Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2006


Sylvesterloppet Olofström & Kalmar, december 31.


Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 37.55 1:a i M35
Thomas Letterkrantz 38.33 1:a i M40
Jan-Olof Nilsson 40.09 3:a i M40
Fredrik Rosenquist 46.23 6:a i M35
Rolf Sandén 44.10 2:a i M50
Peter Svensson 44.45 4:a i M45
Gilbert Erlandsson 45.57 4:a i M50
Henrik Nydahl 48.15 12:a i M5
Eva Backström 49.13 2:a i K
Börje Persson 49.21 3:a i M55
Bengt-Åke Ljungkvist 50.16 5:a i M60
Sonja Lindgren 51.56 2:a i K50
Rolf Johansson 51.50 45:a i Motion
Johnny Karlsson 52.53 7:a i M60
Bengt Mattsson 53.36 13:e i M
Solveig Ohlsson 54.07 3:a i K50
Bo Ekström 54.08 10:a i M50
Helena Hansson 59.23 4:a i K50
Lars-GÖRAN olausson 59.12 11:a i M50
Agneta Everbrand 59.52 5:a i K35
Gunilla Fagerström 62.3 5:a i K50
Sixten Winberg 65.02 5:a i M70

Resultat från Sylvesterloppet i Olofström, 5.8 km.

Eva Nilsson 32.28 25:a
Christina Ulveklint 35.24 29:a
Lena Schubert 42.11 33:a
Birgitta Persson 42.12 34:a

Resultat från Sylvesterloppet i Kalmar, 10 km.

Eddy Hultgren 44.22 26
Henrik Lindgren 50.09 41
Jim Toresten 52.08 46
Carin Nilsson 53.20 10
Bengt-Åke Svensson 54.35 53
Jan Carlsson 56.07 54
Maria Flygare 56.20 11

Resultat från Sylvesterloppet i Kalmar, 5 km.

Bengt Nilsson 30.24 65
Bengt-Erik Flygare 28.15 60

Visa svar


Dölj svar


Skinkloppet 12km, december 3.


Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 44.54 5
Jan-Olof Nilsson 45.57 7
Jannike Åkesson 54.19 5
Johnny Karlsson 59.00 30
Lars-Göran Olausson 68.24 40
Sixten Winberg 69.11 41

Visa svar


Dölj svar


Jämjöhalvan november 11.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 David Högberg Team Blekinge 1.18.15
2 Thomas Letterkrantz Team Blekinge 1.20.01
3 Gustav Karlsson Högby IF 1.21.10
4 Johan Porshult Team Blekinge 1.21.11
5 Thomas Börjesson Team Blekinge 1.24.46
6 Tomas Olsson Hultfreds AIK 1.27.24
7 Pelle Gunnarsson Team Blekinge 1.27.52
8 Sven Magnusson Ronneby Simsällskap 1.30.18
9 Per Andersson Högby IF 1.30.27
10 Tomas Holmström Ålems OK 1.34.05
11 Mikaeld Held Held Runningclub 1.34.10
12 Bennie Torstensson Team Blekinge 1.34.35
13 Lars-Olov Stenborg JIMLOS AB 1.35.48
14 Johyan Ohlsson (Joh) Team, Blekinge 1.36.07
15 Göran Karlsson Team Blekinge 1.38.26
16 Fredrik Rosenquist Team Blekinge 1.38.26
17 Kent Lindblad Kalmar OK 1.40.45
18 Thomas Dahlgren Endofintorskarna R-by 1.41.23
19 Ragnar Lindström Linköpings OK 1.44.34
20 Bengt-Åke Ljungkvist Team Blekinge 1.45.42
20 Bengt Jonsson Kalmar OK 1.45.42
22 David Rosén Ronneby OK 1.47.14
23 Björn Johansson Johanishus 1.48.58
24 Johnny Karlsson Team Blekinge 1.49.03
25 John Holthuis Team Blekinge 1.53.49
26 Lennart Boman FK Vittus 1.56.04
27 David Allen OK Orion 1.56.48
28 Kristoffer Nordström Karlskrona 1.56.53
29 Håkan Karlström Team Blekinge 1.57.16
30 Bosse Ekström Team Blekinge 1.58.34
31 Lasse Svensson Kalmar OK 2.02.32
32 Sixten Winberg Team Blekinge 2.18.32

