Holmgren 47.01
4 Eva Backström 49.01
5 Josefine Ewö 43.55


Damer lag 2, totaltid: 4.31.27, 17:e plats av totalt 51
1 Jannicke Åkesson 50.21
2 Sophie Nilsson 51.01
3 Sonla Lindgren 49.33
4 Eva Nilsson 59.49
5 Ulrica Lind 1.00.43


Herrar lag 1, totaltid: 6.44.10 . 8:e plats av totalt 187

1 Jakob Holst 37.37
2 David Högberg 35.22
3 Thomas Letterkrantz 38.47
4 Johan Porshult 39.29
5 Anders Elg 42.57
6 Peter Svensson 44.12
7 Pär Holst 40.10
8 Jan-Olof Nilsson 42.59
9 Ben Jörgensson 41.48
10 Magnus Bärtfors 40.49


Herrar lag 2, totaltid: 7.49.59 38:e plats av totalt 187

1 Stefan Svensson 50.00
2 Håkan Ericsson 49.55
3 Gert-Ove Olsson 51.33
4 David Högberg 38.15
5 Thomas Letterkrantz 41.58
6 Caroline Mårtensson 52.49
7 Bo Ekström 52.05
8 Johan Porshult 41.49
9 Jakob Holst 41.05
10 Bengt-Åke Ljungkvist 50.30

Visa svar


Dölj svar


Spreewald april 17.


Namn: Tid: Plac:
Eddy Hultgren 1.35.45 22:a
Bengt-Åke Svensson 1.54.50 58:a

Visa svar


Dölj svar


Heleneholm halvmarathon april 16.


Namn: Tid: Plac:
Eddy Hultgren 1.35.45 22:a
Bengt-Åke Svensson 1.54.50 58:a

Visa svar


Dölj svar


Paris marathon april 10.


Namn: Tid:
Solveig Ohlsson 3.38.42 7980 / 35000 (totalt) 272 / 4200 (damer)

Visa svar


Dölj svar


Skövde april 2.


Namn: Klass: Tid: Plac:
Eddy Hultgren 42 km 3.34.54 3:a M45 Lars-Göran Olausson 42 km 4.55.39 9:a M50 Bengt-Åke Svensson 21 km 1.53.01 42:a i motion

Visa svar


Dölj svar


Ryssbergsloppet 14km, mars 25. 


Namn: Klass: Tid: Plac:
Nicholas Forsberg M 14 km 51.50 4 Eddy Hultgren M45 14 km 1.03.56 8 Bo Ekström Motion 14 km 1.13.14 21 Bengt-Åke Ljungkvist M60 5.6km 25.19 2

Visa svar


Dölj svar


Marsloppet mars 20.

Namn: Tid: Plac:
Thomas Letterkrantz 1.20.55 1:a i M40 1:a totalt
Thomas Börjesson 1.22.50 2:a i M40
Jan-Olof Nilsson 1.23.39 2:a M35
Dan Gustavsson 1.28.42 2:a i M45
Eddy Hultgren 1.35.37 3:a i M45
Ingrid Holmgren 1.37.02 1:a K50
Solveig Ohlsson 1.39.24 1:a K45
Sonja Lindgren 1.42.13 1:a i K50
Pia Ericson 1.45.49 1:a i K40 Bo Ekström 1.54.47 10:a i herrar motion

Resultat Marsloppet 10.4 km


Namn: Tid: Plac:
Victoria Gadd 52.39 2:a damer motion
Nicholas Forsberg 38.07 1:a herar motion
Jonny Carlsson 56.23 11:a herrar motion

Visa svar


Dölj svar


Bromölla, Kvantumloppet 10km, mars 12.

Namn: Tid: Plac:
Eddy Hultgren 41.51 13

Visa svar


Dölj svar


Resultat 2004

Sylvesterloppet Olofström, 10 549m. December 31.


Namn: Tid: Plac:
David Högberg 37.15 3:a i M
Thomas Letterkrantz 38.28 1:a i M40
Johan Porshult 38.34 2:a i M35
Dan Gustavsson 41.34 2:a i M45
Ben Jörgensson 42.25 9:a i M
Peter Svensson 42.52 5:a i M40
Magnus Bärtfors 43.36 8:a i M35
Eddy Hultgren 44.14 4:a i M45
Gilbert Erlandsson 44.30 5:a i M45
Ingrid Holmgren 46.28 1:a i K50
Göran Karlsson 46.40 7:a i M45
Eva Backström 47.40 1:a i K
Solveig Ohlsson 47.58 1:a i K35
Jannike Åkesson 48.22 3:a i K
Gert Persson 48.25 2:a i M55
Börje Persson 48.51 3:a i M55
Sonja Lindgren 48.59 2:a i K50
Bo Lindgren 48.53 4:a i M55
Anders Blomqvist 50.11 24:a i Motion
Bengt-Åke Ljungkvist 50.35 2:a i M60
Bo Ekström 52.24 40:e i Motion
Helge Johansson 55.49 52:a i Motion
Björ Attnarsson 56.15 56:a i Motion
Lars-Göran Olausson 58.53 16:e i M50

Resultat från Sylvesterloppet i Olofström 5.8 km.

Kristoffer Andersson 18.59 1:a i P19

Resultat från Sylvesterloppet i Kalmar.

Bengt-Åke Svensson 51.42

Visa svar


Dölj svar


Skinkloppet 12km, december 5.


Namn: Tid: Plac:
David Högberg 42.23 3
Johan Porshult 44.36 6
Eva Backström 52.05 1
Jannike Åkesson 55.31 3
Bo Ekström 62.22 31
Åke Johansson 68.22 36

Visa svar


Dölj svar


Jämjöhalvan november 13.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Martin Söderberg Hakarpspojkarna 1.11.04
2 Magnus Andersson Högby IF 1.18.01
3 Thomas Letterkrantz Team Blekinge 1.20.15
4 Anders Larsson Team Blekinge 1.21.17
5 Thomas Börjesson Team Blekinge 1.22.22
6 Pelle Gunnarsson Team Blekinge 1.28.52
7 Bennie Torstensson Team Blekinge 1.33.17
8 Jonny Madsen Team Blekinge 1.36.42
9 Jonas Arlmark Vänersborgs IF 1.39.01
10 Björn Persson Vänersborgs IF 1.43.40
11 Erik Andersson Dynapac 1.43.45
12 Kalle Bergman 1.43.59
13 Birger Sörensson Team Blekinge 1.44.38
14 Johan Östergren Vänersborgs IF 1.45.26
15 Fredrik Rosenquist 1.48.12
16 Tommy Axelsson Team Blekinge 1.52.34
17 Dennis Kronmar 1.52.40
18 Bosse Ekström Team Blekinge 1.56.42
19 Patrik Peterman 1.57.16
20 Sixten Winberg Team Blekinge 2.09.13
21 Lars-Gunnar Amosson Växjö LK 2.25.59

Resultat Jämjö halvmaran damer.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Ingrid Holmgren Team Blekinge 1.38.22
2 Sonja Lindgren Team Blekinge 1.39.11
3 Jannike Åkesson Team Blekinge 1.39.56
4 Pia Ericsson Team Blekinge 1.46.26
5 Anki Kjellsson Team Blekinge 2.02.03

Resultat Jämjö kvartsmaran herrar.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Johan Porshult Karlskrona CK 39.56
2 Krister Nilsson Team Blekinge 45.57

Resultat Jämjö kvartsmaran damer.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Josefin Ewö Team Blekinge 51.14
2 Karin Jönsson Team Blekinge 1.03.10
2 Christina Ulvenklint Team Blekinge 1.03.10

Visa svar


Dölj svar


Hilleröd marathon, november 6.

Namn: Tid: Distans:
Bengt-Åke Svensson 4.11.18 Helmarathon
Åke Johansson 54.12 10 km

Visa svar


Dölj svar


Kvrnsveden vintermaran, november 6.

Namn: Tid: Plac:
David Högberg 2.52.11 6:a (3:a i M23)

Visa svar


Dölj svar


Silpingeloppet 10km, november 7.


Namn: Tid: Plac:
Magnus Bärtfors 39.28 5
Peter Svensson 41.01 6
Thony Thestrup 41.17 7
Jannike Åkesson 44.44 11 (bästa dam)
Sonja Lindgren 44.50 13
Bengt-Åke Ljungkvist 47.06 18
Bo Ekström 48.26 22
Anders Sturesson 50.07 26
Sixten Winberg 57.26 32

Visa svar


Dölj svar


Dresden oktober 24.

Namn: Sträcka: Tid:
 
Meta Steinbach Maraton 3.45
Bengt-Åke Ljungqvist Maraton 4.10
Helena hansson Maraton 4.37
Per-Olof Gunnarsson Halvmaraton 1.28
Birgitta Karlsson Halvmaraton 2.19
Christina Ulveklint Halvmaraton 2.25
Karl Karlsson Halvmaraton 2.29
Karin Jönsson Halvmaraton 3.44
Åke Johansson 10 km 57.09

Visa svar


Dölj svar


Växjö marathon oktober 16.

