Hoppa till sidans innehåll

18 DM-segrar till GIF!

2018-08-30 22:17
DM-resultaten från Kungsbackaspelen är nu sammanställda. Det blev 18 st DM-segrar till GIF och 37 st pallplatser! Lysande! Grattis säger vi till alla DM-medaljörer! Resultaten - se nedan.
  • Uppdaterad: 2018-09-03 21:22

Resultat

Kvinnor

Slägga:
1. Julia Nilsson, Varbergs GIF, 42,65

F17

100 m:
1. Alice Bengtskog, Varbergs GIF, 13.47
2. Ida Bäckman, Varbergs GIF, 13.68
3. Lovisa Ronge, IF Rigor, 14.13

F15

80 m:
1. Alice Bengtskog, Varbergs GIF, 10.98
2. Tilda Kihlström, Varbergs GIF, 11.11
3. Julia Alhbin, IF Rigor, 11.33

800 m:
1. Fanny Andersson, Falkenbergs IK, 2:19.99
2. Elsa Kaspersson, Varbergs GIF, 2:32.44
3. Johanna Svensson, IF Rigor, 2:34.48

80 m häck:
1. Tilda Kihlström, Varbergs GIF, 12.98
2. Alma Olsson, IF Rigor, 14.87
3. Hanna Dahlin, IFK Halmstad, 15.44

300 m häck:
1. Tilda Kihlström, Varbergs GIF, 51.32
2. Ida Thunberg, IF Rigor, 56.99

Höjd:
1. Maja Nilsson, Varbergs GIF, 1,51
2. Frida Eriksson Jerkhag, IF Rigor, 1,48
3. Hanna Dahlin, IFK Halmstad, 1,45
3. Sofia Olsson, IF Rigor, 1,45

Stav:
1. Elsa Kaspersson, Varbergs GIF, 2,91
2. Ida Jexe Ek, IFK Halmstad, 2,71
3. Sofia Olsson, IF Rigor, 2,61

Längd:
1. Ida Nilsson, Varbergs GIF, 4,79
2. Tilde Ovesson, IF Rigor, 4,57
3. Linn Ejnarsson, Laholms IF, 4,10

Diskus:
1. Matilda Åkerman, IFK Halmstad, 38,76
2. Sofia Olsson, IF Rigor, 23,20
3. Hanna Kogler, Varbergs GIF, 22,55

Slägga:
1. Elin Rydqvist, IFK Halmstad, 33,33
2. Hanna Kogler, Varbergs GIF, 30,67
3. Alma Olsson, IF Rigor, 22,14

F13

60 m:
1. Ann-Katrine Bergenheim, IFK Halmstad, 8.99
2. Hanna Hansson, Falkenbergs IK, 9.66
3. Lo Rosengren, Varbergs GIF, 9.75

200 m:
1. Ebba Bengtsson, Laholms IF, 30.52
2. Saga Zettergren, Varbergs GIF, 31.79
3. Annie Sturesson, Falkenbergs IK, 32.71

600 m:
1. Tilde Svensson, IF Rigor, 1:52.40
2. Doris Theander, Varbergs GIF, 1:58.01

60 m häck:
1.
Doris Theander, Varbergs GIF, 10.40
2. Annie Sturesson, Falkenbergs IK, 10.95
3. Saga Zettergren, Varbergs GIF, 12.20

Längd:
1. Doris Theander, Varbergs GIF, 4,42
2. Tilde Svensson, IF Rigor, 4,28
3. Ann-Katrine Bergenhem, IFK Halmstad, 4,25

Tresteg:
1. Doris Theander, Varbergs GIF, 9,58
2. Wilma Folkesson, Falkenbergs IK, 9,48
3. Linnea Frylestam, IFK Halmstad, 8,85

Kula:
1. Tilde Svensson, IF Rigor, 10,27
2. Tova Feuk, IFK Halmstad, 10,03
3. Doris Theander, Varbergs GIF, 9,91

Diskus:
1.
Anne-Katrine Bergheim, IFK Halmstad, 21,56
2. Tilde Svensson, IF Rigor, 20,62
3.
Alma Carlsson, Varbergs GIF, 18,85

Män

100 m:
1.  Anton Andersson, Varbergs GIF, 12.00

P17

Höjd:
1. Lucas Kristenson, Varbergs GIF, 1,64

Kula:
1. Edvin Andersson, Varbergs GIF, 10,87

300 m:
1. Gustav Thyrman, IF Rigor, 41.61
2. Kalle Nilsson, Varbergs GIF, 44.49
3. Simon Sahlström, IF Rigor, 46.65

800 m:
1. Oskar Davidsson, Varbergs GIF, 2:14.79
2. Simon Sahlström, IF Rigor, 2:32.67

Höjd:
1. Oskar Davidsson, Varbergs GIF, 1,61
2. Gustav Thyrman, IF Rigor, 1,45
3. Simon Sahlström, IF Rigor, 1,35

Slägga:
1. Jakob Johansson, Varbergs GIF, 34,52

Spjut:
1. Patrik Bergstrand, IFK Halmstad, 40,44
2. Victor Rothausen, IF Rigor, 33,50
3. Simon Johansson, Varbergs GIF, 26,23

P13

60 m:
1. Vinston Holm, Falkenbergs IK, 9.36
2. Seth Svensson, Varbergs GIF, 9.40
3. Max Dorhmann, Varbergs GIF, 10.13

600 m:
1. David Lövdal, IFK Halmstad, 1:53.11
2. Jakob Kogler, Varbergs GIF, 1:53.99

Längd:
1. Edvin Håkansson, IFK Halmstad, 4,37
2. Seth Svensson, Varbergs GIF, 4,22
3. Jakob Kogler, Varbergs GIF, 3,96

Spjut:
1. Jakob Kogler, Varbergs GIF, 27,86
2. Seth Svensson, Varbergs GIF, 25,38
3. Alexander Carlsson,  Halmstad, 24,26

Resultaten sammanställda av Ellinor Nilsson.

Skribent: Marie-Louice Andersson
Epost: Adressen Gömd

 

 

 
Välkommen 2019!

 

 

VARBERGS MÅNGKAMP

Tävlingen återkommer 2019

 

 

 
 

 

KLUBBTÄVLINGAR

  

 

      Götalandsmästerskapen
    inomhus

 10-11 mars 2018
 

 

 



ÖVRIGA SPONSORER 

 




Postadress:
Varbergs GIF Friidrottsförening - Friidrott
Danska vägen 15
43251 Varberg

Kontakt:
Tel: 034014848
E-post: This is a mailto link

Se all info