Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2005


Sylvesterloppet december 31.

Sylvesterloppet i Olofström 10.549 m.


Namn: Tid: Plac:
Thomas Letterkrantz 39.13 1:a i M40
Jan-Olof Nilsson 40.26 2:a i M35
Per-Olof Gunnarsson 41.55 3:a i M40
Nils-Olof Nilsson 49.28 4:a i M55
Bengt Mattsson 50.28 17:e i M
Bengt-Åke Ljungkvist 50.48 1:a i M60
Stig Nydal 53.17 6:a i M55
Rolf Johansson 54.21 4:a i M50
Bo Lindgren 54.52 43:a i Mot
Annica Andersson 55.51 47:a i Mot
Bo Ekström 55.55 48:a i Mot
Agneta Lundin 56.59 4:a i K35
Eva Nilsson 58.15 5:a i K35

Sylvesterloppet i Kalmar, 10 km.

Eddy Hultgren 44.45 15
Jannike Åkesson 48.14 6
Bengt-Åke Svensson 53.53 30
Åke Johansson 54.47 33
Bengt Nilsson 61.53 40
Jan Karlsson 62.27 41
Jim Toresten 65.59 42

Visa svar


Dölj svar


Skinkloppet december 3.


Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 43.05 2
Sonja Lindgren 57.25 2

Visa svar


Dölj svar


Jämjöhalvan november 12.

Halvmaran herrar.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Magnus Andersson Högby IF 1.17.07
2 Johan Porshult Team Blekinge 1.17.33
3 Thomas Letterkrantz Team Blekinge 1.19.10
4 Ola Slättengren Högby IF 1.23.20
4 David Högberg Team Blekinge 1.23.20
6 Thomas Börjesson Team Blekinge 1.28.53
7 Stefan Rohde Högby IF 1.29.27
8 Eddy Hultgren Team Blekinge 1.32.07
9 Björn Persson Karlskrona 1.34.05
10 Bennie Torstensson Team Blekinge 1.34.38
11 Björn Person Vänersborg 1.35.19
12 Fredrik Rosenquist Team Blekinge 1.36.27
13 Christer Nilsson Team Blekinge 1.36.53
14 Gilbert Erlandsson Team Blekinge 1.37.00
15 Henry Pettersson Ramdala IF 1.38.56
16 Sonny Pettersson Team Blekinge 1.39.04
17 Jonny Madsen Team Blekinge 1.39.37
18 Johan Olsson Team Blekinge 1.40.17
19 Bengt Mattsson Team Blekinge 1.41.18
20 Tomas Hjelmberg Malmö 1.43.03
21 Kalle Bergman 1.45.40
22 Bengt-Åke Ljungkvist Team Blekinge 1.46.49
23 John Holthnis Team Blekinge 1.51.27
24 Magnus Gustavsson 1.53.18
25 Gert-Ove Olsson Team Blekinge 1.54.46
26 Mårten Holmberg Karlskrona 1.57.51
27 Olle Ingvarsson OK Skogsfalken 2.07.20
28 Bosse Ekström Team Blekinge 2.07.33

Resultat Jämjö halvmaran damer.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Jannike Åkesson Team Blekinge 1.40.19
2 Sara Giselsson Ronneby OK 1.40.54
3 Pia Ericsson Team Blekinge 1.42.53
4 Camilla Persson Högby IF 1.43.10
5 Ingrid Holmgren Team Blekinge 1.43.22

Resultat Jämjö kvartsmaran herrar.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Nicholas Odehammar KA2 37.27
2 Simon Rohde Högby IF 40.11
3 Pelle Gunnarsson Team Blekinge 40.44
4 Tim Slättengren Högby I 43.14
5 Andreas Rohde Högby IF 44.32
6 Kalle Strand Team Blekinge 45.31
7 Rasmus Letterkrantz Team Blekinge 46.03
8 Börje Persson Team Blekinge 47.29
9 Robin Slättengren Högby IF 47.38
10 Johnny Karlsson Team Blekinge 53.54

Resultat Jämjö kvartsmaran damer.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Jessica Gylfe Högby IF 40.29
2 Marie Svensson 47.22
3 Irene Rohde Högby IF 51.01
4 Agneta Lundin Team Blekinge 55.22
5 Anki Kjellsson Team Blekinge 58.32
6 Gunilla Fagerström Team Blekinge 58.41
7 Helena Hansson Team Blekinge 1.04.22
8 Karin Jönsson Team Blekinge 1.04.45
9 Christina Ulvenklint Team Blekinge 1.05.00

Visa svar


Dölj svar


New York marathon november 6.


