Hoppa till sidans innehåll

25 DM-titlar till Varberg!

14 JAN 2019 19:54
Det blev en härlig tävling med många fina resultat när IDM avgjordes i lördags. Med 170 starter blev Varberg största klubb och kammade hem hela 25 DM-titlar. Resultaten kan du läsa nedan.
  • Uppdaterad: 14 JAN 2019 19:54

Resultat

K

Stafett 4 x 200 m
1. IFK Halmstad, 1:50.97
2. Falkenbergs IK, 1:56.34
3. IF Rigor, 2:01.12
4. Varbergs GIF, lag 205 (Lo Rosengren, Siri Kaspersson, Saga Zettergren, Doris Theander), 2:01.29

F17

60 m
1. Ida Bäckman, Varbergs GIF, 8.44
2. Alice Bengtskog, Varbergs GIF, 8.45
3. Tilda Kihlström, Varbergs GIF, 8.48
5. Liv Nilsander, Varbergs GIF, 8.68

200 m
1. Ida Nilsson, Varbergs GIF, 28.61
2. Alice Bengtskog, Varbergs GIF, 29.06

60 m häck
1. Tilda Kihlström, Varbergs GIF, 9.41
2. Ida Bäckman,Varbergs GIF, 10.32

Höjd
1. Maja Nilsson, Varbergs GIF, 1,54

Stav
1. Elsa Kaspersson, Varbergs GIF, 3,00

Längd
1. Tindra Redenfors, IFK Halmstad, 4,91
2. Liv Nilsander, Varbergs GIF, 4,79
3. Ida Nilsson, Varbergs GIF, 4,66
5. Hanna Kogler, Varbergs GIF, 3,95

Kula
1. Johanna Svensson, IF Rigor, 8,62
2. Hanna Kogler, Varbergs GIF, 8,49

Vikt
1. Hanna Kogler, Varbergs GIF, 10,51

F15

200 m
1. Wilma Segermalm, Falkenbergs IK, 27.96
2. Doris Theander, Varbergs GIF, 28.75
3. Saga Zettergren, Varbergs GIF, 29.87
6. Lo Rosengren, Varbergs GIF, 31.63

Höjd

1. Matilda Åkerman, IFK Halmstad, 1,54
7. Siri Kaspersson, Varbergs GIF, 1,37

Stav
1. Ida Jexe Ek, IFK Halmstad, 3,10
4. Siri Kaspersson, Varbergs GIF, 2,20

Längd
1. Ida Jexe Ek , IFK Halmstad, 5,04
2. Sofia Wallin, Varbergs GIF, 4,79
3. Doris Theander, Varbergs GIF, 4,42

Tresteg
1. Doris Theander, Varbergs GIF, 9,07

Kula
1. Matilda Åkerman, IFK Halmstad, 12,25
2. Elin Rydqvist, IFK Halmstad, 9,81
3. Doris Theander, Varbergs GIF, 9,58
6. Jenny Olsson, Varbergs GIF, 7,60
8. Ena Memic, Varbergs GIF, 6,63

F13

60 m
1. Ebba Bryngelsson, IFK Halmstad, 8.67
2. Linnea Johansson, Varbergs GIF, 8.83
3. Moa Helena Knutsson, IFK Halmstad, 8.87
7. Leonor Mangas Larsson, Varbergs GIF, 9.29

200 m
1. Rebecca Carlsson, Falkenbergs IK, 29.65
2. Elsa Bendrik, IF Rigor, 30.52
3. Linnea Johansson, Varbergs GIF, 30.92
5. Leonor Mangas Larsson, Varbergs GIF, 31.91

800 m
1. Elsa Bendrik, IF Rigor, 2:54.13
2. Viola Engdegård, IF Rigor, 2:55.49
3. Leonor Mangas Larsson, Varbergs GIF, 3:08.50
4. Ebba Giller, Varbergs GIF, 3:11.73
5. Alicia Persson, Varbergs GIF, 3:14.57

Längd
1. Moa Andersson, IFK Halmstad, 4,45
5. Moa Kogler, Varbergs GIF, 4,14
7. Linnea Johansson, Varbergs GIF, 4,10

Tresteg
1. Ida Hult, Varbergs GIF, 9,47
2. Alma Falck, IFK Halmstad, 8,78
3. Moa Kogler, Varbergs GIF, 8,41

Kula
1. Ronja Berg, Laholms IF, 9,47
7. Johanna Andersson, Varbergs GIF, 6,71

F11 (ej DM-klass)

60 m
1. Izabella Movinger, IFK Halmstad 9.27
4. Svea Van Eden, Varbergs GIF, 9,68

600 m
1. Mila Slijepcevic, IFK Halmstad, 2:12.00
3. Svea Van Eden, Varbergs GIF, 2:16.98

K35

60 m
1. Lotta Johansson Andersson, Varbergs GIF, 8.71

Längd
1. Lotta Johansson Andersson, Varbergs GIF, 4,74

K40

Kula
1. Ann-Louise Svensson, IF Rigor, 8,19
2. Maria Rosengren, Varbergs GIF, 7,88

Vikt
1. Maria Rosengren, Varbergs GIF, 8,01

Män

3.000 m
1. Smon Ottosson, IFK Halmstad, 9:24.38
2. Anders Prytz, Varbergs GIF, 9:47.46

60 m häck
1. Lucas Kristenson, Varbergs GIF, 9.85

Höjd
1. Lucas  Kristenson, Varbergs GIF, 1,66

Stafett 4 x 200 m
1. Varbergs GIF (Kalle Nilsson, Jacob Johansson, Lucas Kristenson, Edvin Andersson),1:41.34
2. IF Rigor, 1:41.65
3. IF Rigor, 1:51.95

