Hoppa till sidans innehåll

Helgens tävlingsresultat

17 DEC 2018 21:54
Seger för Elsa i stav, segrar för Sofia i både häck och tresteg, flera andra pallplatser. Det gick bra för våra ungdomar när helgens dubbeltävlingar Julgröten och Julruschen avgjordes i Gbg. Hur det gick ser du nedan och även under tävlingsresultat.
  • Uppdaterad: 17 DEC 2018 21:54

Resultat Julgröten 15 dec

F17

60m:
1. Elin Hallbjörner, Ullevi, 8.14
4. Tilda Kihlström, Varbergs GIF, 8.56

Stav:
1. Elsa Kaspersson, Varbergs GIF, 2.91
2. Sissela Brenne, Kville, 2.01

Längd:
1. Elin Hallbjörner, Ullevi, 4.97
4. Ida Nilsson, Varbergs GIF, 4.75
5. Liv Nilsander, Varbergs GIF, 4.74

4x200m:
1. Ullevi, 1:48.49
2. Örgryte, 1:52.42
3. Varbergs GIF (Ida Nilsson, Tilda Kihlström, Liv Nilsander, Sofia Wallin) 1:52.60

F13

60m:
1. Ester Ahlbäck Björck, Kville, 8.61
2. Linnea Johansson, Varbergs GIF, 8.69
3. Ebba Pauli, Ullevi, 8.83

Kula:  
1. Elin Björn, Bohus, 11,90
2. Alice Tartu, Kville, 10,06
3. Linnea Johansson, Varbergs GIF, 8,30

P15

Kula:
1. Felix Steene, Kville 12.51
4. Jacob Johansson, Varbergs GIF, 9.86

P13

60m:
1. Hugo Kündig, Göteborg, 8.36
6. Emanuel Larsson, Varbergs GIF, 9.62
7. Linus Elvesson, Varbergs GIF, 9.68

Höjd:
1. Ebbe Dahlenborg, Varbergs GIF, 1,41
2. Emanuel Larsson, Varbergs GIF, 1,17

Längd: 
1. Albin Örnborg, Rigor, 5,09
5. Ebbe Dahlenborg, Varbergs GIF, 4,44


Resultat Julruschen 16 dec


F17

60m Häck:
1. Cindy Darrell, Ullevi, FK 9.17
2. Tilda Kihlström, Varbergs GIF, 9.61
3. Hilda Johnsson, Kville, 10.59

200m:
1. Elin Pettersson, Göteborg, 25.85
2. Tilda Kihlström, Varbergs GIF, 28.16
3. Maja Nilsson, Varbergs GIF, 28.44

Kula:
1. Ebba Åhman, Ymer, 11.52
2. Linnea Persson, Göteborg, 10.63
4. Maja Nilsson, Varbergs GIF, 7.05

F15

60m Häck:
1. Sofia Wallin, Varbergs GIF, 9.30
2. Sydney Karström, Åhus, 9.34
3. Matilda Åkerman, Halmstad, 9.63

Tresteg:
1. Sofia Wallin, Varbergs GIF, 11.07
2. Sydney Karström, Åhus, 11.03
3. Emma Carlsson, Istrum, 10.52

200m:
1. Liv Backman Örgryte, 27.33
2. Sofia Wallin, Varbergs GIF, 27.54
3. Emilia Åström, Mölndal, 27.77

P15

800m Hinder:
1. Philip Frick, Kongahälla, 2:21.16
2. Oskar Davidsson, Varbergs GIF, 2:21.99
3. Oden Grahm Goles, Göteborg, 2:24.03

Resultaten sammanställda av Ellinor Nilsson.

Skribent: Marie-Louice Andersson
Epost: Adressen Gömd


 

Premiär 8 december 2018!

 

 

 

Välkommen 2019!

 

 

VARBERGS MÅNGKAMP

Tävlingen återkommer 2019

 

KLUBBTÄVLINGAR

  

 

      Götalandsmästerskapen
    inomhus

 10-11 mars 2018
 

 

 



ÖVRIGA SPONSORER 

 




Postadress:
Varbergs GIF Friidrottsförening - Friidrott
Danska vägen 15
43251 Varberg

Kontakt:
Tel: 034014848
E-post: This is a mailto link

Se all info