Hoppa till sidans innehåll

Efter 2 dagar med i stort sol hela tiden är SM på Track avgjort

05 AUG 2012 18:41
För klubbens del var inte resultatet lika bra som för 2 år sedan men några medaljer blev det. Ordning 300 m tid, 1000 eleminering, 500m. samt poäng. Anette A Brons, Silver, Silver, Silver Elisabeth B Guld, Guld, Brons, Brons Magnus E Guld, Guld, Guld,Guld Rickard O Silver, -, -, - Tjove A -, Silver, _, Silver Rolle H -, Brons,- , - Lars K -, -, Guld, Silver Avslutningsvis vann Vårat lag 1 stafettguld som bestod av Daniel F, Rickard O samt Tjove A Lite bilder finns på http://solstan.se/jason/2012/20120804-rollerblade/
  • Skapad: 05 AUG 2012 18:41

  SM Inline i Karlstad 4-5 augusti 2012    
           
      Resultat 300 m    
           
  Tjejer, Ungdom 10-12 300 m heat       34,78
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Erika  Lindgren Södermalms IK 47 1
2 Emma Åkesson Motala AIF 44 2
3 Jonna Torsson Motala AIF 45 3
4 Tina Svensson Motala AIF 46 4
           
           
           
  Ungdom 13-15 300 m heat     34,31
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Simon Hölsä Varbergs RSK 61 1
2 Kevin Jacobsson Motala AIF 63 2
3 Moa  Kronborg Stockholm Speeedskaters 14 3
4 Oscar Nilsson Pollux 50 4
  Erik Decker Södermalms IK 60  
  Sebastian Karlsson Motala AIF 62  
           
  Killar, juniorer 300 m tid      
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Ahmad Haidari  Dala Aktiv Skaters O1 33,44
2 Michael Gilbert Södermalms IK O2 34,31
           
           
  Damer seniorer  300 m tid      
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Helena Gustavsson Skelefteå AIK CK 424 29,41
2 Eva Lagrange If Thor SK 425 32,38
3 Anette Arvidsson Team Rollerblade Club, Karlstad 427 35,37
4 Anna Andersson Hagastöm SK 426 35,69
           
  Damer 35-44 300 m tid      
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Elisabeth Bjurenhed Team Rollerblade Club, Karlstad 407 37,38
2 Christina Wahlstedt Stockholm Speedskaters 412 43,5
           
           
      Resultat 300 m    
           
  Herrar senior 300 m tid        
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Elias  Jacobsson Varbergs RSK 777 29,6
2 Rickard Olsson Team Rollerblade Club, Karlstad 774 30,09
2 Magnus Widmark Pite – Älvdals Skridsko 781 30,09
4 Tjove Andersson Team Rollerblade Club, Karlstad 776 30,37
5 Lars Bäcksholm Dala Aktiv Skaters 775 30,65
6 Fredrik Nilsson KSK / Team Luigino  773 30,97
7 Martin Renström Motala AIF 771 31,53
7 Joakim Fernström Varbergs RSK 783 31,53
9 Henric Wangel Stockholm Speedskaters 779 31,97
10 Sébastien Miqueu  Frankrike 70 32,62
11 Gustav Åkesson Motala AIF 782 33,12
12 Mathias Åkesson Motala AIF 772 34,41
  Freddy Leijon IF Thor SK 778 DNS
  Henrik Nilsson KSK / Team Luigino  780  
           
           
  Herrar 35-44 300 m tid        
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Björn  Larsson Dala Aktiv Skaters 605 31,5
2 Magnus  Jonsson Motala AIF 602 32,81
3 Jouni Hölsä Varbergs RSK 604 36,84
  Kent Nilsson Varbergs RSK 603  
           
           
           
  Herrar 45-54 300 m tid        
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Björn  Drakenward SSSK 54 34,06
2 Aadu Männik Sollentuna Skridskosällskap 51 34,44
3 Per  Nilsson Pollux 50 34,59
4 Roland Hedén Team Rollerblade Club, Karlstad 53 35,5
  Lars Klinghagen Team Rollerblade Club, Karlstad 52 DNS
           
  Herrar +55 300 m tid        
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Magnus Erikson Team Rollerblade Club, Karlstad 4 32,71
2 Stig Bohman Dala Aktiv Skaters 1 33,85
3 Mats Åkesson Motala AIF 5 34,22
4 Sven Olsson Dala Aktiv Skaters 3 34,43
5 Dennis Bengtsson Varbergs RSK 2 34,82
6 Peder Severinsson Varbergs RSK 6 36,81
    Resultat 500 heat tjejer och killar
           
  Tjejer, Ungdom 10-12 500 m heat       59,61
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Erika  Lindgren Södermalms IK 47 59,61
2 Emma Åkesson Motala AIF 44  
4 Jonna Torsson Motala AIF 45  
3 Tina Svensson Motala AIF 46  
           
