Hoppa till sidans innehåll

Resultatlistor, 2006-2009


Här finns resultat från tävlingar som vi själva anordnat eller som någon av våra medlemmar deltagit i från 2006 till 2009.

Resultat 2009

Sylvesterloppet 10,549 m. December 31.

Resultat lagguldet (totalt 13 lag); Team Blekinge plac 1, 4, 6 och 12!  
Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 38.30 1:a i M40
Thomas Letterkrantz 39.53 1:a i M40
Marcus Andreasson 41.50 5:a i M
Mikael Held 42.37 1:a i M35
Håkan Niclasson 43.13 6:a i M
Gert Gustavsson 44.28 2:a i M50
Krister Fransson 44.46 5:a i M40
Henrik Nydahl 45.42 6:a i Motion
Peter Svensson 46.45 3:a i M45
Stig Svensson 47.15 4:a i M55
Martin Adawi 47.33 7:a i M
Gilbert Erlandsson 47.36 3:a i M50
Eddy Hultgren 50.58 6:a i M50
Bengt-Åke Ljungkvist 51.18 2:a i M65
Göran Karlsson 52.08 7:a i M50
Johnny Karlsson 52.20 4:a i M65
Solveig Ohlsson 57.05 3:a i M50
Ann-Kristin Kjellsson 59.04 3:a i K35
Stig Nydahl 1.00.02 64:a i Motion
Bo Ekström 1.00.14 9:a i M55
Afaf Adawi 1.04.36 6:a i K
Lars-Göran Olausson 1.07.02 75:a i Motion
Sixten Winberg 1.17.40 2:a i M70
Helena Hansson (5 km) 33.08 14

Visa svar


Dölj svar


24h Barcelona, december.


Namn: Plac: Sträcka
Aurore Byström 15:e 159,441 km

Visa svar


Dölj svar


Lucialoppet, 4,5 km terräng. Södra Sandby, Lund. December 12.

Namn: Plac: Tid:
Eddy Hultgren 15, män motion 20.16

Visa svar


Dölj svar


Skinkloppet 12 km, december 6.


Namn: Tid: Plac:
Eddy Hultgren 57.54 23
Johnny Karlsson 60.38 26

Visa svar


Dölj svar


Bromölla november 11.

Namn: Sträcka: Plac: Tid:
 
Bengt-Åke Svensson Helmaraton 5:a i M60 4.33.28
Lars-Göran Olausson Helmaraton 3:a i M55 4.38.52
Johan Olsson Halvmaraton 25:a i öppen klass 1.41.17
Eddy Hultgren Halvmaraton 30:e i öppen klass 1.43.24

Visa svar


Dölj svar


Silpingeloppet 10 km, november 1.


Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 2 35.29
Jonas Porshult 4 39.39
Gert Gustavsson 6 42.12
Johan Olsson -76 10 42.48
Johnny Karlsson 21 49.26
Bo Ekström 27 54.39
Sixten Winberg 29 63.57

Visa svar


Dölj svar


Yddingeloppet Malmö, 12 km. Oktober 25.


Namn: Tid: Plac:
Anders Blomkvist 57.11 133 i motion

Visa svar


Dölj svar


Lausanne, oktober 25.

Namn: Tid: Plac:klass:
Stefan Ulmsståhl 2.59.03 3
Jan-Olof Nilsson 2.59.54 16
Meta Steinbach-Olsson 3.18.40 7
Magnus Möller 3.33.29 134
Eric Archer 3.35.01 140
Peter Svensson 3.35.08 148
Bengt-Åke Ljungkvist 4.03.27 16
Birger Sörensson 4.11.56 22
Solveig Ohlsson 4.13.43 13
Anette Flinke 4.19.37 15
Niclas Möller 4.27.54 319
Per Carlström 4.45.20 40
Bo Ekström 4.58.56 159
Bengt Mattsson 5.07.20 170
Jan Flinke 5.12.55 162

Resultat Lausanne 21 km

Thomas Fortell 1.52.26 601
Eva Nilsson 1.54.16 104
Linda Karlsson 1.54.47 122
Helena Hansson 2.08.34 86
Karin Jönsson 2.11.51 17
Christina Ulvenklint 2.28.20 130

Resultat Lausanne 10,4 km

Per-Olof Gunnarsson 41.40 65
Göran Karlsson 45.39 59
Bengt Bengtsson 51.03 34
Anna Ekström 58.48 237

Visa svar


Dölj svar


Karlskronaloppet 4680 m, oktober 17.


Namn: Tid: Plac:
Jan-Olof Nilsson 16.17 10:a

Visa svar


Dölj svar


Växjö maraton oktober 17.

Plac: Namn: Tid:
1/M40 Johan Porshult 2.47.51
6/M45 Thomas Letterkrantz 2.57.21
16/M40 Ove Höglund 3.22.52
28/Motion Jonas Porshult 3.29.48
22/ M40 Peter Lendrop 3.49.55
6/M70 Dan Nensén 4.27.03
21/M21 Bengt-Åke Svensson 4.30.23

Visa svar


Dölj svar


Göteborg maraton oktober 10.

Namn: Tid:
Lars-Göran Olausson 4.33.18

Visa svar


Dölj svar


Lidingöloppet september 26.

Namn: Plac: Tid:
 
Thomas Letterkrantz 138 2.07.05
Jan-Olof Nilsson 323 2.14.03
Thomas Börjesson 567 2.20.39
Meta Steinbach 20 2.23.13
Ove Höglund 810 2.24.36
Jonas Porshult 1021 2.27.35
Tommy Johannesson 1042 2.27.52
Gert Gustavsson 1304 2.30.35
Peter Svensson 1309 2.30.37
Thomas Falck 1822 2.35.39
Johan Christoffersson 1973 2.37.04
Henrik Nydahl 2032 2.37.37
Krister Fransson 2107 2.38.12
Eric Archer 2181 2.38.56
Mollie Nohave 154 2.39.43
Jannike Åkesson 162 2.40.17
Mikael Held 2476 2.41.27
Göran Karlsson 2573 2.42.16
Peter Lendrop 2704 2.43.13
Anders Blomkvist 3258 2.47.15
Fredrik Hultman 4188 2.53.22
Marie Svensson 496 2.54.19
Linda Ramstedt 531 2.55.35
Solveig Ohlsson 672 2.59.26
Victoria Gadd 1041 3.10.52
Ann-Kristin Kjellsson 1198 3.15.11
Mikael Johansson 7867 3.23.12
Bengt Mattsson 7879 3.23.18
Bengt-Åke Svensson 8001 3.24.47
Anette Flinke 1548 3.25.41
Bo Ekström 8333 3.29.17
Gert Carlsson 10119 4.45.26

MK 15 km

Fredrik Söderlind 218 1.12.35
Eddy Hultgren 193 1.21.24
Eva Nilsson 1083 1.25.17
Anna Ekström 2281 1.37.02
Maria Dagermo 2742 1.42.15
Monika Kindstrand 2814 1.43.20

MK10 km

Maria Dagermo 2152 1.04.25

Visa svar


Dölj svar


DM-terräng 3,8 km. Karlshamn september 16.


Resultat 3,8 km

6 deltagande män och 0 kvinnor. Segrade gjorde Kristoffer Andersson, KA2 med tiden 13.11
Namn: Plac: Tid:
Johan Porshult 4 13.51

Visa svar


Dölj svar


Stockholm halvmaraton september 12.

Namn: Tid:
Eric Archer 1.29.05
Rolf Sandén 1.30.30
Anna Ekström 2.15.34

Visa svar


Dölj svar


Salsjörundan september 12.

Namn: Tid: Plac av 87 tot
Johan Olsson 32.18 14
Bo Ekström 41.46 64
Sixten Winberg 49.49 77

Visa svar


Dölj svar


Hultsfred maraton september 12.

Namn: Tid:
Bengt-Åke Svensson 4.30.06
Lars-Göran Olausson 4.39.38

Visa svar


Dölj svar


Veberödsrundan 21,1 km september 12.

Namn: Tid: Plac:
Thomas Letterkrantz 1.18.00 1:a i M45
Peter Svensson 1.27.19 8:a i M45
Gert Gustavsson 1.32.00 4:a i M50

Visa svar


Dölj svar


Tjejmilen augusti 30.


Namn: Tid:
Berit Eriksson 52.30
Lotta Johansson 55.44
Ann-Christine Olofsson 57.21
Monika Andersson 58.15
Malin Engström 1.00.19
Helena Hansson 1.00.35
Ann Engqvist 1.01.28
Tina Andersson 1.02.51
Victoria Bergendorff 1.02.38
Lena Granberg 1.06.31
Birgitta Germundahl 1.11.00
Birgitta Persson 1.15.27
Ingrid Karlsson 1.23.53
Ann-Sofi Carlsson 1.27.09
Birgitta Hansson 1.27.15

Visa svar


Dölj svar


Karlskrona triathlon augusti 30.


Namn Simning 750 m Cykling 2 mil Löpning 5,5km Totalt Plac
Viktoria Gadd 14.38 41.24 27.18 1.23.20 1

Visa svar


Dölj svar


Väckelsång 17,7 km augusti 30.

Namn: Tid:
Ger Gustavsson 1.20.00 12 tävl
Meta Steinbach 1.20.38 2 tävl Krister Fransson 1.25.07 17 tävl
Johan Olsson 1.25. 19 motion
Jannike Åkesson 1.30.52 5 tävl
Thomas Fortell 1.37.28 24 tävl

Visa svar


Dölj svar


Spring för barnens skull. 6h, Göteborg augusti 28.

Namn: Sträcka:
Lars-Göran Olausson 45 260 m

Visa svar


Dölj svar


DM 10 000 m augusti 26.


Namn: Tid: Plac/Klass:
Johan Porshult(-67) 35.14 3:a
Mikael Held (-74) 40.01
Gert Gustavsson (-59) 42.30
Peter Lendrop 43.10
Eddie Hultgren (-59) 48.03

Visa svar


Dölj svar


Stockholm triathlon augusti 22.


Namn Simning 1500 m Cykling 4 mil Löpning 10 km Totalt
Viktoria Gadd 24.23 1.15.46 49.31 2.35.30

Visa svar


Dölj svar


Midnattsloppet Göteborg 10 km, augusti 22.


Namn: Tid: Plac:
Ola Olsson 35.41 27
Gert Gustavsson 43.18 545

Visa svar


Dölj svar


Försvarsmaktsmästerskap terräng 5 km. Augusti 14.


Namn: Tid: Plats:
Marcus Andréason 19.02 6 i H21

Visa svar


Dölj svar


Prinsens minne Halmstad, halvmaraton. Augusti 15.


Namn: Tid: Plats:
Marcus Andréason 1.27.17 54
Peter Svensson 1.28.44 67
Lars-Göran Olusson 2.03.57 463

Visa svar


Dölj svar


Anderstorpsracet, halvmaraton. Augusti 8.


Namn: Tid: Plac:
Gert Gustavsson 1.31.55 13 i tävl

Visa svar


Dölj svar


Kalmar Ironman, augusti 1.


Namn Simning 3860 m Cykling 18 mil Löpning 42 km Totalt
Jan-Olof Nilsson 1.31.13 5.38.52 3.47.27 11.05.29
Håkan Karlström 1.47.59 6.41.27 5.01.07 13.45.51

Resultat Kalmar Ironman Mini 1 augusti 2009

Namn Simning 300 m Cykling 2 mil Löpning 5 km Totalt
Jonas Porshult 7.10 31.45 20.00 1.02.05
Magnus Möller 7.43 32.22 22.09 1.05.25
Fredrik Hultman 8.10 31.35 22.49 1.06.41
Jannike Åkesson 8.09 35.42 22.13 1.09.59
Anna Ekström 8.09 38.58 25.26 1.16.24

Resultat Kalmar Ironman Sprint 1 augusti 2009

Namn Simning 750 m Cykling 2 mil Löpning 5 km Totalt
Viktoria Gadd 10.48 33.47 23.18 1.11.05

Visa svar


Dölj svar


Ölandsjoggen juli 25.

Namn: Tid: Sträcka:
Meta Steinbach (1:a) 42.27 10 km

Visa svar


Dölj svar


Ölands maraton, juli 25.

Namn: Tid:
Stefan Ulmestål 2.59.00 4:a totalt 1:a i M55
Lars-göran Olausson 4.35.52 50:e totalt 5:a i M55

Visa svar


Dölj svar


Falkenbergs stadslopp 10 km. Juli 25.


Namn: Tid: Plats:
Gert Gustavsson 41.58 10 i M50

Visa svar


Dölj svar


Östersjöloppet 10 km. Juli 17.


Namn: Tid: Plac
David Högberg 35.21 3
Mikael Held 39.29 10
Gert Gustavsson 42.01 14
Peter Svensson 42.23 15
Fredrik Rosenquist 43.05 16
Anna Ekenros 45.20 6

Visa svar


Dölj svar


Victorialoppet 9 km. Juli 15.