Namn: Tid:
Jan-Olof Nilsson 3.13.38
Eva Nilsson 4.41.18

Visa svar


Dölj svar


Silpingeloppet november 6.


Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 35.26
Eddy Hultgren 40.40
Fredrik Rosenqvist 42.19
Sonny Pettersson 43.10
Eva Backström 44.08
Jannike Åkesson 44.42
Sonja Lindgren 44.52
Bo Ekström 50.40

Visa svar


Dölj svar


Dresden marathon oktober 23.

Totalt deltagare helmaran: 1361 (1188 män och 173 kvinnor).
Namn: Tid: Plac kön /totalt (klass):
Stefan Ulmeståhl 2.49.27 22 / 24 (1)
Thomas Börjesson 2.57.30 49 / 53 (12)
Meta Steinbach-Olsson 3.09.59 7 / 120 (1)
Göran Karlsson 3.16.12 162 / 170 (30)
Nils-Otto Larsson 3.28.55 328 / 345 (80)
Bengt-Åke Ljungqvist 3.44.12 560 / 591 (10)
Solveig Ohlsson 3.55.28 56 / 783 (4)
Pia Eriksson 4.03.13 75 / 931 (16)
Bengt Mattsson 4.06.32 877 / 956(128)
John Holthnis 4.12.27 938 / 1029 (91)
Torsten Rosenqvist 4.18.43 978 / 1076 (43)
Lars-Göran Olausson 4.27.19 1032 / 49 (106)
Bo Ekström 4.50.54 1137 / 1287 (120)

Resultat Dresden halvmarathon

Totalt deltagare halvmaran: 2940 (2134 män och 806 kvinnor).
Bennie Torstensson 1 32.06 167 / 173 (12)
Börje Persson 1.35.32 255 / 268 (9)
Ola Persson 1.39.14 458 / 487 (76)
Gert-Ove Olsson 1.56.10 1331 / 1517 (97)
Helena Hansson 1.59.36 203 / 1607 (10)
Åke Johansson 2.00.12 1543 / 1807(62)
Karin Jönsson 2.09.02 417 / 2225 (2)
Christina Ulvenklint 2.14.56 540 / 2470(6)
Birgitta Persson 2.34.50 747 / 2856 (16)

Resultat Dresden 10 km

Totalt deltagare 10 km: 1240 (696 män och 544 kvinnor).
Per-Olof Gunnarsson 38.45 37 / 40 (3)
Kalle Strand 42.53 76 /84 (12)

Visa svar


Dölj svar


Växjö marathon oktober 15.

Plac: Namn: Tid:
3/ M40 Thomas Letterkrantz 2.52
13/ M Christian Håkansson 3.10
6/ M45 Eddy Hultgren 3.14
4/ M55 Nils-Olof Nilsson 3.35

Visa svar


Dölj svar


Brunnsjoggen oktober 2.

Brunnsjoggen, 11 700 m

Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 43.30 2, herrar
Meta Steinbach 49.49 1, damer
Fredrik Rosenqvist 51.28 7, herrar
Bengt Mattsson 54.05 10, herrar
Sonja Lindgren 54.20 4, damer
Pia Ericsson 55.29 5, damer
Bengt-Åke Ljungkist 55.47 13, herrar
Bo Ekström 59.51 17, herrar
Ann- Christin Kjellsson 1.06.01 8, damer
 

Brunnsjoggen, 7 300 m

Namn: Tid: Plac:
Nicholas Odehammar 25:29 2, herrar
Josefine Ewö 30.58 2, damer
Jannike Åkesson 32.24 3, damer

Visa svar


Dölj svar


Oslo marathon oktober 2.