Plac: Namn: Tid:
11 M/? David Högberg 2.59.25
13 M40/? Thomas Letterkrantz 3.01.31
49 M45/? Eddy Hultgren 3.26.42
61 M55/? Nils-Olof Nilsson 3.34.35
125 M55/? Bengt-Åke Svensson 4.06.40
141 Mmot/? Göran Svensson 4.17.35
142 Mmot/? Dan Nensén 4.18.33

Visa svar


Dölj svar


Odense marathon oktober 10.


Namn: Tid: Plac/Klass: Plac/Kön: Plac/Totalt:
Dan Gustavsson 3.20 37 / 50 354 / 1634 372 / 1893
Sophie Nilsson 3.37 9 / 35 42 / 259 700 / 1893
Solveig Ohlsson 4.10 24 / 52 145 / 259 1454 / 1893

Visa svar


Dölj svar


Brunnsjoggen, 11 700m & 7 300m, oktober 3.

Brunnsjoggen, 11 700 m

Namn: Tid: Plac:
Joel Johansson 40.46 1, herrar
Magnus Bärtfors 44.01 4, herrar
Göran Larsson 48.32 6, herrar
Peter Svensson 49.46 8, herrar
Eva Backström 49.58 1, damer
Meta Steinbach 52.12 2, damer
Sonja Lindgren 54.27 3, damer
Bengt-Åke Ljungkist 56.38 19, motion
Bo Ekström 59.51 26, motion
Ann- Christin Kjellsson 63.33 32, motion
 

Brunnsjoggen, 7 300 m

Namn: Tid: Plac:
Nicholas Forsberg 25:49 1, herrar
Jannike Åkesson 32.45 1, damer
Erica Söderqvist 33.39 2, damer
Anna Sturesson 35.06 19, damer
Anders Sturesson 35.49 21, herrar
Gert-Ove Olsson 37.19 25, herrar

Visa svar


Dölj svar


Skanör - Falsterbo runt, halvmarathon. September 25.


Namn: Tid: Plac:
Sophie Nilsson 1.36.00 2:a i KS
Solveig Ohlsson 1.45.12 1:a i K45

Visa svar


Dölj svar


Lidingöloppet september 26.


Namn: Tid: Klass:
Magnus Ivarsson 2.32.35 Män 30 km
Henrik Nydahl 2.36.26 Män 30 km
Caroline Mårtensson 2.39.24 Kvinnor 30 km
Fredrik Bjarkå 2.43.54 Män 30 km
Birger Sörensson 2.49.08 Män 30 km
Conny Miketinac 2.50.15 Män 30 km
Bo Ekström 3.10.21 Män 30 km
Eva Nilsson 3.33.08 Kvinnor 30 km
Helena Medin 1.09.11 Kvinnor 15 km
Ann-Christine Olofsson 1.25.47 Kvinnor 15 km

Visa svar


Dölj svar


Karlstad marathon september 19.


Namn: Tid: Plac:
Eddy Hultgren 3.29.30 12:a i M45
Lars-Göran Olausson 4.24.52 22:a i M50

Visa svar


Dölj svar


Salsjörundan, september 19.


'
Namn: Tid: Plac:
Joel Johansson 25.22 1
Magnus Bärtfors 27.59 3
Bennie Torstensson 32.40 14
Bengt-Åke Ljungkvist 36.12 33
Bosse Ekström 38.44 44
Anders Sturersson 38.46 45

Visa svar


Dölj svar


St Eriksloppet, halvmarathon. September 11.


Namn: Tid: Plac:
Thomas Börjesson 1.22.10 89 (12:a i M40)
Dan Gustavsson 1.25.47 149(12:a i M45)
Meta Stenbach 1.36.46 40
Caroline Mårtensson 1.39.33 61
Andreas Jonsson 1.39.33 775
Solveig Ohlsson 1.46.08 144 (8:a i K45)
Thomas Holgersson 2.24.39 2893

Visa svar


Dölj svar


Västra Marks IP, september 4.

Plac Namn Tid Klubb Klass

1 Thomas Börjesson 38.03.60 Team Blekinge LF 1/M40
2 Ulf Ivansson 40.42.61 Gränums IF 2/M40
3 Marcus Andersson 41.30.72 Högby IF Ej DM
4 Eddie Hultgren 43.23.81 Team Bleinge LF 1/M45
1 Jannicke Åkesson 46.58.27 Team Blekinge LF 1/K sen

Visa svar


Dölj svar


Tjejmilen augusti 29.


Namn: Tid: Plac:
Caroline Mårtensson 46.06 193
Ann-Christen Olofsson 52.39 1117
Pia Ericsson 53.11 1237
Ann-Chatrine Fransson 54.30 1522
Lena Karlsson 54.35 1537
Helena Hanssosn 54.41 1571
Irene Morin 56.25 2029
Monica Andersson 57.20 2294
Helena Sörbris 1.00.13 2991
Lotta Wahnström 1.01.04 3181
Susanne Dahlquist 1.01.33 3293
Maria Haglund 1.04.15 3859
Ingrid Nylander 1.08.09 4455
June Söderström 1.11.56 4839
Signhild Hultman 1.12.16 4855

Visa svar


Dölj svar


Väckelsång augusti 30. 17,7 & 8,5km.

Sträcka: Namn: Tid: Plac:
17 700 m Dan Gustavsson 1.13.22 1:a M45
17 700 m Solveig Ohlsson 1.29.42 2:a Kvinnor tävl
17 700 m Bo Ekström 1.45.36 48:a motion
8 500 m Kristoffer Andersson 28.52 1:a i M22

Visa svar


Dölj svar


Klubbmästerskap augusti 10.

Klass och plac: Namn: Tid:
1 (K35-K55) Ingrid Holmgren 16.18
2 (K35-K55) Erica Söderqvist 16.23 3 (K35-K55) Ann-Chatrine Fransson 18.50 4 (K35-K55) Kristina Ulveklint 20.18




1 (K Sen) Jannike Åkesson 16.38
2 (K Sen) Ulrica Lind 20.05




1 (M21) Kristoffer Andersson 24.55
1 (M21) Stefan Svensson 34.21
2 (M21) Johan Hedlund 45.48




1 (M35-M50) Thomas Leterkrantz 29.33
2 (M35-M50) Thomas Börjesson 29.33
3 (M35-M50) Per-Olof Gunnarsson 29.57
4 (M35-M50) Magnus Bärtfors 29.57
5 (M35-M50) Dan Gustavsson 30.45
6 (M35-M50) Gert-Ove Olsson 43.42




1 (M55+)) Bengt-Åke Ljungqkvist 37.56




1 (Veteraner) Sixten Winberg 20.18

Visa svar


Dölj svar


Bromölla halvmaraton augusti 7.

Namn: Plac: Tid:
 
Dan Gustavsson 6 1.29.39
Solveig Ohlsson 1 1.45.48
Ingrid Holmgren 2 1.46.33

Helmaraton

Eddie Hultgren 3:a i M40 3.54.44

Visa svar


Dölj svar


Gränumsloppet 13,6km, augusti 1.


Namn: Tid: Plac:
David Högberg 49.59 1
Eva Backström 56.33 1
Eddy Hultgren 62.22 14
Bo Lindgren 65.18 18
Sonja Lindgren 67.20 2
Lars-Göran Olausson 74.01 23
Åke Johansson 76.02 24

Visa svar


Dölj svar


Victorialoppet 9km, juli 15.

Namn: Tid:
 
Thomas Letterkrantz 32.40
Magnus Bärtfors 33.32
Göran Karlsson 35.54
Stefan Svensson 39.03
Meta Steinbach 39.10
Caroline Mårtensson 39.35
Jannike Åkesson 42.20
Bengt-Åke Lkungkvist 42.29
Bo Ekström 44.42
Åke Johansson 46.11
Anders Sturesson 46.18
Ulrica Lind 47.44
Sixten Winberg 52.00
Michael Josefsson 52.40
Ann-Mari Josefsson 58.59

Visa svar


Dölj svar


Mardrömmen juni 22.

Plac: Namn: Klubb: 3 varv:
1 Joel Johansson Team Blekinge 34.25
2 Fredrik Persson Ok Dacke 36.10
3 Stefan Ulmeståhl Team Blekinge 40.09
4 Göran Månsson 40.40
5 Nils Nedfors 43.02
6 Gilbert Erlandsson Team Blekinge 44.12
7 Bo Ekström Team Blekinge 58.43
   
Plac: Namn: Klubb: 2 varv:
1 Cecilia Bratt 26.05
2 Maria Högberg Team Blekinge 32.11
3 Linda Pettersson 35.52
4 Alexandra Lundell 41.47
5 Ulrica Lind Team Blekinge 44.32
6 Barbro Lundell 46.44
Sixten Winberg Team Blekinge 42.14
   
Plac: Namn: Klubb 1 varv:
1 Maja Pettersson 17.08

Visa svar


Dölj svar


Broloppet, halvmarathon, juni 13.

Namn: Tid:
Birger Sörensson 1.43.13

Visa svar


Dölj svar


Motorvägsloppet Bromölla 10km, juni 19.


Namn: Tid: Plac:
Eva Backström 40.36 2
David Högberg 40.37 16
Eddy Hultgren 41.25 20
Bo Lindgren 45.11 45
Sonja Lindgren 47.48 5

Visa svar


Dölj svar


Stockholm marathon juni 5.