Resultat Jämjö halvmaran damer.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Meta Steinbach-Olsson Team Blekinge 1.34.26
2 Sara Giselsson Ronneby OK 1.39.41
3 Lisette Klemming Kalmar OK 1.39.46
4 Jannike Åkesson Team Blekinge 1.41.29
5 Eva Backström Team Blekinge 1.46.30
6 Hildur Jonsdottir Team Blekinge 1.47.29
7 Sonja Lindgren Team Blekinge 1.47.43
8 Anna Svensson Kalmar OK 2.02.04
9 Annette Flinke Team Blekinge 2.06.35
10 Ann-Kristin Kjellsson Team Blekinge 2.09.06

Resultat Jämjö kvartsmaran herrar.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Anders Bäck KA2 40.42
2 Mats Thörnblad 1342RC 40.45
3 Johan Olsson (Kna) Team Blekinge 45.20
4 Kalle Strand Team Blekinge 46.08
5 Eddy Hultgren Team Blekinge 46.44
6 Kitt Palmgren Norrhult SOK 51.30
7 Leif Nyström Ålems OK 54.15
8 Jim Toresten OK Orion 54.45
9 Jonas Kristiansson Staffanstorp 55.33
10 Åke Johansson Team Blekinge 1.01.00

Resultat Jämjö kvartsmaran damer.

Plac: Namn: Klubb: Tid:
1 Amanda Nyström Ålems OK 45.54
2 Marie Svensson Team Blekinge 47.18
3 Irene Rohde Högby IF 51.46
4 Christina Ulveklint Team Blekinge 1.07.20
5 Karin Jönsson Team Blekinge 1.07.23
6 Lena Schubert Team Blekinge 1.11.23
7 Birgitta Persson Team Blekinge 1.14.34
8 Gierde Nordström Karlskrona 1.15.42

Visa svar


Dölj svar


Silpingeloppet 10km, november 5.


Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 35.58 1
Peter Svensson 42.29 6
Fredrik Rosenqvist 42.53 7
Eva Backström 46.57 2
Johnny Karlsson 47.24 14
Sonja Lindgren 47.34 3
Stig Nydahl 50.41 18
Bo Ekström 51.53 19
Sixten Winberg 56.09 21

Visa svar


Dölj svar


Åland marathon oktober 29.

Namn: Tid:
Eddy Hultgren 3.29
Bengt-Åke Svensson 4.16

Visa svar


Dölj svar


Magdeburg marathon oktober 22.

587 löpare kom i mål på helmaran:
Namn: Tid: Plac:totalt/klass:
Stefan Ulmeståhl 2.51 6/ 1
Thomas Letterkrantz 2.52 9/2
Jan-Olof Nilsson 3.05 23/5
Meta Steinbach-Olsson 3.19 2/1
Peter Svensson 3.47 172/26
Bengt-Åke Ljungkvist 3.49 191/4
Solveig Ohlsson 4.05 20/2
Helena Hansson 4.25 41/6
John Holthius 4.27 399/39
Lars-Göran Olausson 4.40 442/48
Stig Nydal 4.41 444/11
Bo Ekström 4.41 446/50

Resultat Magdeburg halvmarathon

1228 löpare kom i mål på halvmaran:
Per-olof Gunnarsson 1.26 36/7
Gilbert Erlandsson 1.34 93/7
Henrik Nydahl 1.35 113/25
Börje Persson 1.37 145/5
Göran Karlsson 1.40 177/0
Jannike Åkesson 1.40
Bengt Bengtsson 1.44 278/1
Sonja Lindgren 1.45 21/2
Johnny Karlsson 1.50 417/10
Bengt Mattsson 1.53 490/102
Agneta Lundin 1.57 76/11
Åke Johansson 2.04 721/32
Anette Flinke 2.06 136/28
Sixten Winberg 2.11 810/1
Christina Ulvenklint 2.11 188/11
Jan Flinke 2.25 897/174
Eivor Nydahl 2.44 298/11

Resultat Magdeburg 12 km

885 löpare kom i mål på 12 km:
Kalle Strand 57.17 55/13
Magnus Bärtfors 1.00.55 112/15

Resultat Magdeburg Walking 5 km

Totalt deltog 62 i Walking 5 km:
Lisbeth Erlandsson
Margaretha Olsson
Krister Olsson
Monika Johansson

Visa svar


Dölj svar


Växjö maraton oktober 14.

