Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsresultat 2019-2011


Resultat från Ägg-sexan 13 april 2019

1. Conny Ekdahl - Svea Karlsson - Krister Adolfsson - Gerd Johansson - Göran Petersson - Bernt-Åke Solverius, SPF

2. Göran Gustavsson - Bo Blomgren - Hasso Hansson - Bengt-Olof Olofsson - Kerstin Andersson - Marianne Karlsson, Göran´z

3. Lars-Gunnar o Robert Nilsson - Lars-Erik Gustavsson - Eva o Feruco Palrén - Edina Weznaver, Gemla

 

Resultat från Arena-träffen 23 mars 2019

1. Bengt-Olof "Garvis" Olofsson - Bror Gustavson, VBS

2. Sten Färdigh - Miro Baricevic, Lessebo

3. Conny Wibrån - Lars-Erik Gustavsson, VBS

 

Resultat från Kul-spelet 23 februari 2019

1. Lars-Gunnar o Robert Nilsson, Gemla/VBS

2. Bernt-Åke Solverius - Janne Larsson, VBS

3. Göran Gustafsson - Bosse Blomgren, VBS

4. Nano Espejo - Thomas Olsson, VBS

5. Ulla Gustavsson - Lars-Gunnar Svensson, HVE/VBS

10. Kent o Gunnel Carlsson, VBS

14. Lars-Erik Gustavsson - Irene Möller, VBS

18. Christina Boström - Klas-Erik Sturesson, VBS

21. Conny Wibrån - Conny Ekdahl, VBS

25. Lars Petersson - Rolf Bäcklund, HVE/VBS

32. Irma Fredriksson - Eivor Williamsson, Lammhult

 

Resultat från Treklövern 17 februari 2019

1. Robert Nilsson - Tomas Karlsson - Hasso Hansson, VBS

2. Patrik Pfeiffer - Okie Dttlofsson - Mikael Hallendorf, PET Le Petit BK Laholm

3. Robert Ulfsson - Emil Nilsson - Åsa Hallendorf, SÖR Sörbyängens BK Örebro

 

Resultat från Januari-sexan 19 januari 2019

1. Göran Gustafsson - Hasso Hansson - B-O Olofsson - Gunnar Rönn - Kerstin Andersson - Gunn Johansson, Göran´z

2. Conny Ekdahl - Göran Petersson - Conny Wibrån - Gösta Petersson - Gerd Johansson - Svea Karlsson, VBS

3. Rolf Bäcklund - Calle Enström - Inger Oscarsson - Vanja Strömgren - Krister Adolfsson - Ingvar Yngwe, Rött o Blått

 

Resultat från Delikatesstävlingen 3 januari 2019

1. Mona Johansson

2. Lennart Sallhag

3  Birgitta Johansson

 

Resultat från Julcupen 29 december 2018

1. Margareta Lundqvist - Göran Gustafsson

2. Nano Espejo - Carl-Axel Moberg

3. Gunnel Carlsson - Carlos Soto

 

Resultat från Skinkdubbeln 8 december 2018

1. Conny Wibrån - Christer Adolfsson, Bullen

2. Margareta Lundqvist - Göran Gustafsson, VBS

3. Hasso Hansson - Gunnar Rönn, VBS

4. Håkan Edgren - Magnus Nimvall, OSK

5. Per-Elof Johansson - Krister Tayanin, VBS-LBO

 

Resultat från "Damernas" hösten 2018

1. Margareta Lundqvist

2. Märtha Gustavsson

3. Anna-Greta Karlsson

4. Margareta Bech

5. Inga-Britt Göransson

 

Resultat från November-sexan 10 november 2018

1. Bosse Blomgren - Kerstin Andersson - Gunnar Rönn - Gunn Johansson - Hasso Hansson - B-O Olofsson, Bosse´s gäng

2. Lars-Gunnar o Robert Nilsson - Irene Möller - L-E Gustafsson - Jens Edvardsson - Mona Nilsson, Gemla  

3. Berit Carlsson - Leif Karlsson - Conny Wibrån - Inga o Ingvar Yngwe - Herbert Ortscheid, Gladlaxarna     

 

Resultat från 21-mixen 20 oktober 2018

1. Lars-Gunnar Nilsson - Robert Nilsson - Eva Palrén, Gemla

2. Margareta Lundqvist - Mona Johansson - Bo Blomgren, VBS

3. Kalle o Gerd Jonasson - Reine Johansson, Emmaboda

 

Resultat från Bländaslaget 13 oktober 2018

1. Pascal Patron - Jens Strand, DON

2. Stefan Larsson - Anders Setting, DON

3. Hasso Hansson - Stefan Lindstig, VBS

 

Resultat från Oktober-sexan 6 oktober 2018

1. Margareta Lundqvist - Mona Johansson - Aldo Zekic - Birgitta Gustavson - Irma Nilsson - Arne Andersson, Gott o Blandat

2.Göran Gustafsson - Bosse Blomgren - Hasso Hansson - Kerstin Andersson - Gunn Johansson - Gunnar Ifverström, Göran´z

3. Lars-Gunnar o Robert Nilsson - Margareta Arbjörk - Eva o Feruco Palrén - Lars-Erik Gustavsson, Gemla

 

Resultat från Augustiträffen 4 augusti 2018

1. Conny Wibrån - Christer Adolfsson, VBS/Gemla

2. Ulla Gustafsson - Lennart Nilsson, Boulelaget

3. Rolf Bäcklund - Hasso Hansson, VBS

 

Resultat från "Damernas" våren 2018

1. Kerstin Andersson

2. Anna-Greta Karlsson

3. Märtha Gustavsson

4. Ingrid Josefsson

5. Irma Nilsson

 

