Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2010


Här hittar ni resultat från olika tävlingar som klubben varit med på, listan fylls på efter hand.

När du skjutit en tävling så skicka in resultatet till This is a mailto link och gärna lite text om själva tävlingen och gärna bilder så fyller vi på listan löpande under året.

LYCKA TILL ALLA TYRESÖ BÅGSKYTTAR!

 

Bättre sent än aldrig heter det ju, så här kommer lite kort info från de sista fyra tävlingarna för året:

 

Pepparkakan - Vår egen tävling avslutade året med 10 Tyresöungdomar på skjutlinjen, 6 stycken av dem i HK13! Totalt blev det fyra medaljer!

DK10:

2:a Cecilia Ahlbåge, tävlingsdebut! 159 + 141 = 300

HC10:

1:a Rasmus Norman i sin nya klass Compund 254+250 = 504

HC13:

2:a Daniel Silverklint 269 + 263 = 532

HK10:

4:a Marcus Mikaelsson 170 + 168 = 338

HK13:

1:a Oscar Bergström 262+244 = 506 (personligt rekord!)

4: Oscar Thungren Sjöstedt 205 + 229 = 434

5:a Johan Ronnås 207 + 216  = 423

6:a Sanuel Storsteinnes 206 + 211 = 417

7:a Alex Jönsson 179 + 169 = 348

8:a Niklas Wahlberg 151+179 = 330

 

Höstpilen, Nykvarn

Endast en skytt från klubben Oscar Thungren Sjöstedt som provade på nya klassen HK13 med fina:

213 + 221 = 434 och ett guld!

 

Julosten, Motala

Två skyttar åkte till Motala och sköt om lite ostpriser:

HF21:

3:a Fredrik Sjöborg 273 + 264 = 537 + 112 i semi (förlust) och 110 i bronsmatcehn (vinst)

HK13:

3:a Oscar Bergström 238 + 244 = 482

 

Aspviksträffen, Kungsängen

6 skyttar från klubben vara 5 tog medalj, 3 guld och 2 silver:

HC13 Daniel Silverklint - Guld 530

HK13 Oscar Bergström - Silver 492

HK13 Erik Ivares 5:a 402

DC16 Felicia Ingren - Guld 532

HC21 Roger Janstedt - Guld 577

HLB21 Janne Huzelius - Silver 462

 

Uppsalaträffen, Tavla Inomhus, 13 november

Otroligt roligt att se att klubben är ute och tävlar på bred front, denna helg var det 10 Tyresöskyttar varav två debutanter, Johan och Niklas i HK13, som åkte till Uppsala för att skjuta hem totalt 6 medaljer!

 

Killarna på 12-meter: Erik, Johan, Daniel, Niklas och Oscar

HC13

2:a Daniel Silverklint 258+261  519

HK13

1:a Oscar Bergström 250+247  497 (personligt rekord!)

2:a Johan Ronnås 221+216  437

4:a Erik Ivares 216+198  414

5:a Niklas Wahlberg 180+200  380

DK21

1:a Erica Seger 248+244  492

6:a Bettan Huzelius 195+202  397

HF21

3:a Fredrik Sjöborg 271+278  549

HLB21

7:a Janne Huzelius 215+220  435

HK50

3:a Björne Seger 228+213  441 (en rejäl förbättring från förra helgen, välkommen tillbaka!)

 

Munktellträffen, Tavla Inomhus, 7 november

Ett härligt gäng på 12 Tyresöskyttar tävlade i Eskilstuna i år, denna stortävling som lockade 169 skyttar till start. Två medaljer och många fina resultat blev det!

 

HK10

8:a Rasmus Norman 200+220  420

HC13

3:a Daniel Silverklint 274+261  535

HK13

4:a Oscar Bergström 242+228  470 (3 poäng från silvermedaljen)

9:a Erik Ivares 216+202  418

DC21

6:a Felicia 270+272  542 (Bra kämpat i seniorklassen!)

DK21

1:a Erica Seger 250+237  487

4:a Bettan Huzelius 210+204  414

HK21

11:a Conny Johansson 190+193  383

HF21

5:a Fredrik Sjöborg 269+279  548

HLB21

6:a Janne Huzelius 223+218  441

HC21

11:a Roger Jarnstedt 285+280  565 (tävlingens största klass 21 skyttar)

HK50

7:a Björne Seger 197+166  363

  

En observation från läktarplats: Bland 12-metersskyttarna dominerar mössa medans 18-metrarna föredrar keps.....  // Caroline Bergström

  

KM, Tavla Inomhus, 23 oktober

Ett mycket trevligt KM med fina resultat där medaljkampen i HK13 var rafflande! 10 12-meters skyttar och 10 18-metare!

HK10

1:a Rasmus 221+180  401

2:a Markus 175+145  320

HC13

1:a Daniel 251+261  512

HK13

1:a Oscar B. 250+229  479

2:a Johan 211+226  437

3:a Erik 227+205  432

4:a Felix B. 230+201  431

5:a Niklas 216+201  417

6:a Samuel 198+207  405

7:a Alex 154+159  313

DC16

1:a Felicia 266+281  547

DK21

1:a Erica 234+243  477

2:a Anna B. 182+158  340

HK21

1:a Conny 205+208  413

HF21

1:a Lars D. 210+188  398

HLB21

1:a Helge 176+197  373

HC21

1:a Emil S. 286+279  565

2:a Stefan F. 283+270  553

3:a Tomas I. 246+247  493

HK50

1:a Björne 167+151  318

 

 

DM, Tavla Inomhus, Katrineholm 10 oktober

Två Tyresöskyttar, två personliga rekord, två medaljer!

