Hoppa till sidans innehåll

2014


VATTUDALSLOPPET 10 maj 2014

 

Marathon


1 Marcus Carlén Brunflo IF 3.00.00
2 Patrik Norberg Trångsvikens IF 3.09.12
3 Robert Hedman Vindelns IF 3.44.15
4 Märta Moe VLDK 4.19.03
5 Staffan Wikström VLDK 4.27.41
6 Mats Zetterlund VLDK 4.29.39
7 Sigvard Koplimäe VLDK 4.56.21

 

Halvmarathon


1 Alexander Jakobsson Hotings IF   1.19.30
2 Andreas Norén Åre Fysiocenter   1.20.31
3 Mikael Skålen Duveds IF   1.23.21
4 Andreas Jacobsson Hotings IF   1.30.52
5 Birger Karlsson VLDK   1.45.00
6 Joakim Holmquist Dorotea IF   1.45.26
7 Eva Blomqvist VLDK   1.45.58
8 Håkan Sjölin Näldens IF   1.46.35
9 Eva Hanning VLDK   1.49.12
10 Grete-Mari Persson VLDK   1.52.33
11 Thomas Valmbäck VLDK   1.54.18
12 Melker Kjellgren VLDK   1.54.19
13 Sylvain Gumula VLDK   2.08.43
14 Märta Gorska Slagörnsbergs Klätterklubb   2.10.18
  Kalle Lennartsson VLDK   dnf
  Börje Johansson VLDK   dnf
       

 

 

 

10 km


1 Rasmus Grelsson Trångsvikens IF 32,37
2 Magnus Näslund Hälle IF 34,48
3 Carl-Henrik Rost Sportsgym SC 36,05
4 Sven Emil Wallin Trångsvikens IF 36,21
5 Joel Larsson VLDK 38,09
6 David Sundström Trångsvikens IF 38,21
7 Billy Lindman Team Nubbe Grisfot 38,37
8 Måns-Erik Frank Hallvikens IF 38,41
9 Markus Danielsson VLDK 39,19
10 Hanna Seppas Hakarpspojkarna 40,23
11 Henrik Jonasson Team Nubbe Grisfot 40,56
12 Conny Forne VLDK 41,15
13 Mats Jonasson IFK Strömsund 43,55
14 Erik Dahlberg VLDK 44,48
15 Tore Norkvist Tåsjö IF 46,46
16 Ante Gahlin IFK Strömsund  47,35
17 Andreas Bold VLDK 47,44
18 Daniel Lindvall Östersund Triathlon 47,52
19 Anders Salin ÖSK Motion 48,26
20 Robin Sidén Team lätt och lagom 48,29
21 Hanna Zetterholm Gåxsjö IF 49,39
22 Marcus Olsson Strömsund 50,22
23 Marie Roos IFK Strömsund 51,14
24 Elin Hellström Dorotea IF 51,35
25 Ingemar Fritz VLDK 55,17
26 Carin Stenlund Svanaby IF 58,06
27 P-O Svedberg VLDK 58,06

 

 

5 km


1 Simon Platt                    Lakeland XC Ski Club                 19,17
2 Daniel Persson               VLDK                                         19,36
3 Stefan Andersson           Brunflo IF                                   20,18
4 Christoph Zinner             Östersund                                  20,23
5 John Skyttmark               Offerdals Sk                              20,36
6 Johan Norberg                Trångsvikens IF                        20,41
7 Arvid Johansson             Johannas hjälte                        22,26
8 Maria Persson                 VLDK                                      30,24
9 Mona Jansson                 IFK Strömsund                        30,37
10 Malin Jangermalm          IFK Strömsund                         30,37
11 Irada Lundgren             Strömsund                                40,07

 


Äventyrsbanan

 

Louisa Roos IFK Strömsund  
William Roos IFK Strömsund  
Harry Jakobsson Hotings IF  
Theodor Wiberg Eriksson IFK Strömsund  
Meja Svanström Strömsund  
Eskil Persson VLDK  
Leyla Jaharli Strömsund  
Uppdaterad: 10 MAJ 2014 20:38 Skribent: Michael Ahrens

Resa till Stockholm Marathon 31.5-2.6

Bussresa under förutsättning av tillräckligt många anmäler sig från Strömsund via Östersund.
Pris t o r 1000 kr. Bindande anmälan senast 30 april till Aron Kjellgren 070-6890464 eller Staffan Wikström 072-7008385. 

 

Följande tävlingar planerar VLDK att arrangera 2019

23 mars Födelsedagsjoggen 
(+ årsmöte)
4 maj Vattudalsloppet

(10 km, minimarathon = 4,2 km och äventyrsbana)
24 augusti Vattudalsmaran 
(Marathon, Halvmarathon, Minimarathon)
14 december Luciajoggen
 

Postadress:
Vattudalens LDK - Friidrott
Staffan Wikström, Björnstigen 2
83334 Strömsund

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info