Resultat från Ägg-sexan 24 mars 2018

1. Bo Blomgren - B-O Olofsson - Kerstin Andersson - Gunnar Rönn - Gunn Johansson - Hasso Hansson, Bossés

2. Lars-Gunnar o Robert Nilsson - Margareta Arbjörk - Eva o Feruco Palrén - Lars-Erik Gustavsson, Gemla

3. Marita Moberg - Berit Carlsson - Herbert Ortscheid - Inga- o Ingvar Yngwe - Leif Karlsson, Glad-laxarna

 

Resultat från Arena-träffen 3 mars 2018

1. Åke Lönnqvist - Conny Ekdahl, VBS

2. Lennart Olsson - Harry Mjärling, Alvesta korpen

3. Sten Färdigh - Lars Bengtsson, Lessebo

 

Resultat från Kul-spelet 17 januari 2018

1. Göran Gustafsson - Bror Gustavson, VBS

2. Conny Ekdahl - Conny Wibrån, VBS

3. Margareta Lundqvist - Irma Nilsson, VBS

4. Robert Nilsson - Lars-Gunnar Nilsson, VBS/Gemla

5. Bengt-Olof Olofsson - Rudolf Jarz, VBS

10. Mona Asp - Lenah Aschan, Västra Torsås

14. Kenneth Nilsson - Lennart Börjesson, VBS

18. Mona o Kenneth Johansson, VBS

21. Bertil Vedenbrant - Anna-Stina Fogelström, VBS

25. Ginger Hansson - Lars Rosenlind, VBS

32. Vanja Strömgren - Ritva Rosberg, Pantrarna

 

Resultat från Januari-sexan 20 januari 2018

1. Lars-Gunnar o Robert Nilsson - Irene Möller - Lars-Erik Gustavsson - Eva o Feruco Palrén Gemla

2. Hasso Hansson - Bo Blomgren - Kerstin Andersson - Gunn Johansson - Gunnar Rönn - Stig X, VBS

3. Lars Petersson - Ulla Gustavsson - L-G sjö - Bo Moberg - A-K Sandstedt - Lars Jonasson, Boulits

 

Resultat från "Delikatesstävlingen" 4 januari 2018

1. Leif Karlsson

2. Robert Nilsson

3. Inger Oscarsson

 

Resultat från Julcupen 28 december 2017

1. Ritva Rosberg - Thomas Olsson

2. Kenneth Johansson - Conny Wibrån

3. Svea Karlsson - Sture Heiman

 

Resultat från "Damernas" hösten 2017

1. Alva Erngård

2. Margareta Lundqvist

3. Anna-Greta Karlsson

4. Solveig Harrysson

5. Maibrith Söderberg

 

Resultat från skinkdubbeln 9 decemberg 2017

1. Per-Elof Johansson - Krister Tayani, VBS/LBO

2. Hasso Hansson - Gunnar Rönn, VBS

3. Håkan Edgren - Magnus Nimvall, OSK

4. Lars-Gunnar o Robert Nilsson, VBS

5. Rolf Bäcklund - Magnus Gustavsson, VBS


Resultat från Fyrklövern 2 december 2017

Öppen
1. Henri von Eggers-Patron - Viktor von Eggers-Patron - Stefan Sabel - Robert Ulfsson, KÄR/HPK/SÖR

2. Anders Hartwich - Camillo Patron - Pascal Patron - Mikael Trechera, DON

3. Robert Nilsson - Magnus Gustavsson - Hasso Hansson - Tomas Karlsson, VÄX

V 55
1. Håkan Berg - Yngve Evaldsson - Antonio Patron - Jonny Patron, KÄR

2. Rudolf Jarz - Claes Svensson - Leif Karlsson - Göran Gustafsson, VÄX

3. Anton Galant - Ulla Gustavsson - Thomas Olsson - Lars Petersson, VÄX

 

Resultat från November-sexan 11 november 2017

1. Margareta Lundqvist - Nano Espejo - Irma Nilsson - Kenneth Johansson - Bengt Tolgén - Anita Johansson, Gott o Blandat

2. Miro o Solveig Baricevic - Tuve Svensson - Viola Åberg, Lars Bengtsson - Kent Ejnarsson, Lessebo

3. Rolf Bäcklund - Carl Enström - Inger Oscarsson - Conny Wibrån - Christer Adolfsson - Anita Hult-Lind, Röd o Blått.

 

Resultat från "Käring-träffen" 28 oktober 2017

1. Karin Carlsson - Edith Gustafsson, VBS

2. Marianne E Karlsson - Ritva Rosberg, Pantrarna

3. Märtha Gustavsson - Birgitta Johansson, PRO Växjö

 

Resultat från Bländaslaget 14 oktober 2017

1. Anders Hartwich - Pascal Patron, DON

2. Janne Johansson - Thomas L Johansson, TPC/RON

3. Joacim Delin - Magnus Gustavsson, VBS

 

Resultat från Oktober-sexan 7 oktober 2017

1. Göran Gustafsson - Bo Blomgren - B-O Olofsson - Kerstin Andersson - Marianne E Karlsson - Hasso Hansson, Göran´z

2. Lars-Gunnar o Robert Nilsson - Irene Möller - L-E Gustavsson - Ewa o Feruco Palrén, Gemla

3. Evert o Solveig Åström - Mirco Pijaco - Ingvar o Birgitta Svensson - Kenneth Crona, IKEA Älmhult

 

Reultat från Söndagsklotet 3 septermber 2017

1. Göran Gustafsson - Anita Hult-Lind, VBS

2. Sune Norin - Sonia Svensson, VBS

3. Carl-Axel Moberg - Irma Nilsson, VBS

 

