Hoppa till sidans innehåll

Många gifare på Kungsbackaspelen och DM

2018-08-28 07:45
I helgen tävlades det Kungsbacka. En stor trupp från GIF var i farten och fixade fina placeringar och även ett antal segrar! Kul! Tävlingen var också DM för Halland. Resultat från Kungsbackaspelen kan du läsa nedan. Vi återkommer med DM-resultaten.
  • Uppdaterad: 2018-08-30 22:22

Resultat

Kvinnor

Slägga:
1. Luana Lund, GKIK, 44,87
2. Julia Nilsson, Varbergs GIF, 42,65
3. Matilda Ekenberg, Sävedalen, 42,25

 

Män

 

100 m:
1. Tarley Allison, Alingsås, 11.05
5. Anton Andersson, Varbergs GIF, 12.00


F17

100 m:
1. Elin Hallbjörner, Ullevi, 13.26
2. Alice Bengtskog, Varbergs GIF, 13.47
3. Ida Bäckman, Varbergs GIF, 13.68

P17

300 m häck:
1. Edvin Andersson, Varbergs GIF, 42.11

Höjd:
1. Sören Pauli, Ullevi, 1,79
2. Melker Manne, Ullevi, 1,79
3. Lucas Kristenson, Varbergs GIF, 1,64
3. Johan LENNVIK, Kongahälla, 1,64

Kula:
1. Daniel Adolfsson, Tingberg, 13,75
4. Edvin Andersson, Varbergs GIF, 10,87


F15

80 m:
1. Elin Molinder, Mölndal, 10.65
5. Alice Bengtskog, Varbergs GIF, 10.98
8. Tilda Kihlström, Varbergs GIF, 11.11

800 m:
1. Fanny Andersson, Falkenberg, 2:19.99
5. Elsa Kaspersson, Varbergs GIF, 2:32.44

80 m häck:
1. Sofie Hammarström, Örgryte, 12.48
2. Ella Borg, Mölndal, 12.87
3. Tilda Kihlström, Varbergs GIF, 12.98

300 m häck: 
1. Tilda Kihlström, Varbergs GIF, 51.32
2. Agnes Frimansson,  Sävedalen, 51.88
3. Meja Kjellberg, Lidköping, 51.94

Höjd:
1. Maja Nilsson, Varbergs GIF, 1,51
2. Ellen Hansson, Lerum, 1,51
3. Lisa Bäckström, Istrum, 1,51

Stav:
1. Elsa KASPERaspersson, Varbergs GIF, 2,91
2. Ida Jexe Ek, Halmstad, 2,71
3. Sofia OLSSON, Rigor, 2,61

Längd:
1. Filippa Palmås, Göteborg, 5,12
2. Emilia Åström, Mölndal, 5,00
3. Ida Nilsson, Varbergs GIF, 4,79

Diskus:
1. Matilda Åkerman, Halmstad, 38,76
7. Hanna Kogler, Varbergs GIF, 22,55

Slägga:
1. Jonna Kronander, Ymer, 34,87
4. Hanna Kogler, Varbergs GIF, 30,67

P15

800 m:
1. Philip Frick, Kongahälla, 2:10.45
6. Oskar Davidsson, Varbergs GIF, 2:14.79

Höjd:
1. Fabian Steene, Kville, 1,85
5. Oskar Davidsson, Varbergs GIF, 1,61

Slägga:
1. Maximilian Lennartsson, Gnistan, 45,28
2. Jakob Johansson, Varbergs GIF, 34,52
3. Felix Jordebrandt, Kongahälla, 34,21

Spjut:
1. Patrik Bergstrand, Halmstad, 40,44
5. Simon Johansson, Varbergs GIF, 26,23

 

F13

200 m: 
1. Helmi Hjortbäck, Sävedalen, 27.46
7. Saga Zettergren, Varbergs GIF, 31.79

600 m:
1. Tilde Svensson, Rigor, 1:52.40
4. Doris Theander, Varbergs GIF, 1:58.01

60 m häck:
1. Wilma Nilsson, Klippan, 9.97
2. Moa Bertilsson, Göteborg, 10.31
3. Doris Theander, Varbergs GIF, 10.40

Längd:
1. Wilma Nilsson, Klippan, 4,92
8. Doris Theander, Varbergs GIF, 4,42

Tresteg:
1. Ivana Pekic, Göteborg, 10,84
2. Helmi Hjortbäck, Sävedalen, 10,11
3. Doris Theander, Varbergs GIF, 9,58

