Hoppa till sidans innehåll

Resultat Kung Björnloppet 2016


Kvinnor 6,4 km            
Plats Startnr. Namn Klubb Lag Född Tid
1 28 Nordal Veronika Uppsala LK   1980 00:24:54
2 60 Gustafsson Emma Hässelby SK   1997 00:25:55
3 14 Gåvsten Eleonore IF Linnéa   1979 00:26:11
4 53 Besson Malin Löplabbet     00:26:14
5 59 Henriksson Klara Hässelby SK   1997 00:26:49
6 50 Lyck Jenny Uppsala LK   1975 00:27:10
7 65 Anderson Malin Uppsala LK   1976 00:28:17
8 46 Århammar Cecilia Uppsala team Hesselby gård 1981 00:29:43
9 49 Cederberg Maria Uppsala team Hesselby gård 2000 00:29:48
10 27 Mitander Wallin Maria Uppsala Käcka Bananer 1979 00:31:33
11 21 Karlsson Ulrika Uppsala   1982 00:33:46
12 2 Bergman Linn Uppsala     00:33:58
13 6 Burchardt Steffi Uppsala Georunners 1982 00:34:26
14 38 Svensson Felicity Vattholma   1978 00:34:59
15 20 Johansson Malin Uppsala   1978 00:35:36
16 18 Hällgren Anna-Lena Bälinge IF   1944 00:35:38
17 24 Lunt Louise Knivsta   1974 00:35:59
18 40 Wahlman Karolina Uppsala   1988 00:36:23
19 51 Ångström Emma       00:36:24
19 33 Rohlin Anna Uppsala Team Valle 1970 00:36:34
21 43 Viklund Linnea Uppsala     00:36:36
22 55 Blom Inger Ingen klubb     00:37:06
23 31 Qvarfordt Anne-Marie Uppsala   1963 00:37:27
24 63 Åkerlund Maria Uppsala   1990 00:37:36
25 29 Nordling Catrin Uppsala Blix och blunder 1974 00:37:48
26 58 Foucard Tove Ingen klubb   2002 00:38:01
27 41 wahlman hagbarth katarina Uppsala   1959 00:38:07
28 62 Viklund Elisabeth Gävle   1971 00:38:15
29 7 Edlund Helena Gävle   1971 00:38:28
30 64 Sterner Elin Ingen klubb   1999 00:38:38
31 48 Svedare Sabina Uppsala team Hesselby gård 1987 00:38:40
32 61 Jansson Kristina Sunnersta   1974 00:38:44
33 25 Lönnqvist Tanja Uppsala   1981 00:38:51
34 16 Helgesson Cecilia Uppsala   1975 00:38:55
35 32 Ringmar Marie Uppsala   1963 00:39:09
36 42 Viklund Elisabet Uppsala   1967 00:39:35
37 23 Lernevall Jenny Uppsala   1979 00:39:37
38 52 Kjellberg Emma   Kjellbergrunners   00:39:48
39 45 Zhuk Yuliya Uppsala   1982 00:40:02
40 39 Tirfing Susanna Stockholm   1988 00:40:16
40 26 Mashouri Mina Solna   1987 00:40:16
42 10 Fryk Ofelia Uppsala Blix och blunder   00:40:20
42 12 Fryk Sanny Vegan Runners IK Frykshow 1988 00:40:20
44 17 Hinas Andrea Uppsala   1979 00:40:23
45 8 Eriksson Hanna Uppsala   1978 00:41:09
46 4 Blanksvärd Annika Uppsala Team Valle 1966 00:42:12
47 54 Dollbring Erika Ingen klubb     00:42:13
48 34 Sadowski Helga Uppsala   1982 00:42:43
49 57 Ahlsson Camilla Ingen klubb     00:42:56
50 22 Kyhlén Ulrika Uppsala   1973 00:42:58
51 44 Wängman Emma Uppsala Infinigate 1 1994 00:43:16
52 5 Breitholtz Adelina Enköping   1995 00:43:34
53 13 Gorvy Marit Runacademy   1973 00:43:50
54 30 Ohlström Ferm Anna Ohlström Ferm Uppsala Infinigate 1 1970 00:44:44
55 56 Lindström Veronica Ingen klubb     00:45:39
56 35 Schütz Berit Upplandsmuseet   1971 00:45:51
57 19 Jansson Carina Uppsala   1967 00:46:22
58 3 Björkenlid Anita Uppsala   1966 00:47:17
59 1 Alfredsson Ylvi UAK Friskast i kören 1973 00:47:40
60 37 Soto Agnes Uppsala Georunners 1975 00:47:46
             