Namn: Tid:
 
Eric Archer 34.01
Mikael Held 34.43
Gert Gustavsson 36.35
Fredrik Rosenqvist 37.18
Krister Fransson 38.56
Börje Persson 39.05
Marie Svensson 40.21
Bengt-Åke Ljungkvist 42.50
Helen Walker 43.57
Anna Ekström 44.36
Anki Kjellson 47.38
Bo Ekström 48.30
Gunilla Fagerström 49.45
Anders Sturesson 49.56
Sixten Winberg 57.06

Visa svar


Dölj svar


Muskö terränglopp 10 km. Juli 11.


Namn: Tid: Plac
Gert Gustavsson 46.01 35 av 100

Visa svar


Dölj svar


Kristianstad stadslopp, juli 3.


Namn: Tid: Plac: Sträcka:
Jannike Åkesson 46.21 6 10 km
Bo Ekström 56.28 137 10 km
Lars-Göran Olausson 57.25 142 10 km
Eddy Hultgren 22.24 26 5 km

Visa svar


Dölj svar


DM 5000 m. Juni 22.

Namn: Tid: Plac:
David Högberg 16.39 1/M

Visa svar


Dölj svar


Kalmar midsommarlopp 10 km, 18 juni.

Namn: Tid: Plac:
Gert Gustavsson 42.02 20 i tävl
Eddie Hultgren 46.33 23 i motion
Linda Karlsson 50.55 37 i motion

Visa svar


Dölj svar


Mardrömmen, Rödeby juni 16.

Plac: Namn: Klubb: 3 varv (ca 9 km):
1 Daniel Nilsson Ok Orion 35.37
2 Antolijs Tarasovs Ärla if 36.00
3 Valter Abolins Ok Orion 37.47
4 Jonatan Björnberg Ka2 if 37.55
5 David Högberg Team Blekinge 38.03
6 Jon Andersson Ok Orion 40.02
7 Göran Månsson Ok Dacke 41.17
8 Christian Håkansson Khamn Triatlon 41.56
9 Filip Kroon Ka2 if 41.57
10 Björn Andersson Ok Dacke 42.10
11 Jan-Olof Nilsson Team Blekinge 42.54
12 Johannes Knoll Ok Dacke 43.20
13 Tommy Johannesson Team Blekinge 43.30
14 Lars Holmberg Sibbamåla 44.17
15 Thom Barbus Ok Orion 45.27
16 Alexander Helgesson Ka2 if 45.59
17 Gilbert Erlandsson Team Blekinge 47.26
18 Krister Fransson Team Blekinge 48.10
19 Magnus Westman Ok Dacke 48.20
20 Christian Holmberg Vittus 48.54
21 Mattias Nilsson Team Blekinge 49.15
22 Tomas Falck Team Blekinge 50.14
23 Aymon Andersson Ok Dacke 50.51
24 Magnus Svensson Ericksson ik 51.19
25 Bengt-Göran Johansson Ericksson ik 54.11
26 Jörgen Larsson Ok Dacke 55.41
27 Per Carlström Team Blekinge 1.03.55
28 Hans Olsson Karlshamns Hamn 1.07.11
29 Olof Wahlström Karlshamns Hamn 1.14.45
   
Plac: Namn: Klubb: 2 varv (ca 6 km):
1 Lisa Pettersson OK Dacke 28.51
2 Eva Pettersson OK Dacke 35.50
3 Helen Walker Team Blekinge 36.49
4 Annika Rosengren Team Blekinge 37.40
5 Anki Kjellson Team Blekinge 41.03
6 Elina Wahlberg Ok Dacke 44.47
Oldboys Sixten Winberg Team Blekinge 47.50
   
Plac: Namn: Klubb: 1 varv (ca 3 km):
1 Moa Pettersson OK Dacke 16.23
2 Emil Pettersson OK Dacke 17.01
3 Oscar Johansson OK Dacke 17.26

Visa svar


Dölj svar


Spring för livet, 10 km. Malmö juni 13.


Namn: Tid:
Peter Svensson 38.46
Eddy Hultgren 45.47

Visa svar


Dölj svar


Det norske fjellmaraton i Bietestolen juni 6.

Namn: Tid:
 
Bengt Mattsson 4.46.42

Visa svar


Dölj svar


Stockholm maraton maj 30.


Namn: Tid: Plac:
Thomas Letterkrantz 2.52.31 86
Stefan Ulmeståhl 3.01.01 199
Jan-Olof Nilsson 3.02.01 213
Meta Steinbach 3.17.44 38
Gert Gustavsson 3.23.58 904
Marcus Andreasson 3.27.19 1111
Peder Cederholm 3.28.35 1200
Peter Lendrop 3.30.07 1305
Tomas Alexandersson 3.32.42 1447
Erik Sandberg 3.35.20 1634
Göran Karlsson 3.37.41 1823
Börje Persson 3.47.06 2641
Mollie Nohave 3.46.42 219
Johan Olsson (-76) 3.50.07 1634
Anette Flinke 4.22.22 1014
Stefan Larsson 4.28.33 6820
Jonny Karlsson 4.37.27 7534
Henrik Karlsson 4.39.13 7676
Anna Ekström 4.41.00 1637
Dan Nensén 4.47.21 8281
Per Carlström 4.49.41 8448
Bo Ekström 4.59.27 9120
Bengt-Åke Svensson 5.03.35 9301
Lars Håkansson 5.22.12 10025
Christer Stålgren 5.37.32 10423
Jan Flinke 5.39.25 10473
Stig Nydahl 5.43.53 10546

Visa svar


Dölj svar


Göteborgsvarvet maj 16.



Namn: Tid:
David Högberg 1.18.16
Thomas Letterkrantz 1.20.11
Johan Porshult 1.21.47
Jan-Olof Nilsson 1.23.10
Ola Olsson 1.24.01
Peter Svensson 1.29.07
Mikael Held 1.30.31
Jonas Porshult 1.34.05
Ger Gustavsson 1.34.10
Fredrik Rosenquist 1.36.50
Börje Persson 1.37.33
Peter Lendrop 1.37.56
Molly Nohave 1.39.30
Göran Karlsson 1.39.53
Johan Olsson 1.38.33 född 1976
Håkan Karlström 1.38.25
Göran Karlsson 1.39.53
Ove Höglund 1.40.21
Johan Olsson 1.40.24 född 1972
Thomas Falck 1.41.21
Stefan Larsson 1.41.24
Linda Ramstedt 1.42.55
Mattias Nilsson 1.44.44
Rasmus Letterkrantz 1.44.48
Marie Svensson 1.45.45
Stig Svensson 1.49.13
Patrik Mårtensson 1.49.47
Eddy Hultgren 1.50.31
Bengt Andersson 1.51.01
Annica Rosengren 1.51.31
Jonas Hillebratt 1.52.09
Johan Östergren 1.52.27
Eva Härvell 1.53.09
Anna Ekström 1.53.52
Henrik Karlsson 1.54.52
Linda Isberg 1.54.54
Helge Johansson 1.55.59
Helen Walker 1.55.37
Bengt-Åke Ljungkvist 1.56.31
Sanna Waldorwsson 1.57.11
Jannike Åkesson 1.57.16
John Hothuis 1.58.03
Linda Karlsson 1.58.05
Niclas Möller 1.58.31
Björn Johansson 1.59.48
Anette Flinke 2.01.11
Bengt Mattsson 2.02.14
Dan Nensén 2.03.00
Lars-Göran Olausson 2.06.42
Bo Ekström 2.06.59
Stig Nydahl 2.07.19
Gert-Ove Olsson 2.07.36
Agneta Lundin 2.10.08
Hans-Ivan Olsson 2.11.34
Lars Håkansson 2.15.26
Gunilla Fagerstöm 2.15.30
Karin Jönsson 2.19.01
Gert Carlsson 2.23.24
Christina Ulveklint 2.23.56
Henrik Germundahl 2.27.23
Jan Flinke 2.32.04
Vinithia Flydén 2.52.08
Victoria Letterkrantz 3.09.49

Visa svar


Dölj svar


Prag marathon, maj 10.

Namn: Tid:
Ann-Kristin Kjellsson 4.32.45

Visa svar


Dölj svar


Värnamo kvartsmara, maj 9.

Namn: Tid: Plac:
David Högberg 36.35 5:a
Peter Svensson 42.19 23:a
Gert Gustavsson 43.13 30:e
Fredrik Rosenquist 44.38 41:a
Börje Persson 45.20 45:a

Visa svar


Dölj svar


Klubbmästerskap maj 5.

Resultat för Teamets Klubbmästerskap 2009-05-05

(Damerna springer ett varv på elljusslingan i Bastasjö (ca 3,7 km) och herrarna springer 2 varv (ca 7,4 km).
Klass och plac: Namn: Tid:
1 (K Sen) Jannike Åkesson 16.03
1 (K 40) Helen Walker 19.40
2 (K40) Anki Kjellsson 20.07
1 (K50) Anette Flinke 20.46


1 (MS) David Högberg 26.28
1 (M40) Johan Porshult 27.05
1 (M45) Thomas Letterkrantz 28.08
1 (M35) Mikael Held 29.24
2 (M45) Thomas Börjesson 31.17
1 (M50) Gert Gustavsson 32.00
2 (M40) Fredrik Rosenquist 32.29
3 (M40) Krister Fransson 34.01
4 (M40) Thomas Falck 34.18
5 (M40) Anders Blomkvist 35.29
1 (M65) Jonny Karlsson 37.18
2 (M35) Thomas Fortell 38.03
2 (M65) Bengt-Åke Ljungkvist 39.31
1 (M60) Per Carlström 42.00

Visa svar


Dölj svar


Bergamon Italien, VM 24h. Maj 2-3.


Namn: Sträcka Plac:
Aurore Byström 172,085 km 120

Visa svar


Dölj svar


Danderydsloppet 10 km, maj 1.

Namn: Tid: Plac:
Eric Archer 40.14 9
Anna Ekström 50.38 6

Visa svar


Dölj svar


Växjöloppet maj 1.

Namn: Tid: Plac:
Ove Höglund 1:29:09 22:a i motion
Marcus Andreasson 1:30:10 21:e i tävl
Peter Svensson 1:31:36 24:e i tävl
Börje Persson 1:34:51 30:e i tävl
Fredrik Rosenquist 1:36:34 33:e i tävl
Jannike Åkesson 1:40:02 6:e i tävl
Johnny Karlsson 1:52:34 169:a i motion
Ann-Kristin Kjellsson 1:58:01 14:e i tävl
Lars-Göran Olausson 2:02:29 207:a i motion


Växjöloppet 2009-05-01, 10 km

Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 6:e 35:57
Mikael Held 18:e 39:40
Marie Svensson 11:e 46:10

Visa svar


Dölj svar


Hamburg marathon april 26.

Namn: Tid:
Peter Lendrop 3.29.07
Anders Blomkvist 4.01.18

Visa svar


Dölj svar


Madrid marathon april 26.

Namn: Tid: Plac:totalt/klass:
Thomas Börjesson 3.01.33
Bengt-Åke Ljungkvist 4.10.26
Bengt Mattsson 4.14.08
Birger Sörensson 4.14.38
John Holthius 4.23.44
Solveig Ohlsson 4.25.57
Bengt-Åke Svensson 4.26.00
Anette Flinke 4.26.18
Helena Hansson 4.55.29
Jan Flinke 5.10.07

Visa svar


Dölj svar


London marathon april 26.


Namn: Tid:
Håkan Karlström 3.51.29
Stig Nydahl 5.47.48
Eivor Nydahl 7.44.18

Visa svar


Dölj svar


Heleneholm maraton & halvmaraton, april 18.


Namn: Tid: Plac och sträcka:
David Högberg 2.52.10 1:a M Elit
Lars-Göran Olausson 4.45.57 16:e i Motion helmara
Eddy Hultgren 1.47.15 60:e i halvmaran

Visa svar


Dölj svar


Ryssbergsloppet 12,6 km, april 10.


Namn: Klass: Tid: Plac:
Johan Porshult M40 46.13 1 (bergspris 2 km)
Ola Olsson MSen 47.21 4
Jan-olof Nilsson M40 47.58 3
Thomas Letterkrantz M45 48.45 2
Gert Gustavsson M50 53.51 3
Peter Lendrop M40 55.56 11
Fredrik Rosenqvist M40 56.07 13
Göran Karlsson M50 58.54 5
Eddy Hultgren M50 59.37 6
Bo Ekström M55 1.12.39 6
Bengt-Åke Ljungkvist M65 (4,9 km) 23.58 3

Visa svar


Dölj svar


Premiärmilen Stockholm, mars 29.

Namn: Plac: Tid:
 
Helen Norling 149 52.28

Visa svar


Dölj svar


Marsloppet mars 29.