Plac: Namn: Tid:
2/M35 Johan Porshult 2.56
6/ M40 Thomas Börjesson 3.13
1/ M60 Nils-Olof Nilsson 3.27
14/ M60 Bengt-Åke Svensson 4.15
3/ M65 Dan Nensén 4.17

Visa svar


Dölj svar


Göteborg maraton oktober 7.

Namn: Tid:
Bengt-Åke Svensson 4.45

Visa svar


Dölj svar


Karlskronaloppet 5000m, oktober 1.


Namn: Tid: Plac:
Johan Porshult 15.33 3:a
Bengt-Åke Ljungkvist 21.20 7:a

Visa svar


Dölj svar


Berlin marathon september 24.


Namn: Tid:
Pia Eriksson 4.07.13

Visa svar


Dölj svar


Lidingöloppet september 23.

Namn: Plac: Tid:
 
Thomas Letterkrantz 178 2.12.16
Jan-Olof Nilsson 483 2.23.47
Jakob Holst 1094 2.37.01
Peter Svensson 1355 2.40.36
Eddy Hultgren 1390 2.40.58
Henrik Nydahl 2249 2.50.56
Fredrik Rosenquist 2871 2.56.58
Victoria Gadd 464 3.03.37
Hrafnhildur Jonsdottir 547 3.06.48
Bo Ekström 4941 3.19.48
Per Berglund 5012 3.20.39
Stig Nydahl 5079 3.21.38
Bengt Mattsson 5422 3.25.53
Ida svensson 1151 3.33.11
Anette Flinke 1158 3.33.25

MK 15 km

Marie Svensson 164 1.13.46
Jannike Åkesson 182 1.14.26
Åke Johansson 925 1.30.02

K22 10 km

Visa svar


Dölj svar


Öresundsloppet 10km, september 17.


Namn: Tid:
Lars-Göran Olausson 54.16

Visa svar


Dölj svar


Salsjörundan september 16.


Namn: Tid: Plac:
Maria Ohlsson 31.52 8
Jannike Åkesson 34.15 18
Bengt-Åke Ljungkvist 35.50 27
Bo Ekström 39.13 45
Ann-Kristin Kjellsson 41.02 51
Åke Johansson 41.08 52
Gunilla Fagerström 42.15 57
Sixten Winberg 44.59 64

Visa svar


Dölj svar


Järnvägsloppet, kvartsmaraton, september 10.

Namn: Tid: Plac:
Meta Steinbach 47.12 1:a K35
Bengt Mattsson 52.13 3:a M
Stig Nydahl 52.35 1:a M60

Visa svar


Dölj svar


Jungfrau marathon september 9.


Namn: Tid: Plac:
Stefan Ulmeståhl 3.49.13 5:a i M50

Visa svar


Dölj svar


St Eriksloppet september 2.


Namn: Tid: Plac:
Jonas Aronsson 1.50.21 1905

Visa svar


Dölj svar


Bromölla september 2.

Namn: Plac: Tid:
 
Börje Persson 15 1.40.42
Solveig Ohlsson 6 1.55.24
Lars-Göran Olausson 45 2.06.27
Åke Johansson 47 2.08.12

Helmaraton

Nils-Olof Nilsson 2:a i M60 3.33.14
Eddie Hultgren 3:a i M40 3.46.21
Bengt-Åke Svensson 5:a i M60 4.27.40

Visa svar


Dölj svar


Tjejmilen augusti 27.

Anna Ekenros 47.25 251 Linda Ekenros 47.27 253 Hrafnidur Jonsdottir 50.18 546 Ann-Christen Olofsson 52.25 881 Ann-Chatrine Fransson 55.28 1557 Lotta Johansson 56.08 1725 Ann Engqvist 56.47 1893 Helena Hansson 56.49 1891 Helena Sörbris 57.31 2089 Josefin Ritzman 58.32 2388 Monica Andersson 59.22 2639 Lotta Wahnström 1.01.00 3118 Christina Ulveklont 1.03.43 3836 Karin Jönsson 1.04.36 4042 Maria Kromnow 1.08.11 4757 Lotta Eklund 1.08.43 4861 Ingrid Karlsson 1.13.43 5502 Birgitta Persson 1.14.18 5558

Visa svar


Dölj svar


Midnattsloppet augusti 19.