Män 6,4 km            
Plats Startnr. Namn Klubb Lag Född Tid
1 160 Fryk Jon Vegan Runners IK Frykshow 1990 00:22:05
2 189 Mohalland Andre Ingen klubb     00:22:47
3 192 Sundberg Jakob IK Fyris Tri   1986 00:23:25
4 194 Svensson Max Bråttom LK   1974 00:24:08
5 181 Wallander Jonas Uppsala   1982 00:25:53
6 200 Sernemyr Roger Uppsala LK     00:27:05
7 170 Leife Petter Norrtälje   1983 00:27:34
8 188 Fryk Jakob Uppsala Frykshow 1986 00:28:40
9 183 Wohrne Bosse Uppsala   1972 00:28:49
10 201 Kyhlén Martin Ingen klubb   2000 00:29:17
11 199 Leijonmarck Erik Bollby   1985 00:29:35
12 182 Wedin Pär Uppsala   1988 00:29:43
13 179 Tjernberg Björn Årsta   1981 00:30:12
14 153 Boivie Peter Vibafemba Peter Boivie 1964 00:30:46
15 195 Staff Jimmy GJRC   1980 00:31:04
16 198 Tilley Lucas Uppsala   1987 00:31:06
17 197 Kron Robert Uppsala     00:31:09
18 184 Åkesson Mattias Uppsala   1976 00:31:24
19 151 Axelson Fisk Gunnar Vibafemba Peter Boivie 1965 00:32:00
20 171 Lijondahl Anders Uppsala LK   1974 00:32:15
21 164 Johansson Daniel Björklinge SOK   1990 00:32:40
22 185 Östberg Linus Stockholm   1979 00:32:43
23 175 Reynolds Eduardo Uppsala Georunners 1982 00:33:21
24 204 Netterby Holger Ingen klubb   1972 00:34:19
25 163 Harbom Mats Uppsala   1958 00:34:28
26 162 Gorvy Dylan Runacademy   1966 00:35:12
27 196 Laurell Johan Uppsala   1968 00:35:55
28 161 Fryk Love Uppsala Frykshow   00:36:13
29 180 Tranblom Leif Galderma FF   1965 00:36:40
30 158 Fredriksson Urban Uppsala   1979 00:37:26
31 157 Fjellner Andreas Uppsala   1983 00:37:30
32 166 Jönsson Fredrik Uppsala   1984 00:38:05
33 191 Foucard Peter Ingen klubb   1969 00:38:06
34 165 Jovelou Stefan Uppsala   1956 00:38:36
35 155 Edlund Axel Gävle   1999 00:38:59
36 193 Kraft Robert Uppsala   1966 00:39:03
36 168 Krehla Narek Uppsala   1969 00:39:03
38 176 Rilton Sebastian Vibafemba Peter Boivie 1983 00:39:21
39 178 Söderlund Marcus Uppsala   1941 00:39:27
40 186 Kjellberg Petter   Kjellbergrunners   00:39:34
41 156 Ekman Henrik Vibafemba Peter Boivie 1965 00:41:39
42 173 Muhrbeck Rasmus Uppsala   1993 00:41:55
43 152 Bergman Adam Uppsala     00:42:33
44 154 Di Baldassarre Giuliano Stockholm Georunners 1978 00:42:43
45 190 Ahlsson Fredrik Ingen klubb     00:42:57
46 159 Fryk Gunnar Uppsala Blix och blunder 1953 00:44:29
             
