Hoppa till sidans innehåll

Klubbmästerskap


TUREBERGS BwK              
        KM-MEDALJER  HERRAR        
                   
  År   Namn     Resultat och antalet serier  
                   
  67-68   1. Olle Forslund   1511 8    
  (Jakobsberg) 2. Nils Karlsson   1398 8    
      3. Jan Olsson   1386 8    
                    
  68-69   1. Rune Årbrandt   1497 8    
  (Mälarhallen) 2. Bengt-Åke Eklund   1434 8    
      3. Hans Jansäter   1430 8    
                   
  69-70   1. Artur Eriksson   1476 8    
  (Södertälje) 2. Hans Jansäter   1449 8    
      3. Lennart Andersson   1441 8    
                   
  70-71   1. Roland Ljungqvist   1513 8    
  (Birka)   2. Sven Thorin   1497 8    
      3. Gösta Berthammar   1476 8    
                   
  71-72   1. Sven Thorin   1568 8    
  (Uppl.Väsby) 2. Henric Johansson   1522 8    
      3. Bengt Aller   1508 8    
                   
  72-73   1. Jan Olsson   1432 8    
  (Täby)   2. Karl-Axel Jansson   1425 8    
      3. Henric Johansson   1396 8    
                   
  73-74   1. Melvin Svensson   1521 8    
  (Solna)   2. Milton Andersson   1481 8    
      3. Torsten Wennström   1462 8    
                   
  74-75   1. Mats Thörnqvist   1496 8    
  (S:t Pers, 2. Stig Olsson   1495 8    
  Uppsala) 3. Karl-Axel Jansson   1471 8    
                   
  75-76   1. Axel Mases   1687 8    
  (Södertälje) 2. Lennart Karlsson   1556 8    
      3. Stig Olsson   1541 8    
                   
  76-77   1. Axel Mases   1517 8    
  (Valsta)   2. Stig Olsson   1512 8    
      3. Karl-Axel Jansson   1469 8    
                   
  77-78   1. Hans Jansäter   1563 8    
  (Fyris,   2. Jan Olsson   1545 8    
  Uppsala) 3. Olle Karsäter   1520 8    
                   
                   
                   
  78-79   1. Melvin Svensson   1506 8    
  (Brännkyrka) 2. Gösta Berthammar   1505 8    
      3. Thord Adler   1494 8    
                   
  79-80   1. Olle Karsäter   1549 8    
  (Enskede) 2. Karl-Axel Jansson   1543 8    
      3. Mats Thörnqvist   1518 8    
                   
  80-81   1. Torsten Wennström   1506 8    
  (Södertälje) 2. Mats Öhman   1504 8    
      3. Kenneth Johannisson   1472 8    
                   
  81-82   1. Hans Jansäter   1477 + 1493 = 2970 16    
  (Tyresö-   2. Lennart Karlsson   1488 + 1461 = 2949 16    
  Sollentuna) 3. Håkan Gustafsson   1428 + 1514 = 2942 16    
                   
  82-83   1. Torsten Wennström   1499 + 1465 = 2964 16    
  (Sollentuna- 2. Lennart Karlsson   1568 + 1388 = 2956 16    
  Uppl.Väsby) 3. Hans Jansäter   1545 + 1399 = 2944 16    
                   
  83-84   1. Mats Thörnqvist   1548 + 1435 = 2983 16    
  (Sollentuna- 2. Jan Svenson   1435 + 1457 = 2892 16    
  Birka)   3. Hans Jansäter   1361 + 1460 = 2821 16    
                   
  84-85   1. Stig Widlöf   1470 + 1522 = 2992 16    
  (Mälarn-   2. Torsten Wennström   1473 + 1511 = 2984 16    
  Sollentuna) 3. Hans Jansäter   1417 + 1563 = 2980 16    
                   
  85-86   1. Gunnar Nordin   1558 + 1521 = 3079 16    
  (Uppsala- 2. Per-Olof Orestav   1444 + 1619 = 3063 16    
  Sollentuna) 3. Jan Svenson   1569 + 1474 = 3043 16    
                   
  86-87   1. Torsten Wennström   1494 + 1604 = 3098 16    
  (Enköping- 2. Per-Olof Orestav   1465 + 1585 = 3050 16    
  Sollentuna) 3. Jan Svenson   1538 + 1502 = 3040 16    
                   