Namn: Tid: Plac:
Thomas Letterkrantz 1.20.08 1:a i M45
Peter Svensson 1.27.38 2:a i M45
Mikael Held 1.28.01 2:a i M35
Gert Gustavsson 1.30.55 1:a i M50
Johnny Karlsson 1.49.25 1:a i M65
Bengt Mattsson 1.52.08 7:a i motion
Bo Ekström 2.09.53 13:e i motion

Resultat Marsloppet 10.4 km


Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 38.28 1:a M40
Rolf Sandén 42.28 1:a i M55

Visa svar


Dölj svar


Vällingby maraton mars 28.

Namn: Plac: Tid:
 
Bengt-Åke Svensson 4.33

Visa svar


Dölj svar


Maxilöpet Bromölla 10 km. Mars 14.

Namn: Tid: Plac:
Gert Gustavsson 41.15 15 Eddy Hultgren 45.40 33

Visa svar


Dölj svar


Skövde 6-timmars mars 14.


Namn: Antal meter: Plac klass: Plac tot:
David Högberg 71448 3:a i Msen 5
Aurore Byström 67345 1:a Dam 11
Peter SAvensson 65325 2:a i M45 15

Visa svar


Dölj svar


Resultat 2008

Sylvesterloppet 10.549 m, december 31.


Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 38.00 1:a i M40
Thomas Letterkrantz 39.02 2:a i M40
Mikael Held 42.22 1:a i Motion
Peter Svensson 42.23 1:a i M45
Gert Gustavsson 44.15 3:a i M45
Gilbert Erlandsson 45.05 5:a i M50
Fredrik Söderlind 46.04 12:a i Motion
Fredrik Rosenquist 46.31 12:a i M40
Börje Persson 47.40 2:a i M60
Eddy Hultgren 51.29 50:e i Motion
Johnny Karlsson 52.20 2:a i M65
Bengt-Åke Ljungkvist 53.44 4:a i M65
Ann-Kristin Kjellsson 57.11 3:a i K35
Lars-Göran Olausson 57.33 76:a i Motion
Solveig Ohlsson 57.34 5:a i M50
Eva Backström 58.25 4:a i K35

Visa svar


Dölj svar


Skinkloppet 12 km, december 7.


Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 43.19 4
Jannike Åkesson 53.27 3
Bo Lindgren 57.49 21
Sonja Lindgren 58.10 5
Lars-Göran Olausson 66.40 31
Sixten Winberg 75.52 34
Bo Ekström 75.53 35

Visa svar


Dölj svar


Bromölla november 9.

Namn: Sträcka: Plac: Tid:
 
Bengt Mattsson Helmaraton 15: i motion 4.11.42
Håkan Karlström Halvmaraton 17:e i öppen klass 1.41.12

Visa svar


Dölj svar


Jämjöhalvan november 8.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 David Högberg Team Blekinge 1.18.18
2 Johan Porshult Team Blekinge 1.18.48
3 Rikard Åsander KSS Triathlon 1.18.54
4 Christian Malmström Brittatorp TK 1.19.24
5 Tobias Ingvarsson Ålems OK 1.21.28
6 Pär Fransson KSS 1.22.20
7 Anders Larsson KSS 1.22.52
8 Filip Kroon KA2 IF 1.23.00
9 Thomas Börjesson Team Blekinge 1.24.07
10 Tomas Olsson Mörbylånga 1.24.47
11 Alf Klein Team Blekinge 1.25.06
12 Ola Olsson Team Blekinge 1.25.39
13 Åke Larsson Kyrkhults SK 1.26.26
14 Anders Rehn Ålems OK 1.27.41
15 Mikael Held Team Blekinge 1.28.14
16 Daniel Berggren Ramdala IF 1.28.23
17 Lars Ericsson OK Orion 1.29.11
18 Tomas Holmström Ålems OK 1.30.06
19 Peter Svensson Team Blekinge 1.30.10
20 Gert Gustavsson Team Blekinge 1.32.05
21 Peter Lendrop Team Blekinge 1.34.39
22 Jörgen Olsson Tipsy Dance Club 1.34.53
23 Björn Strömberg Karlskrona 1.35.13
24 Anders Hafsbrandt Karlskrona 1.36.41
25 Börje Persson Team Blekinge 1.39.06
26 Mattias Nilsson Karlskrona 1.40.03
27 Ulf Johansson Ronneby 1.40.21
28 Peter Olsson Ancient Mariners 1.40.42
29 Stefan Larsson Team Blekinge 1.41.14
30 Bennie Torstensson T&eam Blekinge 1.42.07
31 Henrik Karlsson Team Blekinge 1.42.29
32 Johan Östergren Team Blekinge 1.42.43
33 Fredrik Svensson OK Dacke 1.42.53
34 Lars Noresten Nättraby 1.44.26
35 Marcus Myrén Göteborg 1.44.38
36 Claes Oscarsson Kalmar RC 1.47.56
37 Mikael Andersson Karlskrona CK 1.49.03
38 Birger Sörensson Team Blekinge 1.51.17
39 Bengt-Åke Ljungkvist Team Blekinge 1.53.25
40 Christian Holmberg FK Vittus 1.54.57
41 Fredrik Jönsson Kalmar 1.56.53
42 Kristoffer Nordström UIQ Technology 1.57.04
43 Inge Johansson Kallinge 2.00.29
44 Mikael Johansson Nybro 2.01.52
45 Peter Nilsson Karlskrona 2.16.04
46 Sixten Winberg Team Blekinge 2.19.46
47 Daniel Petersson Kalmar 2.40.05
Jonas Porshult Team Blekinge DNF
Anders Toft Kalmar DNF

Resultat Jämjö halvmaran damer.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Siv Persson Målilla/Mörlunda 1.29.27
2 Jannike Åkesson Team Blekinge 1.38.19
3 Sofia Swartz Team Blekinge 1.42.06
4 Malin Thors Team Blekinge 1.47.47
5 Hildur Jonsdottir Team Blekinge 1.58.39
6 Cecilia Hafsbrandt Karlskrona 1.59.01
7 Anna Ekström Team Blekinge 2.02.42
8 Lillemor Stjernholm Törnströmska Gymnasiet 2.05.54

Resultat Jämjö kvartsmaran herrar.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Martin Söderberg IK Hakarpspojkarna 37.12
2 Björn Pettersson KA2 IF 37.53
3 Jon Andersson OK Orion 41.30
4 Tom Olausson OK Orion 42.38
5 Peter Olausson OK Orion 44.50
6 Thomas Hjelmberg Heleneholms IF 46.41
7 Christoffer Rydell Rödeby 53.00
8 Bo Porshed Postens IF 53.09
9 Gert-Ove Olsson Team Blekinge 59.59
10 Bo Ekström Team Blekinge 1.08.16

Resultat Jämjö kvartsmaran damer.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Marie Svensson Team Blekinge 47.08
2 Karin Jönsson Team Blekinge 1.06.18
3 Christina Ulveklint Team Blekinge 1.06.43

Visa svar


Dölj svar


Silpingeloppet 10 km, november 2.


Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 36.10 6
Mikael Held 39.53 9
Gert Gustavsson 41.58 12
Peter Svensson 43.05 16
Jannike Åkessson 43.25 2
Bo Lindgren 46.45 22
Sonja Lindgren 47.43 3
Johnny Karlsson 48.09 24
Bengt-Åke Ljungkvist 49.26 25
Lars-Göran Olausson 54.51 29
Sixten Winberg 67.21 30
Bo Ekström 67.23 31

Visa svar


Dölj svar


Marcusloppet 50 km oktober 25.


Namn: Tid: Plac:
David Högberg 4.10 1

Visa svar


Dölj svar


Seoul VM 24h oktober 18-19.


Namn: Sträcka Plac:
Aurore Byström 178,118 km (192 varv) 32

Visa svar


Dölj svar


Karlskronaloppet, 4680 m. Oktober 18.


Namn: Tid: Plac:
Ugo Guerra 15.43 3:a
Eddy Hultgren 21.33 7:a

Visa svar


Dölj svar


Växjö maraton oktober 18.

Plac: Namn: Tid:
3/M40 Johan Porshult 2.49.51
13/ M Marcus Andreasson 3.21.04
11/ M40 Peter Lendrup 3.33.24
21/M Jonas Porshult 3.39.45
4/ M60 Börje Persson 3.40.47
4/ K Sofia Swartz 4.00.06
5/ K Malin Thors 4.05.06

Visa svar


Dölj svar


Munchen marathon oktober 12.

Namn: Tid: Plac:totalt/klass:
Thomas Letterkrantz 2.58.44 193/40
Stefan Ulmsståhl 2.59.03 145/2
Jan-Olof Nilsson 3.05.01 234/74
Meta Steinbach-Olsson 3.20.14 23/6
Göran Karlsson 3.27.33 873/56
Peter Svensson 3.36.33 1291/209
Magnus Möller 3.52.45 2188/417
Bengt-Åke Ljungkvist 4.07.40 3029/11
Solveig Ohlsson 4.17.00 456/29
Fredrik Hultman 4.20.24 3527/612
Birger Sörensson 4.23.36 3652/55
Anette Flinke 4.24.33 537/97
Bengt Mattsson 4.28.33 3833/446
Helena Hansson 4.45.55 745/55
Per Carlström 4.52.14 4402/84
Lars Håkansson 5.14.48 4631/479
Jan Flinke 5.25.20 4685/842
Christer Ståhlgren 5.32.44 4704/1113
Stig Nydal 5.36.53 4712/99

Resultat Munchen 10 km

Per-Olof Gunnarsson 47.46 308/32
Eva Nilsson 52.54 128/16
Niclas Möller 56.45 756/109
Åke Johansson 57.02 764/16
Agneta Everbrand 57.22 270/43
Karin Jönsson 1.01.28 416/5
Christina Ulvenklint 1.04.14 508/13
Bo Ekström 1.10.48 1036/45
Berit Nydal 1.14.08 633/8

Visa svar


Dölj svar


Göteborg maraton oktober 11.

Namn: Tid:
Lars-Göran Olausson 4.33.25

Visa svar


Dölj svar


Lidingöloppet september 27.

Namn: Plac: Tid:
 
Johan Porshult 127 2.04.23
Marcus Andreasson 535 2.17.57
Jan-Olof Nilsson 587 2.19.01
Henrik Nydahl 832 2.23.33
Hampus Andrell 1433 2.31.10
Aurore Byström 113 2.34.47
Jonas Porshult 1852 2.35.45
Mollie Nohave 137 2.36.29
Peter Lendrop 2048 2.37.29
Patrik Mårtensson 3330 2.48.08
Marie Svensson 341 2.49.43
Sonja Lindgren 418 2.52.30
Sofia Swartz 458 2.53.55
Malin Thors 492 2.55.02
Johan Östergren 4408 2.55.51
Victoria Gadd 640 2.59.36
Anette Flinke 922 3.09.15
Bengt Mattsson 6592 3.15.12
Lars Svensson 7338 3.24.16
Mats Svensson 7532 3.27.13
Stig Nydahl 7898 3.34.00
Jan Flinke 8823 4.06.53
Monika Kindstrand 1680 4.41.05

MK 15 km

Eva Nilsson 1263 1.27.13
Maria Dagermo 2283 1.38.14

MK10 km

Maria Dagermo 1863 1.04.16

Visa svar


Dölj svar


Odense marathon september 21.


Namn: Tid:
Bengt-Åke Svensson 4.21

Visa svar


Dölj svar


Skanör-Falsterbo runt, halvmaraton. September 20.


Namn: Tid: Plac:
David Högberg 1.19.19 2:a

Visa svar


Dölj svar


DM terräng, Karlshamn. September 16.


Resultat 3,8 km

13 deltagande män och 4 kvinnor
Namn: Plac: Tid:
Thomas Börjesson 1:a M45, 5:a totalt 14.44

Visa svar


Dölj svar


Salsjörundan september 13.



Namn: Tid: Plac av 80 tot
Karla Blum Fagerström 35.35 31
Anders Sturesson 41.12 52
Gunilla Fagerström 44.44 62
Åke Johansson 45.07 63
Lars-Göran Olausson 46.06 67
Sixten Winberg 48.29 72
Bo Ekström 50.50 74

Visa svar


Dölj svar


Uppsala 100km september 13.

BR>
Namn: Tid: Plac:
Aurore Byström 9 tim 35 min 47 sek 1:a damer

Visa svar


Dölj svar


Stockholmsloppet, SM i halvmaraton. September 6.

Namn: Tid: Plac:
Stefan Ulmeståhl 1.24.52 1:a i M55

Visa svar


Dölj svar


Väckelsång 17,7 km. Augusti 31.

Sträcka: Namn: Tid:
17 700m Johan Porshult 1.09.35 2: i tävl M
17 700m Peter Svensson 1.19.48 15:e i tävl M
17 700m Jannike Åkesson 1.27.33 3:a i tävl K
17 700m Stig Nydahl 1.41.51 45:a i Motion

Visa svar


Dölj svar


Tjejmilen augusti 31.


