Hoppa till sidans innehåll

Resultat från Kungsbackaspelen i helgen

27 AUG 2019 13:25
Flera fina resultat och pallplatser för våra gifare vid Kungsbackaspelen i helgen. Läs resultaten nedan och under "Tävlingsresultat".
  • Skapad: 27 AUG 2019 13:25

Resultat

Kvinnor

Diskus
1. Maria Rosengren, Varbergs GIF, 24,08
2. Natalie Claesson, Klippans FK, 17,34

F17


100 m
1. Sofia Björkman, IF Kville, 13.15
2. Elin Hallbjörner, Ullevi FK, 13.64
3. Ida Bäckman, Varbergs GIF, 13.67
5. Tilda Kihlström, Varbergs GIF, 14.01

Höjd
1. Tindra Redenfors, IFK Halmstad, 1,63
2. Emilia Lönnqvist, IF Kville, 1,54
3. Maja Nilsson, Varbergs GIF, 1,54

Längd
1. Wendela Yhlén Graf, Ullevi FK, 5,00
2. Matilda Härström, Stenungsunds FI, 4,98
3. Tilda Kihlström, Varbergs GIF, 4,86

Diskus
1. Ida Bäckman, Varbergs GIF, 24,46
2. Evelina Wikell, Mölndals AIK, 19,68

P17

100 m
1. Elias Wennolf, IFK Lund, 11.52
2. Rafael Tejada de Leon, Ullevi FK, 11.56
3. Marcus Blixt, Mölndals AIK, 11.89
6. Kalle Nilsson, Varbergs GIF, 12.24

F15

80 m häck
1. Elin Molinder, Mölndals AIK, 12.24
2. Doris Theander, Varbergs GIF, 13.30
3. Filippa Couture, IF Kville, 13.72

Längd
1. Emilia Åström, Mölndals AIK, 4,95
2. Doris Theander, Varbergs GIF, 4,85
3. Ingrid Ronge, IF Rigor, 4,63

Tresteg
1. Noortje Thien Berglin, Sävedalens AIK, 10,57
2. Thea Johansson, IF Kville, 10,05
3. Doris Theander, Varbergs GIF, 9,80

Kula
1. Klara Berntsson, Brattås CK, 12,34
6. Doris Theander, Varbergs GIF, 9,08

Diskus
1. Beatrice Pettersson, Mölndals AIK, 32,79
7. Lo Rosengren, Varbergs GIF, 18,56

Spjut
1. Elsa Svensson, Mölndals AIK, 26,88
4. Doris Theander, VArbergs GIF, 22,57
7. Jenny Olsson Varbergs GIF, 18,72

P15

Slägga
1. Jacob Johansson, Varbergs GIF, 47,60
2. Elliot Lindbom, Lerum FI, 20,33
3. Jacob Tegnér, Lerum FI, 17,23

Spjut
1. Ben Kamijo, Mölndals AIK, 33,43
2. Hugo Tilldal, Ullevi FK, 33,06
3. Jakob Kogler, Varbergs GIF, 31,25

F13

60 m
1. Kajsa Roth, IFK Göteborg, 8.46
2. Linnea Johansson, Varbergs GIF, 8.59
5. Elin Lövenklev, Varbergs GIF, 9.07

600 m
1. Lisa Holmer, Alingsås IF, 1:46.28
7. Leonor Mangas Larsson, Varbergs GIF, 1:56.73

1 500 m
1. Lovisa Emanuelsson IFK Göteborg, 5:25.03
4. Leonor Mangas Larsson, Varbergs GIF, 5:46.94
5. Tilda Olsson Kåår, Varbergs GIF, 5:47.53

Tresteg
1. Moa Stagemyr, Mölndals AIK, 9,61
2. Ella Giannechi, Sävedalens AIK, 9,14
3. Felicia Björk, Varbergs GIF, 8,93

