Hoppa till sidans innehåll

Rekomenderade tävlingar 2017/18


Badminton SwedenTävlingskalender 2017-2018

Utvalda tävlingar för Tjörns BMK

           

Nivå

 

Datum

Vecka

Aktivitet

Klasser

   Ort

     Hall

Ungd.

Senior

Sista anmälnings datum

                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 

2017-10-07/08

40

Halmstadsträffen

E,A, B, C,     U11 - U17

Halmstad

Söndrumshallen

3

4

2017-09-23

2017-10-07

40

Västsvenska ungdomsspelen

U11 - U17

Göteborg

Alelyckans Sportcenter

1,3

 

2017-09-07

                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 

2017-10-14/15

41

Stingets 40-årstävling

U11 - U17

A,B,C

Mellerud

Rådahallen

3

4

2017-09-26

2017-10-14/15

41

Frölundaspelen

Elit/U19,      E,A, B, C,       U9 - U17

Västra Frölunda

Sportarenan

3

4

2017-09-26

                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 

2017-10-28

43

Kaparslaget 2017

A, B, C,    U11 - U15

Onsala

Kapare- och Rydethallen

2

4

2016-10-05

                 
                 
                 
                 

2017-10-28/29

43

Bolistsmashen 2017.2

A,B,C

U11-U17

Färgelanda

Färgelanda Sporthall

3

4

2017-10-10

2017-11-04-05

44

Åbyslaget 2017

A,B,C  

U11 - U17

Möndal

Åby Badmintonhall

3

4

2017-10-10

                 
                 
                 

2017-11-18/19

46

Kärcher Cup

Elit,A,B,C  U11 - U17

Trollhättan

Innovatumhallen och

Älvhögsborg

3

4

2017-10-18

                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 

2017-12-02/03

48

Laxaträffen

A, B, C,

Halmstad

Söndrumshallen

 

4

2017-11-03

                 
                 
                 

2017-12-02/03

48

Kanonslaget

B,C, Motion U9-U17

Uddevalla

Rimmershallen

1

4

2017-11-04

                 
                 

2017-12-03/04

48

Kinnekulleblixten

A,B,C, MOTION U9-U17

Källby o Götene

Källbyhallen o Västerbyhallen

3

4

2017-11-14

                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 

2017-01-14

2

Bele Nordins Minnest..

U-klasser från U9-U17 samt seniorkl A,B,C

Göteborg

Fjäderborgen

2

4

2017-01-15

                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 

2017-01-28

4

Jonasträffen

U9,U11,U13,U15,U17,

A,B,C Klass 4 seniorer Klass 2 Juniorer

Alingsås

Gamla Tennishallen

3

4

2017-01-29

                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 

2017-02-04

5

Mölnlyckefjädern

U11N-U17N, U11-U17, C-klass, B-klass

Råda Göteborg

Mölnlycke/Wallensamshallen

1,3

4

2017-03-05

                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 

2017-02-25

8

Åbydubbeln

A, B, C U9-U19 Dubbel och Mixed

Göteborg

Åby Badmintonhall

2

4

2017-02-26

2017-02-25

8

Frölundas Nybörjartä..

U9-U17

V Frölunda

Sportarenan

1

 

2017-02-26

2017-02-25

8

Falanslaget

A,B,C U11-U17 Nivå 3 Nyb U9-U17 Nivå 1

Falköping

Odenhallen/ Frejahallen

1,3

4

2017-02-26

                 
                 
                 
                 

2017-03-04

9

Minifjädern

U9-U17 C

Tjörn

Tjörnhallen, Häggvallskolan

1

4

2017-03-05

                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 

2017-03-25

12

Lilla Åbyslaget

U9-U17 Nybörjare Singel, dubbel och mixed, samt Superettan

Åby

Åbyhallen. Mölndal

1

 

2017-03-26

                 

2017-03-25

12

Juniorträffen Skarab..

A,B,C U11- U17

Mariestad

Vadsbohallen Tunaholmshallen

3

4

2017-03-26

2017-03-25

12

Juniorträffen Nybörj..

U9 - U17 Motion

Mariestad

Vadsbohallen Tunaholmshallen

1

 

2017-03-26

                 
                 
                 
                 

2017-04-01

13

Vårblixten 2017

U15, U13, U11, U9, U8

Kinnekulle

Prästgårdsskolan + liljestensskolan

1

 

2017-04-02

2017-04-01

13

Vårblixten 2017 Nati..

A, B, C, Motion U17, U15, U13, U11

Kinnekulle

Källbyhallen + Västerbyhallen

3

4

2017-04-02

                 
                 
                 

2017-04-17

16

Påskcupen

HS och DS U9-U17

Göteborg

Fjäderborgen

1

 

2017-04-17

                 
                 
                 
                 
                 

2017-04-22

16

Askims ABC Klass

A,B,C

Askim

Askims Rackethall

 

4

2017-04-23

                 
                 
                 

2017-04-29

17

Nordea Cup

U9 - U11 - U13 - U15 - U17

Trollhättan

Trollhättan Badminton Center

1,3

 

2017-04-30

                 
                 
                 
                 
                 

2017-05-06

18

Kongahällaslaget

U9-U17 A,B,C

Kungälv

Mimershallen och Idrottshallen i Kungälv

1,3

4

2017-05-07

                 
                 
                 

2017-05-13

19

Ullevi Vårcup

U9-U17

Göteborg

Gamlestadshallen

1

 

2017-05-14

                 

2017-05-26

21

Gothenburg Open

U11-U17 plus A och B

Göteborg

Alelyckans Sportcenter

3

4

2017-05-28

 

 

 

Uppdaterad: 10 OKT 2017 14:04 Skribent: Elisabet Strömberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Tjörns BMK - Badminton
Gittan Petersson, Sörkroken 36
47162 Höviksnäs

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info