Kvinnor 10 km            
Plats Startnr. Namn Klubb Lag Född Tid
1 311 Tran Bonnie Uppsala   1985 00:39:06
2 323 Mihaelsson Hanna Hässelby SK   1989 00:39:20
3 309 Lindstedt Charlotte Trollhättans IF Friidrott   1966 00:44:36
4 316 Thim Helena Uppsala IF   1998 00:46:34
5 322 Söderström Emma Domnarvets GoIF   1980 00:46:46
6 314 Öman Karin Uppsala   1981 00:46:50
7 315 Phil Skog Ida Uppsala LK   1980 00:47:25
8 300 Amini Rose-Marie Uppsala LK   1969 00:47:45
9 318 Reutherborg Lovisa Uppsala   1992 00:48:02
10 307 Eklöf Ulrika Uppsala LK   1968 00:48:18
11 305 Daniels Jenny Uppsala   1979 00:48:19
12 308 Herre Madeleine Uppsala Team Valle 1967 00:49:16
13 588 Heldt Anna Ingen klubb   1974 00:49:17
14 321 Lundberg Kristina Uppsala LK   1967 00:49:55
15 319 Bergström Sevana Ronja FK   1986 00:50:40
16 302 Artursson Karin Uppsala LK   1964 00:50:57
17 303 Brolin Maria Uppsala LK   1966 00:51:00
18 301 Andersson Åsa Uppsala   1961 00:51:07
19 501 Alm Catharina IK Fyris Triathlon   1984 00:51:21
20 503 Amnéus Ingeborg Uppsala   1974 00:51:45
21 312 Wall Britta Uppsala   1977 00:52:14
22 526 Koopmans Jet Uppsala   1963 00:52:16
23 515 Grzechnik Mörk Emma Uppsala   1996 00:52:31
24 539 Ottosson Lotta Uppsala LK   1965 00:52:51
25 557 Kjellberg Tove   Kjellbergrunners   00:52:56
26 304 Bäckman Petra Uppsala   1975 00:52:59
27 320 Persson Hanna Mercodia Fritidsförening   1979 00:53:16
28 313 von Hofsten Margareta Uppsala Team Valle 1980 00:53:17
29 543 Strand Anne Uppsala Infinigate 1 1972 00:53:22
30 521 Janlöv Haikonen Minna Uppsala   1982 00:53:54
31 310 Lundholm Linnéa Uppsala Käcka Bananer 1982 00:54:02
32 510 Eriksson Emma Uppsala   1987 00:54:15
33 518 Helmersson Gunilla Uppsala   1959 00:54:17
34 560 Zebergs Helena Ingen klubb   1983 00:55:00
35 532 Lejon Flodin Emelie Uppsala   1987 00:55:23
36 522 Jansson Annika Uppsala   1978 00:55:26
37 531 Lejon Flodin Erika Uppsala   1988 00:55:28
38 536 Mattsson Sara Uppsala LK   1989 00:55:33
39 511 Flink Anna Åland   1982 00:55:35
40 540 Sandén Linnéa Uppsala   1986 00:55:42
41 559 Alsén Märta Ingen klubb     00:56:00
42 523 Johansson Susanne Härnösand   1960 00:56:41
43 505 Astner Linda Knivsta   1975 00:57:11
44 554 Carlsson Annika Mercodia FF   1974 00:57:12
45 544 Stålnacke Maria Uppsala   1979 00:57:35
46 551 Wohrne Anna Uppsala   1974 00:58:11
47 547 Uustalu Maria Uppsala   1980 00:58:13
48 549 Warodell Linda Run Academy IF   1978 00:58:23
49 317 Skoglund Ulrika       00:58:35
50 509 Danielsson Sara Knivsta   1978 00:58:55
51 555 Gäredal Carolina Mercodia FF   1976 00:59:18
52 507 Billstrand Linda Bunkeflostrand   1981 00:59:25
53 528 Kågström Elsa Härnösand   1994 01:00:19
54 561 Jansson Agneta Skyttorp   1970 01:00:49
55 538 Norén Caroline Runacademy   1983 01:01:04
56 529 Kätterer Lisa Uppsala   1986 01:01:06
57 524 Järdö Sofie PWC   1971 01:01:50
58 534 Lycke Vanja Stockholm Svenska FBI 1964 01:02:23
59 552 Öbrink Carolina Uppsala   1982 01:02:24
60 527 Kvarned Sara Uppsala   1990 01:03:05
61 525 Karlsson Louise Uppsala   1967 01:04:18
62 520 Hägglund Kristin Grängesberg   1988 01:04:30
63 504 Andersson Jessica Uppsala Infinigate 1 1976 01:04:43
64 562 Tennare Madelene Uppsala   1963 01:05:43
65 519 Hägg Camilla Vänge   1967 01:06:03
66 508 Carlsson Jenny Uppsala   1974 01:07:13
67 513 franzen ella UAK Friskast i kören 1974 01:13:08
68 516 Göransdotter Linnea Uppsala   1990 01:14:02
69 506 Beste Lisa Uppsala Svenska FBI 1970 01:17:35
7 514 Frogsjö Frida Uppsala   1991 01:18:50
             