Namn: Tid: Plac:
Stefan Ulmeståhl 2.50.52 93
Thomas Börjesson 2.57.04 180
Thomas Letterkrantz 3.02.43 280
Anders Larsson 3.19.07 736
Nils-Olof Nilsson 3.26.43 1085
Chris Nyros 3.30.02 1332
Meta Steinbach 3.30.17 79
Eva Backström 3.34.02 101
Caroline Måertensson 3.37.44 129
Henrik Nydal 3.38.58 1939
Eddy Hultgren 3.39.52 2025
Magnus Ivarsson 3.48.24 2764
Fredrik Bjarkå 3.54.33 3434
Bengt-Åke Svensson 4.10.16 4958
Dan Nensén 4.15.13 5445
Göran Svensson 4.17.00 5565
Bo Ekström 4.27.24 6536
Kent Kullman 4.34.04 7058
Åke Johansson 4.34.47 7128
Hans-Ivan Olsson 4.35.44 7197
Lars Håkansson 4.49.07 8165

Visa svar


Dölj svar


Köpenhamn marathon maj 16.

Namn: Tid:
Eddy Hultgren 3.26.??

Visa svar


Dölj svar


Göteborgsvarvet maj 15.



Namn: Tid: Plac:
Nicholas Forsberg 1.19.46 135
Kristoffer Andersson 1.19.? ?
Thomas Letterkrantz 1.22.21 220
Pär Fransson 1.25.56 431
Dan Gustavsson 1.25.23 385
Magnus Bärtfors 1.26.38 484
Chris Nyros 1.31.58 1111
Göran Karlsson 1.34.33 1597
Linda Ekenros 1.35.39 75
Sophie Nilsson 1.38.44 2841
Nils-Olof Nilsson 1.38.46 2841
Ingrid Holmgren 1.39.24 135
Jan Gullbrandsson 1.39.57 ??
Börje Persson 1.42.38 4126
Solveig Ohlsson 1.44.48 335
Stefan Svensson 1.47.51 ??
Joakim Pettersson 1.48.36 7048
Birger Sörensson 1.48.40 ?
Jannike Åkesson 1.49.27 614
Conny Nilsson 1.50.15 7983
Rolf Johansson 1.52.17 9056
Bo Ekström 1.53.06 9512
Bengt-Åke Ljungqvist 1.53.14 9579
Anders Jönsson 1.54.05 10026
Göran Svensson 1.54.59 10527
Erica Söderqvist 1.54.27 1117
Dan Nensén 1.57.38 11953
Hans-Ivan Olsson 1.59.10 12794
Lars-Göran Olausson 2.00.37 13496
Anki Kjellsson 2.00.57 1994
Björn Johansson 2.01.00 13664
Eva Nilsson 2.02.29 2202
Tobias Petersson 2.04.57 15276
Åke Johansson 2.06.50 9438
Bengt Mattson 2.07.58 16266
Bengt Nilsson 2.08.524 16266
Gunilla Fagerström 2.08.19 3043
Karla Fagerström 2.08.08 2998
Sixten Winberg 2.13.44 17739
Jan Koushult 2.14.01 17803
Christina Ulveklint 2.16.59 4166
Mats Sällström 2.17.42 18533
Stig Nyman 2.33.31 20123

Visa svar


Dölj svar


Leipzig marathon april 25.

Namn: Tid: Plac:
Stefan Ulmeståhl 2.49.16 12 (1)
Thomas Börjesson 2.55.50 19 (4)
Dan Gustavsson 3.13.22 75 (1)
Meta Steinbach-Olsson 3.14.49 6 (4)
Gilbert Erlandsson 3.17.58 100 (16)
Sophie Nilsson 3.27.10 12 (3)
Bengt-Åke Ljungqvist 4.06.00 476 (17)
Solveig Ohlsson 4.18.55 56 (11)
Helena Hansson 4.25.16 62 (13)
Kent Kullman 4.27.45 594 (52)
Åke Johansson 4.35.44 613 (28)
Sarne Appelros 4.35.?? ???

Resultat Leipzig halvmarathon

Håkan Ericsson, inline 25 km 57.53 109 (9)
Magnus Bärtfors 1.24.20 21 (6)
Per-Olof Gunnarsson 1.27.08 37 (9)
Anders Elgh 1.32.25 96 (21)
Peter Svensson 1.32.25 96 (24)
Göran Karlsson 1.40.53 293 (25)
Börje Persson 1.42.51 357 (9)
Jannike Åkesson 1.43.41 23 (10)
Stefan Svensson 1.44.58 413 (74)
Sixten Winberg 2.10.09 1014 (1)
Christina Ulvenklint 2.10.10 212 (13)

Visa svar


Dölj svar


DM terräng, Karlskrona april 20.


Resultat 2 km

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1:a i P 13 Jonas Leandersson Kyrkhults SK 6.53
1:a i P 11 Gustav Sandström IF Udd 8.43
1:a F 13 Stephanie Olsson IF Udd 8.58
2:a i F 13 Sara Koskenkorva FIF Gnistan 9.52
1:a i F 11 Sofie Koskenkorva FIF Gnistan 10.49


Resultat 4 km

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1:a i P 17 Robin Leandersson Kyrkhults SK 13.10
1:a MS Jacon Holst Team Blekinge 13.42
1:a P19 Kristoffer Andersson Team Blekinge 13.49
2:a i MS Magnus Bärtfors Team Blekinge 13.56
3:a i MS Per Holst Team Blekinge 14.01 1:a M40 Patrik Jönsson Kyrkhults SK 14.14 2:a i M40 Thomas Börjesson Team Blekinge 14.16 4:a i MS Anders Elgh Team Blekinge 14.29 1:a i M35 Mikael Johansson Gränums IF 14.33 3:a i M40 Ulf Söderström Ronneby OK 14.43 1:a i P15 Lukas Pettersson Ronneby OK 14.46 1:a M45 Dan Gustavsson Team Blekinge 14.58 1:a KS Eva Backström Team BBlekinge 15.38 1:a M50 Ingvar Svensson Gränums IF 15.40 2:a i KS Maria Högberg Team Blekinge 15.46 2:a P17 Daniel Malmqvist IF Udd 16.15 2:a M50 Bennie torstensson Ronneby OK 17.15 5:a MS Anders Jönsson IF Udd 17.48 3:a i P17 Johan Hedlund Team Blekinge 18.48 1:a i M60 Bengt-Åke Ljungqvist Team Blekinge 19.17 2:a i P15 Alexander Anersson Team Blekinge 19.42 1:a M75 Sixten Winberg Team Blekinge 22.34


Resultat 12 km

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1:a MS David Högberg Team Blekinge 43.41

Visa svar


Dölj svar


Ryssbergsloppet 12km, april 9.


Namn: Klass: Tid: Plac:
Nicholas Forsberg M35 14 km 52.46 5
Magnus Bärtfors M40 14 km 54.51 5
Dan Gustavsson M45 14 km 55.12 4
Peter Svensson M40 14 km 57.06 10
Gilbert Erlandsson M45 14 km 59.13 8
Eddy Hultgren Motion 14 km 1.01.15 6
Sophie Nilsson Motion 14 km 1.02.31 13 Jan Gullbrandsson M45 14 km 1.02.44 11 Josefine Ewö Motion 14 km 1.03.50 15 Linda Ekenros Motion 14 km 1.06.34 22 Gert-Ove Olsson M50 14 km 1.06.35 7 Jannike Åkesson Motion 14 km 1.09.30 32 Bengt-Åke Ljungkvist Motion 14 km 1.11.54 42

Visa svar


Dölj svar


Marsloppet mars 28. 21,1 & 10,4 km.


Namn: Tid: Plac:
David Högberg 1.17.10 1:a i MS
Thomas Börjesson 1.20.36 1:a i M40
Nicholas Forsberg 1.22.04 3:a MS
Dan Gustavsson 1.26.21 1:a i M45
Gilbert Erlandsson 1.31.52 3:a i M45
Eva Backström 1.33.35 1:a i KS
Nils-Olof Nilsson 1.35.49 1:a i M55
Jan Gullbrandsson 1.35.58 2:a i herrar motion
Ingrid Holmgren 1.38.15 1:a K50
Conny Nilsson 1.43.12 8:a i herrar motion
Solveig Ohlsson 1.46.51 1:a i damer motion
Gert-Ove Olsson 1.50.10 3:a i M50
Bo Ekström 1.53.44 10:a i herrar motion
Dan Nensén 1.54.13 1:a i M65
Lars-Göran Olausson 1.54.51 12:a i herrar motion

Resultat Marsloppet 10.4 km


Namn: Tid: Plac:
Peter Svensson 43.31 3:a herrar motion
Josefine Ewö 46.33 2:a damer motion
Jannike Åkesson 51.04 3:a damer motion

Visa svar


Dölj svar


Primaloppet (Kvantum) 10km, mars 8.

Namn: Plac: Tid:
 
Eddy Hultgren 22 43:31

Visa svar


Dölj svar


Resultat 2003

Sylvesterloppet Olofström och Kalmar.


