Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2004


Sylvesterloppet Olofström, 10 549m. December 31.


Namn: Tid: Plac:
David Högberg 37.15 3:a i M
Thomas Letterkrantz 38.28 1:a i M40
Johan Porshult 38.34 2:a i M35
Dan Gustavsson 41.34 2:a i M45
Ben Jörgensson 42.25 9:a i M
Peter Svensson 42.52 5:a i M40
Magnus Bärtfors 43.36 8:a i M35
Eddy Hultgren 44.14 4:a i M45
Gilbert Erlandsson 44.30 5:a i M45
Ingrid Holmgren 46.28 1:a i K50
Göran Karlsson 46.40 7:a i M45
Eva Backström 47.40 1:a i K
Solveig Ohlsson 47.58 1:a i K35
Jannike Åkesson 48.22 3:a i K
Gert Persson 48.25 2:a i M55
Börje Persson 48.51 3:a i M55
Sonja Lindgren 48.59 2:a i K50
Bo Lindgren 48.53 4:a i M55
Anders Blomqvist 50.11 24:a i Motion
Bengt-Åke Ljungkvist 50.35 2:a i M60
Bo Ekström 52.24 40:e i Motion
Helge Johansson 55.49 52:a i Motion
Björ Attnarsson 56.15 56:a i Motion
Lars-Göran Olausson 58.53 16:e i M50

Resultat från Sylvesterloppet i Olofström 5.8 km.

Kristoffer Andersson 18.59 1:a i P19

Resultat från Sylvesterloppet i Kalmar.

Bengt-Åke Svensson 51.42

Visa svar


Dölj svar


Skinkloppet 12km, december 5.


Namn: Tid: Plac:
David Högberg 42.23 3
Johan Porshult 44.36 6
Eva Backström 52.05 1
Jannike Åkesson 55.31 3
Bo Ekström 62.22 31
Åke Johansson 68.22 36

Visa svar


Dölj svar


Jämjöhalvan november 13.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Martin Söderberg Hakarpspojkarna 1.11.04
2 Magnus Andersson Högby IF 1.18.01
3 Thomas Letterkrantz Team Blekinge 1.20.15
4 Anders Larsson Team Blekinge 1.21.17
5 Thomas Börjesson Team Blekinge 1.22.22
6 Pelle Gunnarsson Team Blekinge 1.28.52
7 Bennie Torstensson Team Blekinge 1.33.17
8 Jonny Madsen Team Blekinge 1.36.42
9 Jonas Arlmark Vänersborgs IF 1.39.01
10 Björn Persson Vänersborgs IF 1.43.40
11 Erik Andersson Dynapac 1.43.45
12 Kalle Bergman 1.43.59
13 Birger Sörensson Team Blekinge 1.44.38
14 Johan Östergren Vänersborgs IF 1.45.26
15 Fredrik Rosenquist 1.48.12
16 Tommy Axelsson Team Blekinge 1.52.34
17 Dennis Kronmar 1.52.40
18 Bosse Ekström Team Blekinge 1.56.42
19 Patrik Peterman 1.57.16
20 Sixten Winberg Team Blekinge 2.09.13
21 Lars-Gunnar Amosson Växjö LK 2.25.59

Resultat Jämjö halvmaran damer.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Ingrid Holmgren Team Blekinge 1.38.22
2 Sonja Lindgren Team Blekinge 1.39.11
3 Jannike Åkesson Team Blekinge 1.39.56
4 Pia Ericsson Team Blekinge 1.46.26
5 Anki Kjellsson Team Blekinge 2.02.03

Resultat Jämjö kvartsmaran herrar.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Johan Porshult Karlskrona CK 39.56
2 Krister Nilsson Team Blekinge 45.57

Resultat Jämjö kvartsmaran damer.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Josefin Ewö Team Blekinge 51.14
2 Karin Jönsson Team Blekinge 1.03.10
2 Christina Ulvenklint Team Blekinge 1.03.10

Visa svar


Dölj svar


Hilleröd marathon, november 6.