  87-88   1. Peter Trossvik   1658 + 1519 = 3177 16    
  (Tyresö-   2. Per-Olof Orestav   1613 + 1489 = 3102 16    
  Sollentuna) 3. Jan Svenson   1540 + 1552 = 3092 16    
                   
  88-89   1. Per-Olof Orestav   1626 + 1590 = 3216 16    
  (Strängnäs- 2. Sigge Blomlid   1560 + 1543 = 3103 16    
  Sollentuna) 3. Torsten Wennström   1508 + 1589 = 3097 16    
                   
                   
                   
                   
                   
  89-90   1. Bo Bjärelid   1645 + 1607 = 3252 16    
  (Nyköping- 2. Sigge Blomlid   1540 + 1576 = 3116 16    
  Sollentuna) 3. Kurt Öberg   1451 + 1627 = 3078 16    
                   
  90-91   1. Per-Olof Orestav   1535 + 1545 = 3080 16    
  (Birka-   2. Olle Karsäter   1543 + 1515 = 3058 16    
  Sollentuna) 3. Åke Karlsson   1577 + 1465 = 3042 16    
                   
  91-92   1. Nils-Sture Gustafsson   1559 + 1644 = 3203 16    
  (Jakobsberg- 2. Magnus Modin   1494 + 1618 = 3112 16    
  Sollentuna) 3. Sigge Blomlid   1550 + 1542 = 3092 16    
                   
  92-93   1. Sigge Blomlid   1562 + 1541 = 3103 16    
  (Mälarn-   2. Kurt Bergholm   1516 + 1582 = 3098 16    
  Sollentuna) 3. Lars-Erik Persson   1476 + 1596 = 3072 16    
                   
  93-94   1. Kurt Bergholm   1738 + 1481 = 3219 16    
  (Enköping- 2. Ronney Svenson   1515 + 1518 = 3033 16    
  Sollentuna) 3. Sigge Blomlid   1530 + 1455 = 2985 16    
                   
  94-95   1. Åke Karlsson   1694 + 1523 = 3217 16    
  (Södertälje- 2. Daniel Carlsson   1515 + 1581 = 3096 16    
  Sollentuna) 3. Torsten Wennström   1602 + 1477 = 3079 16    
                   
  95-96   1. Åke Karlsson   1587 + 1534 = 3121 16    
  (Uppsala- 2. Jan Öfverholm   1577 + 1472 = 3049 16    
  Sollentuna) 3. Kurt Bergholm   1614 + 1411 = 3025 16    
                   
  96-97   1. Lars-Erik Persson   1561 + 1569 = 3130 16    
  (Rinkeby- 2. Sigge Blomlid   1557 + 1561 = 3118 16    
  Sollentuna) 3. Kurt Andersson   1489 + 1570 = 3059 16    
                   
  97-98   1. Kurt Bergholm   1589 + 1735 = 3324 16    
  (Jakobsberg- 2. Jan Öfverholm   1496 + 1631 = 3127 16    
  Sollentuna) 3. Kurt Andersson   1522 + 1558 = 3080 16    
                   
  98-99   1. Kurt Bergholm   1961 + 1517 = 3478 16    
  (Västerås- 2. Kurt Andersson   1664 + 1619 = 3283 16    
  Sollentuna) 3. Magnus Modin   1581 + 1609 = 3190 16    
                   
  99-00   1. Peter Trossvik   1551 + 1643 = 3194 16    
  (Strängnäs- 2. Lars-Erik Persson   1512 + 1561 = 3073 16    
  Sollentuna) 3. Magnus Modin   1497 + 1571 = 3068 16    
                   
                   
                   
                Sida 4(5)  
                   
  00-01   1.Magnus Modin   1515 + 1642 = 3157 16    
  (Uppl.Väsby- 2.Kurt Bergholm   1554 + 1575 = 3129 16    
  Sollentuna) 3.Jens Trossvik   1474 + 1575 = 3049 16    
                   
  01-02   1.Peter Karlsson   1759 + 1706 = 3465 16    
  (Sollentuna- 2.Lars-Erik Persson   1611 + 1737 = 3348 16    
  Södertälje) 3.Åke Karlsson   1709 + 1589 = 3298 16    
                   
  02-03   1.Lars-Erik Persson   1673 + 1678 = 3351 16    
  (Vårby-   2.Peter Trossvik   1659 + 1625 = 3284 16    
  Sollentuna) 3.Jens Trossvik   1680 + 1574 = 3254 16    
                   