Namn: Tid: Plac:
Anni Engström 43.50 137
Lotta Johansson 53.16 1765
Linda Isberg 53.34 1874
Ann-Christen Olofsson 54.24 2178
Ann Engqvist 56.50 3124
Monika Andersson 57.02 3176
Helena Hansson 57.26 3347
Lotta Wanström 59.19 4171
Christina Ulveklint 1.05.17 6324
Lotta Ungsten 1.07.40 6952
Birgitta Germindahl 1.11.08 7607
Lena Granberg 1.11.14 7623
Ingrid Karlsson 1.15.29 8144
Birgitta Persson 1.15.44 8168
Birgitta Persson 1.19.15 8472

Visa svar


Dölj svar


DM 10.000 m augusti 27.


Namn: Tid: Plac/Klass:
Ugo Guerra 34.33 Utom tävlan
David Högberg (-78) 35.40 3:a i MS
Thomas Letterkrantz 35.41 1:a i M40
Johan Porshult(-67) 35.47 2:a I M40
Jonas Haggren 36.49 Utom tävlan
Ola Olsson (-83) 38.02 7:a i MS
Jan-Olof Nilsson (-66) 38.07 3:a i M40
Marcus Andreasson (-77) 38.36 9:a i MS
Mikael Held (-74) 39.18 11:a i MS
Frewdrik Rosenquist (-66) 40.46 4:a i M40
Hampus Andrell (-81) 43.32 15:e i MS
Börje Persson (-48) 44.41 1:a i M60
Jannike Åkesson (-82) 45.36 2:a i KS
Johanna Glas 48.14 3:a i KS
Johnny Karlsson (-43) 48.48 1:a i M65

Visa svar


Dölj svar


Midnattsloppet Göteborg augusti 23.


Namn: Tid: Plac:
Gert Gustavsson 45.00 49:a i M45
Lars-Göran Olausson 56.47

Visa svar


Dölj svar


Midnattsloppet Stockholm augusti 16.


Namn: Tid: Plac:
Jonas Porshult 39.59 281
Anna Ekenros 46.16 135
Sofia Swartz 47.38 207
Linda Ekenros 48.04 232

Visa svar


Dölj svar


Gränumsloppet augusti 3.


Namn: Tid: Sträcka:
Fredrik Rosenquist 59.55 13.6
Bo Lindgren 64.35 13.6
Sonja Lindgren 66.49 13.6
Johnny Karlsson 70.38 13.6
Sixten Winberg 88.06 13.6
Lars-Göran Olausson 34.33 6.3

Visa svar


Dölj svar


Ironman Kalmar och Falsterbo, augusti 2.

Resultat Kalmar Ironman


Namn Simning 3860 m Cykling 18 mil Löpning 42 km Totalt
Jan-Olof Nilsson 1.46.51 5.40.50 3.47.39 11.24.33
Viktoria Gadd 1.04.12 6.27.09 4.10.10 11.48.58

Resultat Kalmar Ironman Mini

Namn Simning 300 m Cykling 2 mil Löpning 5 km Totalt
Magnus Möller 7.16 33.11 23.03 1.06.16
Ann-Kristin Olofsson 7.29 41.51 26.36 1.16.44

Resultat Falsterbo Ironman Mini

Namn Simning 380 m Cykling 2,1 mil Löpning 4,2 km Totalt
Jonas Porshult 8.58 35.51 16.53 1.03.54
Sofia Swartz 9.25 42.10 19.28 1.13.33

Visa svar


Dölj svar


Ölands maraton juli 26.

Namn: Tid:
Lars-göran Olausson 5.10

Visa svar


Dölj svar


Hallsberg 24h, juni 25-26.


Namn: Sträcka: Plac:
Aurore Byström 18 mil, 3 km, 172 m 1:a damer, 3:a totalt

Visa svar


Dölj svar


Victorialoppet 9km, juli 15.

TBODY>
Namn: Tid:
 
Thomas Letterkrantz 31.53
Johan Porshult 31.54
Thomas Börjesson 34.02
Mikael Helle 35.10
Peter Svensson 36.57
Fredrik Rosenqvist 38.22
Marie Svensson 40.24
Bengt-Åke Ljungkvist 43.32
Johnny Karlsson 44.10
Lise-Lotte Larsson 46.34
Anders Sturesson 49.24
Lars-Göran Olausson 50.30
Gunilla Fagerström 51.02
Christinaq Ulveklintd 56.43
Sixten Winberg 57.16
Bo Ekström 1.00.28

Visa svar


Dölj svar


Calgary halvmarathon juli 6.

Namn: Tid:
Håkan Karlström 1.42.53

Visa svar


Dölj svar


Hörby marknadslopp 12,6 km, juli 2.


Namn: Tid: Plac:
Peter Lendrop 55.54 3:a i H40

Visa svar


Dölj svar


Lappland ultra 100 km i Adak juni 27.


Namn: Tid och plac:
Aurore Byström 10.08.59 h 1:a K40 (2:a totalt i damklassen efter en norska vilket innebär att hon tog hem riksmästerskapet!)

Visa svar


Dölj svar


Orsakajt´n 24 km, juni 20.


Namn: Tid: Plac:
Aurore Byström 2.00.32 2:a

Visa svar


Dölj svar


Kalmar midsommarlopp 10 km. Juni 19.

Namn: Tid: Plac:
Marcus Andreasson 37.57 11
Peter Svensson 41.53 23
Gert Gustavsson 42.05 24
Fredrik Rosenqvist 42.14 25

Visa svar


Dölj svar


Mardrömmen, Rödeby. Juni 17.

Plac: Namn: Klubb: 3 varv (ca 9 km):
1 Yuri Omelschenko OK Orion 33.54
2 Martin Söderberg OK Orion 36.16
3 Rikard Åsander KSS Triathlon 36.57
4 Johan Porshult Team Blekinge 38.56
5 Thomas Letterkrantz Team Blekinge 40.20
6 Fredrik Persson OK Dacke 40.42
7 Conny Forsberg IF Thor 41.03
8 Jonas Haggren Fredrikshof 42.37
9 Björn Andersson OK Dacke 43.07
10 Jan-Olof Nilsson Team Blekinge 43.24
11 Göran Månsson OK Dacke 43.29
12 Thomas Börjesson Team Blekinge 43.46
13 Lars Holmberg Sibbamåla 45.33
14 Thom Barbus OK Dacke 46.57
15 Göran Teedbladh OK Dacke 49.05
16 Inge Götesson OK Dacke 49.29
17 Aymon Andersson OIK Davcke 52.07
18 Mats Holmberg Sibbamåla 52.16
19 Henrik Björling 53.11
20 Ingemar Ohlsson FK Vittus 54.22
21 B-Å Ljungkvist Team Blekinge 57.02
22 Jörgen Larsson 59.05
   
Plac: Namn: Klubb: 2 varv (ca 6 km):
1 Meta Steinback Team Blekinge 32.35
2 Maria Ohlsson OK Dacke 33.21
3 Eva Pettersson OK Dacke 35.36
4 Linda Larsson OK Dacke 35.55
5 Kristina Andersson OK Dacke 38.53
6 Anna Holst Team Blekinge 41.23
7 Anki Kjellson Team Blekinge 41.50
8 Anette Flinke Team Blekinge 42.16
Oldboys Sixten Winberg Team Blekinge 49.40
   
Plac: Namn: Klubb: 1 varv (ca 3 km):
1 Maja Pettersson OK Dacke 16.27
2 Moa Pettersson OK Dacke 16.49 3 Emil Pettersson OK Dacke 17.48
4 Oscar Johansson OK Dacke 17.58
5 Malin Tedbladh OK Dacke 20.04

Visa svar


Dölj svar


Spring för livet!, Malmö 10 km, juni 14.


Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 35.37 17 i tävl
Peter Svensson 41.51 63 i motion
Gert Gustavsson 42.28 58 i tävl

Visa svar


Dölj svar


Gunder Hägg-loppet 6 km terräng. Maj 31.

Namn: Tid: Plac
Aurore Byström 26.21 3

Visa svar


Dölj svar


Stockholm maraton maj 31.


Namn: Tid: Plac:
Thomas Letterkrantz 2.49.08 73
Johan Porshult 2.54.58 129
Stefan Ulmeståhl 3.04.49 274
Meta Steinbach 3.21.47 57
Marcus Andreasson 3.24.31 957
Tomas Alexandersson 3.28.27 1161
Göran Karlsson 3.32.04 1422
Eva Backström 3.33.40 109
Peter Lendrop 3.35.42 1655
Gert Gustavsson 3.41.00 2104
Stefan Larsson 3.42.39 2230
Viktoria Gadd 3.47.51 246
Nils-Olof Nilsson 3.55.59 3590
Peter Svensson 4.02.50 4218
Erik Sandberg 4.04.42 4362
Sonja Lindgren 4.08.21 638
Bo Lindgren 4.08.21 4674
Jonny Karlsson 4.17.23 5564
Anette Flinke 4.25.59 1124
Göran Svensson 4.36.54 7304
Bengt Mattsson 4.41.01 7630
Bengt-Åke Svensson 4.43.36 7834
Lars-Göran Olausson 4.46.45 8057
Stig Nydahl 4.59.44 8910
Monika Kindstrand 5.01.22 2183
Lars Håkansson 5.31.51 10111
Jan Flinke 5.36.37 10218

Visa svar


Dölj svar


Eksjö stadslopp, 10km. Maj 30.


Namn: Tid: Plac
Ingrid Holmgren 50.38 15

Visa svar


Dölj svar


Köpenhamn marathon maj 18.

Namn: Tid:
Pia Eriksson 3.54.02

Visa svar


Dölj svar


Iggesundsmilen (10 430m) maj 17.
Två grader varmt, halv storm med blötsnö som vräkte ner.
Namn: Tid: Plac
Aurore Byström 45.34 1

Visa svar


Dölj svar


Göteborgsvarvet maj 17.



Namn: Tid:
Johan Porshult 1.17.41
Thomas Letterkrantz 1.18.26
Jan-Olof Nilsson 1.24.09
Marcus Andéasson 1.26.20
Peter Lendrop 1.33.08
Peter Svensson 1.34.01
Göran Karlsson 1.34.39
Eva Backström 1.36.14
Ger Gustavsson 1.36.21
Jonas Porshult 1.36.38
Marie Svensson 1.37.43
Jannike Åkesson 1.38.15
Johan Olsson (vilken av dem?) 1.38.25
Johan Sahlén 1.39.27
Håkan Karlström 1.39.29
Linda Ekenros 1.40.19
Tomas Falck 1.41.15
Börje Persson 1.43.05
Magnus Möller 1.43.43
Anders Jönsson 1.43.50
Johan Östergren 1.44.17
Karla Blum Fagerstöm 1.44.25
Eddy Hultgren 1.44.33
Jonas Hillebratt 1.45.01
Sofia Swartz 1.47.37
Anna Ekenros 1.48.40
Bengt Mattsson 1.51.11
Göran Svensson 1.52.01
Niclas Möller 1.52.24
John Hothuis 1.52.52
Bengt Andersson 1.53.03
Ann-Kristin Kjellsson 1.53.32
Birger Sörensson 1.54.01
Eva Nilsson 1.55.27
Pernilla Olander 1.57.52
Henrik Karlsson 1.59.00
Monika Kindstrand 1.59.53
Anette Flinke 2.00.22
Kethy Andersson 2.02.47
Dan Nensén 2.08.56
Agnets Lundin 2.09.46
Gunilla Fagerstöm 2.18.23
Karin Jönson 2.18.54
Henrik Germundahl 2.19.08
Christina Ulveklint 2.22.30
Börje Pettersson 2.27.29
Birgitta Persson 2.37.14

Visa svar


Dölj svar


Prag marathon, maj 11.

Namn: Tid:
Thonas Börjesson 3.15
Bengt-Åke Ljungkvist 4.05
John Holthuis 4.12
Bengt Mattsson 4.13
Bengt-Åke Svensson 4.25
Solveig Ohlsson 4.27
Helena Hansson 4.55

Visa svar


Dölj svar


Vännäs halvmaraton, maj 10.


Namn: Tid: Plac:
Aurore Byström 1.33.01 2:a i K40

Visa svar


Dölj svar


Klubbmästerskap maj 06.

Damerna springer ett varv på elljusslingan i Bastasjö (ca 3,7 km) och herrarna springer 2 varv (ca 7,4 km).
Klass och plac: Namn: Tid:
1 (K Sen) Jannike Åkesson 16.02
1 (K 35) Eva Backström 16.26
1 (K55) Sonja Lindgren 17.27
1 (K40) Anki Kjellsson 19.02
1 (K45) Anette Flinke 19.17
2 (K40) Eva Nilsson 20.16
1 (M80) Sixten Winberg 23.15


1 (M40) Johan Porshult 27.06
2 (M40) Jonas Haggren 28.42
3 (M40) Jan-Olof Nilsson 28.56
1 (M45) Thomas Börjesson 29.54
2 (M45) Pelle Gunnarsson 31.00
1 (M35) Peter Lendrop 31.54
3 (M45) Gert Gustavsson 33.00
1 (M60) Börje Persson 34.22
4 (M45) Eddy Hultgren 35.04
4 (M40) Thomas Falck 35.16
1 (M65) Jonny Karlsson 36.41
2 (M65) Bengt-Åke Ljungkvist 36.47
3 (M60) Per Carlström 40.49

Visa svar


Dölj svar


Värnamo kvartsmaraton, maj 3.