Namn: Tid: Distans:
Bengt-Åke Svensson 4.11.18 Helmarathon
Åke Johansson 54.12 10 km

Visa svar


Dölj svar


Kvrnsveden vintermaran, november 6.

Namn: Tid: Plac:
David Högberg 2.52.11 6:a (3:a i M23)

Visa svar


Dölj svar


Silpingeloppet 10km, november 7.


Namn: Tid: Plac:
Magnus Bärtfors 39.28 5
Peter Svensson 41.01 6
Thony Thestrup 41.17 7
Jannike Åkesson 44.44 11 (bästa dam)
Sonja Lindgren 44.50 13
Bengt-Åke Ljungkvist 47.06 18
Bo Ekström 48.26 22
Anders Sturesson 50.07 26
Sixten Winberg 57.26 32

Visa svar


Dölj svar


Dresden oktober 24.

Namn: Sträcka: Tid:
 
Meta Steinbach Maraton 3.45
Bengt-Åke Ljungqvist Maraton 4.10
Helena hansson Maraton 4.37
Per-Olof Gunnarsson Halvmaraton 1.28
Birgitta Karlsson Halvmaraton 2.19
Christina Ulveklint Halvmaraton 2.25
Karl Karlsson Halvmaraton 2.29
Karin Jönsson Halvmaraton 3.44
Åke Johansson 10 km 57.09

Visa svar


Dölj svar


Växjö marathon oktober 16.

Plac: Namn: Tid:
11 M/? David Högberg 2.59.25
13 M40/? Thomas Letterkrantz 3.01.31
49 M45/? Eddy Hultgren 3.26.42
61 M55/? Nils-Olof Nilsson 3.34.35
125 M55/? Bengt-Åke Svensson 4.06.40
141 Mmot/? Göran Svensson 4.17.35
142 Mmot/? Dan Nensén 4.18.33

Visa svar


Dölj svar


Odense marathon oktober 10.


Namn: Tid: Plac/Klass: Plac/Kön: Plac/Totalt:
Dan Gustavsson 3.20 37 / 50 354 / 1634 372 / 1893
Sophie Nilsson 3.37 9 / 35 42 / 259 700 / 1893
Solveig Ohlsson 4.10 24 / 52 145 / 259 1454 / 1893

Visa svar


Dölj svar


Brunnsjoggen, 11 700m & 7 300m, oktober 3.

Brunnsjoggen, 11 700 m

Namn: Tid: Plac:
Joel Johansson 40.46 1, herrar
Magnus Bärtfors 44.01 4, herrar
Göran Larsson 48.32 6, herrar
Peter Svensson 49.46 8, herrar
Eva Backström 49.58 1, damer
Meta Steinbach 52.12 2, damer
Sonja Lindgren 54.27 3, damer
Bengt-Åke Ljungkist 56.38 19, motion
Bo Ekström 59.51 26, motion
Ann- Christin Kjellsson 63.33 32, motion
 

Brunnsjoggen, 7 300 m

Namn: Tid: Plac:
Nicholas Forsberg 25:49 1, herrar
Jannike Åkesson 32.45 1, damer
Erica Söderqvist 33.39 2, damer
Anna Sturesson 35.06 19, damer
Anders Sturesson 35.49 21, herrar
Gert-Ove Olsson 37.19 25, herrar

Visa svar


Dölj svar


Skanör - Falsterbo runt, halvmarathon. September 25.


Namn: Tid: Plac:
Sophie Nilsson 1.36.00 2:a i KS
Solveig Ohlsson 1.45.12 1:a i K45

Visa svar


Dölj svar


Lidingöloppet september 26.


Namn: Tid: Klass:
Magnus Ivarsson 2.32.35 Män 30 km
Henrik Nydahl 2.36.26 Män 30 km
Caroline Mårtensson 2.39.24 Kvinnor 30 km
Fredrik Bjarkå 2.43.54 Män 30 km
Birger Sörensson 2.49.08 Män 30 km
Conny Miketinac 2.50.15 Män 30 km
Bo Ekström 3.10.21 Män 30 km
Eva Nilsson 3.33.08 Kvinnor 30 km
Helena Medin 1.09.11 Kvinnor 15 km
Ann-Christine Olofsson 1.25.47 Kvinnor 15 km

Visa svar


Dölj svar


Karlstad marathon september 19.