Namn: Tid: Plac:
Dan Gustavsson 44.51 1074
Andreas Josefsson 56.22 5313 Ulrica Lind 57.35 1296

Visa svar


Dölj svar


Gränumsloppet augusti 6.


Namn: Tid: Sträcka:
Fredrik Rosenquist 61.23 13.6
Jannike Åkessson 62.41 13.6
Bo Ekström 71.59 13.6
Bengt Mattsson 74.40 13.6
Åke Johansson 32.06 6.3
Lars-Göran Olausson 33.40 6.3

Visa svar


Dölj svar


Ölands maraton juli 29.

Namn: Tid:
Eddy hultgren 3.29
Nils-Olof Nilsson 3.44
Bengt Mattsson 4.16

Visa svar


Dölj svar


Victorialoppet, 9 km, 15 juli.

Namn: Tid:
 
Thomas Letterkrantz 32.14
Pelle Gunnarsson 34.18
Jannike Åkesson 38.49
Fredrik Rosenqvist 39.13
Anni Engström 39.51
Rasmus Letterkrantz 41.11
Rolf Johansson 42.31
Bo Ekström 45.45
Ulrica Lind 46.48
Anders Sturesson 47.22
Åke Johansson 47.45
Gunilla Fagerström 47.46
Ann-Kristin Kjellsson 48.02
Andreas Josefsson 49.23
Christina Ulvenklint 53.30
Sixten Winberg 54.08

Visa svar


Dölj svar


Mardrömmen, Rödeby, juni 20.

Plac: Namn: Klubb: 3 varv:
1 Stefan Karlsson Ronneby OK 37.29
2 Nils Nedfors OK Dacke 42.35
3 Thom Barbus OK Dacke 43.14
4 Emil Fager OK Dacke 46.00
5 Gilbert Erlandsson Team Blekinge 46.30
6 Bengt-Åke Ljungqvist Team Blekinge 54.06
7 Per Berglund Team Blekinge 55.10
8 Håkan Carlström Team Blekinge 56.03
9 Bosse Ekström Team Blekinge 1.02.00
   
Plac: Namn: Klubb: 2 varv:
1 Therese Svensson OK Dacke 29.52
2 Jannike Åkesson Team Blekinge 32.21
3 Frida Andersson OK Dacke 32.35
4 Lisa Pettersson OK Dacke 33.33
5 Maria Ohlsson OK Dacke 34.20
6 Solveig Ohlsson Team Blekinge 35.10
7 Anki Kjellsson Team Blekinge 44.53
Sixten Winberg Team Blekinge 48.18

Visa svar


Dölj svar


Broloppet juni 17.

Namn: Tid:
Henrik Nydahl 1.35.58
Håkan Karlström 1.40.25
Joakim Sörmlind 1.44.04
Birger Sörensson 1.47.21
Oscar Sörensson 1.52.28
John Holthius 1.54.46
Ann-Christin Olofsson 1.55.39
Nicholas Holthuis 1.59.09

Visa svar


Dölj svar


Stockholm Marathon 3 juni


Namn: Tid: Plac:
Jan-Olof Nilsson 2.56.38 145
Stefan Ulmeståhl 2.57.55 161
Meta Steinbach 3.26.54 64
Pia Eriksson 3.55.20 395
Bengt-Åke Ljungkvist 3.59.49 4089
Fredrik Rosenqvist 4.06.26 4569
Bengt Mattsson 4.15.55 5457
Ida Svensson 4.16.33 895
John Holthuis 4.22.37 6035
Göran Svensson 4.25.02 6258
Kent Kullman 4.35.31 7160
Dan Nensén 4.40.01 7504
Stig Nydahl 4.40.51 7574
Bengt-Åke Svensson 4.56.23 8622
Bo Ekström 5.11.14 9204
Lars Håkansson 5.16.51 9397