Namn: Tid: Plac:
Peter Svensson 44:29 34:a
Gert Gustavsson 45:14 42:a

Visa svar


Dölj svar


Växjöloppet maj 1.

Namn: Tid: Plac:
Fredrik Rosenquist 1:33:39 15:e i tävl
Gert Gustavsson 1:35:03 19:e i tävl
Börje Persson 1:42:18 65:a i motion
Ann-Kristin Kjellsson 1:53:11 5:a i tävl
Stig Nydahl 1:56:18 153:a i motion
Lars-Göran Olausson 2:01:46 171:a i motion

Visa svar


Dölj svar


Hamburg marathon april 27.

Namn: Tid:
Håkan Karlström 3.57.27
Anette Flinke 4.23.33
Jan Flinke 5.14.23

Visa svar


Dölj svar


Mellsta 6-timmars april 12.


Namn: Sträcka: Plac: Maratontid: 50k-tid: Varv:
Aurore Byström 65 984 1:a kvinnor och 3:a totalt ? 4:26:12 65

Visa svar


Dölj svar


Heleneholm april 12.


Namn: Tid: Plac och sträcka:
Eddy Hultgren 3.56.23 8:a i M45, helmara
Ann-Christin Olofsson 2.03.07 22:a i motion, halvmara

Visa svar


Dölj svar


Marsloppet mars 30.

Resultat Marsloppet 21.1 km

Namn: Tid: Plac:
Thomas Börjesson 1.20.37 1:a i M45
Marcus Andreasson 1.21.18 2:a i MSen
Per-Olof Gunnarsson 1.24.20 2:a i M45
Göran Karlsson 1.28.52 1:a i M50
Håkan Karlström 1.30.55 7:a i herrar motion
Gert Gustavsson 1.34.14 3:a i M45
Johnny Karlsson 1.41.42 1:a i M65
Malin Thors 1.47.50 1:a i KSen
Dan Nensén 1.56.02 1:a M70
Lars-Göran Olausson 1.57.40 26:a i herrar motion

Resultat Marsloppet 10.4 km


Namn: Tid: Plac:
Jannike Åkesson 45.38 2:a KSen

Visa svar


Dölj svar


Ryssbergsloppet 12,6km. Mars 21.


Namn: Klass: Tid: Plac:
David Högberg MSen 47.27 2
Johan Porshult M40 47.51 1 Marcus Andreasson MSen 51.29 3 Per-Olof Gunnarsson M45 52.44 1 Eva Backström K 35 56.33 1 Peter Svensson M45 57.37 5 Göran Karlsson M50 58.52 6 Johnny Karlsson M60 1.04.51 3 Bengt-Åke Ljungkvist M65 (4,9 km) 23.30 2

Visa svar


Dölj svar


Resultat 2007

Sylvesterloppet december 31.


Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 38.20 1:a i M40
Jan-Olof Nilsson 39.33 2:a i M40
Marcus Andreasson 42.02 3:a i Motion
Pelle Gunnarsson 42.19 2:a i M45
Peter Svensson 44.02 4:a i M45
Henrik Nydahl 44.30 7:a i M
Fredrik Rosenquist 44.45 8:a i M40
Gert Gustavsson 45.56 5:a i M45
Gilbert Erlandsson 46.06 6:a i M50
Jannike Åkesson 47.00 4:a i K
Eva Backström 47.37 5:a i K
Göran Karlsson 48.22 7:a i M50
Börje Persson 49.11 8:a i M55
Bo Lindgren 49.56 10:a i M55
Johnny Karlsson 49.37 2:a i M60
Sonja Lindgren 50.04 1:a i K50
Bengt Mattsson 51.22 10:a i M
Bengt-Åke Ljungkvist 53.34 6:a i M60
Ann-Kristin Kjellsson 55.12 7:a i K
Bo Ekström 60.36 11:a i M50
Gunilla Fagerström 62.46 3:a i K50

Resultat från Sylvesterloppet i Kalmar, 10 km.

Henrik Lindgren 48.50 41
Bengt-Åke Svensson 55.17 52

Visa svar


Dölj svar


Honolulu marathon, december 9.


Namn: Tid:
Håkan Karlström 4.31

Visa svar


Dölj svar


Skinkloppet 12km, november 2.


Namn: Tid: Plac:
David Högberg 43.27 3
Johan Porshult 49.51 12
Peter Svensson 51.33 17
Fredrik Rosenquist 52.27 19
Jonas Porshult 52.29 20
Jannike Åkesson 54.22 3
Eva Backström 54.28 4
J0nny Karlsson 56.37 32
Sofia Swartz 56.40 7

Visa svar


Dölj svar


Shanghai marathon, november 25.


Namn: Tid:
Viktoria Gadd 4.18

Visa svar


Dölj svar


Jämjöhalvan november 10.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Yuri Omelchenko OK Orion 1.12.43
2 Martin Söderberg OK Orion 1.17.12
3 David Engström OK Orion 1.17.16
4 Ludovic Vaugarny Ryssbergets IK 1.17.34
5 Markus Andersson Högby IF 1.18.45
6 David Högberg Team Blekinge 1.19.10
7 Thomas Letterkrantz Team Blekinge 1.20.06
8 Johan Porshult Team Blekinge 1.20.16
9 Jan-Olof Nilsson Team Blekinge 1.24.32
10 Christer Svensson Växjö LK 1.25.25
11 Alf Klein IK 3066.se 1.26.19
12 Karl-Erik Andersson Ålems OK 1.26.32
13 Filip Kroon KA2 IF 1.26.51
14 Thomas Börjesson Team Blekinge 1.26.56
15 Marcus Andreasson Team Blekinge 1.28.02
16 Pelle Gunnarsson Team Blekinge 1.29.01
17 Mikael Held Helds Runningclub 1.31.01
18 Hans Karlsson Växjö LK 1.31.19
19 Göran Karlsson Team Blekinge 1.34.20
20 Tomas Holmström Ålems OK 1.34.41
21 Gert Gustavsson Team Blekinge 1.35.07
22 Peter Joelsson Ålems OK 1.36.06
23 Björn Persson VänersborgsIF 1.37.10
24 Fredrik Rosenquist Team Blekinge 1.37.11
25 Henry Pettersson Ramdala 1.38.25
26 Jonas Porshult Karlskrona 1.38.49
27 Mikael Johansson Johanisshus SK 1.39.03
28 Lasse Svensson Kalmar OK 1.39.07
29 Eddy Hultgren Team Blekinge 1.39.12
30 Björn Johansson Johannishus SK 1.39.24
31 Bengt Johansson Kalmar OK 1.39.33
32 Peter Lendrup Team Blekinge 1.39.52
33 Håkan Karlström Team Blekinge 1.40.33
34 Ragnar Lindström Linköpings OK 1.40.48
35 Mikael Lindqvist Kalmar OK 1.42.09
36 Johnny Karlsson Team Blekinge 1.43.24
37 Bo Fredriksson Jämjö 1.45.41
38 Johan Östergren Team Blekinge 1.45.47
39 Dennis Kronmar Karlskrona 1.45.58
40 Birger Sörensson Team Blekinge 1.47.44
41 John Holthuis Team Blekinge 1.51.41
42 Henrik Karlsson Rödeby 1.51.55
43 Bengt-Åke Ljungkvist Team Blekinge 1.52.29
44 Sonny Pettersson Team Blekinge 1.58.11
45 Mikael Johansson Nybro 1.59.33
46 Inge Johansson Ronneby OK 2.00.12
47 Mats Sjögren Karlskrona 2.03.26

Resultat Jämjö halvmaran damer.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Madeleine Hermann KSS Triathlon 1.31.28
2 Meta Steinbach-Olsson Team Blekinge 1.33.38
3 Lisette Klemming Kalmar OK 1.34.38
4 Eva Backström Team Blekinge 1.36.26
5 Jannike Åkesson Team Blekinge 1.37.47
6 Sofia Swartz Team Blekinge 1.44.04
7 Ann-Kristin Kjellsson Team Blekinge 1.52.54
8 Ann-Kristin Olofsson Team Blekinge 2.01.05
9 Kerstin Lindström Linköpings OK 2.15.03

Resultat Jämjö kvartsmaran herrar.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Kristoffer Andersson KA2 IF 38.09
2 Jonatan Björnberg KA2 IF 40.11
3 Tom Olausson OK Orion 47.01
4 Per Carlström Team Blekinge 58.11

Resultat Jämjö kvartsmaran damer.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Ulrika Berglund Väckelsång IK 54.18
2 Karin Jönsson Team Blekinge 1.06.28
3 Christina Ulveklint Team Blekinge 1.06.39
4 Lena Schubert Team Blekinge 1.08.36

Visa svar


Dölj svar


New York marathon, november 4.


Namn: Tid:
Henrik Nydal 3.37
Dan Nensen 4.53
Stig Nydal 4.56
Eivor Nydal 6.38

Visa svar


Dölj svar


Vintermaran Strömsund november 4.


Namn: Tid: Plac:
Aurore Byström 3.28.17 2:a i K40

Visa svar


Dölj svar


Silpinge 10km november 4.


Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 36.01 3
Gert Gustavsson 42.50 7
Fredrik Rosenqvist 43.44 12
Eva Backström 43.51 3
Jannike Åkessson 44.05 4
Johnny Karlsson 45.28 17
Anders Sturesson 52.14 22
Sixten Winberg 76.16 26

Visa svar


Dölj svar


Hilleröd marathon november 3.

Namn: Tid:
Bengt-Åke Svensson 4.15.20

Visa svar


Dölj svar


Finalloppet Göteborg 18,8km. November 3.

Namn: Tid: Plac:
Pelle Gunnarsson 1.21.12 4:a i M45

Visa svar


Dölj svar


Karlskronaloppet 5km, oktober 21.


Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 14.55 5:a
Eva Backström 18.25 1:a

Visa svar


Dölj svar


Amsterdam marathon, oktober 21.

Namn: Tid: Plac:totalt/klass:
Thomas Letterkrantz 2.46 133/23
Jan-Olof Nilsson 2.58 315/68
Meta Steinbach-Olsson 3.11 700/9
Eddy Hultgren 3.28 1539/240
Peter Svensson 3.31 1700//273
Viktoria Gadd 3.48 2825/94
Bengt-Åke Ljungkvist 3.55 3360/41
Solveig Ohlsson 4.02 3933/29
Bengt-Åke Svensson 4.03 3854/52
John Holthius 4.14 4757/207
Birger Sörensson 4.18 4617/735
Anette Flinke 4.25 5029/102
Helena Hansson 4.33 5427/65
Per Carlström 4.33 5447/88
Bengt Mattsson 4.38 5592/1040
Lars-Göran Olausson 4.38 5603/272
Bo Ekström 4.44 5859/281
Åke Johansson 4.54 6158/296
Jan Flinke 5.34 6461/942

Resultat Amsterdam halvmarathon

Per-Olof Gunnarsson 1.24 147/141
Börje Persson 1.36 868/820
Jannike Åkesson 1.36 898/50
Johnny Karlsson 1.43 1973/1808
Agneta Everbrand 1.59 5355/996
Eva Nilsson 2.00 5543/1067
Christina Ulvenklint 2.11 7093/1761
Karin Jönsson 2.11 7094/1762

Visa svar


Dölj svar


Växjö maraton oktober 13.

Plac: Namn: Tid:
7/M40 Johan Porshult 2.54 17/ M35 Johan Olsson 3.31
5/ M60 Nils-Olof Nilsson 3.38
21/ M40 Peter Lendrup 3.40
17/ M Per Berglund 3.52

Visa svar


Dölj svar


DM terräng 5km. Svängsta oktober 2.

Plac: Namn: Klass: Tid:
3 Meta Steinbach Kvinnor 21 22.57
5 Eddie Hultgren M45 24.50
2 Johnny Karlsson M60 26.28

Visa svar


Dölj svar


Lidingöloppet september 29.

Namn: Plac: Tid:
 
Jan-Olof Nilsson 376 2.14.28
Henrik Nydahl 1349 2.32.07
Aurore Byström 139 2.38.25
Bengt Mattsson 2099 2.40.37
Jannike Åkesson 206 2.43.30
Pia Eriksson 284 2.49.12
Per Berglund 3651 2.55.30
Victoria Gadd 471 2.57.13
Jonas Hollebratt 4122 2.58.51
Bengt-Åke Svensson 5118 3.08.41
Ann-Kristin Kjellson 917 3.15.09
Malin Thorr 1007 3.18 33
Anette Flinke 1135 3.23.30
Stig Nydahl 6543 3.27.06
Bo Ekström 7316 3.41.29
Lars Svensson 7913 3.58.40
Jan Flinke 8193 4.16.36

MK 15 km

Maria Dagermo 1619 1.32.54

Visa svar


Dölj svar


Salsjörundan september 15.


