Hoppa till sidans innehåll

Gamla Giffares Hederspris


Gamla Giffares hederspris instiftades 1946 med avsikten att uppmuntra för årets bästa idrottsprestation. Avsikten har med åren vidgats till att även uppmuntra för en föredömlig ledargärning.

2017       Jonathan Berntsson, fotboll, ledare

2016       Annika Karlsson, gymnastik, ledare

2015       Per-Åke Skagersten, friidrott, ledare

2014       Mikael Svenberg, fotboll, styrelseledamot

2013       Jeanette Jansson, gymnastik, ledare                        

2012       Monika Callenberg, friidrott, ledare

2011       Robert Flatum, fotboll, ledare

2010       Beatrice Gunnarsson, gymnastik, ledare

2009       Csaba Gaal, friidrott, tränare

2008       Finn Larsen, fotboll, materialförvaltare

2007       Petra Bengtsson, gymnastik, ledare

2006       Jesper Hjalmarsson, fotboll, målvakt

2005       Maria Johansson, gymnastik, ledare

2004       Linda Berntsson, friidrott, längd, kortdistans

2003       Christian Dahl, fotboll, forward

2002       Catharina Bondesson, gymnastik         

2001       Marie-Louise Johanssson, friidrott               

2000       Anneli Totevski (Hansson), gymnastik         

1999       Andreas Johansson, fotboll, försvar

1998       Tobias Bengtsson, fotboll, mittback

1997       Karolina Mårtensson, damfotboll, målvakt

1996       Martin Andersson, fotboll, mittfältare

1995       Magnus Gerkens, fotboll, målvakt

1994       Marina Melby, damfotboll, mittfältare

1993       Herrfotbollssektionen, fotboll                 

1992       Sven-Olof Högh, fotboll, ledare

1991       Damfotbollslaget, damfotboll         

1990       Magnus Johansson, fotboll, mittback

1989       Patric Johansson, fotboll, mittfältare

1988       -                                                                                   

1987       Bengt-Olof Mårtensson, friidrott, kortdistans

1986       -                                                                                  

1985       Roger Svensson, fotboll, målvakt

1984       Elly Svensson, gymnastik, ledare

1983       Gunnar Karlsson, administration, kanslist

1982       Fred Schumacher, friidrott, kast

1981       Roy Ahlgren, fotboll, mittback

1980       Mats Johansson, fotboll, mittfältare

1979       Lars Lindblom, friidrott, medeldistans

1978       Sven Nylander, friidrott, olympier 400 m häck Los Angeles 1984

1977       Nils-Roger Ljungfalk, friidrott, långdistans

1976       Sune Söhrström, fotboll, högerinner
               Ann-Sofie Stener, friidrott, längd

1975       Ulf Rathsman, friidrott, diskus, slägga
               Ove Håkansson, fotboll, mittfältare

1974       Jan Ladeborn, simning
               Ulf Lindberg, simning             

1973       Pia Mårtensson, simning, olympier 100 o 200 m frisim Montreal 1976

1972       Ragnar ”Feilen” Larsson, ledare, kassör

1971       Rune Johansson, fotboll, målvakt

1970       Jan-Bertil ”Tjante” Johansson, fotboll, forward

1969       Jan-Ivar Berntsson, fotboll, försvar
               Sven-Olof Svensson, friidrott, långdistans

1968       Agneta Jögård (Johansson), friidrott, kortdistans

1967       Inger Rathsman (Nilsson), friidrott, kortdistans

1966       -                                                                                 

1965       -                                                                                 

1964       Ingrid Richardsson (Johansson), friidrott, medeldistans

1963       Evan Johansson, fotboll, back

1962       -                                                                                 

1961       Roland Svensson, friidrott, diskus, kula

1960       -                                                                                 

1959       Gunvor Andersson, friidrott, medeldistans

1958       Sune Fäldt, friidrott, 110 m häck

1957       Kurt "Skeppshult" Svensson, fotboll, centerforward

1955       Kate Jobson, simning, olympier 100 m frisim Melbourne 1956,
               Europamästarinna 100 m frisim 1958

1956       Lennart Larsson, fotboll, högerinner

1954       Rune Reuterberg, fotboll, back

1953       Arne Eriksson, friidrott, längd, tresteg, kortdistans

1952       Bror Zaar, fotboll, centerhalv

1951       Lennart Ivansson, friidrott, kortdistans

1950       Helge Johansson, friidrott, 200 o 400 m

1949       Lennart Svensson, friidrott, femkamp

1948       Sven Nilsson, friidrott, långdistans

1947       Tore "Bums" Johansson, fotboll, målvakt

1946       Karl-Axel Norrman, friidrott, höjdhopp

Uppdaterad: 26 DEC 2016 20:57 Skribent: Stig-Göran Larsson
Epost: Adressen Gömd

Boka lokal Påskbergsgården
OBS! Behörighet krävs


 


 

Stöd våra föreningar
Klicka på bild och läs hur!

 


 

Stöd fotbollens secondhandverksamhet

 


 

Stöd vårt arrangemang
Lördag 6 juli 2019


 

 

 
 
 
 

Postadress:
Varbergs GIF IA
Varbergs GIF IA, Danska vägen 15
432 51 Varberg

Kontakt:
Tel: 034014848
E-post: This is a mailto link

Se all info