Nyårorientering 2014to 2014-01-02 17:28
Resultatskapad av OE2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl Namn                       Klubb                             Tid 



Öppen Motion 1 Dam  (4)   2.5 km   1 K            

    1 Lovisa Lager               Halmstad OK                     31:45 
    2 Gun Hansson                Ystads OK                       52:56 
    3 Kerstin Nilsson            Tormestorps IF                  53:14 
    4 MariAnne Månsson           Ronneby OK                      68:42 



Öppen Motion 1 Herr  (4)  2.5 km   1 K            

    1 Leo Karlsson Forberg       OK Vilse 87                     46:01 
    2 Karl Erik Nilsson          Tormestorps IF                  46:08 
    3 Rune Nilsson               Tormestorps IF                  47:20 
    4 Bertil Ahlberg             OK Gynge                        65:42 



Öppen Motion 2 Dam  (15)  3.1 km   1 K            

    1 Inger Glans                OK Torfinn                      38:27 
    2 Britt-Marie Bengtsson      FK Åsen                         41:09 
    3 Bigge Bengtsson            Stigmännen Karlshamns OK        47:14 
    4 Diana Welin                Klubblös                        51:01 
    5 Torill Svendsen            Lunds OK                        54:02 
    6 Anna-Lisa Hansson          OK Pan-Kristianstad             54:57 
    7 Brita Dahlberg             Hässleholms OK                  56:02 
    8 Kerry Kempe                Linköpings OK                   62:57 
    9 Kerstin Nilsson            OK Gynge                        63:15 
   10 Susanne Hagelin/Bengtsson  OK Tyringe                      72:01 
   11 Britt Åkesson              Hässleholms OK                  81:35 
   12 Asta Nilsson               Härlövs IF                      81:59 
   13 Kerstin Jönsson            Eslövs FK                       83:58 
   14 Bibzi Persson              Hässleholms OK                  86:35 
   14 Yvonne Petersen            Klubblös                        86:35 



Öppen Motion 2 Herr  (13) 3.1 km   1 K            

    1 Björn Nordström            Hässleholms OK                  40:47 
    2 Lars Nilsson               Tormestorps IF                  48:59 
    3 Roland Eriksson            Hästveda OK                     50:20 
    4 Christer Svensson          Ronneby OK                      51:38 
    5 Roland Nilsson             Skåneslättens OL                57:42 
    6 Eric Tenland               Stigmännen Karlshamns OK        58:49 
    7 Michael Håkansson          Tormestorps IF                  58:59 
    8 Roland Ekelöf              Stigmännen Karlshamns OK        70:35 
    9 Kerstin Kempe              Linköpings OK                   78:19 
   10 Sven-Otto Jönsson          Eslövs FK                       83:58 
   11 Björn Persson              Hässleholms OK                  86:42 
   11 Rolf Petersen              Klubblös                        86:42 
   13 Jan Dahlberg               Hässleholms OK                  86:54 



Öppen Motion 5 Dam  (11)  3.8 km   1 K            

    1 Ann-Charlotte Jensen       Hässleholms OK                  50:02 
    2 Helen Andertoft            Markaryds FK                    50:35 
    3 Barbro Martinsson          OK Tyringe                      51:05 
    4 Mona Enfors                Tockarps IK                     51:32 
    5 Maria Helmersson           Hässleholms OK                  53:28 
    6 Eva Emanuelsson            Helsingborgs SOK                54:13 
    7 Kati Nemeth                Stigmännen Karlshamns OK        54:17 
    8 Karin Cederlöf             Klubblös                        64:43 
    9 Helen Nilsson              Härlövs IF                      75:47 
   10 Gunilla Grönblad           Härlövs IF                      78:09 
   11 Kristina Landgren          Malmö OK                       129:56 



Öppen Motion 5 Herr  (24) 3.8 km   1 K            

    1 Jan Lager                  Halmstad OK                     43:27 
    2 Ingemar Månsson            Ronneby OK                      43:46 
    3 Åke Olsson                 Hässleholms OK                  44:04 
    4 Benkt Andersson            Lunds OK                        44:57 
    5 Bengt Bengtsson            Tormestorps IF                  48:55 
    6 Raimo Salminen             OK Pan-Kristianstad             49:18 
    7 Bertil Olofsson            Andrarums IF                    51:35 
    8 Leif Claesson              Tormestorps IF                  51:55 
    9 Anders Carlsson            Skåneslättens OL                52:11 
   10 Olle Enfors                Tockarps IK                     52:14 
   11 Lars-Gunnar Bengtsson      Stigmännen Karlshamns OK        52:32 
   12 Kristian Skoglund          Klubblös                        53:43 
   13 Leif Malm                  Markaryds FK                    53:52 
   14 Sven-Åke Andertoft         Markaryds FK                    56:55 
   15 Sten Åke Kvist             IS Kullen                       58:05 
   16 Kjell Månsson              Ronneby OK                      63:29 
   17 Christer Grönblad          Härlövs IF                      69:31 
   18 Gunnar Persson             Tormestorps IF                  71:25 
   19 Curth Svensson             Skåneslättens OL                74:35 
   20 Kenneth Lindborg           OK Pan-Kristianstad             75:10 
   21 Bo Cederlöf                Klubblös                        77:15 
   22 Bertil Johansson           Skåneslättens OL                80:05 
   23 Marcus Bengtsson           OK Tyringe                     102:26 

      Burne Nilsson              OK Torfinn                     Felst. 