Visa svar


Dölj svar


Göteborgsvarvet 13 maj, 21 195 m



Namn: Tid: Plac:
Thomas Letterkrantz 1.19.02 134
Jan-Olof Nilsson 1.21.38 241
Chris Nyros 1.29.02 882
Jannike Åkesson 1.39.00 222
Christer Nilsson 1.40.45 4250
Linda Ekenros 1.40.33 278
Fredrik Rosenquist 1.43.27 5504
Göran Karlsson 1.43.51 5708
Bengt-Åke Ljungqvist 1.43.53 5753
Pia Ericsson 1.46.06 592
Solveig Ohlsson 1.48.13 773
Rolf Johansson 1.49.30 8760
Göran Svensson 1.50.16 9172
Lars Mattson 1.51.20 9746
Birger Sörensson 1.52.02 10104
Anders Jönsson 1.52.28 10334
Börje Persson 1.54.03 11122
Johnny Karlsson 1.54.35 11406
Björn Johansson 1.54.57 11591
John Holtnius 1.55.02 11617
Dan Nensén 1.58.57 13509
Kenneth Anehäll 1.59.52 13917
Bo Ekström 2.00.40 14234
Ola Hermansson 2.05.58 15333
Gunilla Fagerström 2.08.48 3795
Åke Johansson 2.08.50 16720
Hans-Ivan Olsson 2.09.37 16905
Ulrica Lindh 2.12.34 4303
Christina Ulveklint 2.14.42 4563
Bengt Nilsson 2.17.20 18266
Börje Pettersson 2.17.45 13328
Sixten Winberg 2.20.29 18662
Jan Koushult 2.21.58 18821

Visa svar


Dölj svar


Köpenhamn marathon maj 21.


Namn: Tid:
Thomas Letterkrantz 2.46.29 Bäste svensk!!
Thomas Börjesson 3.14.33
Eddy Hultgren 3.33.57
Solveig Ohlsson 4.04.03
Bengt-Åke Svensson 4.10.45
Helena Hansson 4.51.37
Lars-Göran Olausson 4.55.44

Visa svar


Dölj svar


Klubbmästerskap maj 9.

Klass och plac: Namn: Tid:
1 (K Sen) Jannike Åkesson 16.17
2 (K Sen) Eva Backström 16.38
1 (K35-K55) Pia Ericsson 17.39
2 (K35-K55) Agneta Lundin 19.36
1 (M30) David Högberg 26.34
2 (M30) Johan Porshult 26.47
1 (M40) Thomas Leterkrantz 27.34
2 (M40) Jan-Olof Nilsson 28.09
3 (M40) Thomas Börjesson 29.40
4 (M40) Pelle Gunnarsson 30.01
1 (M45) Dan Gustavsson 32.50
3 (M45) Gilbert Erlandsson 33.28
3 (M45) Eddy Hultgren 34.02
4 (M45) Göran Karlsson 36.42
1 (M60) Bengt-Åke Ljungkvist 36.57
2 (M60) Jonny Karlsson 39.05
1 (M75) Sixten Winberg 23.07

Visa svar


Dölj svar


Spring Cross 12km, Djurgården. Maj 6.


Namn: Tid: Plac:
Thomas Börjesson 49.47 42:a

Visa svar


Dölj svar


Växjöloppet maj 1.
Namn: Tid:
Eddy Hultgren 1:36:04
Krister Nilsson 1:36:49
Fredrik Rosenquist 1:37:15
Pia Ericsson 1:44:06
Sonja Lindgrten 1:45:42
Johnny Karlsson 1:46:10
Stig Nydahl 1:51:56
Ann-Kristin Kjellsson 2:07:42

Visa svar


Dölj svar


Ryssbergsloppet 12,6km, april 14.


Namn: Klass: Tid: Plac:
David Högberg MSen 45.28 3
Jan-Olof Nilsson M40 49.05 4
Fredrik Rosenqvist M35 59.04 8
Eddy Hultgren M45 59.30 11
Jannike Åkesson KSen 1.00.06 3
Bengt Mattsson MSen 1.01.55 9
Sonja Lindgren K50 1.02.58 2
Solveig Ohlsson K50 1.04.09 3
Johnny Karlsson M60 1.05.54 3 Bo Ekström Motion 1.08.28 32

Visa svar


Dölj svar


Heleneholm hel & halvmarathon. April 8.


Namn: Tid: Plac och sträcka:
Eddy Hultgren 3.47.01 7:a i M45, 42 km
David Högberg 1.19.33 2:a, 21 km

Visa svar


Dölj svar


Skövde 6-timmars, mars 11.


Namn: Tid: Plac: Maratontid: 50k-tid: Varv:
Eddy Hultgren 62 400m 4:a i M45 3:51:18 4:38:13 52

Visa svar


Dölj svar


Postadress:
Team Blekinge LF - Friidrott
Tennvägen 11 A
37150 Karlskrona

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info