Namn: Tid: Plac:
Dan Gustavsson 42.21 3:a i M45
Tony Thestrup 43.19 3:a i M35
Göran Karlsson 44.04 5:a i M45
Gilbert Erlandsson 44.43 8:a i M45
Göran Larsson 45.35 8:a i M45
Ingrid Holmgren 46.00 1:a i K50
Lennart Hansson 46.30 1:a i M60
Eva Backström 46.42 1:a i K
Eddy Hultgren 46:50 13:e motion
Börje Persson 48.46 6:a i M55
Jannike Åkesson 50.09 3:a i K
Erica Söderqvist 51.07 2:a i K35
Bengt Åke Ljungkvist 51.52 6:a i M60
Gert-Ove Olsson 53.33 5:a i M50
Solveig Ohlsson 53.43 3:a i K35
Åke Johanson 57.17 10:a i M55
Annika Andersson 58.33 53:a i motion
Rolf Johansson 59.08 6:a i M50
Karla Fagerström 60.29 5:a i K
Gunilla Fagerström 60.47 4:a i K35
Lars-Göran Olausson 60.43 7:a i M50
Sixten Winberg 60.51 4:a i M70
Helena Hansson 61.05 5:a i K35

Resultat från Sylvesterloppet i Olofström 5.8 km.

Kristofffer Andersson 19.44 1:a i P19

Resultat från Sylvesterloppet i Kalmar.

Bengt-Åke Svensson 49.46 (10km)
Eva Nilsson 55.32 (10km)
Jim Toresten 56.21 (10km)
Bengt Nilsson 56.25 (10km)
Claes Sunesson 25.29 (5km)

Visa svar


Dölj svar


Skinkloppet november 30.

Namn: Tid: Plac:
Åke Johansson 63.42 29

Resultat Damer12 km.


Namn: Tid: Plac:
Sophie Nilsson 57.38 2
Jannike Åkesson 58.41 3
Solveig Ohlsson 66.05 8

Visa svar


Dölj svar


Jämjöhalvan november 15.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Ludovic Vaurgarny Ryssbergets IK 1.16.19
2 Thomas Börjesson Team Blekinge 1.19.37
3 Nicholas Forsberg Team Blekinge 1.21.03
4 Jonas Håkansson Kyrkhults SK 1.22.22
5 Stefan Ulmestål Team Blekinge 1.24.12
6 Pelle Gunnarsson Team Blekinge 1.25.35
7 Dan Gustavsson Team Blekinge 1.28.10
8 Gilbert Erlandsson Team Blekinge 1.31.39
9 Anders Begtsson Växjö LK 1.32.35
10 Göran Karlsson Team Blekinge 1.34.26
11 Gert Persson Team Blekinge 1.42.15
12 Birger Sörensson Team Blekinge 1.42.27
13 Bent-Åke Ljungkvist Team Blekinge 1.51.21
14 Åke Johansson Team Blekinge 1.58.23
15 Sixten Winberg Team Blekinge 1.59.45

Resultat Jämjö halvmaran damer.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Ingrid Holmgren Team Blekinge 1.36.43
2 Anki Lejdeby Team Blekinge 2.00.14

Resultat Jämjö kvartsmaran herrar.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Kristoffer Andersson Team Blekinge 37.01
2 Stefan Larsson Glasrikets RC 38.18
3 Magnus Bärtfors Team Blekinge 43.24
4 Anders Elgh Team Blekinge 44.16
5 Rune Bergström Team Blekinge 47.04
6 Helge Johansson Team Blekinge 54.02
7 Mikael Josefsson Team Blekinge 54.50
8 Andreas Josefsson Team Blekinge 1.05.25
9 Roland Ericsson Dynapac 1.08.29
10 Lars-Peter Josefsson Team Blekinge 1.21.05

Resultat Jämjö kvartsmaran damer.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Christina Ulveklint Team Blekinge 1.03.38
2 Anne-Marie Josefsson Team Blekinge 1.06.17
3 Margaretha Erwing Team Blekinge 1.08.48
4 Annelie Josefsson Team Blekinge 1.19.21

Visa svar


Dölj svar


New York marathon november 2.


Namn: Tid: plac klass/plac total:
Dan Gustavsson 3.18.42 129 / 1388
Pelle Gunnarsson 3.23.57 326 / 1811
Göran Karlsson 3.24.00 178 / 1829
Erica Söderqvist 3.52.51 461 / 6002
Sophie Nilsson 4.03.21 486 / 18695
Göran Larsson 4.03.31 2900 / 8610
Bengt-Åke Ljungkvist 4.10.27 71 / 10211
Åke Johansson 4.29.46 424 / 16229
Solveig Ohlsson 4.30.08 252 / 15439
Helena Hansson 4.50.37 410 / 21032
Jan Gullbrandsson 4.50.46 2923 / 21082
Stefan Svensson 5.01.50 7107 / 25343
Bo Ekström 5.44.49 1999 / 30908

Visa svar


Dölj svar


Silpingeloppet 10km november 2,


Namn: Tid: Plac:
Kristoffer Andersson 34.47 1
Thomas Börjesson 35.58 2
Nicholas Forsberg 35.58 3
Conny Nilsson 46.25 21
Jannike Åkesson 47.05 1
Lars-Göran Olausson 51.50 28
Sixxten Winberg 52.50 31

Visa svar


Dölj svar


Växjö maraton oktober 18.

Plac: Namn: Tid:
27 M45/4 Dan Gustavsson 3.10.33
38 M40/3 Eddy Hultgren 3.22.27
166 Mmot Göran Svensson 4.16.02
167 Mmot Dan Nensén 4.16.55

Visa svar


Dölj svar


Brunnsjoggen oktober 5.

Brunnsjoggen, 11 700 m

Namn: Tid: Plac:
Meta Steinbach 51.17 14
Eva Backström 52.21 15
Lennart Hansson 52.44 18
Linda Ekenros 54.36 25
Bo Ekström 58.04 31
Ann-Christine Olofsson 62.23 39
Ann-Kristin Kjellsson 65.22 41
 

Brunnsjoggen, 7 300 m

Namn: Tid: Plac:
Kristoffer Andersson 25.39 1
Tobias Gunnarsson 30.06 8
Annika Andersson 36.54 34
Ulf Gunnarsson 37.18 35
 

Brunnsjoggen, 3300 m

Namn: Tid: Plac:
Emil Olsson 15.34 6
Peter Gunnarsson 16.16 7
 

Brunnsjoggen, 1500 m

Namn: Tid: Plac:
Hanna Olsson 7.34 1

Visa svar


Dölj svar


Berlin maraton september 28.


Namn: Tid:
Stefan Ulmeståhl 2.40.37
Eddy Hultgren 3.13.37
Meta Steinbach 3.24.27
Göran Karlsson 3.26.41
Fredrik Söderlund 3.29.35
Börje Persson 3.31.18
Lars Mattsson 3.32.31
Gert Persson 3.56.46
Bengt-Åke Svensson 3.57.18
Fredrik Bjarkå 3.59.09
Rolf Johansson 4.20.19
Mads Tevebring 4.27.29
Lars-Göran Olausson 4.36.24
Sixten Winberg 4.42.16
Gunilla Fagerström 4.59.02
Birgitta Karlsson 5.03.18
Christina Ulveklint 5.05.35
Margaretha Erwing 5.06.31
Ingrid Olssson 5.22.55
Karl Karlsson 5.40.25

Visa svar


Dölj svar


Lidingöloppet september 27.


Namn: Sträcka: Tid: Plac:
Kristoffer Andersson 10 km 36.28 10
Magnus Ivarsson 30 km 2.26.33 1004
Caroline Mårtensson 30 km 2.36.33 104
Eva Nilssson 30 km 3.36.04 1098

Visa svar


Dölj svar


Salsjörundan 7,5km september 20.


'
Namn: Tid: Plac:
Stefan Ulmestål 29.06 4
Bennie Torstensson 32.13 11
Anders Sturesson 37.27 34
Bengt-Åke Ljungkvist 37.41 36
Bosse Ekström 37.52 39
Helen Granstedt 55.57 67

Visa svar


Dölj svar


Skanör-Falsterbo runt halvmaraton september 20.


Namn: Tid: Plac:
Sophie Nilsson 1.36 1:a i KS
Solveig Ohlsson 1.44 3:a i K45

Visa svar


Dölj svar


Bromölla septemberloppet 14/9.


Namn: Sträcka: Tid: Plac:
Kristoffer Andersson P18 6.3km 21.52 1
Jan Gulklbrandsson Motion 12.6km 58.53 3

Visa svar


Dölj svar


DM 10000m Västra Mark september 13.

Herrar
Plac Namn Tid Klubb Klass
1 Joel Johansson (utom tävl) 33.34.58 MAI M35
2 Kristoffer Andersson 34.59.41 Team Blekinge LF P17
3 David Högberg (utom tävl) 34.50.75 Studenterna ?
4 Thomas Börjesson 36.49.95 Team Blekinge LF M40
5 Per-Olof Gunnarsson 37.42.72 Team Blekinge LF M40
6 Anders Hoberg (utom tävl) 38.20.70 Glasrikets RC P19
7 Dan Gustavsson 38.54.82 Team Blekinge LF M45
8 Börje Persson 42.01.04 Team Blekinge LF M55
9 Eddie Hultgren 43.41.89 Team Bleinge LF M40
10 Birger Sörensson 47.13.00 Team Blekinge LF M55

Damer
1 Eva Backström 42.42.08 Team Blekinge LF KS
2 Erica Söderqvist 43.59.50 Team Blekinge LF K35
3 Linda Ekenros 44.28.24 Team Blekinge LF ?
4 Jannicke Åkesson 47.45.00 Team Blekinge LF KS

Visa svar


Dölj svar


Bromölla hel & halvmaraton september 6.

