Hoppa till sidans innehåll

Vilken tävlingshelg! SM-medalj och segrar både nära och fjärran!

02 FEB 2020 23:31
SM-silver till Sofia Wallin och en 4:e plats för Doris Theander vid mångkamps-USM! Stort grattis!! Sedan seger för Lisa Warfvinge i New York och för Jacob Johansson och Ebbe Dahlenborg i Göteborg. Plus en hel del andra fina resultat. Vilken helg!
  • Uppdaterad: 02 FEB 2020 23:31

Resultat

SM/JSM/USM I MÅNGKAMP, SOLLENTUNA

F16 Femkamp

1. Sydney Karström, Åhus FIK, 3 702 p
2. Sofia Wallin, Varbergs GIF, 3 662 p
3. Moa Granat, Vallentuna FK, 3 622 p

F15 Femkamp
1. Wilma Nilsson, Klippans FK, 3 482 p
2. Lathifa Afrah, IF Göta Karlstad, 3 352 p
3. Emma Sandin, IK Hakarpspojkarna, 3 180 p
4. Doris Theander, Varbergs GIF, 3 152 p


STATEN ISLAND, NY


Kvinnor Längd
1. Lisa Warfvinge, Varbergs GIF, 5,87

Kvinnor Tresteg
2. Lisa Warfvinge, Varbergs GIF, 12,01


GÖTEBORG INOMHUS

F17 Stav
1. Alma Olsson, IF Rigor, 2,85
2. Elsa Kaspersson, Varbergs GIF, 2,85
3. Sofia Olsson, IF Rigor, 2,75

F17 Längd
1. Elin Pettersson, IFK Göteborg, 5,13
2. Liv Nilsander, Varbergs GIF, 4,48
3. Elin Tegnér, Lerum Friidrott, 4,20

P17 Kula
1. Leo Zikovic, Örgryte IS, 15,10
5. Jacob Johansson, Varbergs GIF, 9,65

P17 Vikt
1. Jacob Johansson, Varbergs GIF, 14,15
2. Hugo Kajsjö, Lerum Friidrott, 13,52

P16 400 m
1. Robin Turan, IFK Göteborg, 53.01
2. Oskar Davidsson, Varbergs GIF, 54.28
3. Vilmer Andersson, Trollhättan FIK, 56.17

P16 1500 m
1. Jonathan Grahn, Mölndals AIK, 4:20.82
2. Philip Frick, Örgryte IS, 4:25.23
3. Oskar Davidsson, Varbergs GIF, 4:26.91

F15 Stav
1. Elin Jansson, Lerum Friidrott, 3,00
2. Siri Kaspersson, Varbergs GIF, 2,75
3. Alma Falck, IFK Halmstad, 2,55

F15 Kula
1. Emma Larsson, Kils AIK, 10,65
8. Lo Rosengren, Varbergs GIF, 7,71

P15 Höjd
1. Ludvig Holgersson, Bohus IF, 1,83
7. Seth Svensson, Varbergs GIF, 1,52

P15 Tresteg
1. Axel Eenfeldt, Bohus IF, 11,75
7. Jacob Kogler, Varbergs GIF, 10,22
9. Emanuel Larsson, Varbergs GIF, 9,57

P15 200 m
1. Sebastian Sjöholm, Hälle IF, 26.50
2. Lukas Letho, Mölndals AIK, 27.03
3. Ebbe Dahlenborg, Varbergs GIF, 27.27

F14 60 m
1. Olivia Lundberg, Mölndals AIK, 8.15
2. Julia Kühnel Pappila, IFK Göteborg, 8.35
3. Ester Ahlbäck Björck, IFK Göteborg, 8.36
4. Linnea Johansson, Varbergs GIF, 8.42

P14 Höjd
1. Ebbe Dahlenborg, Varbergs GIF, 1,59
2. Sebastian Sjöholm, Hälle IF, 1,56
3. Kristoffer Eneman, IFK Göteborg, 1,37
4. Emanuel Larsson, Varbergs GIF, 1,32

F13 Tresteg
1. Vera Thiringer Coster IFK Göteborg, 10,06
6. Moa Kogler, Varbergs GIF, 9,16

P13 60 m
1. Daniel Otterdahl, Örgryte IS, 8.02
8. Malte Zettergren, Varbergs GIF, 8.97

P13 Längd
1. Alfred Danerud, Sävedalens AIK, 4,98
5. Malte Zettergren, Varbergs GIF, 4,48

F12 Höjd
1. Nellie Sturesson, Falkenbergs IK, 1,40
5. Svea Van Eden, Varbergs GIF, 1,27

F12 Kula
1. Elin Larsson, IF Rigor, 9,65
5. Svea Van Eden, Varbergs GIF, 7,97

P11
Albin Nilsson deltog i 60 m, 600 m och längd

F10
Livia Claesson deltog i 600 m och längd

Skribent: Marie-Louice Andersson
Epost: Adressen Gömd
 
 


4 juli 2020
kontakt: This is a mailto link

 


50-årsjubileum för tävlingen
8-9 augusti 2020
 
 
VARBERGS MÅNGKAMP
12-13 september 2020
 
 


Tack för 2019 års tävling Återkommer inomhussäsongen 2020/2021

 
 


 

 
       SPONSORER OCH SAMARBETSPARTNERS
 
   

 

 

 
   
 
     
 
 

 
 
 
 
 
 




Postadress:
Varbergs GIF Friidrottsförening - Friidrott
Danska vägen 15
43251 Varberg

Kontakt:
Tel: 034014848
E-post: This is a mailto link

Se all info