Namn: Tid: Plac:
Eddy Hultgren 3.29.30 12:a i M45
Lars-Göran Olausson 4.24.52 22:a i M50

Visa svar


Dölj svar


Salsjörundan, september 19.


'
Namn: Tid: Plac:
Joel Johansson 25.22 1
Magnus Bärtfors 27.59 3
Bennie Torstensson 32.40 14
Bengt-Åke Ljungkvist 36.12 33
Bosse Ekström 38.44 44
Anders Sturersson 38.46 45

Visa svar


Dölj svar


St Eriksloppet, halvmarathon. September 11.


Namn: Tid: Plac:
Thomas Börjesson 1.22.10 89 (12:a i M40)
Dan Gustavsson 1.25.47 149(12:a i M45)
Meta Stenbach 1.36.46 40
Caroline Mårtensson 1.39.33 61
Andreas Jonsson 1.39.33 775
Solveig Ohlsson 1.46.08 144 (8:a i K45)
Thomas Holgersson 2.24.39 2893

Visa svar


Dölj svar


Västra Marks IP, september 4.

Plac Namn Tid Klubb Klass

1 Thomas Börjesson 38.03.60 Team Blekinge LF 1/M40
2 Ulf Ivansson 40.42.61 Gränums IF 2/M40
3 Marcus Andersson 41.30.72 Högby IF Ej DM
4 Eddie Hultgren 43.23.81 Team Bleinge LF 1/M45
1 Jannicke Åkesson 46.58.27 Team Blekinge LF 1/K sen

Visa svar


Dölj svar


Tjejmilen augusti 29.


Namn: Tid: Plac:
Caroline Mårtensson 46.06 193
Ann-Christen Olofsson 52.39 1117
Pia Ericsson 53.11 1237
Ann-Chatrine Fransson 54.30 1522
Lena Karlsson 54.35 1537
Helena Hanssosn 54.41 1571
Irene Morin 56.25 2029
Monica Andersson 57.20 2294
Helena Sörbris 1.00.13 2991
Lotta Wahnström 1.01.04 3181
Susanne Dahlquist 1.01.33 3293
Maria Haglund 1.04.15 3859
Ingrid Nylander 1.08.09 4455
June Söderström 1.11.56 4839
Signhild Hultman 1.12.16 4855

Visa svar


Dölj svar


Väckelsång augusti 30. 17,7 & 8,5km.

Sträcka: Namn: Tid: Plac:
17 700 m Dan Gustavsson 1.13.22 1:a M45
17 700 m Solveig Ohlsson 1.29.42 2:a Kvinnor tävl
17 700 m Bo Ekström 1.45.36 48:a motion
8 500 m Kristoffer Andersson 28.52 1:a i M22

Visa svar


Dölj svar


Klubbmästerskap augusti 10.

Klass och plac: Namn: Tid:
1 (K35-K55) Ingrid Holmgren 16.18
2 (K35-K55) Erica Söderqvist 16.23 3 (K35-K55) Ann-Chatrine Fransson 18.50 4 (K35-K55) Kristina Ulveklint 20.18




1 (K Sen) Jannike Åkesson 16.38
2 (K Sen) Ulrica Lind 20.05




1 (M21) Kristoffer Andersson 24.55
1 (M21) Stefan Svensson 34.21
2 (M21) Johan Hedlund 45.48




1 (M35-M50) Thomas Leterkrantz 29.33
2 (M35-M50) Thomas Börjesson 29.33
3 (M35-M50) Per-Olof Gunnarsson 29.57
4 (M35-M50) Magnus Bärtfors 29.57
5 (M35-M50) Dan Gustavsson 30.45
6 (M35-M50) Gert-Ove Olsson 43.42




1 (M55+)) Bengt-Åke Ljungqkvist 37.56




1 (Veteraner) Sixten Winberg 20.18

Visa svar


Dölj svar


Bromölla halvmaraton augusti 7.

