Hoppa till sidans innehåll

Badminton


SERIESPEL DUBBEL

Då var serien igång igen, startade den 15/10, resultatet nedan efter 18:e omgången

TABELL SERIESPEL DUBBEL 16-17

Namn Turnering Spelade set Vunna set Segrar Poäng
Emma Johannesson 14 109 86 79% 1,49
Tommy Agnehäll 11 93 75 81% 1,36
Mikael Johansson 16 125 67 54% 1,34
Jan Weiland 16 127 64 50% 1,30
Crister Blüme 13 104 61 59% 1,24
Mike Weiland 12 99 52 53% 1,13
Peter Lundström 15 124 46 37% 1,12
Peter Petterson 8 63 42 67% 1,07
Anders Pettersson 8 60 38 63% 1,03
Richard Hassel 13 101 38 38% 1,03
Stefan Svensson 13 100 37 37% 1,02
Jakob Frid 1 8 7 88% 0,93
Roul Zetterström 8 65 31 48% 0,88
Daniel Karlsson 9 71 29 41% 0,86
Bror Johannesson 7 58 29 50% 0,85
André Malvila 5 40 22 55% 0,80
Robert Wieslander 9 65 19 29% 0,74
Erik Gustafsson 1 6 4 67% 0,72
Johnny Nilsson 6 35 14 40% 0,70
Marcus Jacobsson 8 67 18 27% 0,67
Patrik Sundström 1 8 4 50% 0,55
Anders Jansson 3 29 11 38% 0,53
Joakim Enarsson 2 16 5 31% 0,41
Jerker Henningsson 2 16 0 0% 0,10

NOVEMBERTRÄFFEN 2014

Yngre flickor singel:          1:a Julia Johnsson Stinget

                                         2:a Elvira Olsson Stinget

                                         3:a Saga Karlsson VK Kulan

                                         3:a Sofie Borg Stinget

 

Äldre flickor singel:           1:a Marie Weiland VK Kulan

                                         2:a Alma Olsson Stinget

                                         3:a Emelie Sandersson VK Kulan

                                         3:a Wilma Berg Stinget

 

Pojkar singel:                    1:a Lukaz Harling Stinget

                                         2:a Oskar Eriksson Stinget

                                         3:a Lucas Paulsson VK Kulan

                                         3:a Patrik Bodin Stinget

 

Flickor dubbel:                  1:a Marie Weiland VKK/Elvira Olsson St.

                                         2:a Thea Johansson VKK/Agnes Ferm St.

                                         3:a Emelie Sandersson VKK/Sofie Borg St.

                                         3:a Ivon Salmeron VKK/Julia Johnsson St.

 

Pojkar dubbel:                  1:a Willian Sundström VKK/Jacob Harling St.

                                         2:a Johan Timell VKK/Lukaz Harling St.

                                         3:a Hugo Koivumäki VKK/Patrik Bodin St.

                                         3:a Robin Gustafsson VKK/Lucas Paulsson VKK

 

Senior dubbel:                  1:a Jakob Frid/Niclas Skoglund VK Kulan

                                         2:a Peter Pettersson/Anders Pettersson Ed

                                         3:a Tommy Agnehäll/Emma Johannesson VK Kulan

                                         3:a Bror Johannesson/Crister Blüme VK Kulan

Losers seniorer                1:a Jan Weiland/Daniel Karlsson VK Kulan

 

 

 

Seniorerna fr.v.  Tvåorna: Anders P./Peter P. Ed, segrarna Niclas S./Jakob F. VK Kulan, treorna

Emma J./Tommy A. VK Kulan.