Namn: Plac: Tid:
 
Lars-Göran Olausson 37:a 1.59.51

Bromölla helmaraton

Eddie Hultgren 11:a i M40 3.34.26
Bengt-Åke Svensson 9:a i M55 3.58.31

Visa svar


Dölj svar


Väckelsång 17,5km & 8,5km augusti 31.


Sträcka: Namn: Tid: Plac:
17 500 m Lars-Göran Olausson 1.36.29 57:a i motion
8 500 m Kristoffer Andersson 30.33 1:a i M22

Visa svar


Dölj svar


Järnvägsloppet halvmaraton augusti 24.


Namn: Tid: Plac:
Thomas Börjesson 1.22.00
Nickolas Forsberg 1.23.40
Per-Olof Gunnarssson 1.24.48
Börje Persson 1.33.00
Benny Torstensson 1.3?.?
Meta Steinbach-Olsson 1.34.
Erica Söderqvist 1.42.
Sophie Nilsson 1.43.
Jan Gullbrandsson 1.44.
Solveig Ohlsson 1.45.
Bo Ekström 1.55.
Leif Bergstrand 2.00.38
Åke Johansson 2.01.33
Sixten Winberg 2.04.09

Resultat Järnvägsloppet 5 km

Kristoffer Andersson 17.38 1

Visa svar


Dölj svar


Lindåsloppet 7,2km augusti 23.

Namn: Tid: Plac:
 
Kristoffer Andersson 26.29 1

Visa svar


Dölj svar


Landskrona halvmaraton augusti 10.


Namn: Tid: Plac:
Jan Gullbrandsson 1.49.32 12

Visa svar


Dölj svar


Klubbmästerskap augusti 9.

Klass och plac: Namn: Tid:
1 (K35-K50) Erica Söderqvist 16.09
2 (K35-K50) Solveig Ohlsson 16.42
1 (K Sen) Jannike Åkesson 17.23
3 (K35-K50) Helena Hansson 22.00
1 P17 Kristoffer Andersson 26.29
1 (M35-M45) Thomas Börjesson 28.14
2 (M35-M45) Per-Olof Gunnarsson 29.10
3 (M35-M45) Magnus Bärtfors 30.12
4 (M35-M45) Göran Karlsson 31.23
5 (M35-M45) Göran Larsson 31.47
1 (M55-M65) Börje Persson 33.02
2 (M55-M65) Leif Bergstrand 44.42
1 (M70) Sixten Winberg 44.58

Visa svar


Dölj svar


Östergarn maraton


Namn: Tid:
Jan Gullbrandsson 3.58
Bengt-Åke Svensson 4.05

Visa svar


Dölj svar


Ölands maraton juli 19.

Namn: Tid:
Nils-Olof Nilsson 3.58

Visa svar


Dölj svar


Victorialoppet juli 15, 9km.

Namn: Tid:
 
Thomas Letterkrantz 33.52
Ingvar Bergström 37.08
Börje Persson 37.55
Rolf Johansson 41.10
Jannike Åkesson 41.31
Michael Josefsson 41.32
Bo Ekström 43.12
Solveig Ohlsson 43.18
Hans-Ivan Olsson 44.34
Anders Sturesson 45.59
Lars-Göran Olaussson 47.28
Gunilla Fagerström 51.15
Sixten Winberg 51.44
Christina Ulvenklint 53.58

Visa svar


Dölj svar


Mardrömmen Rödeby juni 24.

Plac: Namn: Klubb: 3 varv:
1 Mattias Karlsson Hakarpspojkarna 32.09
2 Fredrik Persson Ok Dacke 37.40
3 Stefan Ulmeståhl Team Blekinge 39.33
4 Magnus Larsson Ok Dacke 42.22
5 Göran Karlsson Team Blekinge 44.54
Bengt-Åke Ljungkvist Team Blekinge
Bo Ekström Team Blekinge
Åke Johansson Team Blekinge
Gert-Ove Olsson Team Blekinge
Sixten Winberg Team Blekinge 58.14
   
Plac: Namn: Klubb: 2 varv:
1 Meta Steinbach-Olsson Team Blekinge 30.28
2 Solveig Ohlsson Team Blekinge 32.42
3 Jannike Åkesson Team Blekinge
4
   
Plac: Namn: Klubb 1 varv:
1 Emil Olsson Team Blekinge 17.55
2 Frida Johansson OK Dacke 18.07

Visa svar


Dölj svar


Stockholm marathon juni 14.


Namn: Tid: Plac:
Stefan Ulmeståhl 2.43.23 68
Thomas Börjesson 3.00.38 305
Göran Karlsson 3.09.25 508
Stefan Karlsson 3.14.41 705
Anders Larsson 3.15.30 742
Gilbert Erlandsson 3.22.49 1080
Göran Larsson 3.22.27 1082
Eddy Hultgren 3.23.59 1142
Nils-Olof Nilsson 3.32.34 1788
Krister Sturesson 3.33.57 1903
Jan Gullbrandsson 3.44.07 2736
Börje Persson 3.45.45 2865
Bengt-Åke Ljungkvist 3.47.22 3122
Göran Svensson 3.55.59 4246
Dan Nensén 4.05.33 5085
Bo Ekström 4.06.58 5235
Bengt-Åke Svensson 4.11.48 5495
Kent Kullman 4.10.21 5553
Åke Johansson 4.15.57 6038
Meta Steinbach 3.17.39 42
Caroline Måertensson 3.33.15 125
Ingrid Holmgren 3.34.50 136
Erica Söderqvist 3.48.39 271
Sophie Nilsson 4.01.52 517
Solveig Ohlsson 4.10.49 685

Visa svar


Dölj svar


Köpenhamn marathon maj 18


Namn: Tid:
Eddy Hultgren 3.34.11
Bengt-Åke Svensson 4.19.30

Visa svar


Dölj svar


Göteborgsvarvet maj 17.



Namn: Tid: Plac:
Nicholas Forsberg 1.20.29 190
Pär Fransson 1.21.42 236
Per-Olof Gunnarsson 1.23.52 352
Dan Gustavsson 1.24.37 408
Thomas Letterkrantz 1.25.15 449
Magnus Bärtfors 1.28.37 761
Gilbert Erlandsson 1.29.37 903
Joakim Sörmlind 1.30.34 1035
Chris Nyros 1.32.36 1372
Göran Larsson 1.32.33 1368
Linda Ekenros 1.34.47 75
Börje Persson 1.36.12 2152
Ingrid Holmgren 1.36.33 95
Nils-Olof Nilsson 1.38.26 2841
Erica Söderqvist 1.40.31 187
Joakim Petersson 1.40.55 3710
Jan Gullbrandsson 1.41.06 3268
Leo Rahkonen 1.43.46 4888
Bengt-Åke Ljungqvist 1.44.46 5323
Lennart Carlsson 1.46.15 ??
Lars Mattsson 1.46.25 6084
Torbjörn Björkman 1.47.09 ??
Anni Engström 1.47.11 480
Jannike Åkesson 1.48.14 552
Rolf Johansson 1.48.09 6987
Bo Ekström 1.48.23 7114
Birger Sörensson 1.48.48 7297
Björn Johansson 1.52.12 8971
Stefan Svensson 1.52.30 ??
Åke Johansson 1.53.05 9438
Kethy Andersson 1.54.36 1089
Dan Nensén 1.55.07 10552
Lillemor Svensson 1.57.?? ??
Anki Olofsson 1.58.?? ??
Tobias Petersson 2.00.18 13124
Bengt Mattson 2.01.29 13571
Lars-Göran Olausson 2.02.09 13828
Anki Kjellsson 2.02.50 2067
Jan Koushult 2.07.39 15535
Sanna Waldowsson 2.09.35 2892
Gunilla Fagerström 2.10.11 2940
Elisabeth Johansson 2.10.53 3022
Mats Hansson 2.11.14 16415
Sixten Winberg 2.13.08 16791
Börje Petersson 2.13.23 16846
Christina Ulveklint 2.24.31 4174
Maggan Erwing 2.24.11 ??
Klas Sunesson 2.06.08 15082
Ingrid Olsson 2.38.38 4630

Visa svar


Dölj svar


Springtime, Helsingborg maj 11.


Namn: Tid: Plac:
Jan Gullbrandsson 44.34 131
Lars-Göran Olausson 52.21 469

Visa svar


Dölj svar


Växjöloppet maj 01

Plac: Namn: Tid:
18:e tävl Per-Olof Gunnarsson 1:22:26
28:e tävl Gilbert Erlandsson 1:28:52
23:a motion Anders Larsson 1:31:39
128 motion Eddy Hultgren 1:46:53
143 motion Bo Ekström 1:49:25
202 motion Lars-Göran Olausson 1:58:50
22 motion Ann-Kristin Kjellsson 2:02:10
216 motion Sixten Winberg 2:06:42


Resultat 10km

Plac: Namn: Tid:
1:a P85-86 Kristoffer Andersson 36:07
3:a tävl Jannike Åkesson 49:30

Visa svar


Dölj svar


Hamburg marathon maj 27

Namn: Tid:
Stefan Ulmestål 2.42.45
Meta Steinbach 3.23.57
Ingrid Holmgren 3.27.43
Sophie Nilsson 3.28.40
Bengt-Åke ljunngqvist 3.47.03
Nils-Olof Nilsson 3.48.26
Solveig Ohlsson 3.58.27
Göran Svensson 4.11.43
Kent Kullman 4.12.04
Sarne Appelros 4.23.07
Åke Johansson 4.24.53

Visa svar


Dölj svar


DM terräng i Ronneby april 23.