Namn: Plac: Tid:
 
Dan Gustavsson 6 1.29.39
Solveig Ohlsson 1 1.45.48
Ingrid Holmgren 2 1.46.33

Helmaraton

Eddie Hultgren 3:a i M40 3.54.44

Visa svar


Dölj svar


Gränumsloppet 13,6km, augusti 1.


Namn: Tid: Plac:
David Högberg 49.59 1
Eva Backström 56.33 1
Eddy Hultgren 62.22 14
Bo Lindgren 65.18 18
Sonja Lindgren 67.20 2
Lars-Göran Olausson 74.01 23
Åke Johansson 76.02 24

Visa svar


Dölj svar


Victorialoppet 9km, juli 15.

Namn: Tid:
 
Thomas Letterkrantz 32.40
Magnus Bärtfors 33.32
Göran Karlsson 35.54
Stefan Svensson 39.03
Meta Steinbach 39.10
Caroline Mårtensson 39.35
Jannike Åkesson 42.20
Bengt-Åke Lkungkvist 42.29
Bo Ekström 44.42
Åke Johansson 46.11
Anders Sturesson 46.18
Ulrica Lind 47.44
Sixten Winberg 52.00
Michael Josefsson 52.40
Ann-Mari Josefsson 58.59

Visa svar


Dölj svar


Mardrömmen juni 22.

Plac: Namn: Klubb: 3 varv:
1 Joel Johansson Team Blekinge 34.25
2 Fredrik Persson Ok Dacke 36.10
3 Stefan Ulmeståhl Team Blekinge 40.09
4 Göran Månsson 40.40
5 Nils Nedfors 43.02
6 Gilbert Erlandsson Team Blekinge 44.12
7 Bo Ekström Team Blekinge 58.43
   
Plac: Namn: Klubb: 2 varv:
1 Cecilia Bratt 26.05
2 Maria Högberg Team Blekinge 32.11
3 Linda Pettersson 35.52
4 Alexandra Lundell 41.47
5 Ulrica Lind Team Blekinge 44.32
6 Barbro Lundell 46.44
Sixten Winberg Team Blekinge 42.14
   
Plac: Namn: Klubb 1 varv:
1 Maja Pettersson 17.08

Visa svar


Dölj svar


Broloppet, halvmarathon, juni 13.

Namn: Tid:
Birger Sörensson 1.43.13

Visa svar


Dölj svar


Motorvägsloppet Bromölla 10km, juni 19.


Namn: Tid: Plac:
Eva Backström 40.36 2
David Högberg 40.37 16
Eddy Hultgren 41.25 20
Bo Lindgren 45.11 45
Sonja Lindgren 47.48 5

Visa svar


Dölj svar


Stockholm marathon juni 5.


Namn: Tid: Plac:
Stefan Ulmeståhl 2.50.52 93
Thomas Börjesson 2.57.04 180
Thomas Letterkrantz 3.02.43 280
Anders Larsson 3.19.07 736
Nils-Olof Nilsson 3.26.43 1085
Chris Nyros 3.30.02 1332
Meta Steinbach 3.30.17 79
Eva Backström 3.34.02 101
Caroline Måertensson 3.37.44 129
Henrik Nydal 3.38.58 1939
Eddy Hultgren 3.39.52 2025
Magnus Ivarsson 3.48.24 2764
Fredrik Bjarkå 3.54.33 3434
Bengt-Åke Svensson 4.10.16 4958
Dan Nensén 4.15.13 5445
Göran Svensson 4.17.00 5565
Bo Ekström 4.27.24 6536
Kent Kullman 4.34.04 7058
Åke Johansson 4.34.47 7128
Hans-Ivan Olsson 4.35.44 7197
Lars Håkansson 4.49.07 8165

Visa svar


Dölj svar


Köpenhamn marathon maj 16.

Namn: Tid:
Eddy Hultgren 3.26.??