Resultat från Sommarklotet 15 juni 2017

1. Knut Linnander - Gunter Schneider, Vislanda

2. Bo Blomgren - Bo Moberg, VBS/Rottne

3. Eva o Feruco Palrén, Gemla

 

Resultat från "Damernas" våren 2017

1. Märtha Gustavsson

2. Mona Johansson

3. Anita Johansson

4. Eva Isaksson

5. Elisabet Hansson

 

Resultat från Ägg-sexan 1 april 2017

1. Göran Gustafsson - Bo Blomgren - B-O Olofsson - Hasso Hansson - Gunn Johansson - Kerstin Andersson - Göran´z

2. Margareta Lundqvist - Mona O Kenneth Johansson - Irma Nilsson - Anita Johansson - Rudjero Veznaver - Gott o Blandat

3. Laila Johansson - Åke Nilsson - Lena Aschan - Kerstin Spång - Mona o Kent Asp, Grimslöv

 

Resultat frå Arena-träffen 18 mars 2017

1. Laila Johansson - Åke Nilsson, Grimslöv

2. Svea Karlsson - Göran Petersson, VBS

3. Ann-Kristine o Tommy Cronqvist, Moheda PRO

 

Resultat från Kul-spelet 25 februari 2017

1. Göran Petersson - Robert Nilsson, VBS

2. Rudolf Jarz - Pam Srirote, VBS

3. Bror Gustavson - Aldo Zekic, VBS

4. Leif Karlsson - Allan Carlsson, VBS

5. Kent o Gunnel Carlsson, VBS

7. B-O Olofsson - Hasso Hansson, VBS

10. Gunnel Albin-Gustavsson - Kenneth Nilsson, VBS

14. Ingvald Svensson - Lars-Göran Näsström, SPF Älmhult

20. Jan-Åke Fransson - Märtha Gustavsson, PRO Växjö

21. Carl-Axel Moberg - Ingvar Yngwe, VBS

31. Gunnel Fältström - Elsy Nordqvist, SPF Älmhult

 

Resultat från Treklövern 11 februari 2017

1. Joachim Andersson - Simon Åkesson - Anders Rubin, CPC/RON

2. Emil Nilsson - Jan Nyman - Jimmy Skog, PET

3. Rudolf Jarz - Claes Svensson - Lars-Gunnar Nilsson, VBS

 

Resultat från "Januari-sexan" 21 januari 2017

1. Göran Gustafsson - Garvis Olofsson - Gunn Johansson - Kerstin Andersson - Rolf Bäcklund - Hasso Hansson,    ,
    Göranz

2. Nano Espejo - Anita H-Lind - Leif Karlsson - Krister Adolfsson - Nils Karlsson - Gerd Johansson, Volvo

3. Lars-Gunnar Nilsson - Magnus Gustavsson - L-E Gustavsson - Irene Möller - Eva o Feruco Palrén, Gemla

 

Resultat från Delikatesstävlingen 4 januari 2017

1. Viola Isaksson

2. Bengt-Olof Olofsson

3. Ulla Gustavsson

 

Resultat från Julcupen 29 december 2016

1. Kerstin Andersson - Claes Svensson

2. Calle Enström - Bengt-Olof Olofsson

3. Bosse Blomgren - Bertil Vedenbrant

 

 

Resultat från höstens Boule-tjugan

1. Leif Karlsson

2. Conny Ekdahl

3. Göran Gustafsson

 

 

Resultat från Skinkdubbeln 10 december 2016

1. Nano Espejo - Stig-Göran Artursson, VBS/Hovmantorp

2. Lars-Gunnar o Robert Nilsson, VBS

3. Bo Blomgren - Göran Gustafsson, VBS

4. Leif Karlsson - Anton Galant, VBS

5. Stefan o Egon Lindstig, VBS/Lammhult

 

 

Resultat från Fyrklövern 3 december 2016

Öppen

1. Henri o Viktor von Eggers Patron - Stefan Szabel - Håkan Hallberg, KÄR

2. Pascal Patron - Yngve Edvardsson - Jonny Patron - Camillo Patron, GOT/KÄR/CPC

3. Dan Edman - Roger Karlsson - Tobias Edman - Linus Magnusson, KÄR/TBL

V55

1. Rudolf Jarz - Claes Svensson - Anton Galant - Per-Elof Johansson, VBS/LBO

2. Mona Johansson - Leif Karlsson - Margareta Lundqvist - Nano Espejo, VBS

3. Göran Gustafsson - Lars Petersson - Ulla Gustavsson - Aldo Zekic, VBS

 

 

Resultat från "Damernas" hösten 2016

1. Anita Johansson

2. Anita Holm

3. Elisabet Hansson

4. Märtha Gustavsson

5. Margareta Lundqvist

 

 

Resultat från November-sexan 19 november 2016

1. Arne Kostilainen - Gunilla Lydigh - Karin Karlsson - Sture Westblom - N-E Johansson - Lennart Olsson,

    Alvesta Korpen.

2. Göran Gustafsson - Bosse Blomgren - Hasso Hansson - Gunn Johansson - Kerstin Andersson - B-O Olofsson,

    Göranz.

3. Conny Ekdahl - Pelle Petersson - Svea Karlsson - Göran Petersson - Maibrith Söderberg - Conny Wibrån,

    VBS.

     .                

