Hoppa till sidans innehåll

Resultat Västgötaloppet Herrar -05


Herrar 47 km Klassisk stil

H 21   Masstart klassisk stil     
  1 JÖNSSON Markus Ulricehamns IF 2:05:11
  2 DAVIDSSON Linus Ulricehamns Idrottsförening 2:08:32
  3 HENDÉN Tobias Ulricehamns Idrottsförening 2:11:01
  4 JÄRSENHOLT Pär-Anders Ulricehamns IF 2:11:24
  5 WIKSTRÖM Anders Sjömarkens IF 2:11:46
  6 ANDERSSON Niklas Falköpings Allmänna IK 2:12:44
  7 LUNDBERG Joakim Ulricehamns IF 2:13:10
  8 JOHANSSON Mikael IK Ymer 2:13:34
  9 LIEBACK Tommy Länghems IF 2:14:16
 10 SANDBERG Staffan Stenungsund SOK 2:15:25
 11 PERSSON Tomas Tranemo IF 2:15:26
 12 TÄRNING Mikael Falköpings Allmänna IK 2:15:45
 13 ROLANDSSON Leif Redvägs Skidklubb 2:17:47
 14 WESTERGREN Rickard Falköpings Allmänna IK 2:17:56
 15 FLINTA Martin FK Herkules 2:18:20
 16 ASSARSSON Karl-Erik Rydboholms Sportklubb 2:19:49
 17 JOHANSSON Peter Falköpings Allmänna IK 2:20:32
 18 GÖRANSSON Claes Sjömarkens IF 2:20:36
  SAHLIN Göran Falköpings Allmänna IK 2:20:36
 20 NORDLANDER Stefan Navåsens FK 2:21:42
  ANDERSSON Henrik Torestorps Idrottsförening 2:21:42
 22 KALLIN Eine Länghems IF 2:22:40
 23 JAKOBSSON Patrik Falköpings AIK 2:23:00
 24 SVARÉN Ulf Falköpings Allmänna IK 2:24:26
 25 HÖGFELT Ulf Hestra IF 2:24:56
 26 CARLSSON Henric Tranemo IF 2:24:57
 27 SVENSSON ANDRÉN Björn Äspereds IF 2:25:51
 28 ARNESSON Börje Redvägs SK 2:26:38
 29 ALLEBORG Lennart Orienteringsklubben Landehof 2:26:53
 30 ARNESSON Christian Redvägs SK 2:27:55
 31 GOTTING Mattias Grönahögs IK 2:28:04
 32 VERNHOLT Niklas Hestra IF 2:28:13
 33 AISS Dietmar Alvesta SK 2:29:02
 34 LARSSON Roberth Tranemo Idrottsförening 2:29:29
 35 SCHMIOTT Fredrik Falkenbergs OK 2:29:49
 36 OLSSON Ulrik Brattås CK 2:29:51
 37 BERGGREN Jonas Mariestads FK 2:30:36
 38 GUSTAVSSON Peter Värnamo CK 2:30:57
 39 DAVIDSSON Torkel Fjärås AIK 2:31:33
 40 ARVIDSSON Christian IK Trasten 2:31:40
 41 STADIG Joachim Hestra IF 2:31:43
 42 LARSSON Lars-Erik Ryda SK 2:32:22
 43 GRAHN Niklas Anundsjö IF 2:32:43
 44 CARLSSON Gustav Trollhättans SK 2:32:49
 45 GOTTING Bo Grönahögs IK 2:32:55
 46 HENNINGSSON Jonas Simlångsdalens IF 2:33:02
 47 SYLVAN Patrik Borås GIF 2:33:05
 48 BOLIN Erik Borås GIF 2:33:11
 49 ANDERSSON Urban Skid o Orienteringsklubben 68 2:33:29
 50 HÄRENSTEN Ulrik Anderstorp Ok 2:33:55
 51 SVENSSON Lennart Svenljunga IK 2:33:58
 52 TORBJÖRNSSON Tomas Dals-Långeds IK 2:34:46
 53 ZEITZ Karl Intersports IF 2:35:05
  KARLFELT Mats Sävedalen AIK 2:35:05
 55 TIMMERMANN Erik Holtri 2:35:16
