Hoppa till sidans innehåll

Resultat


Resultat Terräng-DM 2012

Datum: Lördag 21 april. Plats: Teleborg Slott, Växjö. Väder: Soligt/molnigt, lätt vind och +10°C.
Arrangör: Växjö Löparklubb. Tävlingsledare: Claes-Peter Davidsson 0708-49 11 00.
DM-kontrollanter: AnnLis Hellsten & Calle Nilsson.   

  Män 4km          
1 Fredrik Johansson 86 IFK Växjö 12,51 6p M
2 Martin Lundqvist 90 IK Sisu 12,59 5p M
3 Oscar Carlsson 82 Apladalens Löparklubb 13,11 4p M
4 Frederick Karlsson 71 IK Sisu 13,15 3p M40
5 Jonas Andersson 77 Högby IF 13,16 2p M35
6 Tomas Olsson 77 Högby IF 13,19 1p M35
7 Gustav Milesson 92 Högby IF 13,46   M
8 Rickard Claesson 83 IK Hakarpspojkarna 13,51   M
9 Jocke Svensson 68 Ingelstad IK 13,54   M40
10 David Peterson 82 Apladalens Löparklubb 13,56   M
11 Per Lenander 77 SK Graal 14,00   M35
12 Tomas Karlsson 83 Anderstorps OK 14,04   M
13 Markus Andersson 85 Högby IF 14,05   M
14 Sonny Karlsson 67 Högby IF 14,11   M45
15 Carl Bladh-Johansson 86 SK Graal 14,12   M
16 Christofer Fogel 84 Högby IF 14,15   M
17 Muhiyadin Sharawe 90 IK Hakarpspojkarna 14,15   M
18 Fredrik Bolmstam 82 Apladalens Löparklubb 14,17   M
19 Andreas Hoberg 84 FI Kalmarsund 14,20   M
20 Filip Andersson 95 Skillingaryds FK 14,23   P17
21 Anders Eckerström 75 Apladalens Löparklubb 14,30   M35
22 Josef Karlsson 90 IK Sisu 14,32   M
23 Jonas Almarsson 71 SK Graal 14,33   M40
24 Niklas Wikner 64 Tranås AIF 14,37   M45
25 Mattias Håkansson 78 Glasrikets RC 14,37   M
26 Omar El Hassanoui 81 Oskarshamn SK 14,40   M
27 Patrik Nilsson 92 Oskarshamn SK 14,41   M
28 Anton Wretström 97 SK Graal 14,41   P15
- Gustav Sandström 94 IF UDD 14,43   EJ DM
29 Pär Wanby 64 Högby IF 14,45   M45
30 Olof Forslund 84 Ingelstad IK 15,01   M
31 Jimmy Wik 82 FI Kalmarsund 15,02   M
32 Martin Werning 81 IK Hakarpspojkarna 15,05   M
33 Mikael Persson 67 FI Kalmarsund 15,11   M45
34 Christer Hagberg 67 Växjö Löparklubb 15,14   M45
35 Fredrik Lundqvist 77 IK Sisu 15,14   M35
36 Micael Lindqvist 72 Apladalens Löparklubb 15,17   M40
37 Johan Svensson 85 IFK Sävsjö 15,20   M
38 Nils Bergdahl 71 Växjö AIS 15,20   M40
39 Anders Petersson 68 Växjö Löparklubb 15,21   M40
40 Ivo Romé 69 IFK Sävsjö 15,23   M40
41 Ola Hanzon 89 SK Graal 15,24   M
42 Christer Freij 58 Oskarshamn SK 15,25   M50
43 Linus Paulsson 96 Apladalens Löparklubb 15,28   P17
44 Thomas Enwall 78 Tjust Bike&Running Club 15,29   M
45 Thomas Greek 70 IK Sisu 15,30   M40
46 Daniel Evaldsson 76 SK Graal 15,30   M35
47 Robert Thorén 76 IK Hakarpspojkarna 15,33   M35
48 Jörgen Almqvist 72 OK Njudung 15,39   M40