 

Resultat från Bländaslaget 22 oktober 2016

1. Hasso Hansson - Stefan Lindstig, VBS

2. Dan o Marina Edman, KÄR

3. Lars-Gunnar Nilsson - Claes Svensson, VBS

 

 

Resultat från Käring-träffen 15 oktober 2016

1. Ulla Ekenbert - Anita Johansson, Boulelaget

2. Laila Johansson - Gunnel Karlsson, Grimslöv

3. Margareta Bech - Eva Isaksson, VBS 

 

 

Resultat från Antikrundan 8 oktober 2016

1. Märtha o Kent Gustavsson, PRO Växjö

2. Maibrith Söderberg - Bosse Blomgren, VBS

3. Arne Andersson - Bengt Bark, VBS

 

 

Resultat från "Damernas" våren 2016

1. Märtha Gustavsson

2. Eva Isaksson

3. Maibrith Söderberg

4. Margareta Bech

5. Karin Carlsson

 

 

Resultat från 21-mixen 16 april 2016

1. Bosse Blomgren - Conny Wibrån - Ulla Gustavsson, VBS

2. Margareta Lundqvist - Bror o Birgitta Gustavson, VBS

3. Nano Espejo - Marita Moberg - Barbro Andersson, Volvo

 

 

Resultat från Ägg-sexan 12 mars 2016

1. Göran Gustafsson - Hasso Hansson - Bosse Blomgren - Gunn Johansson - Kerstin Andersson - Beng-

    Olof Olofsson, "Göranz"

2. Margareta Lundqvist - Anton Galant - Irma Nilssn - Kenneth Johansson - Edvin Korzonek - Bengt

    Tolgén, "Gott o Blandat"

3. Birgitta o Erik Westerlund - Inga o Ingvar Yngwe - Berit Carlsson - Herbert Ortscheid, "Äggen"

 

 

Resultat från Treklövern 20 februari 2016

1. Yngve Evaldsson - Antonio Patron - Jonny Patron, KÄR

2. Simon Åkesson - Joachim Andersson - Anders Rubin, CPS/RON

3. Anton Galant - Rudolf Jarz - Claes Svensson, VBS

4. Emil Nilsson - Mats Nilsson - Jan Nyman, PET

 

 

Resultat från Arenaträtten 23 januari 2016

1. Maibrith Söderberg - Bosse Blomgren, VBS

2. Gunnel o Kent Carlsson, VBS

3. Gunilla Lydigh - Nils-Erik Johansson, Alvesta Korpen

 

 

Resultat från Julcupen 29 december

1.Kent Carlsson - Klas Ohlin, VBS

2. Inger Oscarsson - Hans Westling, VBS

3. Berit Ahlgren - Rudolf Jarz, VBS

 

 

Resultat från Skinkdubbeln 12 december

1. Bengt-Olof Olofsson - Conny Ekdahl, VBS

2. Rudolf Jarz - Mohsen Boughrion, VBS

3. Hasso Hansson - Gunnar Rönn, VBS

4. Ann-Margret Karlsson - Åke Nilsson, Boulelaget

5. Aldo Zekic - Göran Gustafsson, VBS

 

 

Resultat från Fyrklövern 5 december

1. Tomas Karlsson - Anders Gerestrand - Leif Karlsson - Aldo Zekic, RON/VBS

2. Hasso Hansson - Robert Nilsson - Jens Edvardson - Magnus Gustavsson, VBS

3. Rudolf Jarz - Claes Svensson - Mohsen Boughrion - Conny Ekdahl, VBS

 

 

Resultat från "Damernas" hösten 2015

1. Margareta Lundqvist

2. Anita Johansson

3. Märtha Gustavsson

4. Britt Jonsson

5. Margareta Bech

 

 

Resultat från "Käring-träffen" 21 november

1. Mona Johansson - Margareta Lundqvist, Växjö BS

2. Irene Möller - Eva Palrén, Gemla

3. Maibrith Söderberg - Gerd Johansson, Växjö BS

 

 

Resultat från Antik-rundan 14 november

1. Kurt Åstrand - Willy Lövberg, Lenhovda

2. Lennart Olsson - Gösta Karlsson, Alvesta Korpen

3. Bo Blomgren - Sten Färdigh, Lessebo

 

 

Resultat från Bländaslaget 24 oktober

1. Hasso Hansson - Stefan Lindstig, Växjö Boulesällkap

2. Robert o Lars-Gunnar Nilsson, Växjö Boulesällskap

3. Magnus Gustavsson - Leif Karlsson, Växjö Boulesällskap

 

 

Resultat från Oktober-sexan 10 oktober

1. Lars Petersson - Ulla Gustavsson - A-K Sandstedt - L-G Sjöö - Bo Moberg - Ulf Boström, Boulits

2. Arne Kostilainen - N-E Johansson - Karin Karlsson - Gunilla Lydig - Gösta Karlsson - Lennart Olsson,

    Alvesta Korpen

3. Bo Blomgren - Nano Espejo - Kent o Märtha Gustavsson - Solveig Petersson - Hasso Hansson, Volvo

 

 

Resultat från 21-mixen 18 april

1. Hasso Hansson - Bengt-Olof Olofsson - Gunilla Olsberg

2. Lars-Göran Sjö - Bo Moberg - A-K Sandstedt

3. Gösta Petersson - Maibrith Söderberg - Jan-Olof Lindqvist

 

 

Reultat från Damernas våren 2015

1. Margareta Lundqvist

2. Irma Nilsson

3. Margareta Bech

4. Karin Carlsson

5. Maibrith Söderberg

 

 

Resultat från Vår-sexan 14 mars

1. Bo Blomgren - Hasso Hansson - Gunnar Rönn - B-O Olofsson - Kerstin Andersson

   Gunn Johansson, Lag Volvo

2. Margareta Lundqvist - Mona Johansson - Bengt Tolgén - Stefan Lindstig - Thage Johansson

   Thomas Olsson, Lag Gott o Blandat

3. Lars-Gunnar o Robert Nilsson - Lars-Erik Gustavsson - Irene Möller

   Feruco o Eva Palrén, Lag Gemla 

  

 