 56 SVENSSON Henrik SOK 68 2:35:37
 57 JOHANSSON Kenneth Tranemo IF 2:35:45
 58 KARLSSON Andreas Falköpings Allmänna IK 2:36:23
 59 BOKINHE Niklas IF Hallby 2:37:13
 60 LOND Christian Köpenhamns SK 2:37:25
 61 BERGGREN Olof Hestra Idrottsförening 2:37:28
 62 TENGSTRÖM Rickard Främmestads IK 2:37:45
 63 ÖBERG BERNHED Magnus FK Herkules 2:38:07
 64 KÄLL Hans Hestra Idrottsförening 2:38:19
  NORLING Stefan OK Landehof 2:38:19
 66 SVENSSON Conny Tranemo IF 2:38:50
 67 HJALMARSSON Tore Malma AIF 2:39:01
 68 NILSSON Lennart Ulricehamns IF 2:39:53
 69 KÄLLEN Per-Arne Uddevalla IS 2:40:01
 70 HÅLLANDER Olof Dalstorp 2:40:59
 71 SVENSSON Mårten Bovallstand SK 2:41:03
 72 SÖRENSSON Lars-Åke Sjömarkens IF 2:41:18
 73 AXELSSON Bengt Borås GIF 2:41:24
 74 KOPECKY Rudolf Tjeckien 2:41:55
 75 PETTERSSON Erik Falköpings AIK 2:41:57
 76 EDLUND Sebastian Elfsborgs SOK 2:42:15
 77 LUNDBERG Dan Björkehovs IS 2:42:35
 78 GREN Robert Munkedal SOK 2:42:52
 79 LINDE Martin OK Landehof 2:44:03
 80 UDDÉN Thomas Ålems OK 2:44:06
 81 BYGÅRD Bengt Ulricehamns IF 2:44:08
 82 BERGQVIST Henning Brännebrona SK 2:45:48
 83 LIDÉN Tobias Dalsjöfors GoIF 2:46:52
 84 HÅKANSSON Håkan IK Stern 2:47:09
 85 SJÖGREN Kenneth Tranemo IF 2:47:26
 86 KNUTSSON Per-Åke Redvägs SK 2:47:35
 87 DAVIDSSON Peter OK Kullingshov 2:47:43
 88 OLSSON Magnus IK Stern 2:48:06
 89 JOHANSSON Jan IF Saab 2:48:07
 90 ARNESSON Lars Redvägs SK 2:48:10
 91 ADOLFSSON Thomas Hindås SK 2:48:12
 92 SKIÖLD Roger Hestra IF 2:48:15
 93 NORD Börje Äspereds IF 2:48:44
 94 ANDERSSON Erik IK Stern 2:48:50
 95 ERICSSON Stig SOK 68 2:49:26
 96 AXELSSON Stefan Sya SK 2:49:28
 97 KARLSSON Mattias Dalsjöfors GoIF 2:49:32
 98 SÖDERBERG Leif Navåsens FK 2:49:57
 99 JOHANSSON Ingvar IK Stern 2:49:59
100 LARSSON Stefan Magra IS 2:50:00
101 LINDKVIST Björn Sjövalla FK 2:50:09
102 BERNKULL Henrik Borås Gymnastik o Idrottsförening 2:50:23
103 LÖWHAGEN Kaji Nässjö SKI 2:51:01
104 OLOFSSON Michael Dalstorps IF 2:51:50
105 FRITZON Thomas Motionär 2:52:31
106 LÖFQVIST Rikard IK Stern 2:52:32
107 ALVÉN Yngve Falköpings Allmänna IK 2:52:56
108 HOLGERSSON Kenneth Tidaholm SOK Sisu 2:53:11
109 DAHLÉN Erik Landehof OK 2:53:15
110 HELLSTRÖM Mikael Ulricehamns IF 2:53:27
111 OLAUSSON Anders IK Trasten 2:53:38
112 HÄÄS Peder Holtri 2:53:48
  SVENSSON Mattias Brännebrona SK 2:53:48
114 CLAESSON Lars Dalsjöfors GoIF 2:53:49
115 BERGSTRÖM Martin Sjövalla FK 2:54:59
116 ANDERSSON Erling Falkenbergs OK 2:55:02
117 VIRDHALL Olof Marhults SOFK 2:55:04
