Hoppa till sidans innehåll

Resultat 20170813


Upplands-Västmanl. FK 2017-08-13

EQUIPE datasystem: Senaste resultatlista 2017-08-13 kl. 15:09

 

Klass 1 - Hoppning 0.80 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A

13 anmälda, 10 startande, 3 placerade

Överdomare: Elisabet Ekström

Tävlingsledare: Liselott Dominicus

Hoppdomare: Linda Bergman

Banbyggare: Gudrun Orava

 

Plats

Ryttare

Häst

Premie

Fas I

Fas II

   

 

Klubb

Härstamning

Fel

Tid

Fel

Tid

   

1

Sanna Frödin

Emma (66) (SWB)

 

 

 

   

 

Jälla HSF

Careful - Szkopul

0

48,00

0

27,70

   

2

Johanna Larsson

Vagebond

 

 

 

   

 

Björklinge RF

Indorado - Formateur

0

49,00

0

31,50

   

3

Mimmi Gustafsson

Snowflake

 

 

 

   

 

Nyby-Torshälla RK

Bayard - Lester

0

52,90

0

37,70

   

 

4

Susanne Åberg

Karma

 

 

 

   

 

Upplands-Västmanl. FK

Hohenstein - Tip-Top

0

47,30

4

45,10

   

5

Sanna Frödin

Terry

 

 

 

   

 

Jälla HSF

Okänd - Okänd

4

41,10

 

 

   

6

Jenny Backlund

Hibiki Suntory

 

 

 

   

 

Enköpings RK

Hip Hop (SWB) - Miami Springs xx

4

41,40

 

 

   

7

Emma von Rüdiger

Audi

 

 

 

   

 

Katrinedals RF

Untouchable Z - Okänd

4

78,80

 

 

   

8

Linnéa Björkström

Athos Hornline

 

 

 

   

 

Lurbo Ridklubb

San Pellegrino - Jain de Beval

8

43,60

 

 

   

9

Sandra Morin

Rhombus KLG

 

 

 

   

 

Österåkers SR

Feliciano (SWB) - Chief Singer xx

Ute.

 

 

 

   

9

Jonna Jäderberg

Wilson

 

 

 

   

 

Gävle PK

Lasandos - Robin Z

Ute.

 

 

 

   

 

till toppen

 

Klass 1 - Hoppning 0.80 bed. A Avd. B

14 anmälda, 12 startande, 3 placerade

Överdomare: Elisabet Ekström

Tävlingsledare: Liselott Dominicus

Hoppdomare: Linda Bergman

Banbyggare: Gudrun Orava

 

Plats

Ryttare

Häst

Premie

Hoppning

   

 

Klubb

Härstamning

Fel

Tid

   

1

Josephine Roos-Pettersson

Pretty Guy S.G.

 

 

   

 

Uppsala PK

Banker Hall - Buvetier d'Aunou (fr)

0

49,00

   

1

Joanna Reuterdahl Sjö

Heidi Humieka

 

 

   

 

Jump Club RSF

Ganges - Hendo

0

55,40

   

1

Mia Hansson

Frequent Flyer

 

 

   

 

Frösåkers R

Chello lll - Burggraaf

0

60,20

   

1

Carin Edman

Chivas Regal

 

 

   

 

Enköpings RK

Capriano - Hip Hop (SWB)

0

51,20

   

 

5

Susanne Åberg

Helio Robbin (SWB)

 

 

   

 

Upplands-Västmanl. FK

Roven xx - For Feeling

4

82,00

   

5

Lea Leyonhag

Pembridge Victor

 

 

   

 

Stockholms FK

Shipley Diamond - Vorokh

4

58,80

   

5

Malin Korsåsen

Kredit Hästak

 

 

   

 

Enköpings FRK

Fortus Hästak - Furidant

4

58,50

   

8

Sofia Olsson

Katbygårds Rozita

 

 

   

 

Sigtunabygdens RF

Max Højgård - Conetti Lynghøj

8

50,20

   

9

Anna Lönnroth

EnDiva (SWB)

 

 

   

 

Stäketryttarnas Hä

Tornesch - Excall

14

90,90

   

10

Lena Malmström

Omega K (SWB)

 

 

   

 

Jälla HSF

Lucky Point HE (SWB) - Corleone

18

91,30

   

11

Lovisa Lychnell

Østermarkens Philippa

 

 

   

 

Lurbo Ridklubb

Okänd - Okänd

20

97,50

   

12

Carin Wrange

Courtage TH

 

 

   

 

Knivstaortens RK

Cortez - Everest

Utg.