Resultat från Treklövern 21 januari

1. Joachim Andersson - Simon Åkesson - Anders Rubin, CPC/RON

2. Stefan Lindstig - Noli Advincula - Robert Nilssn, VBS

3. Hugo Åkesson - Jessica Johanssn - Peter Johansson, CPC

 

 

Resultat från Arena-träffen 17 januari 

1. Ann-margret Karlsson - Åke Nilsson, Boulelaget

2. Nils-Erik Johansson - Arne Kostilainen, Alvesta Korpen 

3. Bo Blomgren - Bengt-Olof Olofsson, VBS

 

 

Resultat från Delikatesstävlingen 3 januari

1. Johnny Patron 

2. Antonio Patron 

3. Inger Oscarsson 

 

 

Tävlingsresultat 2014


Resultat från Julcupen 28 december

1. Mona Johansson - Stefan Lindstig, VBS

2. Aldo Zekic - Kent Gustavsson, VBS

3. Ove Ahlgren - Leif Karlsson, VBS

 

 

Resultat från Skinkdubbeln 13 december

1. Aldo Zekic - Bedo Mehmed, Don Camillo - Emmaboda

2. Rudolf Jarz - Magnus Gustavsson, VBS

3. Robert Nilsson - Lars-Gunnar Nilsson, VBS

4. Stefan Lindstig - Carl Enström, VBS

5. Hasso Hansson - Gunnar Rönn, Calmar - VBS

 

 

Resultat Tisdagstävlingen hösten 2014

A-slutspel:  1:a Göran Gustafsson

                   2:a Conny Ekdahl

                   3:a Edvin Korzonek

                         Gösta Axelsson

 

B-slutspel:  1:a Claes Svensson

                   2:a Gunnel Carlsson

                   3:a Kent Carlsson

                         Ulf Boström

 

C-slutspel:  1:a Margaret Lundqvist

                   2:a Ingrid Linnander

                   3:a Göran Petersson

                         Bengt Tolgén

 

 

Resultat från Fyrklövern 29 november

1. Aldo Zekic - Jonny Patron - Pascal Patron - Rune Blomgren,

    KÄR - DON

2. Conny Ekdahl - Rudolf Jarz - Claes Svensson - Leif Karlsson

    VBS

3. Inger Oscarsson - Carl Enström - Per-Anders Svensson - Carlos

    Soto, VBS-VAR

 

 Resultat från Damernas hösten-14

1. Kerstin Andersson, Pantrarna

2. Kerstin Gadd, VBS

3. Mona Johansson, VBS

4. Svea Karlsson, VBS

5. Irma Nilsson, Pantrarna

 

Resultat från Antikrundan 15 november

1. Faruccio Palrén - Edgar Karlsson, Gemla

2. Lars-Åke Revelj - Kurt Åstrand, VBS

3. Lars Bengtsson - Sten Färdigh, Lessebo

 

 Resultat från Bländaslaget 25 oktober

1. Aldo Zekic - Anders Gerestrand, DON - CPC

2. Magnus Gustavsson - Stefan Lindstig, VBS

3. Tomas Tammela - Thomas Johansson, HVE - CPC

 

 Resultat från Bull-sexan 4 oktober

1. Nano Espejo - Kerstin Johansson - Maibrith Söderberg - Dick

    Lindberg - Magnus Gustavsson - Dennis Eriksson, Lag Volvo.

2. Margareta Lundqvist - Mona Johansson - Kenneth Johansson

    Bert Persson - Thage Johansson - Arne Andersson, Lag Maggans

3. "Garvis" Olofsson - Göran Gustavsson - Barbro Sturesson

    Conny Ekdahl - Elisabeth o Arne Hansson, Lag Garvis gäng.

   

 Damernas våren 2014

1. Mona Johansson

2. Inga Andersson

3. Sigbritt Hjelmberg

4. Margareta Lundqvist

5. Margareta Kjellberg

6. Barbro Sturesson

 

 Resultat från Ägg-sexan 12 april

1. Nano Espejo - Hasso Hansson - Gunnar Rönn - Nils Karlsson -  

    Kerstin Andersso - Gunn Johansson, Volvo

2. Nils-Ragnar o Inga-Britt Sandberg - Kerstin Spång - Laila

    Johansson - Rolf o Gunnel Karlsson, Grimslöv

3. Bengt-Olof Olofsson - Kerstin Gadd - Claes Svensson - Svea

    Karlsson - Rudolf Jarz - Olle Karlsson, Team Kronfönter

 

 Resultat från Damerna mot Herrarna 3 april

1. Agnetha Olsson

2. Gunnar Sköld

3. Lennart Sallhag

4. Ingrid Linnander

5. Edith Gustafsson

6. Ulf Boström

 

Resultat från Vår-träffen 29 mars

1. Maibrith Söderberg - Bo Blomgren, VBS

2. Edith Gustafsson - Kerstin Andersson, VBS

3. Christer Adolfsson - Conny Wibrån, Gemla

 

 Resultat från Käring-racet 22 februari

1. Edina Veznaver - Elsa Hillestål, Joberor

2. Maibrith Söderberg - Lotta Sjösten, VBS

3. Mona Ström - Anita Johansson, Boulelaget

 

 Resultat från Treklövern 8 februari

1. Simon Åkesson - Anders Rubin - Joachim Andersson, CPC

2. Magnus Gustavsson - Lotta Sjösten - Stefan Lindstig, VBS

3. Mona Johansson - Margareta Lundqvist - Anton Galant, VBS

 

 Resultat från Arena-träffen 18 januari

 1. Maibrith Söderberg - Gunnar Rönn, VBS

2. Gösta Karlsson - Lennart Olsson, Alvesta Korpen

3. Inga-Britt o Nils-Ragnar Sandberg, Grimslöv

 