Plac: Namn: Tid:
1:a i P17 Kristoffer Andersson 14:55
1:a i H35 Magnus Bärtfors 15:10
2:a i H35 Anders Elgh 15:34
1:a i D35 Erica Söderqvist 18:23


Resultat 12 km

Plac: Namn: Tid:
1:a H40 Thomas Börjesson 48:12
1:a i Hsen Nicholas Forsberg 48:59
1:a i H45 Dan Gustavsson 52:08

Visa svar


Dölj svar


Ryssbergsloppet april 18.


Namn: Klass: Tid: Plac:
Nicholas Forsberg MSen 14 km 52.41 3
Per-Olof Gunnarsson M40 14 km 52.50 3
Dan Gustavsson M45 14 km 53.11 2
Göran Karlson M45 14 km 57.06 3
Gilbert Erlandsson M45 14 km 57.58 5
Sophie Nilsson Motion 14 km 1.00.56 11
Jan Gullbrandsson Motion 14 km 1.05.00 23 Solveig Ohlsson Motion 14 km 1.07.22 29 Bengt-Åke Ljungkvist Motion 14 km 1.07.29 30 Jannike Åkesson Motion 14 km 1.08.40 32 Bo Ekström Motion 14 km 1.10.35 41 Åke Johansson Motion 14 km 1.13.21 47 Kristoffer Andersson M22 5.6 km 19.07 2 Alexander Andersson P14 2.4 km 9.43 6 Hampus Mazetti P14 2.4 km 10.50 7

Visa svar


Dölj svar


Århusstafetten april 13.

Damer lag 1, totaltid: 3.55.22, 4:e plats av totalt ca 70, (segrare Århus 3.21.50)
Sräcka: Namn: Tid:
1 Erica Söderqvist 46.48
2 Solveig Ohlsson 49.32
3 Sophie Nilsson 46.14
4 Ingrid Holmgren 46.18
5 Caroline Mårtensson 46.30


Herrar lag 1, totaltid: 6.39.00 (segrare Atletik 5.46.32). 7:e plats av totalt ca 280

Sräcka: Namn: Tid:
1 Anders Elgh 41.02
2 Magnus Bärtfors 39.18
3 Per-Olof Gunnarsson 39.40
4 Göran Karlsson 43.26
5 Kristoffer Andersson 36.45
6 Dan Gustavsson 39.49
7 Göran Larsson 41.37
8 Per Fransson 40.49
9 Niklas Forsberg 38.24
10 Thomas Börjesson 38.10


Herrar lag 2, totaltid: 8.13.07, 94:e plats av totalt ca 280

Sräcka: Namn: Tid:
1 Jan Gullbrandsson 49.36
2 Kalle Strand 46.17
3 Helena Hansson 56.30
4 Jannike Åkesson 52.26
5 Göran Karlsson 45.03
6 Dan Gustavsson 44.43
7 Åke Johansson 54.18
8 Bo Ekström 52.36
9 Gert-Ove Olsson 49.47
10 Thomas Börjesson 41.51

Visa svar


Dölj svar


Helenholm halvmaraton 12 april


Namn: Tid: Plac:
Bengt-Åke Svensson 1.50.57 35

Visa svar


Dölj svar


Primaloppet mars 8.

Namn: Plac: Tid:
 
Eddy Hultgren 23 43:47

Visa svar


Dölj svar


Marsloppet mars 30.


Namn: Tid: Plac:
Thomas Börjesson 1.21.30 3:a i M40
Nicholas Forsberg 1.22.33 1:a i seniorer
Dan Gustavsson 1.23.52 2:a i M40
Per-Olof Gunnarsson 1.24.27 4:a i M40
Göran Larsson 1.31.47 5:a i M35
Gilbert Erlandsson 1.33.40 7:a i M45
Börje Persson 1.38.15 1:a i M55
Nils-Olof Nilsson 1.40.52 3:a i M55
Jan Gullbrandsson 1.44.55 10:a i herrar motion
Solveig Ohlsson 1.46.27 1:a i K45
Bengt-Åke Ljungqvist 1.48.48 2:a i M60
Dan Nensén 1.52.35 1:a i M65
Bo Ekström 1.54.39 16:e i herrar motion
Lars-Göran Olausson 2.00.12 19:e i herrar motion
Jannike Åkesson 1.55.39 2:a i damer motion
Sixten Winberg 2.12.14 1:a i M75
Åke Johansson 2.12.? ? i herrar motion

Resultat Marsloppet 10.4 km


Namn: Tid: Plac:
Christoffer Andersson 37.21 1:a herrar motion
Magnus Bärtfors 40.49 2:a herrar motion
Erica Söderqvist 48.01 2:a damer motion
Christina Ulvenklint 1.06.31 5:a damer motion
Margaretha Erwing 1.11.15 7:a damer motion

Visa svar


Dölj svar


Resultat 2002

Sylvesterloppet Olofström december 31.


Namn: Tid: Plac:
Dan Gustavsson 42.38 1:a i M45
Magnus Bärtfors 42.47 4:a i M35
Gilbert Erlandsson 44.26 3:a i M45
Tony Thestrup 45.10 6:a i M35
Eddy Hultgren 45.33 10:a i motion
Gert Persson 46.55 7:a i M50
Caroline Mårtensson 46.57 1:a i K
Göran Larsson 46.59 7:a i M45
Joakim Pettersson 47.30 20:e i motion
Ingrid Holmgren 47.35 1:a i K50
Nils-Olof Nilsson 48.30 23:a i motion
Bengt Åke Ljungkvist 49.21 3:a i M55
Erica Söderqvist 49.58 1:a i K35
Göran Karlsson 50.02 8:a i M45
Solveig Ohlsson 52.08 3:a i K35
Gert-Ove Olsson 52.40 37:a i motion
Klas Sunesson 52.46 38:a i motion
Bo Ekström 53.07 39:a i motion
Jannike Åkesson 53.52 2:a i K
Bengt-Åke Svensson 54.09 47:a i motion
Lars-Göran Olausson 56.43 54:a i motion
Helena Hansson 57.23 5:a i K35
Agneta Svensson 58.48 6:a i K35
Annika Andersson 58.50 59:a i motion
Bengt Nilsson 59.08 62:a i motion
Jan Karlsson 61.51 69:a i motion
Sixten Winberg 63.55 4:a i M70
Jim Toresten 63.57 70:e i motion
Bengt-Erik Flygare 66.49 72:a i motion

Resultat från Sylvesterloppet i Olofström 5.8 km.

Rolf Johansson 28.04 4:a
Christina Ulvenklint 35.16 23:a
Margaretha Erwing 37.51 27:a

Visa svar


Dölj svar


Skinkloppet december 1.

Namn: Tid: Plac:
Jan Johansson 56.05 27
Åke Johansson 63.17 35
Lars-Göran Olausson 64.28 38

Resultat Damer12 km.


Namn: Tid: Plac:
Solveig Ohlsson 57.18 1
Jannike Åkesson 59.37 3
Nina Szlapak 59.56 4

Visa svar


Dölj svar


Jämjöhalvan november 9.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Ludovic Vaurgarny Ryssbergets 1.18.17
2 Pär Fransson Team Blekinge 1.21.54
3 Pelle Gunnarsson Team Blekinge 1.23.03
4 Anders Larsson OK Dacke 1.26.03
5 Dan Gustavsson Team Blekinge 1.26.04
6 Mats Törnblad Glasrikets RC 1.26.34
7 Sven Magnusson -- 1.28.50
8 Martin Seebass Växjö LK 1.29.04
9 Gilbert Erlandsson Team Blekinge 1.29.04
10 Bennie Torstensson Ronneby OK 1.30.42
11 Stefan Ulmestål Team Blekinge 1.36.09
12 Börje Persson Team Blekinge 1.37.28
13 Gert Persson Team Blekinge 1.37.28
14 Göran Larsson Team Blekinge 1.38.58
15 Eddie Hultgren Team Blekinge 1.39.50
16 Magnus Gusrtavsson -- 1.39.52
17 Bo Waldorfsson Team Blekinge 1.44.00
18 Bent-Åke Ljungkvist Team Blekinge 1.44.23
19 Paul Gröning -- 1.44.44
20 L-O Olsson OK Dacke 1.50.27
21 Börje Bergström Team Blekinge 1.55.52
22 Bo Ekström Team Blekinge 1.55.52
23 Sixten Winberg Team Blekinge 2.04.13

Resultat Jämjö halvmaran damer.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Meta Steinbach Team Blekinge 1.31.43
2 Ingrid Holmgren Team Blekinge 1.36.03
3 Solveig Ohlsson Team Blekinge 1.45.25
4 Helena Hansson Team Blekinge 1.50.27
5 Jannike Åkesson Team Blekinge 1.50.57
6 Nina Szlapak Team Blekinge 1.54.04
7 Agneta Svensson Team Blekinge 1.57.43

Resultat Jämjö kvartsmaran herrar.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Joel Johansson MAI 37.08
2 Peter Åkesson Högby 39.58
3 Jacob Holst Team Blekinge 40.34
4 Magnus Bärtfors Team Blekinge 40.39
5 Johan Olausson OK Orion 40.40
6 Ingvar Bergström Team Blekinge 43.01
7 Kalle Strand Team Blekinge 48.39
8 Anders Ek -- 49.15
9 Mats Okmark Team Blekinge 51.08
10 Stefan Svensson Team Blekinge 53.48
11 Helge Johansson OK Dacke 56.24
12 Stig Karlsson Gnistan 57.19
13 Åke Johansson Team Blekinge 1.02.35

Resultat Jämjö kvartsmaran damer.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Malin Bergström Team Blekinge 56.31
2 Malin Pettersson -- 58.47
3 Christina Ulveklint Team Blekinge 59.03
4 Karin Jönsson Team Blekinge 59.33
5 Margaretha Erwing Team Blekinge 59.33

Visa svar


Dölj svar


Silpinge 3 november 2002, 10 km.


