Hoppa till sidans innehåll

Resultat 071103


 

Resultat Vattudalsmaran/Vintermaran 2007-11-03

Herrar, 51 startande
Placering Placering Namn Förening Tid
totalt åldersklass
1 1 M 35 Linna Matti Nilivaara IS 2,43,23
2 1 M 23 Hansson Magnus Kvarnsvedens FI 2,54,16
3 1 M 40 Lundberg Martin Fredrika IK 2,58,37
4 1 M 50 Torstensson Tore Hammerdals IF 2,58,53
5 1 M 45 Ekman Lars-Åke IKSV 3,00,43
6 1 M 55 Thorsell Jörgen Kvarnsvedens FI 3,01,07
7 2 M 40 Norberg Patrik A4 3,08,18
8 2 M 50 Jaktlund Peter Kvarnsvedens FI 3,11,36
9 2 M 45 Frykstedt Robert Bålsta IK 3,11,44
10 2 M 23 Larsson Jens Åsele IK 3,20,04
11 2 M 55 Zetterlund Mats VLDK 3,21,32
12 3 M 45 Lind Krister Kvarnsvedens FI 3,28,04
13 4 M 45 Borgström Stefan Kvarnsvedens FI 3,29,09
14 3 M 50 Danielsson Dan VLDK 3,29,43
15 1 M 60 Hansson Anders Vilsta FK 3,30,32
16 2 M 60 Larsson Lars-Erik Alfta-Ösa OK 3,31,21
17 3 M 55 Karlsson Birger VLDK 3,35,41
18 3 M 40 Axelsson Peter Domnarvets  3,36,22
19 4 M 50 Kejving Anders VLDK 3,36,45
20 5 M 50 Kjellgren Aron VLDK 3,36,49
21 6 M 50 Dahlberg Erik VLDK 3,37,15
22 3 M 23 Eriksson Christer VLDK 3,38,30
23 7 M 50 Berggren Lars-Göran Team Skavsåret 3,40,01
24 4 M 55 Tryggvesson Ted Kils AIK 3,40,05
25 5 M 45 Ahrens Michael  VLDK 3,41,26
26 4 M 23 Liljegren Mats Team Skavsåret IF 3,51,30
27 2 M 35 Jarefors Magnus Orrvikens IK 3,53,13
28 6 M 45 Blücher Tord Storådalens SK 3,53,32
29 7 M 45 Hägglund Dan Lycksele LK 3,53,41
30 3 M 35 Nilsson Jakob Östersund 3,54,01
31 3 M 60 Soininen Mikko Scaania IF 3,55,49
32 1 M 65 Fritz Ingemar VLDK 3,58,15
33 4 M 60 Björk Ulf Vilsta IK 4,01,02
34 5 M 23 Bryntesson Pierre Rossöns IF 4,01,20
35 5 M 55 Paraniak Jan Team Skavsåret IF 4,05,55
36 8 M 45 Bryntesson Sigge Rossöns IF 4,10,42
37 5 M 60 Söderström Stig Kvarnsvedens FI 4,14,11
38 6 M 55 Funseth Bengt Olov VLDK 4,15,52
39 8 M 50 Sätterström Kurt VLDK 4,22,34
40 2 M 65 Liss Hugo Storådalens SK 4,24,37
41 7 M 55 Magnusson Kjell Vi som springer 4,32,23
42 9 M 45 Hemmingsson Bengt Marieby GIF 4,46,50
43 8 M 55 Koplimäe Sigvard VLDK 4,55,20
44 9 M 55 Lindeskow Hans-Inge Hargs BK Runners 4,58,04
45 1 M 70 Järlåker Bertil Flemingsbergs SK 5,00,02
46 2 M 70 Forsberg Lars Spöland 5,44,27
47 1 M 75 Carlander Lennart Tureberg 6,23,08
Halvmarathon
1 Thuren Anders Östersund GIF 2,54,00
Damer (17 startande)
1 1 K 23 Jansson Jenny Kattisavans IK 3,09,20
2 1 K 40  Forslund Christina IFK Nyland 3,09,59
3 1 K 35 Buller Annelie Hässelby SK 3,19,21
4 2 K 40 Byström Aurore Team Blekinge 3,28,17
5 1 K 45 Sundberg Anne Vännäs SK 3,34,04
6 1 K 50 Hanning Eva VLDK 3,37,39
7 2 K 35 Johnsson Viktoria Målilla-Mörlunda 3,45,25
8 2 K 45 Persson Grete-Mari VLDK 3,59,36
9 3 K 35 Manbre Gunilla Jokkmokks SK 4,14,19
10 1 K 55 Gräsman Rebecka Vallentuna FK 4,44,23
11 2 K 55 Grech Margareta VLDK 4,45,58
12 3 K 40 Holmström Annika Team Skavsåret 4,57,43
13 1 K 50 Allensten Sisko Team Skavsåret IF 5,08,38
14 1 K 65 Simson Monika Täby LLK 5,14,55
15 2 K 50 Paraniak Barbro Team Skavsåret IF 5,22,33
16 3 K 50 Sjöberg Kerstin VLDK 5,32,59
Stafett (1 lag)
1 Måd och Christer Växjö 3,38,49

Vattudalsmaran 7,2 km
1. Karl-Gustav Sundberg Vännäs SK 30.28
2. Karin Jark-Axelsson Domnarvets GOIF 37.53
3. Magnus Byström 40.45
4. Gunnar Henriksson Vattudalens LDK 45.34
5. Mari-Anne Liss Storådalens SK 48.53
6. Els-Marie Hultberg Vilsta IK 52.23
7. Max Tungel 54.20
8. Per-Arne Allensten 54.37
9. Per-Erik Holmgren Svanaby IF 1.12.18
10. Astrid Holmgren Svanaby IF 1.12.25

 

Det finns inget album kopplat till denna sida.

Följande tävlingar planerar VLDK att arrangera 2020

21 mars: Födelsedagsjoggen

9 maj: Vattudalsloppet

24 oktober: Vattudalsmaran

12 december: Luciajoggen
(gå, lunka eller löp i din egen takt med valfritt start, antal varv och egen tidtagning)

Postadress:
Vattudalens LDK - Friidrott
Verena Neugirg, Alanäsvägen 6A
83334 Strömsund

Kontakt:
Tel: 0702388365
E-post: This is a mailto link

Se all info