 

 

Tävlingsresultat 2013


Resultat från VBS Julcup 28 december

1. Anton Galant - Torsten Linnander

2. Mona Johansson -  Gunnar Sköld

3. Inger Oscarsson - Hasso Hansson

 

 Resultat från Skinkdubbeln 14 december

1. Aldo Zekic - Lars-Gunnar Svensson, VBS

2. Noli Advincula - Ronald Malmström, VBS

3. Claes Svensson - Rudolf Jarz, VBS

 

 Resultat från Fyrklövern 30 november

1. Dan Edman - Marina Edman - Tobias Edman - Mathias Persson,

    RON/ESL 

2. Lennart Byström - Wolf Karsten - Kjell Klintgren - Kerstin Lund-

   berg, VÅS/KNF

3. Jonny Karlsson - Anders Benderix - Stefan Larsson - Ingmari

    Söderblom, CAL

 

 Resultat från November-sexan 23 november

1. Bo Blomgren - Gunn Johansson - Kerstin Andersson - Gunnar 

    Rönn - Hasso Hansson - Kim Helmersson,  lag Volvo

2. Lennart Sallhag - Leif Karlsson - Jerry Sunesson - Kerstin Gadd 

    Robert Nilsson - Svea Karlsson,  lag Sallhag´s

3. Lars Petersson - Ulla Gustavsson - Bo Moberg - L-G Sjö

    A-K Sandstedt - L-E Gustavsson,  lag Boulits 

 

 Resultat från Bländaslaget 26 oktober

1. Carlos Soto - Stefan Lindstig, VBS/LBO

2. Claes Svensson - Rudolf Jarz, VBS

3. Hasso Hansson - Göran Gustavsson, VBS

 

Resultat från Antikrundan 19 oktober

1. Klas Ohlin - Göran Petersson, VBS

2. Lars-Gunnar Nilsson - Lars-Erik Gustavsson, Gemla

3. Gösta Petersson - Thage Johansson, VBS

 

 Resultat från jubileumstävlingen 5 oktober

1. Aldo Zekic - Hasso Hansson, VBS

2. Else-Marie o Stig Hafström, SOL

3. Eva Karlsson - Franzin Walster, CAL

 

 Resultat från jubileumstävlingen 3 oktober

1. Laila Johansson - Kerstin Spång, Grimslöv

2. Börje Linnér - Conny Wibrån, PRO

3. Olle o Eva Isaksson, SPF

 

 Resultat från April-skämtet

1. Anders Persson - Simon Åkesson, LBO-CPC

2. Hasso Hansson - Bernardo Espejo, VBS-CAL

3. Anton Galant - Claes Svensson, VBS

 

 Resultat våren "Damernas"

1. Kerstin Ström, Boulelaget

2. Kerstin Andersson, Pantrarna

3. Margareta Lundqvist, Växjö Boulesällskap

4. Kerstin Gadd, Växjö Boulesällskap

5. Eva Isaksson, Växjö Boulesällskap

 

 Resultat från Vår-träffen

1. Jerry o Majbritt Sunesson, Majje

2. Kurt Augustsson - Arne Kostilaien, Alvesta Korpen

3. Nils-Erik Johansson - Bror Johansson, Alvesta Korpen

 

 Resultat från Ägg-sexan

1. Maibrith Söderberg - Klas Ohlin - Göran Petersson -  

   Conny Ekdahl - Ritva Andersson - Gösta Petersson,

   SPF Växjö

2. Nils-Erik Johansson - Karin Karlsson - Gösta Karlsson  

   Gunilla Lydigh - Lennart Olsson - Sture Westblom, 

   Alvesta Korpen

3. Ulla Gustavsson - Lars Petersson - Lars-Göran Sjö -

   Ann-Kristin Sandstedt - Bo Moberg - Jerry Sunesson,

   Boulits

  

Resultat från Käring-racet

1  Maibrith Söderberg - Lotta Sjösten, Växjö

    Växjö Boulesällskap

2. Gunnel Fältström - Fanny Allman, Älmhult SPF

3. Solveig Harrysson - Inga-Britt Göransson, Boulelaget

 

Resultat från Arena-träffen

1. Jerry och Maj-Britt Sunesson, Majje-Växjö

2. Nils-Erik Johansson - Bror Johansson, Alvesta Korpen

3. Lars-Gunnar Nilsson - Ferrucio Palrén, Gemla

 

Resultat från tävlingen "Småländskan"

1. Don Camillo  2

2. Calmar 2

3. Calmar 3

 

 

Tävlingsresultat 2012

 

21/1 Nanos Q´lis

1:a Magnus Gustavsson - Rudolf Jarz - Juliet Advincula, 2:a Gunnar Rönn - Eva Karlsson - Hasso Hansson, 3:a Aldo Zekic - Kicki Patron - Eva Karlsson

 

 Resultat söndagsklotet 5 februari 

1. Maibrith Söderberg - Magnus Gustavsson

2. Pelle Petersson - Roland Ström

3. Conny Ekdahl - Per-Erik Bondpers

4. Gerd Petersson - Lennart Sallhag

5. Eva-Lotta Nilsson - Bosse Blomgren

 

Resultat "Semle-sexan" 18 februari

1. Bosse Blomgren-Gunnar Rönn-Kerstin Andersson-

    Hasso Hansson-Gunn Johansson-Nano Espejo, Volvo

2. Mona Johansson-Magnus Gustavsson-Svea Karlsson-

    Kim Helmersson-Göran Gustavsson-B-O Olofsson, VBS

3. Nils-Ragnar o Inga-Britt Sandberg-Åke Nilsson-

    Kerstin o Evert Spång-Rune Axelsson, Grimslöv

 