Namn: Tid: Plac:
Göran Larsson 42.12 3
Ingrid Holmgren 42.59 5
Erika Söderqvist 44.12 6
Solveig Ohlsson 45.59 11
Bengt-Åke Ljungkvist 46.34 12
Jannike Åkesson 47.42 14
Bo Ekström 47.50 15
Helena Hansson 49.55 16
LarsGöran Olausson 51.16 20
Börje Bergström 52.54 21
Malin Bergström 52.54 21
Sixxten Winberg 54.37 25

Visa svar


Dölj svar


Brunnsjoggen 11 700 m, oktober 6

Namn: Tid: Plac:
Göran Larsson 49.40 12
Bengt-Åke Ljungqvist 52.12 13
Linda Ekenros 54.56 21
Helena Hansson 56.27 23
Ann-Kristin Kjellsson 61.04 32
Sixten Winberg 68.39 37
 

Brunnsjoggen, 7 300 m

Namn: Tid: Plac:
Niklas Forsberg 27.33 2
Tobias Gunnarsson 33.52 19
Jannike Åkesson 35.48 32
Ulf Gunnarsson 36.02 36
Rolf Johansson 36.17 39
Lars-Göran Olausson 37.45 45
Susanne Gjertz 43.26 56
Lena Schubert 46.52 58
 

Brunnsjoggen, 1500 m m

Namn: Tid: Plac:
Joakim Sandin 8.07 13
Peter Gunnarsson 9.15 14

Visa svar


Dölj svar


Lidingöloppet 28 september, 30 km

Namn: Tid: Plac i klass:
Carolin Mårtensson 02.36.34 98 i K30

Visa svar


Dölj svar


Västra Marks IP onsdagen den 25 september

Plac Namn Tid Klubb Klass

1 Magnus Bärtfors 35.30.72 Team Blekinge LF M35
2 Thomas Börjesson 35.55.43 Team Blekinge LF M40
3 Per-Olof Gunnarsson 37.24.05 Team Blekinge LF M40
4 Nicholas Forsberg 37.27.67 Team Blekinge LF M
5 Pär Holst 37.42.98 Team Blekinge LF M
6 Dan Gustavsson 39.08.49 Team Blekinge LF M45
7 Bennie Torstensson 39.25.35 Ronneby OK M45
8 Börje Persson 42.33.88 Team Blekinge LF M50
9 Ingrid Holmgren 42.45.19 Team Blekinge LF K50
10 Eddie Hultgren 43.07.04 Team Bleinge LF M40
11 Erica Söderqvist 44.45.28 Team Blekinge LF K35
12 Bengt-Åke Ljungkvist 45.03.62 Team Blekinge LF M55
13 Jannicke Åkesson 49.23.79 Team Blekinge LF K

Visa svar


Dölj svar


Salsjörundan, Bräkne-Hoby 21 september.


Namn: Tid: Plac:
Anders Elgh 28.32 4
Göran Larsson 33.44 14
Bo Ekström 39.40 38
Sixten Winberg 40.14 41

Visa svar


Dölj svar


Wachau hel och halvmaraton 15 september,

Namn: Tid: Plac (i klass):
Stefan Karlsson 2.59.08 120 (15)
Dan Gustavsson 3.10.22 196 (21)
Gilbert Erlandsson 3.10.31 201 (22)
Göte Ivarsson 3.34.47 565 (4)
Bengt-Åke Ljungqvist 3.38.37 641 (15)
Erika Söderqvist 3.40.03 676 (15)
Helena Hansson 3.44.07 745 (5)
Solveig Ohlsson 3.44.38 753 (6)
Gert Persson 3.45.38 772 (38)
Stefan Ulmestål 3.49.30 831 (44)
Meta Steinbach-Olsson 3.49.49 840 (19)
Bengt-Åke Svensson 3.59.16 1026 (29)
Åke Johansson 4.07.38 1139(6)
Agneta Svensson 4.15.11 1253 (20)
Sarne Appelros 4.18.47 1294 (23)
Sophie Nilsson 4.20.52 1325 (27)
Bo Ekström 4.26.06 1366 (11)
Asta Parkkinen 4.30.22 1405 (12)
Birgitta Karlsson 5.17.11 1624 (16)
Karl Karlsson 5.21.12 1628 (91)

Wachau halvmaraton 15 september,

Namn: Tid: Plac (i klass):
Börje Persson 1.34.12 540 (24)
Kalle Strand 1.37.47 798 (195)
Jan Johansson 1.37.56 799 (196)
Christina Ulveklint 2.13.06 4150 (39)
Margaretha Erwing 2.14.04 4213 (5)

Visa svar


Dölj svar


Järnvägsloppet, 8 september, 21 km.


Namn: Tid: Plac:
Bjön Pettersson 1.20.12 1:a i Elit män
Thomas Börjesson 1.21.19 3:a i M40
Helena hansson 1.48.43 2:a i K45
Ingrid Holmgren 1.39.14 1:a i K50
Lennart Hansson 1.39.38 2:a i M60
Leo Rahkanen 1.43.59 3:a i M60
Sixten Winberg 2.11.45 2:a i M75

Visa svar


Dölj svar


Lindåsloppet 7,2km, augusti 17.

Namn: Tid: Plac:
 
Thomas Börjesson 26:13 5
Gert Persson 30:46 14
Ingrid Holmgren 31:37 2
Åke Johansson 35:55 24
Sixten Winberg 40:51 27

Visa svar


Dölj svar


Bromölla hel och halvmarathon, juli 27.

Namn: Plac: Tid:
 
Thomas Börjesson 4 1.23.21
Pelle Gunnarsson 8 1.27.47
Dan Gustavsson 9 1.28.21
Börje Persson 14 1.39.09
Solveig Ohlsson 2 1.46.25
Helena Hansson 4 1.50.20
Bo Ekström 29 1.55.05
Anders Jönsson 34 1.58.05

Helmaraton

Eddie Hultgren 3:a i M40 3.27.56

Visa svar


Dölj svar


Östersjöloppet, 10 och 5km

Namn: Tid:
 
Pelle Gunnarsson 37.15, 1:a i H40
Gilbert Erlandsson 40.50
Christer Nilsson 41.56
Nils-Olof Nilsson 45.18
Bengt-Åke Ljungkvist 46.18
Solveig Ohlsson 46.52
Bo Ekström 48.42
Bengt-Åke Svensson 49.16
Jhomie Mattsson 51.45
Annica Andersson 52.35
Ann-Kristin Kjellsson 53.54

Östersjöloppet 5 km

Rolf Johansson 23.57
Gunilla Fagerström 26.37

Visa svar


Dölj svar


Resultat från Victorialoppet 15 juli 2002, 9km

Namn: Tid:
 
Magnus Bertfors 32.30
Göran Karlsson 35.20
Ingvar Bergström 36.06
Börje Persson 39.08
Solveig Ohlsson 42.00
Bo Ekström 42.51
Michael Josefsson 42.57
Annie Engström 43.21
Jannike Åkesson 43.26
Rolf Johansson 43.52
Åke Johansson 45.13
Lars-Göran Olaussson 47.03
Gunilla Fagerström 49.19
Ia Williamsson 49.47
Sixten Winberg 51.51
Christina Ulvenklint 55.17
Margaretha Erwing 59.57

Visa svar


Dölj svar


Christianstad halvmaraton 29 juni 2002

Namn: Tid: Plac:
 
Pelle Gunnarsson 1.23.13 2:a i M40
Göran Karlsson 1.28.46 2:a i M45
Gilbert Erlandsson 1.30.13 4:a i M45
Pär Fransson 1.31.34 6:a i M
Börje Persson 1.36.26 3:a i M50
Caroline Mårtensson 1.39.09 4:a i K
Benny Jonsson 1.43.59 9:a i M40
Solveig Ohlsson 1.45.57 1:a i K45
Mari-Louise Jonsson 2.07.05 3:a i K35