 

   

 

till toppen

 

Klass 2 - Hoppning 0.90 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A

26 anmälda, 21 startande, 6 placerade

Överdomare: Elisabet Ekström

Tävlingsledare: Liselott Dominicus

Hoppdomare: Linda Bergman

Banbyggare: Gudrun Orava

 

Plats

Ryttare

Häst

Premie

Fas I

Fas II

   

 

Klubb

Härstamning

Fel

Tid

Fel

Tid

   

1

Hanna Östling

Amira lady

 

 

 

   

 

Häggeby SRF

Royal Bravour - Contango

0

58,50

0

19,70

   

2

Sanna Frödin

Emma (66) (SWB)

 

 

 

   

 

Jälla HSF

Careful - Szkopul

0

52,00

0

20,30

   

3

Nathali Grahn

Alieka

 

 

 

   

 

Sigtunabygdens RF

Regilio - Burggraaf

0

47,40

0

20,60

   

4

Emma von Rüdiger

Audi

 

 

 

   

 

Katrinedals RF

Untouchable Z - Okänd

0

50,70

0

21,50

   

5

Alva Sandström

Andris Irna

 

 

 

   

 

Säfva Ridklubb

Falleur - Troll

0

49,80

0

21,60

   

6

Helena Thisner

Era

 

 

 

   

 

Björklinge RF

Calderon - Howel

0

49,70

0

22,80

   

 

7

Josefine Bunnå Bäckvall

Deena Hopeful

 

 

 

   

 

Jump Club RSF

Corlensky G - Maraton

0

59,10

0

24,90

   

8

Elin Bergquist

Denim

 

 

 

   

 

Märsta Ridklubb

Himen - Natiello

0

53,90

0

28,20

   

9

Alice Levin

Munsboro Yankee

 

 

 

   

 

Strömsholms RSF

Okänd - Okänd

0

58,70

4

24,90

   

10

Louise Hellberg

My Hollyquarter Rocco

 

 

 

   

 

Sigtunabygdens RF

Okänd - Okänd

0

56,60

4

26,40

   

11

Helena Thisner

Lathyrus (SWB)

 

 

 

   

 

Björklinge RF

Callahan VDL - Lebus

0

52,20

4

44,10

   

12

Jenny Backlund

Hibiki Suntory

 

 

 

   

 

Enköpings RK

Hip Hop (SWB) - Miami Springs xx

0

51,00

8

23,30

   

13

Stephanie Holt

Trazzel

 

 

 

   

 

Jälla HSF

Okänd - Shogun

0

52,00

8

27,40

   

14

Elin Jonsson

Munsboro Phillippa

 

 

 

   

 

Säfva Ridklubb

Okänd - Okänd

4

47,10

 

 

   

15

Anna Wallin

Forte Puccini

 

 

 

   

 

Enköpings RK

Uskudar des Malais (SF) - Vivaldi

4

51,70

 

 

   

16

Johanna Larsson

Vagebond

 

 

 

   

 

Björklinge RF

Indorado - Formateur

4

69,60

 

 

   

17

Jonna Jäderberg

Wilson

 

 

 

   

 

Gävle PK

Lasandos - Robin Z

4

79,20

 

 

   

18

Matilda Mårdh

Mikado

 

 

 

   

 

Stora Wäsby FRK

Melmac - Rainbow Quest

8

48,50

 

 

   

19

Elvira Enderberg

Juxeboxe De Noron

 

 

 

   

 

Edsbro RF

Thurin - Vin d'Honneur

8

57,60

 

 

   

20

Sandra Morin

Rhombus KLG

 

 

 

   

 

Österåkers SR

Feliciano (SWB) - Chief Singer xx

8

66,40

 

 

   

21

Sanna Frödin

Terry

 

 

 

   

 

Jälla HSF

Okänd - Okänd

12

80,00

 

 

   

 

till toppen

 

Klass 2 - Hoppning 0.90 bed. A Avd. B

16 anmälda, 13 startande, 4 placerade

Överdomare: Elisabet Ekström

Tävlingsledare: Liselott Dominicus

Hoppdomare: Linda Bergman

Banbyggare: Gudrun Orava

 