Namn: Tid:
Bengt-Åke Svensson 4.18

Visa svar


Dölj svar


Lidingöloppet september 24.

Namn: Plac: Tid:
 
Thomas Letterkrantz 160 2.08.08
Thomas Börjesson 242 2.12.07
Jan-Olof Nilsson 580 2.22.27
Eddy Hultgren 1298 2.34.59
Fredrik Bjarkå 2067 2.43.57
Henrik Nydahl 3415 2.56.20
Solveig Ohlsson 396 2.57.47
Victoria Gadd 425 2.59.02
Fredrik Rosenquist 3829 2.59.35
Bengt-Åke Svensson 4542 3.06.56
Bo Ekström 5682 3.19.55
Eva Nilsson 952 3.23.42
Ann-Christin Kjellson 1073 3.29.53
Helena Hansson 1077 3.30.03

MK 15 km

Nicholas Odehammar 8 58.33

K22 10 km

Josefine Ewö 13 47.20

Visa svar


Dölj svar


Järnvägsloppet halvmaraton september 18.

ian Håkansson 1.25.10 Eddy Hultgren 1.33.04 Henrik Nydahl 1.37.10 Anders Blomqvist 1.40.11 Eva Backström 1.41.53 Bengt Mattsson 1.42.15 Bengt-Åke Ljungkvist 1.42.30 Stig Nydal 1.44.00 Sonja Lindgren 1.44.12 Dan Nensén 1.55.15 Lars-Göran Olausson 1.59.19

Visa svar


Dölj svar


Salsjörundan september 17.


Namn: Tid: Plac:
Fredrik Rosenquist 32.20 13
Bosse Ekström 38.56 44

Visa svar


Dölj svar


St Eriksloppet, halvmaraton, september 2.


Namn: Tid: Plac:
Meta Steinbach 1.32.33 28

Visa svar


Dölj svar


Septemberloppet Bromölla september 4.


Namn: Sträcka: Tid: Plac:
Eddy Hultgren 15,3km 1.05.32 3:a i M45

Visa svar


Dölj svar


Väckelsång, 17 500m, augusti 28.


Sträcka: Namn: Tid: Plac:
17 500 m Bengt Mattsson 1.29.03 7:a

Visa svar


Dölj svar


Tjejmilen augusti 28.


Namn: Tid: Plac:
Anni Engström 45.45 182
Pia Ericsson 47.02 285
Lena Karlsson 53.22 1342
Charlotte Eigert 54.01 1459
Ann-Christen Olofsson 54.38 1605
Irene Morin 55.18 1744
Helena Hanssosn 56.09 1571
Ann-Chatrine Fransson 56.28 1522
Ann Engqvist 58.38 2526
Monica Andersson 58.38 2530
Karin Jönsson 59.49 2809
Lotta Wahnström 1.01.35 3187
Christina Ulveklont 1.03.12 3504
Signhild Hultman 1.09.34 4436
Susanne Dahlquist 1.10.16 4497
Birgitta Persson 1.12.09 4663
Laila Pettersson 1.16.37 4905

Visa svar


Dölj svar


Landskrona marathon augusti 21.


Namn: Tid:
Eddy Hultgren 3.31
Nils-Olof Nilsson 3.37

Visa svar


Dölj svar


Reykjavik marathon augusti 21.


Namn: Tid:
Bengt-Åke Svensson 4.13

Visa svar


Dölj svar


Gränumsloppet augusti 7.


Namn: Tid: Sträcka:
Bo Ekström 1.10.19 13.6 km
Lars-Göran Olausson 1.13.49 13.6 km
Kristoffer Andersson 19.37 6.3 km
Åke Johansson 34.01 6.3 km

Visa svar


Dölj svar


Bromölla halv & helmaraton augusti 6.

Namn: Plac: Tid:
 
Solveig Ohlsson 1 1.44.51
Jonas Håkansson 5:a i M35 3.12.32
Eddie Hultgren 3:a i M45 3.27.06
Nils-Olof Nilsson 2:a i M55 3.35.27

Visa svar


Dölj svar


Helsingfors marathon augusti 5.