Visa svar


Dölj svar


Mardrömmen Rödeby 2002-06-25

Plac: Namn: Klubb: 3 varv:
1 Fredrik Persson Ok Dacke 35.37
2 Stefan Ulmeståhl Team Blekinge 37.14
3 Peter Wilhelmsson Ok Dacke 37.24
4 Stefan Karlsson Team Blekinge 38.16
5 Göran Månsson Ok Dacke 39.53
6 Kristoffer Persson Team Blekinge 42.09
7 Pelle Gunnarsson Team Blekinge 42.53
8 Göran Karlsson Team Blekinge 43.45
9 Gilbert Erlandsson Team Blekinge 44.16
10 Kalle Strand Team Blekinge 49.31
11 Bengt-Åke Ljungkvist Team Blekinge 51.17
12 Gert Persson Team Blekinge 52.58
13 Bo Ekström Team Blekinge 55.00
   
Plac: Namn: Klubb: 2 varv:
1 Solveig Ohlsson Team Blekinge 32.16
2 Jannike Åkesson Team Blekinge 37.40
3 Sixten Winberg Team Blekinge 44.13
4 Åke Johansson Team Blekinge Utom tävlan
   
Plac: Namn: Klubb 1 varv:
1 Josef Lindberg Kopparberg 22.58
2 Emelie Skogersson Team Blekinge 24.06

Visa svar


Dölj svar


Stockholm Marathon 8 juni



Namn: Tid: Plac:
Stefan Ulmeståhl 2.40.40 26
Thomas Börjesson 3.06.21 257
Göran Karlsson 3.29.21 1004
Meta Steinbach Olsson 3.32.14 75
Nils-Olof Nilsson 3.38.10 1415
Carolin Mårtensson 3.43.49 170
Sophie Nilsson 3.45.32 198
Erica Söderqvist 3.49.03 205
Solveig Ohlsson 3.55.10 300
Bengt-Åke Ljungqvist 3.58.05 2921
Bengt-Åke Svensson 4.11.09 3717
Åke Johansson 4.24.03 4887
Jan Gullbrandsson 4.25.28 4899
Kalle Strand 4.32.20 5329
Dan Nensén 4.34.27 5693
Thomas Comstedt 3.41.19 1641
Kent Kullman 4.42.00 6140
Nils Widenfors 5.42.17 8456

Visa svar


Dölj svar


Göteborgsvarvet 25 maj, 21 195 m



Namn: Tid: Plac:
Per-Olof Gunnarsson 1.21.20 158
Gilbert Erlandsson 1.29.08 671
Thomas Letterkrantz 1.27.09 478
Eddy Hultgren 1.32.08 1068
Nils-Olof Nilsson 1.34.10 1400
Ingrid Holmgren 1.36.47 90
Tommy Johannesson 1.39.23 2708
Börje Persson 1.39.54 2889
Leo Rahkonen 1.40.06 2939
Sophie Nilsson 1.40.12 148
Lennart Hansson 1.40.21 3025
Chris Nyroos 1.40.47 3169
Solveig Ohlsson 1.41.47 196
Christer Nilsson 1.41.47 3509
Conny Janner 1.42.34 3772
Bengt-Åke Ljungqvist 1.43.58 4340
Jan Gullbrandsson 1.44.21 4542
Jan Johansson 1.45.24 5241
Helena Hansson 1.50.59 655
Torbjörn Björkman 1.51.20 7603
Bodil Landbris 1.52.00 737
Birger Sörensson 1.52.10 7966
Hans Nilsson 1.52.27 8113
Jannike Åkesson 1.52.34 776
Björn Johansson 1.52.37 8192
Lars Mattsson 1.52.58 8346
Dan Nensén 1.53.11 8434
Åke Johansson 1.55.13 9382
Kethy Andersson 1.56.30 1143
Rolf Johansson 1.56.57 10172
Kenneth Anehäll 1.57.38 10485
Anders Jönsson 1.57.55 10627
Per Ahlqvist 1.58.24 10883
Klas Sunesson 1.58.24 11037
Jan Pettersson 1.59.05 11183
Bengt Mattsson 1.59.23 11334
Gert Nachmansson 2.00.08 11654
Lennart Karlsson 2.04.23 13181
Mats Hansson 2.04.23 13183
Bengt Nilsson 2.04.24 13195
Bo Ekström 2.04.31 13234
Boris Svensson 2.06.28 13799
Ann-Louise Magnusson 2.08.11 2411
Mats Sällström 2.09.12 14531
Ulf Sjögren 2.11.50 15124
Stefan Svensson 2.12.45 15310
Sixten Winberg 2.14.42 15667
Christina Ulvenklint 2.15.01 3033
Asta Parkkinen 2.18.52 3308
Stig Nyman 2.22.54 16756

Visa svar


Dölj svar


Pingsstafetten 2002-05-20, Braås, 59 km fördelade på 10 sträckor

Teamet ställde upp med ett tjejlag som placerade sig på en 5:e plats med tiden 4 tim och 31 min.

Visa svar


Dölj svar


Broloppet 19 maj, 21 195 m

Namn: Tid:
Gert Persson 1.35.21
Birger Sörensson 1.46.46

Visa svar


Dölj svar


Klubbmästerskap 2002-05-14
Klass: Plac: Namn: Tid:
Kvinnor Sen 3,8 km:
1 Erica Söderqvist 15.02
2 Carolin Mårtensson 16.13
K35 3,8 km:
1 Ann-Christine Kjellsson 20.22
K45 3,8 km:
1 Solveig Ohlsson 16.25
2 Helena Hansson 18.06
K50 3,8 km:
1 Kethy Andersson 19.08
2 Susanne Gjertz 21.25
3 Christina Ulveklint 22.32
K60 3,8 km:
1 Margaretha Erwing 24.00
Herrar Sen 7,6 km:
1 Jakob Holst 27.43
2 Pher Holst 29.39
3 Jan Johansson 33.58
H35 7,6 km:
1 Magnus Bärtfors 29.19
H40 7,6 km:
1 Stefan Larsson 27.03
2 Thomas Börjesson 28.06
3 Per-Olof Gunnarsson 28.40
4 Benny Jonsson 30.32
5 Eddy Hultgren 32.01
6 Leif Egesand 37.32
H45 7,6 km:
1 Dan Gustavsson 29.37
2 Gilbert Erlandsson 30.55
3 Göran Karlsson 31.24
4 Krister Åstrand 37.32
H50 7,6 km:
1 Gert Persson 32.21
2 Börje Persson 34.39
3 Jarl Sturesson 36.35
4 Bo Ekström 37.16
H55 7,6 km:
1 Bengt-Åke Ljungkvist 35.03
H60 7,6 km:
1 Lennart Hansson 32.17

Visa svar


Dölj svar


Växjöloppet 2002-05-01
Klass: Plac: Namn: Tid:
1, 21 km motion kvinnor
5 Bodil Landbris 1:50:52
1, 21 km motion män
16 Gilbert Erlandsson 1:30:28
46 Christer Nilsson 1:36:30
166 Åke Johansson 1:52:01
175 Bengt Mattsson 1:53:34
218 Bengt Nilsson 2:07:58
2, 21 km tävling kvinnor
3 Caroline Mårtensson 1:36:07
6 Erica Söderqvist 1:38:11
5, 10 km tävling kvinnor
18 Solveig Ohlsson 47:29
26 Jannike Åkesson 51:12
6, 10 km tävling Män
39 Jan Johansson 45:07
49 Bo Ekström 48:26
56 Lars-Göran Olausson 57:05
57 Gert Karlsson 57:17

Visa svar


Dölj svar


Hamburg Marathon 21 maj


Namn: Tid:
Stefan Ulmestål 2.37
Pelle Gunnarsson 2.54
Tomas Börjesson 2.56
Eddy Hultgren 3.06
Dan Gustavsson 3.26
Ingrid Holmgren 3.28
Nils-Olof Nilsson 3.30
Sophie Nilsson 3.42
Solveig Ohlsson 3.50
Gert Persson 3.51
Jan Gullbrandsson 3.53
Helena Hansson 3.55
Bengt-Åke Svensson 4.06
Jeanette Andersson 4.12
Inger Fransson 4.12
Åke Johansson 4.12
Agneta Svensson 4.12
Bo Ekström 4.47
Ingrid Bonde 5.04
Kenneth Karlgärde 5.04
Inlines: Tid:
Håkan Ericsson 1.33
Meta Steinbach 1.52

Visa svar


Dölj svar


DM i terräng i Olofström 17 april, 4000m

Plac i klass KS: Namn: Tid:
2 Carolin Mårtensson 17.23
3 Erica Söderqvist 17.36
5 Jannike Åkesson 19.45
Plac i klass M40:
1 Thomas Börjesson 14.32

Visa svar


Dölj svar


Ryssbergsloppet 29 mars

Klass: Plac: Namn: Tid:
1 M, 14 km
6 Joakim Berggren 53:43
3 M40, 14 km
2 Per-Olof Gunnarsson 51:11
4 M45, 14 km
1 Dan Gustavsson 52:28
7 Göran Karlsson 57:03
11 K, 5.6 km
3 Carolin Mårtensson 23:25
19 Motion, 14 km
3 Gilbert Erlandsson 57:40
12 Jan Gullbrandsson 1:04:40
16 Solveig Ohlsson 1:08:39
18 Åke Johansson 1:10:06
22 Bo Ekström 1:12:57
20 Motion, 5.6 km
21 Lars-Göran Olausson 29:57

Visa svar


Dölj svar


Postadress:
Team Blekinge LF - Friidrott
Tennvägen 11 A
37150 Karlskrona

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info