Plats

Ryttare

Häst

Premie

Hoppning

   

 

Klubb

Härstamning

Fel

Tid

   

1

Susanna Wallin

Castella Nolinge (SWB)

 

 

   

 

Björklinge RF

Cairo (SWB) - Akribori

0

50,90

   

1

Ywonne Ordéus

Korona Santiego

 

 

   

 

Upplands-Västmanl. FK

Santiego - Klobuk

0

55,30

   

1

Carin Edman

Chivas Regal

 

 

   

 

Enköpings RK

Capriano - Hip Hop (SWB)

0

55,50

   

1

Lea Leyonhag

Pembridge Victor

 

 

   

 

Stockholms FK

Shipley Diamond - Vorokh

0

60,30

   

1

Annica Byström

Ballerina

 

 

   

 

Frösåkers R

Rassini (SWB) - Bellini

0

52,50

   

1

Susanne Åberg

Helio Robbin (SWB)

 

 

   

 

Upplands-Västmanl. FK

Roven xx - For Feeling

0

50,60

   

1

Josephine Roos-Pettersson

Pretty Guy S.G.

 

 

   

 

Uppsala PK

Banker Hall - Buvetier d'Aunou (fr)

0

46,70

   

 

8

Anna-Maria Larsson

Joli (SWB)

 

 

   

 

Bälinge RF

Firenze - Sack

4

52,60

   

8

Felicia Hogrell

Cassindro

 

 

   

 

Björklinge RF

Cachas - Cassini I

4

82,50

   

8

Lena Malmström

Omega K (SWB)

 

 

   

 

Jälla HSF

Lucky Point HE (SWB) - Corleone

4

70,40

   

8

Joanna Reuterdahl Sjö

Super Maja af Lundemo

 

 

   

 

Jump Club RSF

Okänd - Okänd

4

56,80

   

8

Mia Hansson

Frequent Flyer

 

 

   

 

Frösåkers R

Chello lll - Burggraaf

4

52,70

   

13

Madeleine Eriksson

Surprice-Bell

 

 

   

 

Frösåkers R

Arro-Bell (ej kvalif.h.) - Zareef ox

16

69,20

   

 

till toppen

 

Klass 3 - Hoppning 1.00 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A

32 anmälda, 27 startande, 7 placerade

Överdomare: Elisabet Ekström

Tävlingsledare: Liselott Dominicus

Hoppdomare: Linda Bergman

Banbyggare: Gudrun Orava

 

Plats

Ryttare

Häst

Premie

Fas I

Fas II

   

 

Klubb

Härstamning

Fel

Tid

Fel

Tid

   

1

Alva Sandström

Andris Irna

 

 

 

   

 

Säfva Ridklubb

Falleur - Troll

0

65,60

0

22,50

   

2

Elvira Enderberg

Juxeboxe De Noron

 

 

 

   

 

Edsbro RF

Thurin - Vin d'Honneur

0

52,80

0

23,50

   

2

Siv Eriksson

Flybo Lovely Nova

 

 

 

   

 

Frösåkers R

Camaro M - Rebel Z

0

68,90

0

23,50

   

4

Rebecca von Knorring

Balla Bums

 

 

 

   

 

Skästa RC

Ballander - Beach Boy

0

68,10

0

25,40

   

5

Ida Walltin

Grand Gala

 

 

 

   

 

Sportriders HSF

Grannox - Dancer´s Impish

0

61,00

0

25,60

   

6

Caroline Ottehall

Flying Angel

 

 

 

   

 

Edsbro RF

Hip Hop 1045 - Cockpit 871

0

72,20

0

26,30

   

7

Helena Thisner

Lathyrus (SWB)

 

 

 

   

 

Björklinge RF

Callahan VDL - Lebus

0

67,30

0

27,00

   

 

8

Nathali Grahn

Alieka

 

 

 

   

 

Sigtunabygdens RF

Regilio - Burggraaf

0

57,90

4

23,80

   

9

Elin Jonsson

Munsboro Phillippa

 

 

 

   

 

Säfva Ridklubb

Okänd - Okänd

0

60,50

4

25,20

   

10

Catharina Wall

Lorano Z

 

 

 

   

 

Djursholms RK

Lordanos - Calypso I

0

65,10

4

27,50

   

11

Frida Söderlindh

Silent Knockout

 