Namn: Tid:
Bengt-Åke Svensson 4.20.45

Visa svar


Dölj svar


Ölands marathon juli 30.

Namn: Tid: Plac:
Jonas Håkansson 3.02.00 6
Christian Håkansson 3.10.23 8
Nils-Olof Nilsson 3.33.50 18

Visa svar


Dölj svar


Östergarn marathon juli 23.


Namn: Tid: Plac: kvinnor / totalt
Solveig Ohlsson 3.39.02 3/34

Visa svar


Dölj svar


Victorialoppet 9km, juli 15.

Namn: Tid:
 
Kristoffer Andersson 29.12 (plac 14)
Nicholas Odehammar 31.31
Thomas Letterkrantz 33.03
Jan-Olof Nilsson 34.37
Pelle Gunnarsson 34.39
Peter Svensson 38.29
Göran Karlsson 38.51
Börje Persson 38.53
Fredrik Rosenqvist 38.56
Solveig Ohlsson 39.30
Jannike Åkesson 40.34
Bo Ekström 45.45
Hans-Ivan Olsson 46.18
Åke Johansson 47.07
Ann-Kristin Kjellsson 47.22
Ulrica Lind 47.31
Eva Nilsson 47.46
Christina Ulvenklint 53.05
Birgitta Persson 1.12.29

Visa svar


Dölj svar


Mardrömmen Rödeby juni 20.

Plac: Namn: Klubb: 3 varv:
1 Fredrik Persson OK Dacke 36.39
2 Johan Porshult Team Blekinge 39.25
3 Göran Månsson OK Dacke 40.31
4 Thomas Letterkrantz Team Blekinge 40.40
5 Stefan Ulmeståhl Team Blekinge 42.49
6 Tom Barbus OK Dacke 42.54
7 Peter Wilhelmsson OK Dacke 45.11
8 Inge Götesson OK Dacke 47.19
9 Göran Karlsson Team Blekinge 49.29
10 Bengt-Åke Ljungkvist Team Blekinge 53.24
11 Gert-Ove Olsson Team Blekinge 1.05.00
   
Plac: Namn: Klubb: 2 varv:
1 Sophie Nilsson Team Blekinge 32.17
2 Solveig Ohlsson Team Blekinge 33.10
3 Jannike Åkesson Team Blekinge 33.43
4 Ulrica Lind Team Blekinge 45.25
5 Helen Skogersson Team Blekinge 50.02
Sixten Winberg Team Blekinge 50.02
   
Plac: Namn: Klubb 1 varv:
1 Emelie Skogersson Team Blekinge 26.55

Visa svar


Dölj svar


Stockholm marathon juni 4.


Namn: Tid: Plac:
Stefan Ulmeståhl 2.47.00 94
Thomas Letterkrantz 2.48.58 111
Thomas Börjesson 2.54.04 168
Jonas Håkansson 3.10.21 556
Jan-Olof Nilsson 3.14.30 726
Meta Steinbach 3.17.57 48
Nils-Olof Nilsson 3.32.36 1805
Göran Karlsson 3.37.42 2180
Ingrid Holmgren 3.42.21 217
Anders Blomqvist 3.49.09 3289
Bengt-Åke Ljungkvist 3.54.29 3939
Solveig Ohlsson 3.55.42 433
Bengt-Åke Svensson 4.06.25 5135
Mats Svensson 4.08.35 5365
Birger Sörensson 4.13.14 5825
Fredrik Rosenqvist 4.13.23 58??
Dan Nensén 4.19.48 6388
Pia Eriksson 4.22.27 1110
Göran Svensson 4.26.01 6958
Lars Håkansson 4.26.57 7026
Kent Kullman 4.27.28 7067
Bo Ekström 4.33.50 7509
Lars-Göran Olausson 4.38.38 7860

Visa svar


Dölj svar


Köpenhamn marathon maj 22.


Namn: Tid:
Eddy Hultgren 3.21.45
Bengt-Åke Svensson 3.55.42

Visa svar


Dölj svar


Göteborgsvarvet maj 21.