Slägga
1. Moly Klingener, Lerum FI, 33,39
2. Sigrid Altus, Bohus IF, 31,81
3. Linnea Johansson, Varbergs GIF, 27,34
4. Johanna Andersson, Varbergs GIF, 23,76

P13

200 m
1. Hugo Kündig, IFK Göteborg, 26.28
4. Ebbe Dahlenborg, Varbergs GIF, 27.91
7. Emanuel Larsson, Varbergs GIF, 32.64

60 m häck
1. Hugo Kündig, IFK Göteborg, 9.44
6. Malte Zettergren, Varbergs GIF, 12.13

Höjd
1. Ebbe Dahlenborg, Varbergs GIF, 1,57
4. Emanuel Larsson, Varbergs GIF, 1,33

Tresteg
1. Albin Örnborg, IF Rigor, 10,56
5. Emanuel Larsson, Varbergs GIF, 10,03

F12

Längd
1. Hanna Amundin, Ullevi FK, 4,45
6. Moa Kogler, Varbergs GIF, 4,12

Spjut
1. Lina Sandström, IFK Göteborg, 26,85
2. Moa Larsson, Bohus IF, 21,81
3. Moa Kogler, Varbergs GIF, 21,09

P12

60 m
1. Joel Pettersson, IFK Göteborg, 8.75
2. Malte Zettergren, Varbergs GIF, 9.08
3. Oliwer Wijk, IF Rigor, 9.27

Höjd
1. Hugo Holgersson, Bohus IF, 1,51
7. Malte Zettergren, Varbergs GIF, 1,20

Längd
1. Joel Pettersson, IFK Göteborg, 4,40
2. Rasmus Arnell, IFK Göteborg, 4,34
3. Malte Zettergren, Varbergs GIF, 4,16

P11

Höjd
1. Sebastian Siering, IFK Göteborg, 1,36
4. Fritz Theander, Varbergs GIF, 1,27

Längd
1. Eskil Fernström, Mölndals AIK, 4,65
8. Fritz Theander, Varbergs GIF, 3,90

Bollkast
1. Nils Amundin, Sävedalens AIK, 35,73
5. Fritz Theander, Varbergs GIF, 30,65

Kula
1. Elton Öhman, IF Rigor, 8,73
4. Fritz Theander, Varbergs GIF, 8,31

F9

60 m
1. Emma Falk, IFK Göteborg, 9.70
2. Lykke Nyström, IFK Göteborg, 9.94
3. Tuva Sjöström, IF Rigor, 10.17
7. Livia Claesson, Varbergs GIF, 10.71

600 m
1. Saga Karlsson, Hönö IS, 2:07.60
2. Tuva Sjöström, IF Rigor, 2:10.36
3. Emma Falk, IFK Göteborg, 2:14.21
4. Livia Claesson, Varberg GIF, 2:26.45

Längd
1. Tilda Nilsson, IF Rigor, 3,56
2. Emma Falk, IFK Göteborg, 3,44
3. Tuva Sjöström, IF Rigor, 3,35
7. Alva Zettergren, Varbergs GIF, 2,97
8. Livia Claesson, Varbergs GIF, 2,97

Kula
1. Saga Karlsson, Hönö IS, 5,46
2. Emma Falk, IFK Göteborg, 5,44
3. Ella Larsson, IF Rigor, 5,33
6. Livia Claesson, Varbergs GIF, 4,05

Skribent: Marie-Louice Andersson
Epost: Adressen Gömd

JSM/USM i mångkamp
Varberg 14-15 sep 2019

 

 
VARBERGS MÅNGKAMP
14-15 september 2019
 

17-18 augusti 2019

 

 

  

7 december 2019
 

 



Tack för denna gången!
Vi återkommer 2020

 
 

KLUBBTÄVLINGAR

  

 


 

 

 

 
 




Postadress:
Varbergs GIF Friidrottsförening - Friidrott
Danska vägen 15
43251 Varberg

Kontakt:
Tel: 034014848
E-post: This is a mailto link

Se all info