49 Stefan Virtanen 71 IK Sisu 15,40   M40
50 Tobias Nilsson 92 Alvesta Friidrott 15,41   M
51 Jörgen Åkersson 60 Tjust Bike&Running Club 15,43   M50
52 Stefan Andersson 67 Apladalens Löparklubb 15,46   M45
53 Stefan Johansson 80 IK Sisu 15,47   M
- Jonas Andersson 83 Lammhultscyklisterna 15,48   EJ DM
54 Tommie Ewers 72 OK Njudung 16,00   M40
55 Johan Davidsson 97 IFK Växjö 16,01   P15
56 Nils Hammaräng-Grip 98 Högby IF 16,03   P14
57 Inge Karlsson 56 Markaryds FK 16,05   M55
58 Rickard Svensson 85 Oskarshamn SK 16,07   M
59 Thom Bergman 66 IK Hakarpspojkarna 16,08   M45
60 Martin Bondesson 86 Glasrikets RC 16,12   M
61 Fredrik Svensson 73 Växjö AIS 16,14   M35
62 Jesper Sjögren 91 Hovslätts IK 16,16   M
63 Peter Valtersson 61 Anderstorps OK 16,18   M50
64 Peter Folkesson 63 OK Njudung 16,20   M45
65 Andreas Ainemo 71 Hultsfreds Löparklubb 16,23   M40
66 Krister Andersson 65 IK Hakarpspojkarna 16,29   M45
67 Carl-Gustaf Nilsson 52 Högby IF 16,31   M60
68 Mats Thörnblad 61 Kalmar RC 16,53   M50
69 Sandy Bengtsson 63 Oskarshamn SK 17,01   M45
70 Anders Ottosson 57 Visingsö AIS 17,02   M55
71 Mattias Berggren 74 Hultsfreds Löparklubb 17,03   M35
72 Hans Eriksson 48 Eksjö Södra IK 17,07   M60
- Elias Larsson 79 Lammhultscyklisterna 17,12   EJ DM
73 Arne Jacobsson 51 Södra VI IF 17,14   M60
74 Slimo Safouane 51 Oskarshamn SK 17,23   M60
75 Jan Rudolfsson 54 Eksjö Södra IK 17,46   M55
76 Stefan Brink 56 Markaryds FK 17,53   M55
77 Sten-Göran Yngvesson 56 IK Vista 17,53   M55
78 Samuel Ekström 94 Emmaboda-Verda OK 17,53   P19
79 Daniel Öster-Waara 84 Tjust Bike&Running Club 18,03   M
80 Gustav Lindqvist 96 Högby IF 18,25   P17
81 Lennart Petersson 55 Wärnamo SK 18,36   M55
82 Simon Davidsson 83 Brittatorps TK 18,45   M
83 Viktor Gustavsson 92 Glasrikets RC 18,51   M
84 Göran Gustavsson 60 Glasrikets RC 19,03   M50
85 Tage Davidsson 46 Brittatorps TK 19,14   M65
86 Stig-Åke Jonasson 44 Elmhults Sport Club 19,28   M65
87 Folke Lindqvist 47 Eksjö Södra IK 19,52   M65
88 Patric Lundvall 68 Växjö Löparklubb 19,56   M40
89 Ingemar Kroon 43 Växjö Löparklubb 20,05   M65
90 Dan Rundqvist 67 Lessebo OK 20,25   M45
91 Jan Johansson 42 Oskarshamn SK 20,56   M70
92 Stig Hagehed 39 Växjö Löparklubb 22,41   M70
93 Filip Johansson 98 Anderstorps OK 23,10   P14
94 Ingvar Fransson 36 Växjö Norra 23,54   M75
95 Arne Lundblad 46 Växjö Löparklubb 23,57   M65
96 Anders Eriksson 43 Växjö Löparklubb 24,11   M65
97 Göran Holmqvist 32 Växjö Löparklubb 25,35   M80
98 Conny Andersson 37 Anderstorps OK 27,28   M75
99 Edgar Weibull 58 Växjö Löparklubb 27,29   M50
             
