Hoppa till sidans innehåll

Oliver vann i Ängbys höstpool

24 SEP 2019 06:14
  • Skapad: 24 SEP 2019 06:14

Hela 11 var med från klubben och tävlade i Ängbys höstpool som gick i Vällingby sporthall under helgen.
Det är flest deltagare sedan klubbresan till Karlstad i våras.

Vi gjorde 18 starter och resultatet var mycket bra med 6 stycken topp 3 placeringar och en klassvinst som Oliver Elovsson tog i u500 klassen.
Det var Olivers första tävlingsvinst - grattis!
Faktum var att både Oliver och Tilda fick kliva upp på pallen i två klaser !!

Pallplaceringarna

1:a Oliver Elovsson u500
2:a Tilda Liske u600
3:a Linus Isgren u400
3:a Oliver Elovsson u600
3:a Tilda Liske u800
3:a Wiktor Salawa u1400

 

Övriga som var med:

  • Albin Liske
    Var med i u800 och u1000. Bäst gick det i u800 med avancemang till slutspelet men där Harald Persson från IFK Österåker blev för svår i kvartsfinalen.

  • Joakim Liske
    Var med i u1200 och u1400. Gick vidare från poolen i båda klasserna men tyvärr tog det slut i 8-delsfinalen i bägge.

  • Jonatan Tosteberg. 
    Jonatans första tävling för säsongen då han ställde upp i u500, där det tog slut i poolen.

  • Kevin Isgren
    Tävlade i u1000 och u1200 och gick till 8-delsfinal i båda. 
    Första gången som Kevin gick till slutspel i u1200.

  • Magnus Lidzén
    Gjorde sin 3:e tävling för säsongen och här var han med i u1200.
    Hamnade minst sagt i en jämn pool, då det blev 3 stycken 5-setsmatcher men tyvärr med 1-2 i matchkvot, vilket inte räckte till slutspel.

  • Mattias Sjöö
    Ställde upp i u1000.
    Efter att ha vunnit alla sina matcher i sin 5-pool tog det sedan stopp i kvartsfinalen.

  • Piotr Salawa.
    Var med i u800, där resan tog slut under poolspelet


Våra resultat

Alla resultat:

Oliver Elovsson vann u500
Prispallen i u500. 2:an Elias Pethö Spårvägen och vinnare Oliver Elovsson.

Tilda Liske kom 2:a i u600
Prispallen i u600. 2:an Tilda Liske, vinnaren Jakob Jönsson Spårvägens BTK och 3:orna Fredrik Malmgren Spårvägens BTK och Oliver Elovsson.

Tilda Liske kom 3:a i u800
Prisallen i u800: 2:an Stefan Blomstrand Spårvägens BTK, vinnaren Jakob Jönsson Spårvägens BTK och 3:orna Tilda Liske samt Harald Persson IFK Österåkers BTK.

Wiktor Salawa kom 3:a i u1400Prispallen i u1400. 2:an Nils Johansson, vinnaren Benjamin Flores Halldén båda Ängby och 3:orna Wiktor Salawa samt Vilmer Fraenell Spårvägens BTK.

Skribent: Joakim Liske
Epost: Adressen Gömd

TKBTK's samarbetspartners

 

Uppge koden TKBTK och få 10% rabatt på allt ni hyr hos ALADDINS.

För alla fester och party'n stora som små

Allt i arbetskläder

 

 Beställ pingis saker här!

 

Donic

 

Upplandsbro

 Yasaka 

 

Gilla Donic Facebook

 

Gilla Yasaka Facebook

 

Stöd TBBTK genom Svenska spel

  

Sting bingo

 

TKBTK's 

sponsrande supporter

 

 

 

Postadress:
Tibble-Kungsängen BTK - Bordtennis
Roy Westin, Kritstigen 8
19633 Kungsängen

Kontakt:
Tel: 0707783103
E-post: This is a mailto link

Se all info