 

 

   

 

Märsta Ridklubb

Funambule - Never So Bold

0

79,80

4

39,90

   

12

Marianne Mathilde Rødvei Aagaard

Chalin 7

 

 

 

   

 

Björklinge RF

Cachas - Cicero

4

60,90

 

 

   

13

Emelie Lindner Brundin

Malibu

 

 

 

   

 

Björklinge RF

Maloubet de Pleville - Rex

4

61,00

 

 

   

14

Helena Thisner

Era

 

 

 

   

 

Björklinge RF

Calderon - Howel

4

63,40

 

 

   

15

Susanne Åberg

Clitschko 5

 

 

 

   

 

Upplands-Västmanl. FK

Calato - Feenspross

4

64,10

 

 

   

16

Matilda Mårdh

Cardea N-G

 

 

 

   

 

Stora Wäsby FRK

Camaro M - Bellini

4

70,30

 

 

   

17

Annika Falkmar

De Rossi

 

 

 

   

 

Stora Wäsby FRK

Carte d'Or - Lotus Pool xx

4

75,10

 

 

   

18

Joanna Mueller

Zabjanca P

 

 

 

   

 

Märsta Ridklubb

Odermus R - Uniform

8

57,60

 

 

   

19

Felicia Hogrell

Flying Emma

 

 

 

   

 

Björklinge RF

Santa Cruz VDL - Matador II (Finl. 53)

8

63,10

 

 

   

20

Stephanie Holt

Trazzel

 

 

 

   

 

Jälla HSF

Okänd - Shogun

8

69,80

 

 

   

21

Camilla Person

Lund

 

 

 

   

 

Sollentuna RK

Emmerton - Democritos

8

87,20

 

 

   

22

Emelie Lindner Brundin

Magi's Witchcat xx

 

 

 

   

 

Björklinge RF

Malvernico xx - Underworld xx

16

63,40

 

 

   

23

Alice Levin

Munsboro Yankee

 

 

 

   

 

Strömsholms RSF

Okänd - Okänd

Utg.

 

 

 

   

23

Peter Lundström

Carrera GI (SWB)

 

 

 

   

 

Enköpings RK

Sir Donnerhall - Michellino

Ute.

 

 

 

   

23

Marita Jemdahl

Berona

 

 

 

   

 

Bromma Ridklubb

Sydney - Ramiro Z

Ute.

 

 

 

   

23

Lina Wittlåck

For Frido

 

 

 

   

 

Älvkarleby RK

For Pleasure - Gralsritter

Utg.

 

 

 

   

23

Jessica Berg

Jug-Jug (40) (SWB)

 

 

 

   

 

Lurbo Ridklubb

Jaguar Mail - Landlord

Ute.

 

 

 

   

 

till toppen

 

Klass 3 - Hoppning 1.00 bed. A Avd. B

9 anmälda, 8 startande, 2 placerade

Överdomare: Elisabet Ekström

Tävlingsledare: Liselott Dominicus

Hoppdomare: Linda Bergman

Banbyggare: Gudrun Orava

 

Plats

Ryttare

Häst

Premie

Hoppning

   

 

Klubb

Härstamning

Fel

Tid

   

1

Pernilla Rönnberg

Sixten (SWB)

 

 

   

 

Väsby Ridklubb

Hip Hop (SWB) - Guido (ex Gudo)

0

69,60

   

1

Rebecca Danefjord

Crush On You (SWB)

 

 

   

 

Roslagens R&KK

Odermus R - Qalle (SWB)

0

71,30

   

 

3

Susanna Wallin

Castella Nolinge (SWB)

 

 

   

 

Björklinge RF

Cairo (SWB) - Akribori

4

83,40

   

3

Ywonne Ordéus

Korona Santiego

 

 

   

 

Upplands-Västmanl. FK

Santiego - Klobuk

4

69,70

   

5

Annica Byström

Ballerina

 

 

   

 

Frösåkers R

Rassini (SWB) - Bellini

8

78,40

   

6

Madeleine Eriksson

Surprice-Bell

 

 

   

 

Frösåkers R

Arro-Bell (ej kvalif.h.) - Zareef ox

14

96,50

   

7

Madelene Törnblom

Baloubix

 

 

   

 

Björklinge RF

Balou du Rouet - Stakkato

15

98,20

   

8

Madelene Törnblom

Alchemilla Alpina (SWB)

 

 

   

 

Björklinge RF

Aerline H (SWB) - Maraton

Ute.