Namn: Tid: Plac:
Thomas Letterkrantz 1.17.59 115
Johan Porshult 1.20.06 189
Jan-Olof Nilsson 1.25.20 504
Chris Nyros 1.30.23 1147
Josefine Ewö 1.33.19 85
Göran Karlsson 1.33.52 1850
Ingrid Holmgren 1.37.54 181
Börje Persson 1.40.35 3953
Christer Nilsson 1.40.40 3977
Jannike Åkesson 1.41.20 282
Solveig Ohlsson 1.42.06 317
Bengt-Åke Ljungqvist 1.43.17 5108
Linda Ekenros 1.43.31 384
Eva Härvell 1.44.17 422
Rolf Johansson 1.45.37 6241
Stefan Svensson 1.48.04 7506
Lars Mattson 1.48.16 7599
Mats Svensson 1.49.52 8465
Birger Sörensson 1.50.00 8536
Sonny Pettersson 1.50.07 8601
Bo Ekström 1.50.33 8815
Göran Svensson 1.52.23 9726
Björn Johansson 1.53.28 10211
Patrik Svensson 1.54.40 10848
Dan Nensén 1.55.25 11192
Kethy Andersson 1.57.35 1823
Eva Nilsson 1.57.18 1792
Anders Jönsson 1.58.24 12640
Lars-Göran Olausson 2.02.00 14057
Kenneth Anehäll 2.02.41 14260
Anki Kjellsson 2.03.02 2641
Jonny Karlsson 2.05.29 15226
Karla Fagerström 2.05.42 2996
Gunilla Fagerström 2.06.43 3138
Bengt Mattson 2.09.19 1627
Christina Ulveklint 2.14.07 4093
Jan Koushult 2.16.05 17542
Bengt Nilsson 2.17.01 17689
Sixten Winberg 2.19.08 17971
Börje Pettersson 2.19.19 17973

Visa svar


Dölj svar


Braås pingststafetten maj 15.

Teamet placerade sig på en 7:e plats av totalt 11 lag.

Sträcka: Namn: Tid och plac:
1, 2900m Johan Porshult 10.14 (1:a)
2, 5600m Nicholas Forsberg 20.22 (5:a)
3, 6600m Magnus Bärtfors 24.32 (8:a)
4, 9500m Thomas Letterkrantz 35.16 (5:a)
5, 6600m Eddy Hultgren 27.05 (10:a)
6, 5600m Johan Porshult 20.54 (5:a)
7, 2900m Anders Elg 10.15 (2:a)

Visa svar


Dölj svar


Klubbmästerskap maj 10.

Klass och plac: Namn: Tid:
1 (K Sen) Maria Högberg 14.16
2 (K Sen) Josefine Ewö 14.58 1 (K35-K55) Solveig Ohlsson 15.51
3 (K Sen) Jannike Åkesson 16.37
2 (K35-K55) Pia Ericsson 17.14
4 (K Sen) Ulrica Lindh 19.27




1 (M30) Joel Johansson 26.50
1 (M40) Thomas Leterkrantz 27.15
2 (M40) Thomas Börjesson 28.29
2 (M30) Magnus Bärtfors 29.09
3 (M30) Jan-Olof Nilsson 29.35
3 (M40) Eddy Hultgren 31.41
1 (M50) Rune Bergström 33.54
2 (M50) Rolf Johansson 34.49
3 (M50) Bengt-Åke Ljungkvist 36.00
4 (M50) Bo Ekström 37.27

Visa svar


Dölj svar


Växjöloppet maj 1.

Plac: Namn: Tid:
2 tävl David Högberg 1:11:27
8 tävl Thomas Börjesson 1:16:58
28 tävl Eddy Hultgren 1:28:27
54 motion Krister Nilsson 1:29:47
33 tävl Anders Blomberg 1:36:14
111 motion Fredrik Rosenqvist 1:38:58
138 motion Bo Ekström 1:44:30
19 motion Ann-Kristin Kjellsson 1:54:43


Resultat 10km

Plac: Namn: Tid:
282 motion Bengt Mattsson 57:02

Visa svar


Dölj svar


Århus april 17.