  Rickard Emilsson 89 IK Hakarpspojkarna DNF   M
  Christer Ryman 66 Skillingaryds FK DNF   M45
  Ola Slättengren 63 Högby IF DNF   M45
  Simon Rohde 89 Högby IF DNF   M
  Mohammed Bile 95 IFK Växjö DNF   P17
             
  Män lag          
1 Jonas, Tomas, Gustav   Högby IF 40,21 12p  
2 Martin, Frederick, Josef   IK Sisu 40,46 10p  
3 Oscar, David, Fredrik   Apladalens Löparklubb 41,24 8p  
4 Markus, Sonny, Christofer   Högby IF 42,31 6p  
5 Per, Carl, Jonas   SK Graal 42,45 4p  
6 Rickard, Muhiyadin, Martin   IK Hakarpspojkarna 43,11 2p  
7 Andreas, Jimmy, Mikael   FI Kalmarsund 44,33    
8 Omar, Patrik, Christer   Oskarshamn SK 44,46    
9 Anders, Micael, Linus   Apladalens Löparklubb 45,15    
10 Anton, Ola, Daniel   SK Graal 45,35    
11 Fredrik, Thomas, Stefan   IK Sisu 46,24    
12 Pär, Nils, Carl-Gustaf   Högby IF 47,19    
13 Jörgen, Tommie, Peter   OK Njudung 47,59    
14 Robert, Thom, Krister   IK Hakarpspojkarna 48,10    
15 Thomas, Jörgen, Daniel   Tjust Bike&Running Club 49,15    
16 Mattias, Martin, Viktor   Glasrikets RC 49,40    
17 Rickard, Sandy, Slimo   Oskarshamn SK 50,31    
18 Christer, Anders, Patric   Växjö Löparklubb 50,31    
19 Tomas, Peter, Filip   Anderstorps OK 53,32    
20 Hans, Jan, Folke   Eksjö Södra IK 54,45    
21 Ingemar, Stig, Arne   Växjö Löparklubb 66,43    
22 Anders, Göran, Edgar   Växjö Löparklubb 77,15    
             
  P19 4km          
1 Samuel Ekström 94 Emmaboda-Verda OK 17,53 2,5p  
             
  P19 lag          
  -          
             
  P17 4km          
1 Filip Andersson 95 Skillingaryds FK 14,23 4p  
2 Linus Paulsson 96 Apladalens Löparklubb 15,28 3p  
3 Gustav Lindqvist 96 Högby IF 18,25 2p  
  Mohammed Bile 95 IFK Växjö DNF    
             
  P17 lag          
  -          
             
  P15 4km          
1 Anton Wretström 97 SK Graal 14,41 4p  
2 Johan Davidsson 97 IFK Växjö 16,01 3p  
             
  P14 4km          
1 Nils Hammaräng-Grip 98 Högby IF 16,03 3p  
2 Filip Johansson 98 Anderstorps OK 23,10 2p  
             
  P14-15 lag          
  -          
             
  M35 4km          
1 Jonas Andersson 77 Högby IF 13,16 2p  
2 Tomas Olsson 77 Högby IF 13,19    
3 Per Lenander 77 SK Graal 14,00    
4 Anders Eckerström 75 Apladalens Löparklubb 14,30    
5 Fredrik Lundqvist 77 IK Sisu 15,14    
6 Daniel Evaldsson 76 SK Graal 15,30    
7 Robert Thorén 76 IK Hakarpspojkarna 15,33    
8 Fredrik Svensson 73 Växjö AIS 16,14    
9 Mattias Berggren 74 Hultsfreds Löparklubb 17,03    
             
  M40 4km          
1 Frederick Karlsson 71 IK Sisu 13,15 2p  
2 Jocke Svensson 68 Ingelstad IK 13,54    
3 Jonas Almarsson 71 SK Graal 14,33    
4 Micael Lindqvist 72 Apladalens Löparklubb 15,17    
5 Nils Bergdahl 71 Växjö AIS 15,20    
6 Anders Petersson 68 Växjö Löparklubb 15,21    
7 Ivo Romé 69 IFK Sävsjö 15,23    
8 Thomas Greek 70 IK Sisu 15,30    
9 Jörgen Almqvist 72 OK Njudung 15,39    
10 Stefan Virtanen 71 IK Sisu 15,40    
11 Tommie Ewers 72 OK Njudung 16,00    
12 Andreas Ainemo 71 Hultsfreds Löparklubb 16,23    
13 Patric Lundvall 68 Växjö Löparklubb 19,56    
             