  03-04   1.Magnus Modin   1734 + 1727 = 3461 16    
  (Vårby-   2.Peter Trossvik   1600 + 1722 = 3322 16    
  Sollentuna) 3.Lars-Erik Persson   1580 + 1587 = 3167 16    
                   
  04-05   1.Åke Adelstrand   1764 + 1764 = 3528 16    
  (Nyköping- 2.Åke Karlsson   1732 + 1507 = 3239 16    
  Sollentuna) 3.Magnus Modin   1633 + 1591 = 3224 16    
                   
  05-06   1.Åke Adelstrand    1627 + 1612 = 3239 16    
  (Mälaren- 2.Magnus Modin    1501 + 1580 = 3081 16    
  Sollentuna) 3.Robert Jansson    1454 + 1623 = 3077 16    
                   
  06-07   1.Jesper Jelvin    1729 + 1753 = 3482 16    
  (Södertälje- 2.Åke Adelstrand    1790 + 1610 = 3400 16    
  Sollentuna) 3.Ingvar Sjögren    1741 + 1657 = 3398 16    
                   
  07-08   1. Kristian Keber    1792 + 1712 = 3504 16    
  (Södertälje- 2.Hans Palmestig    1838 + 1631 = 3469 16    
  Sollentuna) 3.Jan Ljungqvist    1734 + 1663 = 3397 16    
                   
  08-09   1.Thomas Åhlén    1913 + 1826 = 3739 16    
  (Köping- 2.Ingvar Sjögren    1758 + 1885 = 3643 16    
  Sollentuna) 3.Robert Jansson    1679 + 1824 = 3503 16    
                   
  ´09-10   1.Robert Jansson     1614 + 1756 = 3370       16    
  (Västerås- 2.Thomas Åhlén     1692 + 1670 = 3362       16    
  Sollentuna) 3.Johan Höglund     1458 + 1712 = 3170       16    
                   
  ´10-11      1.Bengt Andersson      1766 + 1728 = 3494       16    
  (Gävle -   2.Jan Ljungqvist      1733 + 1683 = 3416       16    
  Sollentuna) 3.Johan Höglund                    1768 + 1633 = 3401       16    
                   
                   
                   
                   
  ´´11-12                
  (Norrtälje - 1.Robert Collin      1723 +  1879 = 3602     16 16    
  Sollentuna) 2.Bengt Andersson       1768 + 1751 = 3519     16    
      3.Thomas Åhlén       1704 + 1736 = 3440     16    
                   
  12-13   1.Åke Adelstrand 1960+1824=3784 16    
  (Enskede- 2.Thomas Åhlen 1862+1762=3624 16    
  Sollentuna) 3.Robert Collin 1926+1656=3582 16    
                   
  13-14   1. Thomas Åhlen 1551+1910=3461 16    
  (E-tuna   2. Jan Ljungqvist 1563+1892=3455 16    
  Sollentuna) 3. Henrik Gustafsson 1456+1826=3282 16    
                   
  14-15   1. Thomas Åhlen 1731+1905=3636 16    
  Enskede-   2.  Jan Ljungqvist 1749+1734=3483 16    
  Sollentuna 3.  Stefan Runström 1749+1649=3398 16    
                   
  15-16   1.  Bengt Andersson 1666+1780=3446 16    
  Norrköping- 2.  Markus Engberg 1766+1580=3346 16    
  Sollentuna 3.  Stefan Rehnfeldt 1751+1533=3284 16    
                   
  16-17   1. Stefan Runström 1794+1605=3399 16    
  Lidingö   2. Johan Höglund 1524+1747=3271 16    
  Sollentuna 3. Markus Engberg 1740+1422=3162 16    
                   
  17-18   1. Elias Sjögren 1775   11    
  Sollentuna 2. Robert Collin 1932   9    
  Stege+HCP 3. Åke Adelstrand 1855   10    
                   
  18-19   1. Johan Höglund 2031   9    
  Sollentuna 2. Bengt Andersson 1868   9    
  Karusell+HCP 3. Ronney Svenson 1644   8    
Uppdaterad: 25 MAR 2019 20:08 Skribent: Torbjörn Iversen
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Tureberg BWK - Bowling
Per Olof Orestav, Tolvmansvägen 14
19270 Sollentuna

Kontakt:
Tel: 0703169733
E-post: This is a mailto link

Se all info