Damer lag 1, totaltid: 3.53.54, 3:e plats av totalt 51
Sräcka: Namn: Tid:
1 Caroline Mårtensson 46.51
2 Solveig Ohlsson 47.06
3 Ingrid Holmgren 47.01
4 Eva Backström 49.01
5 Josefine Ewö 43.55


Damer lag 2, totaltid: 4.31.27, 17:e plats av totalt 51
1 Jannicke Åkesson 50.21
2 Sophie Nilsson 51.01
3 Sonla Lindgren 49.33
4 Eva Nilsson 59.49
5 Ulrica Lind 1.00.43


Herrar lag 1, totaltid: 6.44.10 . 8:e plats av totalt 187

1 Jakob Holst 37.37
2 David Högberg 35.22
3 Thomas Letterkrantz 38.47
4 Johan Porshult 39.29
5 Anders Elg 42.57
6 Peter Svensson 44.12
7 Pär Holst 40.10
8 Jan-Olof Nilsson 42.59
9 Ben Jörgensson 41.48
10 Magnus Bärtfors 40.49


Herrar lag 2, totaltid: 7.49.59 38:e plats av totalt 187

1 Stefan Svensson 50.00
2 Håkan Ericsson 49.55
3 Gert-Ove Olsson 51.33
4 David Högberg 38.15
5 Thomas Letterkrantz 41.58
6 Caroline Mårtensson 52.49
7 Bo Ekström 52.05
8 Johan Porshult 41.49
9 Jakob Holst 41.05
10 Bengt-Åke Ljungkvist 50.30

Visa svar


Dölj svar


Spreewald april 17.


Namn: Tid: Plac:
Eddy Hultgren 1.35.45 22:a
Bengt-Åke Svensson 1.54.50 58:a

Visa svar


Dölj svar


Heleneholm halvmarathon april 16.


Namn: Tid: Plac:
Eddy Hultgren 1.35.45 22:a
Bengt-Åke Svensson 1.54.50 58:a

Visa svar


Dölj svar


Paris marathon april 10.


Namn: Tid:
Solveig Ohlsson 3.38.42 7980 / 35000 (totalt) 272 / 4200 (damer)

Visa svar


Dölj svar


Skövde april 2.


Namn: Klass: Tid: Plac:
Eddy Hultgren 42 km 3.34.54 3:a M45 Lars-Göran Olausson 42 km 4.55.39 9:a M50 Bengt-Åke Svensson 21 km 1.53.01 42:a i motion

Visa svar


Dölj svar


Ryssbergsloppet 14km, mars 25. 


Namn: Klass: Tid: Plac:
Nicholas Forsberg M 14 km 51.50 4 Eddy Hultgren M45 14 km 1.03.56 8 Bo Ekström Motion 14 km 1.13.14 21 Bengt-Åke Ljungkvist M60 5.6km 25.19 2

Visa svar


Dölj svar


Marsloppet mars 20.

Namn: Tid: Plac:
Thomas Letterkrantz 1.20.55 1:a i M40 1:a totalt
Thomas Börjesson 1.22.50 2:a i M40
Jan-Olof Nilsson 1.23.39 2:a M35
Dan Gustavsson 1.28.42 2:a i M45
Eddy Hultgren 1.35.37 3:a i M45
Ingrid Holmgren 1.37.02 1:a K50
Solveig Ohlsson 1.39.24 1:a K45
Sonja Lindgren 1.42.13 1:a i K50
Pia Ericson 1.45.49 1:a i K40 Bo Ekström 1.54.47 10:a i herrar motion

Resultat Marsloppet 10.4 km


Namn: Tid: Plac:
Victoria Gadd 52.39 2:a damer motion
Nicholas Forsberg 38.07 1:a herar motion
Jonny Carlsson 56.23 11:a herrar motion

Visa svar


Dölj svar


Bromölla, Kvantumloppet 10km, mars 12.

Namn: Tid: Plac:
Eddy Hultgren 41.51 13

Visa svar


Dölj svar


Postadress:
Team Blekinge LF - Friidrott
Tennvägen 11 A
37150 Karlskrona

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info