Män 10 km            
Plats Startnr. Namn Klubb Lag Född Tid
1 355 Djurberg Erik Hässelby SK   1997 00:34:27
2 422 Berthagen Andreas IF Mantra Sport   1980 00:35:56
3 423 Herring Anthony Southampton   1986 00:37:17
4 384 Seeger Christian Uppsala LK   1982 00:37:49
5 359 Helland Per Arne Uppsala   1977 00:38:10
6 431 Fehn Henrik Uppsala   1973 00:38:20
7 368 Liljeqvist Andreas Nord-Upplands AIF-79 NAIF-79 1979 00:38:44
8 395 Söderberg Gunnar Uppsala   1966 00:38:46
9 357 Eriksson Niklas PWC   1988 00:39:01
10 716 Kjellberg Mattias Ingen klubb Kjellbergrunners   00:39:14
11 414 Bolin Karl Ingen klubb     00:39:20
12 376 Nordqvist Tobias Uppsala LK   1976 00:39:36
13 364 Jonsson Robin Uppsala LK   1992 00:40:17
14 420 Zebergs-Brånedal Pär CK Uni   1972 00:40:18
14 430 Lacaze Frederic Uppsala   1970 00:40:18
16 362 Johansson Fredrik Nacka   1979 00:40:19
17 418 Sandberg Björn Ingen klubb   1973 00:40:54
18 396 Thollén Daniel Gävle   1991 00:40:55
19 419 Nyström Sven Ingen klubb   1968 00:41:20
20 354 Crona Magnus Uppsala LK   1975 00:41:47
21 432 Bergqvist Anders IK Fyris   1976 00:41:48
22 407 Viklund Andreas Uppsala   1981 00:42:06
23 365 Kallmark joakim Uppsala vasaloppsklubb   1989 00:42:19
24 383 Rystedt Einar Uppsala Pilsner och Löparklubb   1978 00:42:49
25 691 Roba Abdulatif Uppsala   1981 00:43:13
26 410 Kvick Jonas Mercodia FF   1964 00:43:49
27 434 Sterner Erik Uppsala vasaloppsklubb   1966 00:43:50
27 399 Wahlman Joakim Uppsala   1971 00:43:50
29 352 Andersson Bo IF Thor   1968 00:44:10
30 374 Nilsson Mårten Uppsala   1970 00:44:17
31 416 Bergvall Erik Ingen klubb   1982 00:44:21
32 429 Larsson Robert Uppsala   1969 00:44:23
33 386 Soldal Kristoffer Enskede   1984 00:44:24
34 433 Hultén Niklas Telia IF   1970 00:44:29
35 398 Wagner Frederic Uppsala   1988 00:44:31
36 734 Nordström Daniel Uppsala   1984 00:44:32
36 382 Rung Patrik ik stern   1978 00:44:32
38 428 Ilke Lennart Uppsala LK   1953 00:44:34
39 375 Nordal Mats Uppsala LK   1977 00:44:36
40 358 Eriksson Martin Carolina Runners   1984 00:44:44
41 411 Kvick Simon Mercodia FF   1967 00:44:49
42 361 Jester Pontus Uppsala   1985 00:44:51
43 402 Wall Gustaf Uppsala   1977 00:44:55
44 391 Sundberg Glenn Uppsala LK   1972 00:45:02
45 417 Sundberg Staffan Ingen klubb   1966 00:45:05
46 385 Soldal Johannes Uppsala   1985 00:45:10
47 717 Fröjdh Håkan Ingen klubb     00:45:14
48 366 Kaplan Anders UAK Friskast i kören 1975 00:45:17
49 421 Hultström Anders Ingen klubb   1967 00:45:18
50 394 Svensson Kalle Uppsala LK   1959 00:45:30