 

   

 

till toppen

 

Klass 4 - Hoppning 1.10 bed. Två faser A:0/A:0 Avd. A

16 anmälda, 12 startande, 3 placerade

Överdomare: Elisabet Ekström

Tävlingsledare: Liselott Dominicus

Hoppdomare: Linda Bergman

Banbyggare: Gudrun Orava

 

Plats

Ryttare

Häst

Premie

Fas I

Fas II

   

 

Klubb

Härstamning

Fel

Tid

Fel

Tid

   

1

Felicia Hogrell

Flying Emma

 

 

 

   

 

Björklinge RF

Santa Cruz VDL - Matador II (Finl. 53)

0

54,60

0

19,10

   

2

Catharina Wall

Lorano Z

 

 

 

   

 

Djursholms RK

Lordanos - Calypso I

0

60,90

0

22,10

   

3

Camilla Person

Lund

 

 

 

   

 

Sollentuna RK

Emmerton - Democritos

0

60,80

0

22,50

   

 

4

Emelie Lindner Brundin

Malibu

 

 

 

   

 

Björklinge RF

Maloubet de Pleville - Rex

0

57,50

0

22,70

   

5

Caroline Ottehall

Flying Angel

 

 

 

   

 

Edsbro RF

Hip Hop 1045 - Cockpit 871

0

60,80

0

23,50

   

6

Rebecca von Knorring

Balla Bums

 

 

 

   

 

Skästa RC

Ballander - Beach Boy

0

53,70

4

18,70

   

7

Sara Källbäck

Fidori

 

 

 

   

 

Stora Wäsby FRK

Falsterbo - Dressman

4

64,30

 

 

   

8

Siv Eriksson

Flybo Lovely Nova

 

 

 

   

 

Frösåkers R

Camaro M - Rebel Z

4

75,10

 

 

   

9

Joanna Mueller

Zabjanca P

 

 

 

   

 

Märsta Ridklubb

Odermus R - Uniform

8

55,50

 

 

   

10

Peter Lundström

Carrera GI (SWB)

 

 

 

   

 

Enköpings RK

Sir Donnerhall - Michellino

8

71,60

 

 

   

11

Marianne Mathilde Rødvei Aagaard

Chalin 7

 

 

 

   

 

Björklinge RF

Cachas - Cicero

8

91,90

 

 

   

12

Susanne Åberg

Clitschko 5

 

 

 

   

 

Upplands-Västmanl. FK

Calato - Feenspross

Ute.

 

 

 

   

 

till toppen

 

Klass 4 - Hoppning 1.10 bed. A Avd. B

3 anmälda, 3 startande, 1 placerade

Överdomare: Elisabet Ekström

Tävlingsledare: Liselott Dominicus

Hoppdomare: Linda Bergman

Banbyggare: Gudrun Orava

 

Plats

Ryttare

Häst

Premie

Hoppning

   

 

Klubb

Härstamning

Fel

Tid

   

1

Rebecca Danefjord

Crush On You (SWB)

 

 

   

 

Roslagens R&KK

Odermus R - Qalle (SWB)

0

68,50

   

 

2

Pernilla Rönnberg

Sixten (SWB)

 

 

   

 

Väsby Ridklubb

Hip Hop (SWB) - Guido (ex Gudo)

4

87,60

   

3

Frida Söderlindh

Silent Knockout

 

 

   

 

Märsta Ridklubb

Funambule - Never So Bold

8

74,90

   

 

till toppen

Uppdaterad: 15 AUG 2017 14:55 Skribent: BJÖRN LINDELL
Epost: Adressen Gömd

Välkommen till Akademistallet

UVFK

 

Vill du bli medlem?

Vägbeskrivning

 

e-post: This is a mailto link - för avbokning av lektion, intresserad av att börja rida, uppstallning m.m.

e-post: This is a mailto link - för frågor om föreningen, tävlingar, träningar m.m.

 

Kontakta Webmaster

logga_alone_200x72

 

 

 

upplandsbygd_jpg


UVFKs sponsorer

abetong

logos-enrad

download

 

Postadress:
Upplands-Västmanlands FRK - Ridsport
Kvarnbo
75265 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018-543385
E-post: This is a mailto link

Se all info