           
  Ungdom 13-15 500 m heat     58,53
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Simon Hölsä Varbergs RSK 61 58,53
2 Kevin Jacobsson Motala AIF 63  
3 Moa  Kronborg Stockholm Speeedskaters 14  
4 Oscar Nilsson Pollux 50  
DNS Erik Decker Södermalms IK 60  
DNS Sebastian Karlsson Motala AIF 62  
           
  Resultat 1500/3000 poäng tjejer och killar
           
  Tjejer, Ungdom 10-12 1500 m poäng        
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Erika  Lindgren Södermalms IK 47 3,25,76
2 Emma Åkesson Motala AIF 44  
3 Tina Svensson Motala AIF 46  
4 Jonna Torsson Motala AIF 45  
           
           
           
  Ungdom 13-15 3000 m poäng      
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Simon Hölsä Varbergs RSK 61 6,26,66
2 Moa  Kronborg Stockholm Speeedskaters 14  
3 Kevin Jacobsson Motala AIF 63  
4 Oscar Nilsson Pollux 50  
DNS Erik Decker Södermalms IK 60  
DNS Sebastian Karlsson Motala AIF 62  
           
    Resultat 10 000 m eliminering  
           
  Killar, juniorer 10 000 m eliminering      
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Ahmad Haidari  Dala Aktiv Skaters 50  
2 Michael Gilbert Södermalms IK 30  
           
           
  Damer seniorer  10 000 m eliminering      
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Helena Gustavsson Skelefteå AIK CK 424 22,55,21
2 Anette Arvidsson Team Rollerblade Club, Karlstad 427  
3 Anna Andersson Hagastöm SK 426  
  Eva Lagrange If Thor SK 425  
           
  Damer 35-44 10 000 m eliminering      
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Elisabeth Bjurenhed Team Rollerblade Club, Karlstad 407 23,30,90
2 Christina Wahlstedt Stockholm Speedskaters 412  
           
           
  Herrar senior 10 000 m eliminering       19,41,44
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Lars Bäcksholm Dala Aktiv Skaters 775 19,41,44
2 Tjove Andersson Team Rollerblade Club, Karlstad 776  
3 Henric Wangel Stockholm Speedskaters 779  
4 Magnus Widmark Pite – Älvdals Skridsko 781  
5 Sébastien Miqueu  Frankrike 70  
6 Elias  Jacobsson Varbergs RSK 777  
E1 Rickard Olsson Team Rollerblade Club, Karlstad 774 E5
E2 Joakim Fernström Varbergs RSK 783 E4
E3 Fredrik Nilsson KSK / Team Luigino  773 E3
E4 Martin Renström Motala AIF 771 E2
E5 Mathias Åkesson Motala AIF 772 E1
  Freddy Leijon IF Thor SK 778  
  Henrik Nilsson KSK / Team Luigino  780  
  Gustav Åkesson Motala AIF 782  
           
           
  Herrar 35-44 10 000 m eliminering        
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Björn  Larsson Dala Aktiv Skaters 605 22,28,22
2 Magnus  Jonsson Motala AIF 602  
3 Jouni Hölsä Varbergs RSK 604  
DNS Kent Nilsson Varbergs RSK 603  
           
           
    Resultat 10 000 m eliminering  
           
           
  Herrar 45-54 10 000 m eliminering        
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Björn  Drakenward SSSK 54 20,12,34
2 Aadu Männik Sollentuna Skridskosällskap 51  
3 Roland Heden Team Rollerblade Club, Karlstad 53  
4 Per  Nilsson Pollux 50  
DNS Lars Klinghagen Team Rollerblade Club, Karlstad 52  
           
  Herrar +55 10 000 m eliminering        
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Magnus Erikson Team Rollerblade Club, Karlstad 4 20,35,49
2 Stig Bohman Dala Aktiv Skaters 1  
3 Mats Åkesson Motala AIF 5  
4 Peder Severinsson Varbergs RSK 6  
5 Sven Olsson Dala Aktiv Skaters 3  
6 Dennis Bengtsson Varbergs RSK 2  
           
  SÖNDAG:        
  Herrar senior 10 000 m poäng        
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Lars Bäcksholm Dala Aktiv Skaters 775 18,12,40
2 Tjove Andersson Team Rollerblade Club, Karlstad 776  
3 Joakim Fernström Varbergs RSK 783  
4 Freddy Leijon IF Thor SK 778  
5 Rickard Olsson Team Rollerblade Club, Karlstad 774  
6 Magnus Widmark Pite – Älvdals Skridsko 781  
7 Henric Wangel Stockholm Speedskaters 779  
8 Sébastien Miqueu  Frankrike 70  
9 Elias  Jacobsson Varbergs RSK 777  
10 Fredrik Nilsson KSK / Team Luigino  773  
11 Martin Renström Motala AIF 771  
12 Mathias Åkesson Motala AIF 772  
13 Gustav Åkesson Motala AIF 782  
           
           
           