P17

60 m
1. Edvin Andersson, Varbergs GIF, 7.45
2. Peter Svensson, IF Rigor, 7.64
3. Patrik Bergstrand, IFK Halmstad, 7.76
4. Kalle Nilsson, Varbergs GIF, 7.90

200 m
1. Kalle Nilsson, Varbergs GIF, 25.40

60 m häck
1. Edvin Andersson, Varbergs GIF, 8.79

P15

60 m
1. Svante Enarsson, Falkenbergs IK, 8,09
6. Jakob Kogler, Varbergs GIF, 9,21
8. Linus Elmén, Varbergs GIF, 9,83

200 m
1. Svante Enarsson, Falkenbergs IK, 26,92
4. Jakob Kogler, Varbergs GIF, 29,96

1.000 m
1. Oskar Davidsson, Varbergs GIF, 3:09.62
2. David Lövdahl, IFK Halmstad, 3:35.26

Höjd
1. Oskar Davidsson, Varbergs GIF, 1,65
5. Seth Svensson, Varbergs GIF, 1,45
7. Max Dohrmann, Varbergs GIF, 1,33

Längd
1. Isac Svensson, IFK Halmstad, 5,96
4. Seth Svensson, Varbergs GIF, 4.10
5. Jakob Kogler, Varbergs GIF, 3,96

Kula
1. Jakob Johansson, Varbergs GIF, 9,71
2. Jakob Kogler, Varbergs GIF, 7,73

Vikt
1. Jakob Johansson, Varbergs GIF, 12,70

P13

60 m
1. Albin Örnborg, IF Rigor, 8.74
2. Malte Zettergren, Varbergs GIF, 8.97
3. Linus Elvesson, Varbergs GIF, 9.80
4. Emanuel Larsson, Varbergs GIF, 9.89
6. Max Wikberg, Varbergs GIF, 10.22

200 m
1. Ebbe Dahlenborg, Varbergs GIF, 29.02
2. Albin Örnborg, IF Rigor, 29.18
3. Malte Zettergren, Varbergs GIF, 30.30

60 m häck
1. Albin Örnborg, IF Rigor, 10.73
2. Linus Elvesson, Varbergs GIF, 12.10
3. Bastian Carlsson, IFK Halmstad,13.03

Höjd
1. Albin Örnborg, IF Rigor, 1,48
2. Ebbe Dahlenborg, Varbergs GIF, 1,42
3. Emanuel Larsson, Varbergs GIF, 1,21
4. Max Wikberg, Varbergs GIF, 1,14

Längd
1. Albin Örnborg, IF Rigor, 4,79
3. Malte Zettergren, Varbergs GIF, 4,22
4. Ebbe Dahlenborg, Varbergs GIF, 4,16
6. Emanuel Larsson, Varbergs GIF, 3,87
7. Alfred Andersson, Varbergs GIF, 3,78
8. Olof Sundin, Varbergs GIF, 3,61

Tresteg
1. Albin Örnborg, IF Rigor, 9,56
2. Edvin Örnborg, IF Rigor, 8,51
3. Emanuel Larsson, Varbergs GIF, 8,42
4. Alfred Andersson, Varbergs GIF, 8,25

Kula
1. Max Wikberg, Varbergs GIF, 6,25
2. Alfred Andersson, Varbergs GIF, 6,02
3.) Olof Sundin, Varbergs GIF, 5,63
4. Leo Apelgren, Varbergs GIF, 4,24

P11 (ej DM-klass)

60 m
1. Edvin Örnborg, IF Rigor, 9.08
5. Emil Johansson, Varbergs GIF, 10.12
7. Simon Andersson, Varbergs GIF, 10.19 (10.181)
8. Vilmer Antonsson, Varbergs GIF, 10.19 (10.182)
9. Otto Collén, Varvbergs GIF, 10.19 (10.189)

600 m
1. Alwin Laaksonen, IFK Halmstad, 2:09.14
2. Ivar G Bengtsson, Falkenbergs IK, 2:12.20
3. Simon Andersson, Varbergs GIF, 2:12.75
4. Otto Collén, Varbergs GIF, 2:15.86
5. Jacob Claesson, Varbergs GIF, 2:17.49

Höjd
1. Linus Larsson, IF Rigor, 1,24
2. Fritz Theander, Varbergs GIF, 1,21
3. Emrik Hansson, Falkenbergs IK, 1,18

Längd
1. Edvin Örnborg, IF Rigor, 4,14
2. Linus Larsson, IF Rigor, 4,09
3. Fritz Theander, Varbergs GIF, 4,00

Kula
1. Linus Larsson, IF Rigor, 8,00
2. Theo Hedberg, IFK Halmstad 7,74
3. Fritz Theander, Varbergs GIF, 7,46
5. Emil Johansson, VArbergs GIF, 6,55
7. Jacob Claesson, Varbergs GIF, 6,29
M55
1. Shpend Mulaj Varbergs GIF 2:29.45

M40

3.000 m
1. Erik Diding, Varbergs GIF, 10:13.86

M70

Vikt
1. Carl-Herbert Wessely, Varbergs GIF, 14,19

 

Skribent: Marie-Louice Andersson
Epost: Adressen Gömd


 

Premiär 8 december 2018!

 

 

 

Välkommen 2019!

 

 

VARBERGS MÅNGKAMP

Tävlingen återkommer 2019

 

KLUBBTÄVLINGAR

  

 

      Götalandsmästerskapen
    inomhus

 10-11 mars 2018
 

 

 



ÖVRIGA SPONSORER 

 




Postadress:
Varbergs GIF Friidrottsförening - Friidrott
Danska vägen 15
43251 Varberg

Kontakt:
Tel: 034014848
E-post: This is a mailto link

Se all info