Visa svar


Dölj svar


Göteborgsvarvet maj 15.



Namn: Tid: Plac:
Nicholas Forsberg 1.19.46 135
Kristoffer Andersson 1.19.? ?
Thomas Letterkrantz 1.22.21 220
Pär Fransson 1.25.56 431
Dan Gustavsson 1.25.23 385
Magnus Bärtfors 1.26.38 484
Chris Nyros 1.31.58 1111
Göran Karlsson 1.34.33 1597
Linda Ekenros 1.35.39 75
Sophie Nilsson 1.38.44 2841
Nils-Olof Nilsson 1.38.46 2841
Ingrid Holmgren 1.39.24 135
Jan Gullbrandsson 1.39.57 ??
Börje Persson 1.42.38 4126
Solveig Ohlsson 1.44.48 335
Stefan Svensson 1.47.51 ??
Joakim Pettersson 1.48.36 7048
Birger Sörensson 1.48.40 ?
Jannike Åkesson 1.49.27 614
Conny Nilsson 1.50.15 7983
Rolf Johansson 1.52.17 9056
Bo Ekström 1.53.06 9512
Bengt-Åke Ljungqvist 1.53.14 9579
Anders Jönsson 1.54.05 10026
Göran Svensson 1.54.59 10527
Erica Söderqvist 1.54.27 1117
Dan Nensén 1.57.38 11953
Hans-Ivan Olsson 1.59.10 12794
Lars-Göran Olausson 2.00.37 13496
Anki Kjellsson 2.00.57 1994
Björn Johansson 2.01.00 13664
Eva Nilsson 2.02.29 2202
Tobias Petersson 2.04.57 15276
Åke Johansson 2.06.50 9438
Bengt Mattson 2.07.58 16266
Bengt Nilsson 2.08.524 16266
Gunilla Fagerström 2.08.19 3043
Karla Fagerström 2.08.08 2998
Sixten Winberg 2.13.44 17739
Jan Koushult 2.14.01 17803
Christina Ulveklint 2.16.59 4166
Mats Sällström 2.17.42 18533
Stig Nyman 2.33.31 20123

Visa svar


Dölj svar


Leipzig marathon april 25.

Namn: Tid: Plac:
Stefan Ulmeståhl 2.49.16 12 (1)
Thomas Börjesson 2.55.50 19 (4)
Dan Gustavsson 3.13.22 75 (1)
Meta Steinbach-Olsson 3.14.49 6 (4)
Gilbert Erlandsson 3.17.58 100 (16)
Sophie Nilsson 3.27.10 12 (3)
Bengt-Åke Ljungqvist 4.06.00 476 (17)
Solveig Ohlsson 4.18.55 56 (11)
Helena Hansson 4.25.16 62 (13)
Kent Kullman 4.27.45 594 (52)
Åke Johansson 4.35.44 613 (28)
Sarne Appelros 4.35.?? ???

Resultat Leipzig halvmarathon

Håkan Ericsson, inline 25 km 57.53 109 (9)
Magnus Bärtfors 1.24.20 21 (6)
Per-Olof Gunnarsson 1.27.08 37 (9)
Anders Elgh 1.32.25 96 (21)
Peter Svensson 1.32.25 96 (24)
Göran Karlsson 1.40.53 293 (25)
Börje Persson 1.42.51 357 (9)
Jannike Åkesson 1.43.41 23 (10)
Stefan Svensson 1.44.58 413 (74)
Sixten Winberg 2.10.09 1014 (1)
Christina Ulvenklint 2.10.10 212 (13)

Visa svar


Dölj svar


DM terräng, Karlskrona april 20.