Kula:
1. Wilma Nilsson, Klippan, 13,39
8. Doris Theander, Varbergs GIF, 9,91

Diskus:
1. Josefine Jonason, Kongahälla, 26,75
6. Alma Carlsson, Varbergs GIF, 18,85

Slägga:
1. Josefine Holmesson, Lerum, 27,82
6. Linnea Johansson, Varbergs GIF, 18,85

Spjut:
1. Linn Jarlhage, Falkenberg, 35,17
6. Doris Theander, Varbergs GIF, 20,74
7. Jenny Olsson, Varbergs GIF, 18,56

P13

60 m:
1. Tim Jansson, Alingsås, 8.06
7. Seth Svensson, Varbergs GIF, 9.40

600 m:
1. Olle H Ackebjer, Göteborg, 1:40.33
7. Jakob Kogler, Varbergs GIF, 1:53.99

Höjd:
1. Ludvig Holgersson, Bohus, 1,63
8. Max Dohrmann, Varbergs GIF, 1,30

Längd:
1. Leo Göransson, Klippan, 4,89
5.
Seth Svensson, Varbergs GIF, 4,22
7. Jakob Kogler, Varbergs GIF, 3,96

Spjut:
1. Kevin Pernervik, Lerum, 31,63
4. Jakob Kogler, Varbergs GIF, 27,86
8. Seth Svensson, Varbergs GIF, 25,38


F12

60 m:
1. Kajsa Roth, Göteborg, 8.81
5. Linnea Johansson, Varbergs GIF, 9.17

Kula:
1. Sigrid Altus, Bohus, 11,09
8. Felicia Björk, Varbergs GIF, 6,55

Spjut:
1. Tilda Lindqvist, Bohus, 26,97
8. Alicia Persson, Varbergs GIF, 14,45

P12

Längd:
1. Albin Örnborg, Rigor, 4,87
7. Emanuel Larsson, Varbergs GIF, 3,89

Kula:
1. Erik Toll, Göteborg, 8,10
2. Vincent Asker, Kville, 8,10
3. Alfred Andersson, Varbergs GIF, 5,97


F11

600 m:
1. Elsa Claesson, Mölndal, 1:59:48
8. Moa Kogler, Varbergs GIF, 2:09.96

Höjd:
1. Maja Malmström, Rigor, 1,28
2. Majken Söderlund Larsson, Stenungsund, 1,25
3. Moa Kogler, Varbergs GIF, 1,19
7. Alma Sandö, Varbergs GIF, 0,90

Längd:
1. Amanda Tran, Ymer, 4,16
6. Moa Kogler, Varbergs GIF, 3,90

Bollkast:
1. Vilma Jexe Ek, Halmstad, 25,45
2. Moa Kogler, Varbergs GIF, 24,56
3. Ester Kerstin Aulin, Rigor, 21,67

 

P11

60 m:
1. Hampus Angelbäck, Rigor, 8.99
2. Elias Eliasson, Rigor, 9.23
3. Malte Zettergren, Varbergs GIF, 9.44

Bollkast:
1. Olle Östling Partheen, Mölndal, 33,06
8. Max Wikberg, Varbergs GIF, 25,82

P10

60 m:
1. Eskil Fernström, Mölndal, 9.12
6. Fritz Theander, Varbergs GIF, 10.03

600 m:
1. Sebastian Siering, Göteborg, 2:02.51
8. Otto V. Collén, Varbergs GIF, 2:16.5

Höjd:
1. Linus Larsson, Rigor, 1,25
2. Fritz Theander, Varbergs GIF, 1,22
3. Sebastian Siering, Göteborg, 1,19

Längd:
1. Jonathan Thorin, Istrum, 4,15
5. Fritz Theander, Varbergs GIF, 3,58


Kula:
1. Theo Hedberg, Halmstad, 7,68
4. Fritz Theander, Varbergs GIF, 6,69
7. Emil H Johansson, Varbergs GIF, 6,34

Resultaten sammanställda av Ellinor Nilsson.

Skribent: Marie-Louice Andersson
Epost: Adressen Gömd

 

 

 
Välkommen 2019!

 

 

VARBERGS MÅNGKAMP

Tävlingen återkommer 2019

 

 

 
 

 

KLUBBTÄVLINGAR

  

 

      Götalandsmästerskapen
    inomhus

 10-11 mars 2018
 

 

 



ÖVRIGA SPONSORER 

 




Postadress:
Varbergs GIF Friidrottsförening - Friidrott
Danska vägen 15
43251 Varberg

Kontakt:
Tel: 034014848
E-post: This is a mailto link

Se all info