  M45 4km          
1 Sonny Karlsson 67 Högby IF 14,11 2p  
2 Niklas Wikner 64 Tranås AIF 14,37    
3 Pär Wanby 64 Högby IF 14,45    
4 Mikael Persson 67 FI Kalmarsund 15,11    
5 Christer Hagberg 67 Växjö Löparklubb 15,14    
6 Stefan Andersson 67 Apladalens Löparklubb 15,46    
7 Thom Bergman 66 IK Hakarpspojkarna 16,08    
8 Peter Folkesson 63 OK Njudung 16,20    
9 Krister Andersson 65 IK Hakarpspojkarna 16,29    
10 Sandy Bengtsson 63 Oskarshamn SK 17,01    
11 Dan Rundqvist 67 Lessebo OK 20,25    
  Christer Ryman 66 Skillingaryds FK DNF    
  Ola Slättengren 63 Högby IF DNF    
             
  M50 4km          
1 Christer Freij 58 Oskarshamn SK 15,25 2p  
2 Jörgen Åkersson 60 Tjust Bike&Running Club 15,43    
3 Peter Valtersson 61 Anderstorps OK 16,18    
4 Mats Thörnblad 61 Kalmar RC 16,53    
5 Göran Gustavsson 60 Glasrikets RC 19,03    
6 Edgar Weibull 58 Växjö Löparklubb 27,29    
             
  M55 4km          
1 Inge Karlsson 56 Markaryds FK 16,05 2p  
2 Anders Ottosson 57 Visingsö AIS 17,02    
3 Jan Rudolfsson 54 Eksjö Södra IK 17,46    
4 Stefan Brink 56 Markaryds FK 17,53    
5 Sten-Göran Yngvesson 56 IK Vista 17,53    
6 Lennart Petersson 55 Wärnamo SK 18,36    
             
  M60 4km          
1 Carl-Gustaf Nilsson 52 Högby IF 16,31 2p  
2 Hans Eriksson 48 Eksjö Södra IK 17,07    
3 Arne Jacobsson 51 Södra VI IF 17,14    
4 Slimo Safouane 51 Oskarshamn SK 17,23    
             
  M65 4km          
1 Tage Davidsson 46 Brittatorps TK 19,14 2p  
2 Stig-Åke Jonasson 44 Elmhults Sport Club 19,28    
3 Folke Lindqvist 47 Eksjö Södra IK 19,52    
4 Ingemar Kroon 43 Växjö Löparklubb 20,05    
5 Arne Lundblad 46 Växjö Löparklubb 23,57    
6 Anders Eriksson 43 Växjö Löparklubb 24,11    
             
  M70 4km          
1 Jan Johansson 42 Oskarshamn SK 20,56 2p  
2 Stig Hagehed 39 Växjö Löparklubb 22,41    
             
  M75 4km          
1 Ingvar Fransson 36 Växjö Norra 23,54 2p  
2 Conny Andersson 37 Anderstorps OK 27,28    
             
  M80 4km          
1 Göran Holmqvist 32 Växjö Löparklubb 25,35 1p  
             
  Män Vet-lag (minst en över 40år och en över 50år)
1 Jonas, Sonny, Carl-Gustaf   Högby IF 43,58 4p  
2 Christer, Sandy, Slimo   Oskarshamn SK 49,49    
3 Christer, Anders, Ingemar   Växjö Löparklubb 50,40    
4 Hans, Jan, Folke   Eksjö Södra IK 54,45    
5 Patric, Stig, Arne   Växjö Löparklubb 66,34    
6 Anders, Göran, Edgar   Växjö Löparklubb 77,15    
             