51 389 Strand Peter Uppsala Infinigate 2 1971 00:45:36
52 363 Jonsson Mats Uppsala   1975 00:45:43
53 690 Roba Ahmed Uppsala   1985 00:45:44
54 425 Gustafsson Sverker Uppsala   1972 00:45:50
55 706 von Schoting Fredrik Uppsala   1961 00:45:51
56 713 Ångström Gustaf Ingen klubb     00:45:59
57 656 Carlsson Linus Storvreta IBK     00:46:01
58 683 Lysén Fredrik Uppsala   1976 00:46:04
59 388 Stenman Anders Uppsala   1987 00:46:06
60 356 Edlund Per Gävle   1967 00:46:07
61 378 Nyrot Elias Uppsala   1987 00:46:08
62 732 Persson Björn Uppsala   1985 00:46:19
63 695 svensson johan Uppsala   1975 00:46:22
64 659 Eriksson Anders Uppsala   1962 00:46:26
65 719 Karlsson Daniel Ingen klubb     00:46:38
66 390 Stålnacke Christian Uppsala   1978 00:46:54
67 696 Söderlund Harald Uppsala   1974 00:47:05
68 415 Wibbling Johan Ingen klubb     00:47:26
69 370 Lundholm Lukas Uppsala Käcka Bananer 1990 00:47:29
70 714 Backlund Erik Ingen klubb     00:47:39
71 703 Widholm Rickard Stockholm Esatto 1986 00:47:44
72 679 lindblad otto Uppsala   1968 00:47:50
73 733 Germunder Adam Uppsala   1984 00:47:52
74 715 Högvall Filip Ingen klubb     00:47:54
75 424 Stavbom Tomas Uppsala   1971 00:47:57
76 686 Moberg Jens Uppsala   1980 00:47:59
77 652 Belin Fredric Djursholm Esatto 1968 00:48:02
78 725 Andersson Tobias Ingen klubb   1972 00:48:19
79 694 Sundqvist Björn Stockholm Esatto 1974 00:48:27
80 668 Johansson Jason Uppsala   1972 00:48:34
81 700 Törnvall Jan Uppsala Esatto 1985 00:48:41
81 380 Rezaei Amir Uppsala   1999 00:48:41
83 379 Odelström Karl Vattholma   1975 00:48:54
84 685 Manner Joel Uppsala   1981 00:49:03
85 409 Östlund Mikael Uppsala Käcka Bananer 1978 00:49:28
86 704 Wienand Tino Uppsala   1974 00:49:41
87 674 Kågström Lars Härnösand   1961 00:49:42
88 665 Hansson Carl-Johan Uppsala   1965 00:49:51
89 650 Albing Tobias Knivsta   1974 00:49:56
90 723 Mårsäter Olle Ingen klubb   1963 00:50:04
91 426 Mörk Anders Uppsala   1959 00:50:05
92 660 Frank Jon Uppsala   1981 00:50:37
93 427 BergströmMarcus Ronja FK   1983 00:50:40
94 697 TEZERA MERAWI Uppsala   1959 00:50:44
95 672 Kyhlén Nikodemus Uppsala   1972 00:50:47
96 393 Sved Axel Uppsala   1997 00:51:06
97 688 Persson Björn Uppsala   1948 00:51:22
98 729 Alm Björn Skyttorps IF   1968 00:51:31
99 669 Karlsen Reinert Uppsala   1983 00:51:46
100 662 Girons Marc Uppsala   1986 00:51:47
101 677 Ligneman Thobias Tobycat Running Team   1967 00:51:58
102 676 Larsson Bo Upplands Ekeby IF   1965 00:52:05
103 711 Strömbeck Peter Ingen klubb     00:52:09