Namn: Tid:
Bo Ekström 41.27
Åke Johansson 43.51
Sixten Winberg 45.38

Visa svar


Dölj svar


Veberödsrundan halvmaraton. September 9.

Namn: Tid: Plac:
Gert Gustavsson 1.33.25 9:a i M45

Visa svar


Dölj svar


Järnvägsloppet halvmaraton, september 2.

Namn: Tid: Plac:
Per-Olof Gunnarsson 1.30.27 1:a i M45
Henrik Nydahl 1.37.00 2:a i Motion
Bengt-Åke Ljungkvist 1.51.54 2:a i M60
Malin Thors 1.53.05 1:a i K
Johnny Karlsson 1.55.33 2:a i M60
Sixten Winberg 2.29.20 1:a i M80
Eivor Nydahl 2.50.34 1:a i K55

Visa svar


Dölj svar


St Eriksloppet halvmaraton. September 1.


Namn: Tid: Plac:
Thomas Letterkrantz 1.17.39 61
Meta Steinbach 1.29.25 22
Lize-Lotte Larsson 1.57.04 596
Agneta Everbrand 1.58.21 653

Visa svar


Dölj svar


Bromölla hel och halvmaraton.  September 1.

Namn: Sträcka: Plac: Tid:
 
Lars-Göran Olausson Helmaraton 8:a i M55 4.54.08
Jan-Olof Nilsson Halvmaraton 3 1.23.32
Eddy Hultgren Halvmaraton 15 1.38.57
Per Berglund Halvmaraton 25 1.45.29
Bengt Mattsson Halvmaraton 33 1.51.07

Visa svar


Dölj svar


Tjejmilen augusti 26.


Namn: Tid: Plac:
Anni Engström 45.17 138
Malin Thors 46.11 193
Pernilla Olander 50.25 657
Ann-Christen Olofsson 54.19 1484
Ann-Chatrine Fransson 56.21 2105
Helena Hansson 56.34 2173
Lotta Johansson 56.59 2327
Ann Engqvist 57.03 2345
Lotta Wahnström 1.02.02 3928
Lena Granberg 1.03.20 4289
Christina Ulveklint 1.03.33 4365
Carina Andersson 1.03.46 4416
Lotta Eklund 1.07.14 5218
Ingrid Karlsson 1.13.33 6256
Birgitta Persson 1.21.10 6792

Visa svar


Dölj svar


Väckelsång 17,7km augusti 26.


Sträcka: Namn: Tid:
17 700m Gert Gustavsson 1.22.00
17 700m Meta Steinbach 1.22.28
17 700m Fredrik Rosenquist 1.23.56
17 700m Solveig Ohlsson 1.39.23
17 700m Stig Nydahl 1.42.25
17 700m Bo Ekström 1.49.16
8 500m Maria Dagermo 48.21
4 500m Hanna Olsson 22.23

Visa svar


Dölj svar


Midnattsloppet augusti 18.


Namn: Tid: Plac:
Anna Ekenros 48.09 203

Visa svar


Dölj svar


Ölandsjoggen juli 28.

Namn: Tid: Sträcka:
Meta Steinbach (1:a) 41.48 10 km
Hanna Olsson (5:a) 19.59 4 km

Visa svar


Dölj svar


Bornholm Etape juli 23-27.

Totalt deltog 425 damer och 725 herrar. Kirsten Mellvik från Norge segrade på 2.25 i damklassen och Francis Kirwa i herrklassen på 2.10.
Siffrorna inom parenteserna är placeringen.
Namn: Hasle 10 km, Dueodde 5.85 km, Almindingen 7.85 km, Hammeren 8.5 km, Rönne 10 km, Totalt 42 km,
Solveig Ohlsson 51.22 (162) 33.18 (114) 41.03 (143) 47.27 (129) 51.46 (160) 3.44.56 (131)
Ann-Kristin Olofsson 53.19 (208) 37.05 (252) 43.43 (219) 49.45 (175) 52.44 (181) 3.56.36 (183)
Helena Hansson 55.15 (257) 38.40 (294) 46.20 (294) 54.07 (283) 56.48(275) 4.11.10 (253)
Christina Ulvenklint 1.00.19 (356) 41.35 (377) 50.25 (390) 58.40 (367) 1.01.59 (374) 4.32.58 (344)

Visa svar


Dölj svar


Falkenbergs stadslopp 10km, juli 28.


Namn: Tid:
Gert Gustavsson 44.14
Malin Thors 46.17

Visa svar


Dölj svar


Gränumsloppet juli 29.


Namn: Tid: Sträcka:
Fredrik Rosenquist 59.11 13.6
Johnny Karlsson 66.49 13.6

Visa svar


Dölj svar


Ölands maraton juli 28.

Namn: Tid:
Nils-Olof Nilsson 3.37
Lars-göran Olausson 4.36

Visa svar


Dölj svar


Viktorialoppet 9km, juli 15.

Namn: Tid:
 
Thomas Letterkrantz 31.37
Jan-Olof Nilsson 33.01
Fredrik Rosenqvist 37.21
Börje Persson 38.15
Johnny Madsen 38.22
Jannike Åkesson 38.49
Marie Svensson 39.20
Gert Gustavsson 39.43
Eddy Hultgren 40.58
Malin Thors 41.33
Rolf Johansson 42.07
Per Berglund 42.23
Bengt-Åke Ljungkvist 42.54
Johnny Karlsson 44.07
Ann-Kristin Kjellsson 44.59
Lise-Lotte Larsson 45.49
Agneta Everbrand 47.38
Bo Ekström 48.22
Anders Sturesson 50.13
Gunilla Fagerström 50.48
Sixten Winberg 52.37

Visa svar


Dölj svar


Mardrömmen Rödeby juni 19.

Plac: Namn: Klubb: 3 varv:
1 Fredrik Persson OK Dacke 38.22
2 Davis Högberg Team Blekinge 38.25
3 Christian Malmström OK Dacke 41.09
4 Jonas Haggren Fredrikshof 41.49
5 Göran Månsson OK Dacke 42.19
6 Jan-Olof Nilsson Team Blekinge 42.59
7 Mikael Held Ericsson 44.28
8 Björn Andersson 45.23
9 Björn Persson FK Vittus 45.30
10 Thom Barbus OK Dacke 46.05
11 Gilbert Erlandsson Team Blekinge 46.46
12 Inge Götesson OK Dacke 47.08
13 Emil Fhager OK Dacke 49.21
14 Göran Teedbladh OK Dacke 50.31
15 Lars Noresten OK Dacke 52.40
16 Kenneth Fagö OK Dacke 54.04
17 Börje Persson Team Blekinge 55.01
18 Rolf Johansson Team Blekinge 55.02
19 Magnus Westman OK Dacke 56.33
20 Åke Johansson Team Blekinge 59.04
21 August Bering Team Blekinge 1.02.03
22 Bosse Ekström Team Blekinge 1.03.15
23 Johnny Karlsson Team Blekinge 1.03.52
24 Per Carlström Team Blekinge 1.04.23
25 Lars-Göran Olausson Team Blekinge 1.09.26
   
Plac: Namn: Klubb: 2 varv:
1 Meta Steinback Team Blekinge 29.52
2 Maria Ohlsson OK Dacke 32.45
3 Malin Thors Team Blekinge 34.00
4 Viktoria Gadd Team Blekinge 39.28
5 Sonja Lindgren Team Blekinge 40.10
6 Anette Flinke Team Blekinge 44.45
Anders Pettersson OK Dacke 33.10
Aymonn Andersson OK Dacke 33.28
Sixten Winberg Team Blekinge 46.46
   
Plac: Namn: Klubb: 1 varv:
1 Maja Pettersson OK Dacke 16.28
2 Elin Berglin OK Dacke 18.10
3 Erik Dagermo Team Blekinge 19.57
4 William Randahl Asarum 20.19
5 Malin Teedbladh OK Dacke 20.45
6 Maja Öman OK Dacke 21.39
7 Martin Dagermo Team Blekinge 24.26
8 Emil Pettersson OK Dacke 24.41
9 Isabelle Letterkrantz OK Dacke 25.20
10 Denise Johansson OK Dacke 25.58
11 Caroline Fredriksson OK Dacke 26.33

Visa svar


Dölj svar


Stockholm maraton juni 9.


Namn: Tid: Plac:
Thomas Letterkrantz 2.59.05 115
Stefan Ulmeståhl 3.00.23 129
Jan-Olof Nilsson 3.05.19 175
Meta Steinbach 3.27.00 39
Nils-Olof Nilsson 3.46.23 1718
Eva Backström 3.55.25 244
Fredrik Rosenqvist 4.00.32 2877
Johan Olsson 4.11.09 3632
Jonas Hillebratt 4.19.11 4322
Viktoria Gadd 4.25.40 773
Bengt-Åke Ljungkvist 4.28.14 5113
Göran Svensson 4.43.36 6404
Anette Flinke 4.48.36 1416
Per Carlström 4.54.57 7282
Kent Kullman 4.57.11 7449
Dan Nensén 4.59.13 7591
Lars-Göran Olausson 5.02.37 7768
Bengt-Åke Svensson 5.10.44 8179
Bo Ekström 5.17.46 8527
Stig Nydahl 5.19.28 8601

Visa svar


Dölj svar


Eksjö stadslopp 10km. Maj 25.


Namn: Tid: Plac
David Högberg 36.26 7

Visa svar


Dölj svar


Köpenhamn marathon maj 20.

Namn: Tid:
Bengt Mattsson 3.59.58
Pia Eriksson 4.16.54

Visa svar


Dölj svar


Ludvika stadslopp 5,5km. Maj 19.

Namn: Tid:
Sonja Lindgren 25.25

Visa svar


Dölj svar


Vimmerbyloppet maj 17.

Namn: Tid: Sträcka:
Aurore Byström (3:a) 46.55 1/4 marathon

Visa svar


Dölj svar


Göteborgsvarvet maj 12.



Namn: Tid: Plac:
Thomas Letterkrantz 1.17.43 121
Jan-Olof Nilsson 1.20.58 206
Johan olsson, J-hus 1.33.35 1845
Johan olsson, Kna 1.33.36 1847
Mollie Nohave 1.36.21 177
Fredrik Rosenquist 1.37.04 2968
Anni Engström 1.37.39 204
Jannike Åkesson 1.39.07 252
Börje Persson 1.39.59 4228
Robert Jakobsson 1.41.05 4747
Christer Nilsson 1.41.48 5094
Viktoria Letterkrantz 1.42.29 414
Linda Ekenros 1.44.42 577
Anders Jönsson 1.45.00 6941
Håkan Karlström 1.45.02 6959
Jonas Hillerbratt 1.48.44 9242
Rolf Johansson 1.49.03 9448
Bengt-Åke Ljungqvist 1.49.11 9527
Per Berglund 1.49.45 9880
Karla Fagerström 1.51.33 1377
Viktoria Gadd 1.51.34 1381
Ann-Kristin Kjellsson 1.53.28 1657
John Holtnius 1.53.31 12040
Johnny Karlsson 1.53.33 12063
Pia Ericsson 1.54.43 1869
Göran Svensson 1.55.22 20031
Björn Johansson 1.57.19 14206
Stig Nydahl 1.59.21 15373
Kethy Andersson 1.59.28 2774
Bo Ekström 1.59.40 15540
Dan Nensén 1.59.55 15663
Maria Dagermo 2.00.43 3017
Agneta Everbrand 2.03.54 3647
Anette Flinke 2.04.18 3724
Hans-Ivan Olsson 2.06.09 18027
Kenneth Anehäll 2.07.47 18547
Lars-Göran Olausson 2.11.20 19529
Sixten Winberg 2.13.34 20031
Gunilla Fagerström 2.15.34 5662
Bengt Nilsson 2.17.20 18266
Jan Flinke 2.17.34 20801
Lotta Eklud 2.22.42 6447
Eivor Nydahl 2.47.21 7580

Visa svar


Dölj svar


Klubbmästerskap maj 8.

(Damerna springer ett varv på elljusslingan i Bastasjö (ca 3,7 km) och herrarna springer 2 varv (ca 7,4 km).
Klass och plac: Namn: Tid:
1 (K Sen) Jannike Åkesson 16.04
2 (K Sen) Viktoria Gadd 17.19
1 (K50) Ingrid Holmgren 16.54
2 (K50) Sonja Lindgren 17.52
3 (K50) Kethy Andersson 19.08
1 (M40) Thomas Leterkrantz 27.13
2 (M40) Jan-Olof Nilsson 27.51
3 (M40) Jonas Haggren 28.01
1 (M45) Pelle Gunnarsson 29.57
1 (M50) Gilbert Erlandsson 32.48
2 (M50) Dan Gustavsson 33.37
3 (M50) Bennie Torstensson 34.23
4 (M50) Göran Karlsson 36.24
1 (M55) Jonny Karlsson 36.50
2 (M55) Bo Ekström 40.20
3 (M55) Per Carlström 43.50

Visa svar


Dölj svar


Vännäs halvmaraton maj 5.