  Kvinnor 4km          
- Alva Olsson 89 Västerås SOK 15,23   EJ DM
1 Annika Eriksson 80 Skillingaryds FK 15,43 6p K
2 Terese Friman 84 Glasrikets RC 15,59 5p K
3 Annica Winblad 76 Växjö Löparklubb 16,57 4p K35
4 Linda Jansson 87 Elmhults Sport Club 17,00 3p K
5 Carolina Sterner 90 IK Hakarpspojkarna 17,14 2p K
6 Linn Bengtsson 97 IFK Växjö 17,20 1p F15
7 Jenny Biesert 95 SK Graal 17,28   F17
8 Alicia Kerrolf 97 IFK Växjö 17,33   F15
9 Hanna Gunnervik 93 IK Hakarpspojkarna 17,37   F19
10 Elin Brink 97 Markaryds FK 17,47   F15
11 Helena Jonsson-Sjöqvist 64 Glasrikets RC 17,51   K45
12 Beathrice Odén 80 Högby IF 18,04   K
13 Veronica Miledal 69 OK Njudung 18,10   K40
14 Alma Evebring 97 Wärnamo SK 18,14   F15
15 Stina Petersson 86 IK Hakarpspojkarna 18,20   K
16 Linnea Liljegren 95 Målilla-Mörlunda SKI 18,21   F17
17 Julia Arvidsson 98 IFK Växjö 18,24   F14
18 Irene Carlsson 63 Glasrikets RC 18,38   K45
19 Pia Karlsson 58 Markaryds FK 18,46   K50
20 Chalotta Alvehed 80 IFK Sävsjö 18,50   K
21 Wilma Johansson 98 Wärnamo SK 19,01   F14
22 Louise Furubom 84 SK Graal 19,21   K
23 Kristina Areskoug-Josefsson 73 Anderstorps OK 19,27   K35
24 Beatrice Edgren 92 Hultsfreds Löparklubb 19,45   K
25 Katarina Nilsson 56 Högby IF 19,46   K55
26 Elisabeth Karlsson 80 Anderstorps OK 19,47   K
27 Emma Andersson 97 SK Graal 19,48   F15
28 Camilla Liljegren 70 Målilla-Mörlunda SKI 20,45   K40
29 Git Karlsson 68 Högby IF 20,50   K40
30 Margareta Johansson 52 Glasrikets RC 21,23   K60
31 Britt-Marie Mellgården 51 Växjö Löparklubb 21,39   K60
32 Lillian Brosson 47 Högby IF 22,19   K65
33 Camilla Lindström 71 Högby IF 23,56   K40
34 Ing-Britt Lindqvist 47 Eksjö Södra IK 26,54   K65
  Tina Skogastierna 67 Anderstorps OK DNF   K45
             
  Kvinnor lag          
1 Terese, Helena, Irene
  Glasrikets RC 52,28 12p  
2 Carolina, Hanna, Stina   IK Hakarpspojkarna 53,11 10p  
3 Linn, Alicia, Julia   IFK Växjö 53,17 8p  
4 Jenny, Louise, Emma   SK Graal 56,37 6p  
5 Beathrice, Katarina, Git   Högby IF 58,40 4p  
             
  F19 4km          
1 Hanna Gunnervik 93 IK Hakarpspojkarna 17,37 2,5p  
             
  F19 lag          
  -          
             
  F17 4km          
1 Jenny Biesert 95 SK Graal 17,28 4p  
2 Linnea Liljegren 95 Målilla-Mörlunda SKI 18,21 3p  
             
  F17 lag          
  -          
             
  F15 4km          
1 Linn Bengtsson 97 IFK Växjö 17,20 4p  
2 Alicia Kerrolf 97 IFK Växjö 17,33 3p  
3 Elin Brink 97 Markaryds FK 17,47 2p  
4 Alma Evebring 97 Wärnamo SK 18,14 1p  
5 Emma Andersson 97 SK Graal 19,48    
             
  F14 4km          
1 Julia Arvidsson 98 IFK Växjö 18,24 3p  
2 Wilma Johansson 98 Wärnamo SK 19,01 2p  
             