118 WEGELIUS Freddy Bredareds IF 2:55:26
119 RUNDQVIST Jonas Borensbergs IF 2:55:35
120 ERIKSSON Hampus Göteborgs Polismäns IF 2:55:43
121 ANDERSSON Mikael IF Saab 2:56:29
122 LIDHAGE Henrik IK Ymer 2:56:31
123 ANDEBERG Martin IF Rigor 2:56:38
124 EKBÄCK Johan Volvo IF 2:56:41
125 BYLERIUS Mattias Peab Dalarna IF 2:56:49
126 THOMASSON Anders Marbäcks IF 2:57:00
  LARSSON-GUSTING Anders Äspereds IF 2:57:00
128 HALLDIN Fredrik IK Stern 2:57:09
129 IWARSSON Sven-Ove IK Stern 2:57:12
130 LIDÉN Andreas Dalsjöfors GoIF 2:57:22
131 EMANUELSSON Patrik Värnamo CK 2:57:54
132 EVERTSSON Bengt Uddevalla SK 2:58:17
133 HEMMENDORFF Erik FK Herkules 2:58:31
134 JOHANSSON Leif Vänersborgs SK 2:59:21
135 JOHNSSON Magnus Navåsens FK 2:59:40
136 MATTSON Göran Bovallstand SK 2:59:50
137 ANDERSSON Enar Göteborgs 2:59:57
138 HELLMAN Andreas Falköpings AIK 3:00:01
139 KANDRE Andreas Peab Dalarna IF 3:00:29
140 LJUNGBERG Gustaf Ulricehamns IF 3:00:53
141 JENSEN Lucas Göteborgs Spårvägar 3:01:15
142 FOLMANIS Peder Dalstorps IF 3:01:41
143 JOHANSSON Claes Volvo Skövde OK 3:01:45
144 GUSTAVSSON Kenneth Brännebrona SK 3:02:05
145 LINDKVIST Erik Sjövalla FK 3:02:07
146 INGEMARSSON Måns Bovallstand SK 3:02:18
147 ENG Lennart Istrums SK 3:02:19
148 PILBLAD Jonas OK Skogsfalken 3:02:23
149 WICKSTRÖM Ulf Hestra IF 3:02:33
150 SINIPURO Mika IF Saab 3:02:36
151 NIELSEN Johan Göteborgs Skidklubb 3:02:42
152 RUNDQVIST Josef Borensbergs IF 3:03:08
153 JOHANSSON Mattias Ulricehamns IF 3:03:13
154 JOHANSSON Lennart Ulricehamns IF 3:03:25
155 PETERSSON Mats Ulricehamns IF 3:04:05
156 BODELSSON Pontus Lugi SK 3:04:21
157 BERG Johan FK Herkules 3:04:24
158 MARCUSSON Henrik Magra IS 3:04:39
159 HEIMDAHL Mattias Håfseström IF 3:04:45
160 BENJAMINSSON Bengt Håby IF 3:04:57
161 JOHANSSON Kjell IK Stern 3:04:59
162 ALFREDSSON Christer Hulareds VIK 3:05:58
  GUSTAVSSON Markus Tranemo IF 3:05:58
164 ANDERSSON Ragnar Ryda SK 3:06:25
165 AHOLA Pekka Borås GIF 3:07:19
166 SALONEN Pasi IK Ymer 3:07:45
167 ALBERSSON Gunnar OK Skogsvargarna 3:08:21
168 NILSSON Johan Stigmännen Karlshamn OK 3:08:33
169 SIMFORS Christer IK Hakarpspojkarna 3:08:46
170 JUNTURA Aimo SK Hylte 3:08:57
171 MOHLIN Johan Lidköpings VSK 3:09:23
172 EVALDSSON Fredrik Ryda SK 3:09:47
173 JOHANSSON Bengt IFK Mora 3:09:54
174 JOSEFSSON Lars Hässle IF 3:09:59
175 ASPLUND Kjell Hestra IF 3:10:09
176 VÅGFELT Kjell IK Stern 3:10:19
177 OLSSON Roger Wargöns IK 3:10:34
178 RASK Johan Redvägs Skidklubb 3:10:40
179 UPPSTRÖM Magnus Volvo IF 3:11:52