Resultat 2 km

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1:a i P 13 Jonas Leandersson Kyrkhults SK 6.53
1:a i P 11 Gustav Sandström IF Udd 8.43
1:a F 13 Stephanie Olsson IF Udd 8.58
2:a i F 13 Sara Koskenkorva FIF Gnistan 9.52
1:a i F 11 Sofie Koskenkorva FIF Gnistan 10.49


Resultat 4 km

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1:a i P 17 Robin Leandersson Kyrkhults SK 13.10
1:a MS Jacon Holst Team Blekinge 13.42
1:a P19 Kristoffer Andersson Team Blekinge 13.49
2:a i MS Magnus Bärtfors Team Blekinge 13.56
3:a i MS Per Holst Team Blekinge 14.01 1:a M40 Patrik Jönsson Kyrkhults SK 14.14 2:a i M40 Thomas Börjesson Team Blekinge 14.16 4:a i MS Anders Elgh Team Blekinge 14.29 1:a i M35 Mikael Johansson Gränums IF 14.33 3:a i M40 Ulf Söderström Ronneby OK 14.43 1:a i P15 Lukas Pettersson Ronneby OK 14.46 1:a M45 Dan Gustavsson Team Blekinge 14.58 1:a KS Eva Backström Team BBlekinge 15.38 1:a M50 Ingvar Svensson Gränums IF 15.40 2:a i KS Maria Högberg Team Blekinge 15.46 2:a P17 Daniel Malmqvist IF Udd 16.15 2:a M50 Bennie torstensson Ronneby OK 17.15 5:a MS Anders Jönsson IF Udd 17.48 3:a i P17 Johan Hedlund Team Blekinge 18.48 1:a i M60 Bengt-Åke Ljungqvist Team Blekinge 19.17 2:a i P15 Alexander Anersson Team Blekinge 19.42 1:a M75 Sixten Winberg Team Blekinge 22.34


Resultat 12 km

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1:a MS David Högberg Team Blekinge 43.41

Visa svar


Dölj svar


Ryssbergsloppet 12km, april 9.


Namn: Klass: Tid: Plac:
Nicholas Forsberg M35 14 km 52.46 5
Magnus Bärtfors M40 14 km 54.51 5
Dan Gustavsson M45 14 km 55.12 4
Peter Svensson M40 14 km 57.06 10
Gilbert Erlandsson M45 14 km 59.13 8
Eddy Hultgren Motion 14 km 1.01.15 6
Sophie Nilsson Motion 14 km 1.02.31 13 Jan Gullbrandsson M45 14 km 1.02.44 11 Josefine Ewö Motion 14 km 1.03.50 15 Linda Ekenros Motion 14 km 1.06.34 22 Gert-Ove Olsson M50 14 km 1.06.35 7 Jannike Åkesson Motion 14 km 1.09.30 32 Bengt-Åke Ljungkvist Motion 14 km 1.11.54 42

Visa svar


Dölj svar


Marsloppet mars 28. 21,1 & 10,4 km.


Namn: Tid: Plac:
David Högberg 1.17.10 1:a i MS
Thomas Börjesson 1.20.36 1:a i M40
Nicholas Forsberg 1.22.04 3:a MS
Dan Gustavsson 1.26.21 1:a i M45
Gilbert Erlandsson 1.31.52 3:a i M45
Eva Backström 1.33.35 1:a i KS
Nils-Olof Nilsson 1.35.49 1:a i M55
Jan Gullbrandsson 1.35.58 2:a i herrar motion
Ingrid Holmgren 1.38.15 1:a K50
Conny Nilsson 1.43.12 8:a i herrar motion
Solveig Ohlsson 1.46.51 1:a i damer motion
Gert-Ove Olsson 1.50.10 3:a i M50
Bo Ekström 1.53.44 10:a i herrar motion
Dan Nensén 1.54.13 1:a i M65
Lars-Göran Olausson 1.54.51 12:a i herrar motion

Resultat Marsloppet 10.4 km


Namn: Tid: Plac:
Peter Svensson 43.31 3:a herrar motion
Josefine Ewö 46.33 2:a damer motion
Jannike Åkesson 51.04 3:a damer motion

Visa svar


Dölj svar


Primaloppet (Kvantum) 10km, mars 8.

Namn: Plac: Tid:
 
Eddy Hultgren 22 43:31

Visa svar


Dölj svar


Postadress:
Team Blekinge LF - Friidrott
Tennvägen 11 A
37150 Karlskrona

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info