104 707 Ögger Joakim Uppsala   1966 00:52:15
105 721 Nygren Per-Fredrik       00:52:26
106 413 Forsström Daniel Ingen klubb     00:52:36
107 667 Hägglund Joakim Uppsala   1982 00:52:45
108 730 Selin Johan Solna   1984 00:53:01
109 712 Pettersson Arne Ingen klubb     00:53:12
110 731 Selin Håkan Uppsala   1978 00:53:13
111 699 Tärnström Jonas UPRISE (EA)   1982 00:53:17
112 680 Lindstedt Håkan Uppsala   1963 00:53:19
113 727 Sundholm Erik Uppsala   1986 00:53:46
114 701 Wahlström Mats Nord-Upplands AIF-79 NAIF-79 1967 00:53:52
115 682 Lycke Johan Stockholm Svenska FBI 1964 00:53:58
116 369 Ljungvall Alex Uppsala   1977 00:54:04
117 689 Ranki Joakim Knivsta   1974 00:54:06
118 718 Hägglund Tobias E Ingen klubb     00:54:33
119 658 Eriksson Jimmy Uppsala   1960 00:54:36
120 657 Carlsson Jonas Skyttorp   1973 00:54:39
121 708 Vellby Fredrik Mercodia FF   1970 00:54:45
122 705 Viklund Per Björklinge   1961 00:55:30
123 353 Blanksvärd Lars Uppsala   1967 00:55:36
124 666 Holmqvist Per Uppsala   1942 00:56:10
125 681 Lindström Richard Uppsala   1967 00:56:27
126 412 Eklöf Per Uppsala Infinigate 2 1974 00:56:55
127 675 Laajala Kalle Uppsala   1978 00:56:57
128 692 Rydén Reine Björklinge   1958 00:57:06
129 710 Forzén Dan Ingen klubb     00:57:10
130 724 Gentzschein Bengt Ingen klubb   1947 00:57:38
131 709 Lundequist Anders Mercodia FF   1975 00:57:52
132 653 Bergfeldt Johannes Uppsala   1990 00:59:11
133 678 Lillsjö Stig Bro   1964 01:01:27
134 698 Toorell Markus Bälinge   1979 01:01:41
135 670 Karlsson Peter Uppsala   1960 01:03:08
136 702 Wells Michael Uppsala   1982 01:04:09
137 728 Olofsson Fredrik Sala   1977 01:07:23
138 722 Harrysson Jim       01:17:56
139 726 Lindqvist Johan Ingen klubb   1987 01:18:50
Uppdaterad: 06 MAJ 2018 19:53 Skribent: Tobias Nordquist
Epost: Adressen Gömd

Vill du bli medlem?

Läs om klubben här.

Stöd klubben genom att gå till Gräsroten och ange Uppsala LK  som din favoritförening när du spelar på svenska spel.

Stöd ULK när du handlar på nätet!


Här hittar du sponsorhuset REA-kampanjer

Ladda ner Sponsorhuset-appen! Nu finns Sponsorhuset som App att ladda ner på för både iOS och Android. Med appen på din telefon och surfplatta blir det mycket enklare att stödja Uppsala Löparklubb när du ska beställa saker på nätet. Ladda ner den här och kom igång!
App Store och Google Play

Besök Uppsala Löparklubb
på Facebook 

Postadress:
Uppsala LK
C/o Tomas Thim, Slöjdgatan 21
75238 Uppsala

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info