180 ADOLFSSON Jörgen L FSK 3:12:13
181 JANSSON Jan-Olof IK NÄL 3:12:45
182 OLSSON Johan SOK 68 3:13:27
183 CARLSSON Robert Redvägs SK 3:13:38
184 SANDSTRÖM Niclas Hermansby IF 3:13:45
185 JOHANSSON Mikael IK Ymer 3:13:52
186 SALLANDER Torbjörn Mac Gregor IF 3:13:57
187 OLSSON Gillis Hermansby IF 3:14:12
188 NILSSON Andreas IK Ymer 3:14:15
189 OLSSON Ambjörn Bovallstand SK 3:14:18
190 HOLMBERG Ulf IK Stern 3:14:23
191 MELLBERG Leif Öxabäcks VIK 3:14:38
192 LEMEL Ingemar Hjobygdens OK 3:14:50
193 CLAESSON Leif Hermansby IF 3:15:56
194 JACOBSSON Henrik Ryda SK 3:16:10
195 RUNDQVIST Bengt Borensbergs IF 3:16:21
196 ERIKSSON Bengt-Åke Skogsbygdens IF 3:16:40
197 HALLIN Joakim IK Stern 3:17:15
198 KEMI Leif Volvo IF 3:17:24
199 NILSSON Olof OK Skogsfalken 3:18:04
200 UPPSTRÖM Ragnar SK Herkules 3:18:11
201 OLSSON Erik SOK 68 3:19:30
202 FRITZON Lennart Hestra IF 3:19:41
203 PETTERSSON Stefan IK Stern 3:19:47
204 WALLBBERG Christer Hermansby IF 3:20:21
205 BERGVALL Kenneth Volvo IF 3:20:42
  ÄLMQVIST Arnold SK Hylte 3:20:42
207 NYMAN Göran Ulricehamns IF 3:21:20
208 TÖRNQVIST Tommy IFK Helsingborg 3:21:27
209 SJÖVALL Peter SK Skogarna 3:22:39
210 KARLSSON Joakim OK Gipen 3:23:10
211 GIERYLUK Henric IF SAAB 3:23:38
212 WINGÅRD Tony Ulricehamns IF 3:23:53
213 ANDERSSON Michael Göteborg Energi IF 3:24:08
214 HOLMBERG Per Ulricehamns IF 3:24:14
215 BROMANDER Roland Hökensås UR 3:24:20
216 RIEDEN Karl-Olof Hallby SOK 3:24:39
217 PERSSON Kent Volvo IF 3:24:53
218 OSCARSSON Ulf Tvärreds IF 3:25:07
219 LARSSON Rune OK Kroppefjäll 3:25:31
220 KEMI Peter Svappavara AIF 3:26:14
221 CHRISTENSSON Ingemar Torestorps Idrottsförening 3:27:08
222 APELQVIST Patrik Rydboholms SK 3:27:09
223 GRIMSLAND Michael Brandkårens IK Stockholm 3:27:46
224 HERNGREN Gunnar Kinnaströms SK 3:27:51
225 STERNER Gustav Göteborgs SK 3:28:01
226 ORLENIUS Charlie AXA Sportsclub 3:29:04
227 MAGNUSSON Thomas Mac Gregor IF 3:29:51
228 HELLERED Henry Ericsson IF 3:30:14
229 HALLIN Magnus IK Stern 3:30:21
230 ANDERSSON Håkan Göteborgs SK 3:30:30
231 KALL Kenneth Forserums SOK 3:30:46
232 NILSSON Johan Kungälvs OK 3:31:12
233 LARSSON GUSTING Anders Äspereds IF 3:31:23
234 HALLDIN Jesper IK Stern 3:31:32
235 CORNELIUSSON Dennis Hermansby IF 3:31:39
236 PIHLQVIST Lars-Åke Macgregor IF 3:33:39
237 SANDBLOM Anders Sanne GS 3:34:00
238 SUNDSTRÖM Magnus Skellefteå SK 3:34:50
239 MUNDIN Aulis Macgregor IF 3:35:17
240 STERNER Erik Göteborgs SK 3:36:23
241 JOHANSSON Gustav Eds SK 3:37:04