Resultat "Käringträffen" 10 mars

1. Gunnel Karlsson-Ulla Kristensson, Grimslöv

2. Inga-Britt Sandberg-Kerstin Spång, Grimslöv

3. Anita Johansson-Anna-Greta Karlsson, Boulelaget

  

Resultat     Damer mot Herrar  22 mars

                    48             48

1. Vivan Ottoson

2. Anita Holm

3. Kerstin Gadd

 

1. Magnus Gustavsson

2. Olle Karlsson

3. Claes Svensson

 

Resultat "Ägg-sexan" 31 mars

1. Lag Boulits, Lars Petersson - Ulla Gustavsson - Bosse Blomgren -

    Lars-Göran Sjö - A-K Sandstedt - Bo Moberg 

2. Lag PRO Växjö, Torsten o Ingrid Linnander - solveig Petersson -

   Jan-Åke Fransson - Börje Linnér - Kent Gustavsson

3. Lag Gott o Blandat, Erik Westerlund - Juliet o Noli Advincula -

   Gerd Petersson - Gunnar Sköld - Lars Rosenlind 

 

Resultat Arena-träffen 14 april

1. Elsie Jonsson - Nils-Erik Johansson, Moheda

2. Sten Färdigh - Miro Baricevic, Lessebo

3. Conny Ekdahl - "Garvis" Olofsson, VBS

 

Resultat från Småländskan

VBS ställde upp med 5 lag, alltså 30 spelare, i anrika Småländskan som spelades i Vetlanda den 17 maj.

 

VBS Lag 3 som bestod av Bo Blomgren, Sven-Olof Carlsson, Conny Ekdahl, Maj-Britt Haraldsson, Birgitta Järlestam, Mona Johansson och Margareta Lundqvist blev det mest framgångsrika VBS-laget. De tog en mycket hedrande 3:djeplats totalt av de 26 deltagande lagen. Dessutom segrade laget i kampen om dubbelspelet vilket var extra stort.

 

"Klossträffen"

1. Lasse Petersson

2. Pelle Petersson

3. Gerd Johansson

 

Resultat Aprilskämtet 28 april

1. Jonas Jakobsson - Mikael Elander, KÄR/TBG

2. Hasso Hansson - Anders Benderix, SAN/CAL

3. Antonio Patron - Jonny Patron, KÄR/KÄR

 

Blendaslaget 

1 Dan Edman, RON 10 poäng

Marina Edman, RON

2 Rudolf Jarz, SAN 8

Stefan Lindstig, LBO

3 Birgitta Westerlund, VBS 8

Anton Galant, VBS

4 Edina Veznaver, JOB 8

Rudjero Veznaver, JOB

 

Resultat November-sexan

1. Nano Espejo - Hasso Hansson - Svea Karlsson - Gunn

Johansson - Gunnar Rönn - Kerstin Andersson, Volvo

Braås FF.

2. Mona Johansson - Göran Gustavsson - Noli Advincula

B-O Olofsson - Arne Andersson - Viola Isaksson, VBS.

3. Maibrith Söderberg - Pelle Petersson - Conny Ekdahl

Göran Petersson - Ingvar Augstinssson - Ritva

Andersson, SPF Växjö.

 

Resultat "Antik-rundan"

1. Ingrid o Torsten Linnander, Växjö Boulesällskap

2. Sten Färdigh - Miro Baricevic, Lessebo

3. Gösta Karlsson - Lennart Olsson, Korpen Alvesta

 

Resultat "Vi i sexan"

1. Mona Johansson-Magnus Gustavsson-Lotta Sjösten-

Kim Helmersson-Göran Gustavsson-B-O Olofsson, VBS

2. Nils-Erik Johansson-Gösta Karlsson-Karin Karlsson-

Lennart Olsson-Arne Kostilainen-Gunilla Lydig, Korpen

Alvesta

3. Bo Moberg-Jerry o Maj-Britt Sunesson-Lars-Göran Sjö-

Ann-Kristin Sandstedt-Jann Jönsson, Boulits

 

Resultat November-sexan

1. Nano Espejo - Hasso Hansson - Svea Karlsson - Gunn

Johansson - Gunnar Rönn - Kerstin Andersson, Volvo

Braås FF.

 

2. Mona Johansson - Göran Gustavsson - Noli Advincula

B-O Olofsson - Arne Andersson - Viola Isaksson, VBS.

 

3. Maibrith Söderberg - Pelle Petersson - Conny Ekdahl

Göran Petersson - Ingvar Augstinssson - Ritva

Andersson, SPF Växjö.

 

Damernas hösten 2012

1. Kerstin Gadd, VBS

2. Anita Johansson, Boulelaget

3. Juliette Advincula, Sandsbro

4. Lotta Sjösten, VBS

5. Anna-Greta Karlsson, Boulelaget

 

Resultat "Skinkdubbeln"

1. Conny Ekdahl - Bengt-Olof "Garvis" Olofsson, VBS

2. Jerry och Maj-Britt Sunesson, Hvetlanda

3. Lars-Gunnar och Robert Nilsson, Gemla

4. Yngve Ahl - Lars Ekh, Oskarshamn

5. Lars Pettersson - ulla Gustavsson, VBS

 

Julcupen

1. Claes Svensson - Hasso Hansson

2. Inger Oscarsson - Rudolf Jarz

3. Olle Karlsson - Göran Gustavsson

 

 

 Tävlingsresultat 2011


12/2 Veterandubbel 60+,

1:a Ingemar Samuelsson - Lars-Gunnar Nilsson, Gemla, 2:a Sigge Eriksson - Sune Norin, Boulelaget, 3:a Gerd Petersson - Gunnar Sköld, VBS.