Namn: Tid: Plac:
Aurore Byström 1.31.19 2:a (1:a i K40)

Visa svar


Dölj svar


Växjö maj 1.

Namn: Tid: Plac:
Fredrik Rosenquist 1:34:53 28:a i tävl
Christer Nilsson 1:42:00 65:a i motion
Thomas Nilsson 1:47:19 36:a i tävl
Ann-Kristin Kjellsson 1:54:35 133:a i motion
Stig Nydahl 1:56:01 140:e i motion
Bo Ekström 2:07:27 161:a i motion
Malin Thors 47:22 7:a i tävl 10 km

Visa svar


Dölj svar


Säter maraton april 28.

Namn: Tid: Plac:
Aurore Byström 3.16.13 1:a tot, 1:a i K40

Visa svar


Dölj svar


London marathon april 22.

 

Ett soligt och varmt London Marathon, 23C. 10854 kvinnor och 24815 män (=35669 totalt) passerade mållinjen

Namn: Tid: plac klass / plac kön / plac totalt:
Jan-Olof Nilsson 3.02 191 M40 (av 4115)/ 940 / 1007
Bengt-Åke Ljungkvist 4.03 112 M60 (av 619) / 8136 / 9801
Solveig Ohlsson 4.07 81 W50 (av 620) / 1876 / 10677
Fredrik Rosenquist 4.09 1715 M45 (av 2929) / 9006 / 10959
Bengt-Åke Svensson 4.28 194 M60 (av 619) / 12524 / 15739
John Holthuis 4.40 1060 M50 (av 1852) / 14557 / 18606
Bengt Mattsson 4.52 3026 M30 (av 4384) / 16623 / 21621
Åke Johansson 5.17 761 M55 (av 1035 ) / 20089 / 27020

Visa svar


Dölj svar


Spreewald april 22.

Namn: Tid: Sträcka: Plac:
Stefan Ulmeståhl 2.51 42.2 km 1:a M55, 4:a totalt
Meta Steinbach-Olsson 3.08 42.2 km 1:a W40, 1:a totalt
Pelle Gunnarsson 1.25.56 21.1 km 1:a M45, 20:e totalt
Sixten Winberg 2.07.19 21.1 km 1:a M75+, 331:e totalt
Karin Jönsson 2.09.16 21.1 km 1:a W60, 344:e totalt
Christina Ulvenklint 2.11.22 21.1 km 5:a M55, 360:e totalt
Lena Scubert 1.06.20 10 km 7:a M55, 356:a totalt
Birgitta Persson 1.08.47 10 km 8:a M55, 376:a totalt

Visa svar


Dölj svar


Ryssbergsloppet april 6.


Namn: Klass: Tid: Plac:
Johan Porshult M40 46.33 3
Fredrik Rosenqvist M40 56.04 8
Per-Olof Gunnarsson M45 52.11 5 Peter Svensson M45 55.04 8
Jannike Åkesson K Sen 57.26 5
Thomas Nilsson M35 1.00.32 6 Eva Backström K Sen 1.00.35 6 Malin Thors K Sen 1.01.50 10 Bo Lindgren M55 1.02.10 3 Bengt-Åke Ljungkvist M60 1.02.20 3 Johnny Karlsson M60 1.02.43 4 Bo Ekström Motion 1.07.33 36 Gert-Ove Olsson Motion 1.09.35 39 Anette Flinke Motion 1.14.20 48 Jan Flinke Motion 1.22.26 52

Visa svar


Dölj svar


Berlin halvmaraton april 1.

Namn: Tid: Plac:
Börje Persson 1.39.04 1998, 57:a i M55

Visa svar


Dölj svar


Marsloppet mars 25.

Namn: Tid: Plac:
Thomas Letterkrantz 1.17.30 1:a i M40
Jan-Olof Nilsson 1.20.33 2:a M40
Dan Gustavsson 1.35.17 2:a i M50
Fredrik Rosenqvist 1.38.39 4:a i M40
Dan Nensén 1.58.34 1:a M70
Bo Ekström 2.00.32 4:a i herrar motion
Lars-Göran Olausson 2.06.42 6:a i herrar motion

Resultat Marsloppet 10.4 km


Namn: Tid: Plac:
Jonny Karlsson 50.47 1:a M60
Maria Dagermo 52.32 1:a damer motion
Agneta Everbrand 57.51 1:a K40

Visa svar


Dölj svar


Skövde 6-timmars, mars 17.


Namn: Antal meter: Plac klass: Plac tot:
Bengt-Åke Svensson 50 100 7:a i M60 87

Visa svar


Dölj svar


Resultat 2006

Sylvesterloppet Olofström & Kalmar, december 31.


Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 37.55 1:a i M35
Thomas Letterkrantz 38.33 1:a i M40
Jan-Olof Nilsson 40.09 3:a i M40
Fredrik Rosenquist 46.23 6:a i M35
Rolf Sandén 44.10 2:a i M50
Peter Svensson 44.45 4:a i M45
Gilbert Erlandsson 45.57 4:a i M50
Henrik Nydahl 48.15 12:a i M5
Eva Backström 49.13 2:a i K
Börje Persson 49.21 3:a i M55
Bengt-Åke Ljungkvist 50.16 5:a i M60
Sonja Lindgren 51.56 2:a i K50
Rolf Johansson 51.50 45:a i Motion
Johnny Karlsson 52.53 7:a i M60
Bengt Mattsson 53.36 13:e i M
Solveig Ohlsson 54.07 3:a i K50
Bo Ekström 54.08 10:a i M50
Helena Hansson 59.23 4:a i K50
Lars-GÖRAN olausson 59.12 11:a i M50
Agneta Everbrand 59.52 5:a i K35
Gunilla Fagerström 62.3 5:a i K50
Sixten Winberg 65.02 5:a i M70

Resultat från Sylvesterloppet i Olofström, 5.8 km.

Eva Nilsson 32.28 25:a
Christina Ulveklint 35.24 29:a
Lena Schubert 42.11 33:a
Birgitta Persson 42.12 34:a

Resultat från Sylvesterloppet i Kalmar, 10 km.

Eddy Hultgren 44.22 26
Henrik Lindgren 50.09 41
Jim Toresten 52.08 46
Carin Nilsson 53.20 10
Bengt-Åke Svensson 54.35 53
Jan Carlsson 56.07 54
Maria Flygare 56.20 11

Resultat från Sylvesterloppet i Kalmar, 5 km.

Bengt Nilsson 30.24 65
Bengt-Erik Flygare 28.15 60

Visa svar


Dölj svar


Skinkloppet 12km, december 3.


Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 44.54 5
Jan-Olof Nilsson 45.57 7
Jannike Åkesson 54.19 5
Johnny Karlsson 59.00 30
Lars-Göran Olausson 68.24 40
Sixten Winberg 69.11 41

Visa svar


Dölj svar


Jämjöhalvan november 11.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 David Högberg Team Blekinge 1.18.15
2 Thomas Letterkrantz Team Blekinge 1.20.01
3 Gustav Karlsson Högby IF 1.21.10
4 Johan Porshult Team Blekinge 1.21.11
5 Thomas Börjesson Team Blekinge 1.24.46
6 Tomas Olsson Hultfreds AIK 1.27.24
7 Pelle Gunnarsson Team Blekinge 1.27.52
8 Sven Magnusson Ronneby Simsällskap 1.30.18
9 Per Andersson Högby IF 1.30.27
10 Tomas Holmström Ålems OK 1.34.05
11 Mikaeld Held Held Runningclub 1.34.10
12 Bennie Torstensson Team Blekinge 1.34.35
13 Lars-Olov Stenborg JIMLOS AB 1.35.48
14 Johyan Ohlsson (Joh) Team, Blekinge 1.36.07
15 Göran Karlsson Team Blekinge 1.38.26
16 Fredrik Rosenquist Team Blekinge 1.38.26
17 Kent Lindblad Kalmar OK 1.40.45
18 Thomas Dahlgren Endofintorskarna R-by 1.41.23
19 Ragnar Lindström Linköpings OK 1.44.34
20 Bengt-Åke Ljungkvist Team Blekinge 1.45.42
20 Bengt Jonsson Kalmar OK 1.45.42
22 David Rosén Ronneby OK 1.47.14
23 Björn Johansson Johanishus 1.48.58
24 Johnny Karlsson Team Blekinge 1.49.03
25 John Holthuis Team Blekinge 1.53.49
26 Lennart Boman FK Vittus 1.56.04
27 David Allen OK Orion 1.56.48
28 Kristoffer Nordström Karlskrona 1.56.53
29 Håkan Karlström Team Blekinge 1.57.16
30 Bosse Ekström Team Blekinge 1.58.34
31 Lasse Svensson Kalmar OK 2.02.32
32 Sixten Winberg Team Blekinge 2.18.32

Resultat Jämjö halvmaran damer.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Meta Steinbach-Olsson Team Blekinge 1.34.26
2 Sara Giselsson Ronneby OK 1.39.41
3 Lisette Klemming Kalmar OK 1.39.46
4 Jannike Åkesson Team Blekinge 1.41.29
5 Eva Backström Team Blekinge 1.46.30
6 Hildur Jonsdottir Team Blekinge 1.47.29
7 Sonja Lindgren Team Blekinge 1.47.43
8 Anna Svensson Kalmar OK 2.02.04
9 Annette Flinke Team Blekinge 2.06.35
10 Ann-Kristin Kjellsson Team Blekinge 2.09.06

Resultat Jämjö kvartsmaran herrar.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Anders Bäck KA2 40.42
2 Mats Thörnblad 1342RC 40.45
3 Johan Olsson (Kna) Team Blekinge 45.20
4 Kalle Strand Team Blekinge 46.08
5 Eddy Hultgren Team Blekinge 46.44
6 Kitt Palmgren Norrhult SOK 51.30
7 Leif Nyström Ålems OK 54.15
8 Jim Toresten OK Orion 54.45
9 Jonas Kristiansson Staffanstorp 55.33
10 Åke Johansson Team Blekinge 1.01.00

Resultat Jämjö kvartsmaran damer.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Amanda Nyström Ålems OK 45.54
2 Marie Svensson Team Blekinge 47.18
3 Irene Rohde Högby IF 51.46
4 Christina Ulveklint Team Blekinge 1.07.20
5 Karin Jönsson Team Blekinge 1.07.23
6 Lena Schubert Team Blekinge 1.11.23
7 Birgitta Persson Team Blekinge 1.14.34
8 Gierde Nordström Karlskrona 1.15.42

Visa svar


Dölj svar


Silpingeloppet 10km, november 5.


Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 35.58 1
Peter Svensson 42.29 6
Fredrik Rosenqvist 42.53 7
Eva Backström 46.57 2
Johnny Karlsson 47.24 14
Sonja Lindgren 47.34 3
Stig Nydahl 50.41 18
Bo Ekström 51.53 19
Sixten Winberg 56.09 21

Visa svar


Dölj svar


Åland marathon oktober 29.

Namn: Tid:
Eddy Hultgren 3.29
Bengt-Åke Svensson 4.16

Visa svar


Dölj svar


Magdeburg marathon oktober 22.

587 löpare kom i mål på helmaran:
Namn: Tid: Plac:totalt/klass:
Stefan Ulmeståhl 2.51 6/ 1
Thomas Letterkrantz 2.52 9/2
Jan-Olof Nilsson 3.05 23/5
Meta Steinbach-Olsson 3.19 2/1
Peter Svensson 3.47 172/26
Bengt-Åke Ljungkvist 3.49 191/4
Solveig Ohlsson 4.05 20/2
Helena Hansson 4.25 41/6
John Holthius 4.27 399/39
Lars-Göran Olausson 4.40 442/48
Stig Nydal 4.41 444/11
Bo Ekström 4.41 446/50

Resultat Magdeburg halvmarathon

1228 löpare kom i mål på halvmaran:
Per-olof Gunnarsson 1.26 36/7
Gilbert Erlandsson 1.34 93/7
Henrik Nydahl 1.35 113/25
Börje Persson 1.37 145/5
Göran Karlsson 1.40 177/0
Jannike Åkesson 1.40
Bengt Bengtsson 1.44 278/1
Sonja Lindgren 1.45 21/2
Johnny Karlsson 1.50 417/10
Bengt Mattsson 1.53 490/102
Agneta Lundin 1.57 76/11
Åke Johansson 2.04 721/32
Anette Flinke 2.06 136/28
Sixten Winberg 2.11 810/1
Christina Ulvenklint 2.11 188/11
Jan Flinke 2.25 897/174
Eivor Nydahl 2.44 298/11

Resultat Magdeburg 12 km

885 löpare kom i mål på 12 km:
Kalle Strand 57.17 55/13
Magnus Bärtfors 1.00.55 112/15

Resultat Magdeburg Walking 5 km

Totalt deltog 62 i Walking 5 km:
Lisbeth Erlandsson
Margaretha Olsson
Krister Olsson
Monika Johansson

Visa svar


Dölj svar


Växjö maraton oktober 14.