242 SKANSARE Roland Ulricehamns IF 3:37:43
243 HALLBERG Björn AXA Sportsclub 3:37:48
244 EKSBERG Johan Rydboholms SK 3:38:03
245 BATMAN Matthew IK Stern 3:39:40
246 SANDBERG Rickard Sandhems IF 3:40:20
247 ARONSSON Fredrik Hofreströms IF 3:40:26
248 LEJONTHUN Johan Halmstads OK 3:40:38
249 ANDERSSON Niklas Hermansby IF 3:40:56
  GANNING Fredrik IK Omega 3:40:56
251 VÅGFELT Yngve Uddevalla IS 3:40:58
252 FRANSSON Arne Nässjö SKI 3:41:53
253 JOHANSSON Kenneth Magra IS 3:42:09
254 BENGTSSON Mikael Hermansby IF 3:42:21
255 SEDJE Erik Trollhättans SK 3:42:30
256 JONSSON Håkan IF SAAB 3:42:34
257 BEWERT Ragnar OK Landehof 3:44:35
258 OLOFSSON Magnus Mac Gregor IF 3:44:40
259 FLYMAN Björn Hermansby IF 3:45:32
260 ERIKSSON Per Handelsbankens IF Stockholm 3:45:48
261 ESSGÄRDE Karl Brännebrona SK 3:45:51
262 LYRENÄS Erik Ryda SK 3:47:07
263 MÖRK Kenneth IK Wilske 3:48:32
264 MÖRK Hans-Åke IK Wilske 3:48:35
265 WINGREN Bo OK Kullinghov 3:48:53
266 OLSSON Nils-Börje SOK 68 3:49:06
267 VERDIER Stefan Hestra IF 3:49:56
268 FAJERS Christian IK Ymer 3:50:04
269 TRANELL Ingvar IK Ymer 3:53:25
270 EDVARDSSON Anders OK Alehov 3:53:51
271 FOLKESSON Klas Högsbo AIK 3:54:00
272 RALBRING Björn Bovallstand SK 3:54:10
273 ANDERSSON Christer IK Ymer 3:54:36
274 FUREHILL Jonas Göteborg 3:56:14
275 OTTOSSON Göran Hermansby IF 3:56:38
276 FORSLUND Ola Malmö Frisksport 3:58:04
277 THOR Ingvar Malma AIF 3:58:07
278 ANDERSSON Börje Volvo IF 3:59:19
279 ÅKERBLOM Krister Högsbo AIK 3:59:30
280 AVENIUS Lars-Olof Stenungsunds OK 3:59:49
281 WEISTER Olof IFK Helsingborg 4:00:52
282 ÖSTERBERG Kjell Mac Gregor IF 4:01:21
283 PERSSON Peter Hermansby IF 4:01:57
284 ÖRJAS HANSSON Göran IK Stern 4:02:16
285 OLSSON Sven-Arne Kärna 4:02:34
286 HAGENVIND Lennart Hökensås UR 4:03:53
287 BERGQVIST Stefan Skene SIK 4:05:05
  GABRIELSSON Bengt IK Ymer 4:05:05
289 HALLGREN Karl-Gustav IF Saab 4:06:59
290 LINDQVIST Lennart IF Saab 4:08:28
291 SANTEN Peter IK Stern 4:13:24
292 NILSSON Jan-Erik IK Stern 4:16:36
293 HALLÉN Daniel Magra IS 4:17:48
294 EKSTRAND Magnus IK Stern 4:20:21
295 JÖNSSON Roy Malmö Frisksport 4:20:43
296 ANDERSSON Magnus IK Stern 4:21:30
297 JONASSON Ulf Volvo IF 4:32:42
298 ALMQVIST Staffan Bodafors OK 4:34:57

Uppdaterad: 18 DEC 2008 09:32 Skribent: Mikael Westher

Våra Sponsorer:

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postadress:
Tvärreds IF - Skidor
Org. nr 865500-5414, Klubbstugan
52394 Tvärred

Kontakt:
Tel: 0321-50554
E-post: This is a mailto link

Se all info