  Resultat 500 m heat Juniorer, Herrar och Damer
           
  Killar, juniorer 500 m heat      
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Ahmad Haidari  Dala Aktiv Skaters O1 55,7
2 Simon Hölsä Varbergs RSK 61  
3 Michael Gilbert Södermalms IK O2  
           
  Damer seniorer  500 m heat      
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Helena Gustavsson Skelefteå AIK CK 424 50,6
2 Anette Arvidsson Team Rollerblade Club, Karlstad 427  
3 Elisabeth Bjurenhed Team Rollerblade Club, Karlstad 407  
4 Anna Andersson Hagastöm SK 426  
           
  Herrar senior 500 m heat        
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Elias  Jacobsson Varbergs RSK 777 48,94
2 Magnus Widmark Pite – Älvdals Skridsko 781  
3 Fredrik Nilsson KSK / Team Luigino  773  
4 Rickard Olsson Team Rollerblade Club, Karlstad 774  
5 Lars Bäcksholm Dala Aktiv Skaters 775  
6 Tjove Andersson Team Rollerblade Club, Karlstad 776  
7 Freddy Leijon IF Thor SK 778 51,68
8 Henric Wangel Stockholm Speedskaters 779  
9 Joakim Fernström Varbergs RSK 783  
10 Sébastien Miqueu  Frankrike 70  
11 Martin Renström Motala AIF 771  
12 Björn  Larsson Dala Aktiv Skaters 605  
13 Mathias Åkesson Motala AIF 772  
           
  Herrar 45-54 500 m heat        
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Lars Klinghagen Team Rollerblade Club, Karlstad 52 53,05
2 Aadu Männik Sollentuna Skridskosällskap 51  
3 Björn Drakenward Drakenward 54  
4 Per  Nilsson Pollux 50  
5 Roland Hedén Team Rollerblade Club, Karlstad 53  
6 Jouni Hölsä Varbergs RSK 604  
           
  Herrar +55 500 m heat        
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Magnus Erikson Team Rollerblade Club, Karlstad 4 52,78
2 Stig Bohman Dala Aktiv Skaters 1  
2 Mats Åkesson Motala AIF 5  
4 Sven Olsson Dala Aktiv Skaters 3  
5 Dennis Bengtsson Varbergs RSK 2  
6 Peder Severinsson Varbergs RSK 6  
           
           
Resultat 5 000 m poäng Juniorer, Herrar och Damer
           
  Killar, juniorer 5 000 m poäng      
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Ahmad Haidari  Dala Aktiv Skaters O1 10,53,90
2 Simon Hölsä Varbergs RSK 61  
DNS Michael Gilbert Södermalms IK O2  
           
  Damer seniorer  5 000 m poäng      
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Helena Gustavsson Skelefteå AIK CK 424 10,49,28
2 Anette Arvidsson Team Rollerblade Club, Karlstad 427  
3 Elisabeth Bjurenhed Team Rollerblade Club, Karlstad 407  
4 Anna Andersson Hagastöm SK 426  
           
           
  Herrar 45-54 5 000 m poäng        
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Björn Drakenward SSSK 54 9,48,22
2 Lars Klinghagen Team Rollerblade Club, Karlstad 52  
3 Per  Nilsson Pollux 50  
4 Aadu Männik Sollentuna Skridskosällskap 51  
5 Jouni Hölsä Varbergs RSK 604  
DNS Roland Hedén Team Rollerblade Club, Karlstad 53  
           
  Herrar +55 5 000 m poäng        
Plac Namn   Klubb Nr Tid
1 Magnus Erikson Team Rollerblade Club, Karlstad 4 10,49
2 Stig Bohman Dala Aktiv Skaters 1  
3 Mats Åkesson Motala AIF 5  
4 Peder Severinsson Varbergs RSK 6  
5 Sven Olsson Dala Aktiv Skaters 3  
DNS Dennis Bengtsson Varbergs RSK 2  
           
           
  Stafett 5 000 m    
Plac Klubb     Nr Tid
1 Team Rollerblade Club 1   Tjove Andersson, Rickard Olsson, Daniel Friberg    
  Mixlag Plac 2  Henrik Wangel, Sebastiene Mique, Fredrik Nilsson   Ej SM
2 Dala Aktiv Skaters    Lars Bäcksholm, Björn Larsson, Stig Bohman    
3 Varbergs RSK     Joakim Fernström, Elias Jacobsson, Dennis Bengtsson    
4 Team Rollerblade Club 2   Magnus Eriksson, Elisabeth Bjurenhed, Lars Klinghagen    
5 Motala AIF     Martin Renström, Gustav Åkesson, MatsÅkesson    
           
           
Skribent: Magnus Erikson

Klubbens Sponsorer


LCB Frakt Värmland
Alltid på rull… för dig

 

 

 Sats

 

 
postiljohan

 

Scandic

 

 

      

 

 

Postadress:
Vo2 Inlines & CK - Skridsko
C/o Roland Hedén, Ekrotsvägen 13
65351 Karlstad

Kontakt:
Tel: 070-626 58 55, 054-53 10 43
E-post: This is a mailto link

Se all info