Plac: Namn: Tid:
2/M35 Johan Porshult 2.56
6/ M40 Thomas Börjesson 3.13
1/ M60 Nils-Olof Nilsson 3.27
14/ M60 Bengt-Åke Svensson 4.15
3/ M65 Dan Nensén 4.17

Visa svar


Dölj svar


Göteborg maraton oktober 7.

Namn: Tid:
Bengt-Åke Svensson 4.45

Visa svar


Dölj svar


Karlskronaloppet 5000m, oktober 1.


Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 15.33 3:a
Bengt-Åke Ljungkvist 21.20 7:a

Visa svar


Dölj svar


Berlin marathon september 24.


Namn: Tid:
Pia Eriksson 4.07.13

Visa svar


Dölj svar


Lidingöloppet september 23.

Namn: Plac: Tid:
 
Thomas Letterkrantz 178 2.12.16
Jan-Olof Nilsson 483 2.23.47
Jakob Holst 1094 2.37.01
Peter Svensson 1355 2.40.36
Eddy Hultgren 1390 2.40.58
Henrik Nydahl 2249 2.50.56
Fredrik Rosenquist 2871 2.56.58
Victoria Gadd 464 3.03.37
Hrafnhildur Jonsdottir 547 3.06.48
Bo Ekström 4941 3.19.48
Per Berglund 5012 3.20.39
Stig Nydahl 5079 3.21.38
Bengt Mattsson 5422 3.25.53
Ida svensson 1151 3.33.11
Anette Flinke 1158 3.33.25

MK 15 km

Marie Svensson 164 1.13.46
Jannike Åkesson 182 1.14.26
Åke Johansson 925 1.30.02

K22 10 km

Visa svar


Dölj svar


Öresundsloppet 10km, september 17.


Namn: Tid:
Lars-Göran Olausson 54.16

Visa svar


Dölj svar


Salsjörundan september 16.


Namn: Tid: Plac:
Maria Ohlsson 31.52 8
Jannike Åkesson 34.15 18
Bengt-Åke Ljungkvist 35.50 27
Bo Ekström 39.13 45
Ann-Kristin Kjellsson 41.02 51
Åke Johansson 41.08 52
Gunilla Fagerström 42.15 57
Sixten Winberg 44.59 64

Visa svar


Dölj svar


Järnvägsloppet, kvartsmaraton, september 10.

Namn: Tid: Plac:
Meta Steinbach 47.12 1:a K35
Bengt Mattsson 52.13 3:a M
Stig Nydahl 52.35 1:a M60

Visa svar


Dölj svar


Jungfrau marathon september 9.


Namn: Tid: Plac:
Stefan Ulmeståhl 3.49.13 5:a i M50

Visa svar


Dölj svar


St Eriksloppet september 2.


Namn: Tid: Plac:
Jonas Aronsson 1.50.21 1905

Visa svar


Dölj svar


Bromölla september 2.

Namn: Plac: Tid:
 
Börje Persson 15 1.40.42
Solveig Ohlsson 6 1.55.24
Lars-Göran Olausson 45 2.06.27
Åke Johansson 47 2.08.12

Helmaraton

Nils-Olof Nilsson 2:a i M60 3.33.14
Eddie Hultgren 3:a i M40 3.46.21
Bengt-Åke Svensson 5:a i M60 4.27.40

Visa svar


Dölj svar


Tjejmilen augusti 27.

Anna Ekenros 47.25 251 Linda Ekenros 47.27 253 Hrafnidur Jonsdottir 50.18 546 Ann-Christen Olofsson 52.25 881 Ann-Chatrine Fransson 55.28 1557 Lotta Johansson 56.08 1725 Ann Engqvist 56.47 1893 Helena Hansson 56.49 1891 Helena Sörbris 57.31 2089 Josefin Ritzman 58.32 2388 Monica Andersson 59.22 2639 Lotta Wahnström 1.01.00 3118 Christina Ulveklont 1.03.43 3836 Karin Jönsson 1.04.36 4042 Maria Kromnow 1.08.11 4757 Lotta Eklund 1.08.43 4861 Ingrid Karlsson 1.13.43 5502 Birgitta Persson 1.14.18 5558

Visa svar


Dölj svar


Midnattsloppet augusti 19.


Namn: Tid: Plac:
Dan Gustavsson 44.51 1074
Andreas Josefsson 56.22 5313 Ulrica Lind 57.35 1296

Visa svar


Dölj svar


Gränumsloppet augusti 6.


Namn: Tid: Sträcka:
Fredrik Rosenquist 61.23 13.6
Jannike Åkessson 62.41 13.6
Bo Ekström 71.59 13.6
Bengt Mattsson 74.40 13.6
Åke Johansson 32.06 6.3
Lars-Göran Olausson 33.40 6.3

Visa svar


Dölj svar


Ölands maraton juli 29.

Namn: Tid:
Eddy hultgren 3.29
Nils-Olof Nilsson 3.44
Bengt Mattsson 4.16

Visa svar


Dölj svar


Victorialoppet, 9 km, 15 juli.

Namn: Tid:
 
Thomas Letterkrantz 32.14
Pelle Gunnarsson 34.18
Jannike Åkesson 38.49
Fredrik Rosenqvist 39.13
Anni Engström 39.51
Rasmus Letterkrantz 41.11
Rolf Johansson 42.31
Bo Ekström 45.45
Ulrica Lind 46.48
Anders Sturesson 47.22
Åke Johansson 47.45
Gunilla Fagerström 47.46
Ann-Kristin Kjellsson 48.02
Andreas Josefsson 49.23
Christina Ulvenklint 53.30
Sixten Winberg 54.08

Visa svar


Dölj svar


Mardrömmen, Rödeby, juni 20.

Plac: Namn: Klubb: 3 varv:
1 Stefan Karlsson Ronneby OK 37.29
2 Nils Nedfors OK Dacke 42.35
3 Thom Barbus OK Dacke 43.14
4 Emil Fager OK Dacke 46.00
5 Gilbert Erlandsson Team Blekinge 46.30
6 Bengt-Åke Ljungqvist Team Blekinge 54.06
7 Per Berglund Team Blekinge 55.10
8 Håkan Carlström Team Blekinge 56.03
9 Bosse Ekström Team Blekinge 1.02.00
   
Plac: Namn: Klubb: 2 varv:
1 Therese Svensson OK Dacke 29.52
2 Jannike Åkesson Team Blekinge 32.21
3 Frida Andersson OK Dacke 32.35
4 Lisa Pettersson OK Dacke 33.33
5 Maria Ohlsson OK Dacke 34.20
6 Solveig Ohlsson Team Blekinge 35.10
7 Anki Kjellsson Team Blekinge 44.53
Sixten Winberg Team Blekinge 48.18

Visa svar


Dölj svar


Broloppet juni 17.

Namn: Tid:
Henrik Nydahl 1.35.58
Håkan Karlström 1.40.25
Joakim Sörmlind 1.44.04
Birger Sörensson 1.47.21
Oscar Sörensson 1.52.28
John Holthius 1.54.46
Ann-Christin Olofsson 1.55.39
Nicholas Holthuis 1.59.09

Visa svar


Dölj svar


Stockholm Marathon 3 juni


Namn: Tid: Plac:
Jan-Olof Nilsson 2.56.38 145
Stefan Ulmeståhl 2.57.55 161
Meta Steinbach 3.26.54 64
Pia Eriksson 3.55.20 395
Bengt-Åke Ljungkvist 3.59.49 4089
Fredrik Rosenqvist 4.06.26 4569
Bengt Mattsson 4.15.55 5457
Ida Svensson 4.16.33 895
John Holthuis 4.22.37 6035
Göran Svensson 4.25.02 6258
Kent Kullman 4.35.31 7160
Dan Nensén 4.40.01 7504
Stig Nydahl 4.40.51 7574
Bengt-Åke Svensson 4.56.23 8622
Bo Ekström 5.11.14 9204
Lars Håkansson 5.16.51 9397

Visa svar


Dölj svar


Göteborgsvarvet 13 maj, 21 195 m



Namn: Tid: Plac:
Thomas Letterkrantz 1.19.02 134
Jan-Olof Nilsson 1.21.38 241
Chris Nyros 1.29.02 882
Jannike Åkesson 1.39.00 222
Christer Nilsson 1.40.45 4250
Linda Ekenros 1.40.33 278
Fredrik Rosenquist 1.43.27 5504
Göran Karlsson 1.43.51 5708
Bengt-Åke Ljungqvist 1.43.53 5753
Pia Ericsson 1.46.06 592
Solveig Ohlsson 1.48.13 773
Rolf Johansson 1.49.30 8760
Göran Svensson 1.50.16 9172
Lars Mattson 1.51.20 9746
Birger Sörensson 1.52.02 10104
Anders Jönsson 1.52.28 10334
Börje Persson 1.54.03 11122
Johnny Karlsson 1.54.35 11406
Björn Johansson 1.54.57 11591
John Holtnius 1.55.02 11617
Dan Nensén 1.58.57 13509
Kenneth Anehäll 1.59.52 13917
Bo Ekström 2.00.40 14234
Ola Hermansson 2.05.58 15333
Gunilla Fagerström 2.08.48 3795
Åke Johansson 2.08.50 16720
Hans-Ivan Olsson 2.09.37 16905
Ulrica Lindh 2.12.34 4303
Christina Ulveklint 2.14.42 4563
Bengt Nilsson 2.17.20 18266
Börje Pettersson 2.17.45 13328
Sixten Winberg 2.20.29 18662
Jan Koushult 2.21.58 18821

Visa svar


Dölj svar


Köpenhamn marathon maj 21.


Namn: Tid:
Thomas Letterkrantz 2.46.29 Bäste svensk!!
Thomas Börjesson 3.14.33
Eddy Hultgren 3.33.57
Solveig Ohlsson 4.04.03
Bengt-Åke Svensson 4.10.45
Helena Hansson 4.51.37
Lars-Göran Olausson 4.55.44

Visa svar


Dölj svar


Klubbmästerskap maj 9.

Klass och plac: Namn: Tid:
1 (K Sen) Jannike Åkesson 16.17
2 (K Sen) Eva Backström 16.38
1 (K35-K55) Pia Ericsson 17.39
2 (K35-K55) Agneta Lundin 19.36
1 (M30) David Högberg 26.34
2 (M30) Johan Porshult 26.47
1 (M40) Thomas Leterkrantz 27.34
2 (M40) Jan-Olof Nilsson 28.09
3 (M40) Thomas Börjesson 29.40
4 (M40) Pelle Gunnarsson 30.01
1 (M45) Dan Gustavsson 32.50
3 (M45) Gilbert Erlandsson 33.28
3 (M45) Eddy Hultgren 34.02
4 (M45) Göran Karlsson 36.42
1 (M60) Bengt-Åke Ljungkvist 36.57
2 (M60) Jonny Karlsson 39.05
1 (M75) Sixten Winberg 23.07

Visa svar


Dölj svar


Spring Cross 12km, Djurgården. Maj 6.


Namn: Tid: Plac:
Thomas Börjesson 49.47 42:a

Visa svar


Dölj svar


Växjöloppet maj 1.
Namn: Tid:
Eddy Hultgren 1:36:04
Krister Nilsson 1:36:49
Fredrik Rosenquist 1:37:15
Pia Ericsson 1:44:06
Sonja Lindgrten 1:45:42
Johnny Karlsson 1:46:10
Stig Nydahl 1:51:56
Ann-Kristin Kjellsson 2:07:42

Visa svar


Dölj svar


Ryssbergsloppet 12,6km, april 14.


Namn: Klass: Tid: Plac:
David Högberg MSen 45.28 3
Jan-Olof Nilsson M40 49.05 4
Fredrik Rosenqvist M35 59.04 8
Eddy Hultgren M45 59.30 11
Jannike Åkesson KSen 1.00.06 3
Bengt Mattsson MSen 1.01.55 9
Sonja Lindgren K50 1.02.58 2
Solveig Ohlsson K50 1.04.09 3
Johnny Karlsson M60 1.05.54 3 Bo Ekström Motion 1.08.28 32

Visa svar


Dölj svar


Heleneholm hel & halvmarathon. April 8.


Namn: Tid: Plac och sträcka:
Eddy Hultgren 3.47.01 7:a i M45, 42 km
David Högberg 1.19.33 2:a, 21 km

Visa svar


Dölj svar


Skövde 6-timmars, mars 11.


Namn: Tid: Plac: Maratontid: 50k-tid: Varv:
Eddy Hultgren 62 400m 4:a i M45 3:51:18 4:38:13 52

Visa svar


Dölj svar


Postadress:
Team Blekinge LF - Friidrott
Tennvägen 11 A
37150 Karlskrona

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info