1:a Felicia Ingren C16 273+270  543 (1:a av 2)

3:a Oscar Bergström HK13 217+241  458 (3:a av 11)

 

Oscar och Felicia på DM i Katrineholm, nöjda med dagen!

 

DM, Igelboda, 5 september

12 mål fält + 14 mål jakt (ett mål indraget p.g.a. säkerhetsskäl)

Nya medaljer till våra duktiga skyttar!

DK21: 1:a Erica Seger, 301

DC16: 1:a Felicia Ingren, 302

HC21: 3:a Tomas Ingren, 278

HK10: 1:a Alex Jönsson, 298

HK13: 1:a Oscar Bergström, 311

HK13: 3:a Felix Bergman, 201

HLB21: 3:a Jan Huzelius, 342

Motion (DK): Anna Bergman, 206

Hela DM-gänget, Emil fick vara med på bild han också

 

3D-SM, Borgholm, Öland 28-29 augusti

3D, 4x15 mål

HK50: 1:a Björne Seger

HF16: 3:a Robin Järking

HK10: 2:a Oscar Thungren Sjöstedt

Grattis!

En underbar SM-tävling där klubben deltog med 11 skyttar! Härligt!

Läs mer i tävlingsreportaget (klicka här)

 

Sigrid Johanssons minne + DM, Ryttarstadion 15 augusti

Tavla (Endast en skytt från klubben)

HK13: 2:a Oscar Bergström 255 + 242 = 497

En spännande tävling som levde till sista omgången! Oscar slutade endast 5 poäng efter 1:an.

 

Almviksjakten, Nykvarn 14 augusti

3D, 15 mål

HK13: 1:a Oscar Bergström 123

HLB21: 1:a Ingbert Thungren 86

HK50: 3:a Björne Seger 103

Ett utmärkt genrep inför 3D-SM med två förstaplatser och där Björne var endast 2 poäng från guldet i hans klass!

 

JSM, Skåne 23-25 juli Läs mer i JSM-reportaget (klicka här)

Fredrik Sjöborg HF16

Tavla: Silver - Grattis!

Robin Järking HF16

Fält: 4:a

Tavla: Brons - Grattis!

Oscar Bergström HK13

Jakt: 8:a

Fält: 8:a

Tavla: 10:a

 

JSM, Oskarshamn 27-28 mars

Felicia Ingren DC16

Grundomgång: 272+273 (plac. 3 av 4)

Finalstege: 1 vinst 113/110, förlust i finalen 91/97 = Silvermedalj

Fredrik Sjöborg HF16

Grundomgång: 276+286 (plac. 2 av 36)

Finalstege: 3 vinster, förlust i semifinalen 109/111 = Bronsmedalj

Ellinor Köhler DF16

Grundomgång: 176+134 (plac. 27 av 27)

Finalstege: förlust i första rundan (16-del) 84/104

Oscar Bergström HK13

Grundomgång: 216+217 (plac. 16 av 24) = Personligt rekord!

Finalstege: förlust i första rundan (16-del) efter särskjutning 87-5/87-7

 

Ett bra arrangemang, trevligt och välorganiserat!

 

Kringelpilen, Södertälje 21 februari

HK10: 1:a Oscar Thungren 273 + 260, 533 - Vilket kanonskytte!

HK10: 3:a Rasmus Norman 233 + 237, 470 - Personligt rekord!

 

HK13: 3:a Erik Ivares 203 + 192, 395

HK13: 4:a Oscar Bergström 201 + 166, 367

 

En trevlig förmiddag som naturligtvis toppades med Oscars och Rasmus finfina skytte i HK10, Oscar och Erik tappade lite andra omgången men ser ut att vara på rätt väg inför Oskarshamn 27/3  // Caroline

 

Tyresöhelgen 21-22 februari

 

 

Thomaspilen, Strängnäs 14 februari

HF21: 3:a Fredrik Sjöborg 276 + 274, 550

HK21: 12:a Björne Seger 218 + 212, 430

HK13: 2:a Erik Ivares 219 + 202, 421

HK10: 2:a Oscar Thungren Sjöstedt 250 + 254, 504

          8:a Rasmus Norman 186 + 219, 405

DK21: 4:a Erika Seger 244 + 225, 469

          5:a Bettan Huzelius 226 + 238, 464

Lagtävling Klassisk stil 18m

5:a (E. Seger, B.Huzelius och B.Seger), 1384p

 

 

Skyttar och föräldrar vid Thomaspilen (Bettan var också med men saknas på bilden) 

 

Sturepilen, Uppsala 30 januari

DC16: 1:a (av 1) Felicia Ingren 270 + 270, 540

HK13: 4:a (av 4) Oscar Bergström 147 + 177, 324

 

Årets första resultat, Trettondagspilen, Karlstad 9 januari

HC21: 7:a (av 19) Roger  Jarnstedt  286 + 286, 572

Uppdaterad: 08 JUN 2016 06:34 Skribent: Kenth Bergström

 

Vi samarbetar med

Sparks Generation  

 

 

 

 

Postadress:
Tyresö BS - Bågskytte
Box 2105
13502 Tyresö

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info