Öppen Motion 6 Dam  (1)   4.5 km   1 K            

    1 Sara Larsson               OK Bävern                       55:27 



Öppen Motion 6 Herr  (22) 4.5 km   1 K            

    1 Leif Sandgren              Frosta OK                       39:45 
    2 Ola Andertoft              Markaryds FK                    41:59 
    3 Andreas Nilsson            Tetra Pak IF                    44:11 
    4 Arne Andersson             OK Torfinn                      47:17 
    5 Anders Persson             Hässleholms OK                  49:14 
    6 Erland Martinsson          OK Tyringe                      50:22 
    7 Hans-Inge Hansson          Frosta OK                       50:24 
    8 Bert-Uno Nilsson           Tetra Pak IF                    51:54 
    9 Carl Aspegren              Tormestorps IF                  52:39 
   10 Bo Olofsson                Hästveda OK                     57:31 
   11 Jan Jönsson                Malmö OK                        58:35 
   12 Rolf Gustafsson            Tormestorps IF                  62:50 
   13 Mattias Kovacic            Frosta OK                       63:12 
   14 Håkan Nilsson              Malmö OK                        65:08 
   15 Hubert Hugosson            OK Gynge                        67:01 
   16 Bengt-Åke Nilsson          OK Torfinn                      71:55 
   17 Sven-Erik Persson          Frosta OK                       73:02 
   18 Nils-Erik Bondesson        Frosta OK                       74:35 
   19 Nils Ottosson              Gävle OK                        75:51 
   20 Nils-Åke Nilsson           Härlövs IF                      77:08 
   21 Leif Magnusson             OK Torfinn                      81:19 
   22 Stig Rålund                Klubblös                       104:25 



Öppen Motion 8 Dam  (5)   5.8 km   1 K            

    1 Ingela Ekelöv              Skåneslättens OL                53:29 
    2 Johanna Karlsson           OK Pan-Kristianstad             61:33 
    3 Ina Lindeberg              Skåneslättens OL                64:41 
    4 Anna Ljungqvist            Lunds OK                        64:52 
    5 Angelica Engström          Skåneslättens OL                74:49 



Öppen Motion 8 Herr  (15) 5.8 km   1 K            

    1 Fabian Ljungquist          Lunds OK                        47:12 
    2 Bengt Olsson               Eslövs FK                       48:13 
    3 Johnny Nimvik              Lunds OK                        49:07 
    4 Pär Fridsell               OK Pan-Kristianstad             49:56 
    5 Sven-Inge Svensson         Hässleholms OK                  50:20 
    6 Nils Helmersson            Hässleholms OK                  52:52 
    7 Håkan Eriksson             Hästveda OK                     60:25 
    8 Stefan Lundell             Ljungskile FK                   61:40 
    9 Henrik Andersson           Hässleholms OK                  63:50 
   10 Benjamin Viebke            Malmö OK                        64:48 
   11 Leif Lindau                OK Torfinn                      65:37 
   12 Rolf Ohrlander             OK Pan-Kristianstad             73:55 
   13 Leif Karlsson              Frosta OK                       84:44 
   14 Sven-Åke Emanuelsson       Helsingborgs SOK                94:40 
   15 Jan-Åke Karlsson           OK Norrvirdarna                138:40 



Öppen Motion 9 Dam  (4)   6.9 km   1 K            

    1 Jannie Hagård              OK Pan-Kristianstad             53:28 
    2 Hanne Fogh                 OK Sorø                         62:58 
    3 Anna Bjärby                Frosta OK                       89:23 

      Irmalinn Nilsson           Härlövs IF                     fullf. 



Öppen Motion 9 Herr  (12) 6.9 km   1 K            

    1 Björn Hellrup              Helsingborgs SOK                44:45 
    2 Mattias Johansson          IFK Moras OK                    46:26 
    3 Andreas Ferm               FK Göingarna                    46:39 
    4 Robert Wetterlöf           OK Pan-Kristianstad             47:31 
    5 Jan Ackesjö                Hjärnarps GH OL                 53:21 
    6 Patrik Ottosson            Gävle OK                        59:39 
    7 Björn Nilsson              Härlövs IF                      66:43 
    8 Raul Hindov                Lunds OK                        71:20 
    9 Tony Dellros               Hjärnarps GH OL                 72:03 
   10 Henrik Nilsson             Klubblös                        91:32 
   11 André Bjärby               Frosta OK                       91:45 
   12 Kim Folander               OK Sorø                        103:16