 

26/2 Käringträffen,

1:a Ulla Ekenbert - Anita Johansson, Boulelaget, 2:a Mona Emanuelsson - Svea Bard, Boulelaget, 3:a Viola Isaksson - Ulla Gustavsson, VBS.

 

12/3 Vårmixen,

1:a Torsten Linnander - Ingrid Linnander, VBS, 2:a Nils-Erik Johansson - Elsie Jonsson, Moheda, 3:a Kalle Fredriksson - Irma Fredriksson, Lammhult.

 

2/4 Aprilskämtet,

1:a Lars Pettersson - Leif Karlsson, VBS/ Sandsbro, 2:a Anton Galant - Claes Svensson, VBS/Sandsbro, 3:a Thomas Carlén - Aldo Zekic, Öland.

 

14/4 Damerna & Herrarna,

1:a Svea Karlsson, 2:a Maibrith Söderberg, 3:a Vivan Ottosson. 1:a Bo Blomgren, 2:a Stig Bengtsson, 3:a Thage Johansson.

 

16/4 Ägg-sexan,

1:a Bo Blomgren - Göran Gustafsson - Nano Espejo - Gunn Johansson - Kerstin Andersson - Hasso Hansson, Volvo. 2:a Margit Papp - Ivan Bengtsson - Rolf Johansson - Stig Petersson - Berit Bengtsson - Kjell Widén, Vislanda.

 

"Damernas" våren 2011,

1:a Vivan Ottosson, 2:a Mona Ström, 3:a Viola Isaksson, 4:a Inga Andersson, 5:a Karin Carlsson.

 

13/5 Maj-mixen,

1:a Nils-Erik Johansson - Elsie jonsson, Moheda, 2:a Torsten o Ingrid Linnander, VBS, 3:a Gunbritt Jönsson - Inge Olofsson, Tingsryd.

 

19/5 Klubbmästerskap,

Maibrith Söderberg - Ulf Boström. Triangel-dramat, Jan-Åke Fransson.

 

16/7 Sigfridskampen,

1:a Aldo Zekic - Carl-Axel Moberg, Öland/VBS, 2:a Rudolf Jarz - Keld Petersson, Sandsbro, 3:a Carlos Soto - Sven-Olof Carlsson, Sandsbro/VBS.

 

8/10 Vi i sexan,

1:a Gunnar Rönn - Hasso Hansson - Kerstin Andersson - Göran Gustafsson - Nano Espejo - Gunn Johansson, Tema Rönn. 2:a Ulla Gustavsson - Lars Petersson - Bo Moberg - A-K Sandstedt - Leif Petersson - Lars-Gunnar Nilsson, Boulit. 3:a Margareta Lundqvist - Erik Westerlund - Juliet Advincula - Bernt Johansson - Nils-Erik Johansson - Olle Karlsson, Gott o Blandat.

 

16/10 Klubbmästerskap,

 Lasse Petersson. Hinkträffen Bengt-Olof  "Garvis" Olofsson.

 

22/10 Bländaslaget,

1:a Aldo Zekic - Jonny Patron, Öland/Kärnan, 2:a Hans Knaak - Vladimir Lukez, Öland, 3:a Jerry o Maj-Britt Sunesson, Vetlanda.

 

12/11 Gäss-sexan,

1:a Nano Espejo - Hasso Hansson - Gunn Johansson - Gunnar Rönn - Kerstin Andersson - Bo Blomgren, Volvo.

2:a Lennart Sallhag - Mona Johansson - B-O Olofsson - Nils-Erik Johansson - Svea Karlsson - Olle Karlsson, VBS.

3:a Ulla Gustavsson - Lars-Gunnar o Robert Nilsson - Lars Petersson - Bo Moberg - A-K Sandstedt, Boulits.

 

20/11 Söndagsklotet,

1:a Margareta Lundqvist - Bosse Blomgren,

2:a Thage Johansson - Magnus Gustavsson,

3:a Stefan Lindstig - Gunnel Carlson,

4:a Hasso Hansson - Ulla Gustavsson, 5:a Kent Carlson - Birgitta Westerlund.

 

26/11 Antik-rundan,

1:a Sten Färdigh, Miro Baricevic, Lessebo,

2:a Gösta Karlsson - Lennart Olsson, Alvesta Korpen,

3:a Lauro Delice - Egon Lindstig, Lammhult.

 

4/12 Generationsboulen,

1:a Lag Nils-Eric Castor - Johan - Arvid, 2:a Lag Pelle Petersson - Anton - Johan, 3:a Lag Thage Johansson - Peter - Joel.

 

15/12 Damernas hösten 2011,

1:a Gunn Johansson, 2:a Ulla Gustavsson, 3:a Eva Isaksson, 4:a Maibrith Söderberg, 5:a Viola Isaksson.

 

17/12 Skinkdubbeln,

1:a Rudolf Jarz - Noli Advincula, Sandsbro, 2:a Lennart Sallhag - Leif Karlsson, VBS/Sandsbro, 3:a Ulf Steirud - Erling Gustavsson, Oskarshamn, 4:a Aldo Zekic - Kenneth Johansson, Öland/VBS, 5:a Yngve Ahl - Lars Ekh, Oskarshamn.

 

29/12 Julcupen,

1:a Lars Rosenlind - Olle Karlsson, VBS, 2:a Margareta Lundqvist - Kim Helmersson, VBS, 3:a Solveig Petersson - Nano Espejo, VBS.

                                                                                                     

 

 

 

 

Uppdaterad: 24 APR 2018 10:24 Skribent: Bror Gustafsson

Postadress:
Växjö BS - Boule
Anita Lönnqvist, Bollgatan
35246 Växjö

Kontakt:
Tel: +4647029170
E-post: This is a mailto link

Se all info