  F14-15 lag          
1 Linn, Alicia, Julia   IFK Växjö 53,17 4p  
             
  K35 4km          
1 Annica Winblad 76 Växjö Löparklubb 16,57 2p  
2 Kristina Areskoug-Josefsson 73 Anderstorps OK 19,27    
             
  K40 4km          
1 Veronica Miledal 69 OK Njudung 18,10 2p  
2 Camilla Liljegren 70 Målilla-Mörlunda SKI 20,45    
3 Git Karlsson 68 Högby IF 20,50    
4 Camilla Lindström 71 Högby IF 23,56    
             
  K45 4km          
1 Helena Jonsson-Sjöqvist 64 Glasrikets RC 17,51 2p  
2 Irene Carlsson 63 Glasrikets RC 18,38    
  Tina Skogastierna 67 Anderstorps OK DNF    
             
  K50 4km          
1 Pia Karlsson 58 Markaryds FK 18,46 1p  
             
  K55 4km          
1 Katarina Nilsson 56 Högby IF 19,46 1p  
             
  K60 4km          
1 Margareta Johansson 52 Glasrikets RC 21,23 2p  
2 Britt-Marie Mellgården 51 Växjö Löparklubb 21,39    
             
  K65 4km          
1 Lillian Brosson 47 Högby IF 22,19 2p  
2 Ing-Britt Lindqvist 47 Eksjö Södra IK 26,54    
             
  Kvinnor vet lag (minst en över 40år och en över 50år)
1 Helena, Iréne, Margareta   Glasrikets RC 57,52 4p  
2 Katarina, Git, Lilian   Högby IF 62,55    
             
  12-13år 2km          
             
  P13 2km          
1 Cesar Aagaard 99 SK Graal 7,30 3p  
2 Anton Bertilsson 99 Habo FIF-04 7,48 2p  
3 Filip Stjernberg 99 Oskarshamn SK 7,55 1p  
4 Adam Höglander 99 Oskarshamn SK 8,41    
5 Johan Lindqvist 99 Högby IF 9,21    
             
  P12 2km          
1 Jonathan Hagehed 00 IFK Växjö 7,26 3p  
2 Loke Östangård 00 Västervik IF 7,52 2p  
3 Billy Nilsson 00 Högby IF 8,44 1p  
4 Jakob Friberg 00 Skruvs IF 8,59    
5 Anton Winroth 00 IFK Växjö 9,34    
6 Lukas Nilsson 00 Högby IF 9,42    
             
  P12-13 lag          
1 Billy, Johan, Lukas   Högby IF 27,47 3p  
             
  F13 2km          
1 Hanna Westhoff 99 IFK Växjö 7,56 3p  
2 Lovisa Bardh 99 SK Graal 8,19 2p  
3 Sofie Josefsson 99 Anderstorps OK 8,35 1p  
4 Julia Samulsson 99 Högby IF 9,02    
5 Elise Josefsson 99 Anderstorps OK 9,03    
6 Elsa Evebring 99 Wärnamo SK 9,32    
             
  F12 2km          
1 Lisa Rapp 00 IK Sisu 9,03 3p  
2 Lovisa Karlsson 00 Högby IF 9,20 2p  
3 Elin Hammarfors 00 Högby IF 9,39 1p  
4 Nejra Culesker 00 IFK Växjö 10,04    
5 Mihreta Brdar 00 IFK Växjö 10,13    
             
  F12-13 lag          
1 Julia, Lovisa, Elin   Högby IF 28,01 6p  
2 Hanna, Nejra, Mihreta   IFK Växjö 28,13 4p  
             
  Utom tävlan 2km          
  Leo Nilsson 03 Högby IF 9,33    
  Diana Skogastierna 02 Anderstorps OK 10,50    
Uppdaterad: 23 APR 2012 15:30

 

Press

 

Press

 

 

 

Postadress:
Växjö LK - Friidrott
Box 3007
35033 Växjö

Besöksadress:
Telekonsult Arena
35246 Växjö

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: vaxjoloparklubb@gmai...

Se all info