Hoppa till sidans innehåll

Mästerskapsplaceringar 2013


 

Mästerskapsplaceringar 2013:              
                     
ISM i Mångkamp 8-10 februari i Växjö, Telekonsult Arena:        
Gustav Eichmüller   1998   P15 1:a Sjukamp   4.200p PB
Agnes Jansdotter   1998   F15 20:e Femkamp 2.029p PB
                     
IVSM 9-10 februari i Karlskrona, Sunnahallen:          
Jonas Carlström   1968   M45 1:a Kula 7.26 kg 11.09 SB
Lars-Göran Persson 1938   M75  1:a  60 meter häck 15.25 SB
Lars-Göran Persson 1938   M75 3:a Höjdhopp 1.24 SB
Ola Cedergren   1972   M40 3:a 3000 meter 10.14.79 SB 
                 
ISM 15-17 februari i Norrköping, Stadium Arena:        
Sara Svensson   1991   KS  9:a  60 meter häck 8.78  
Sara Svensson   1991   KS  Semifinal  60 meter 7.77  
                 
IJSM 17-22 år 23-24 februari i Uddevalla, Rimnershallen:      
Sara Svensson   1991   K22  4:a  60 meter 7.76  
Sara Svensson   1991   K22  bröt  60 meter häck Fi DNF  
Sandra Liljegren   1991   K22  4:a  Höjdhopp 1.67  
Matilda Andersson   1996   F17  7:a  60 meter häck 9.37  
                 
IUSM 15-16 år 9-10 mars i Malmö, Atleticum:          
Gustav Eichmüller   1998   P15  1:a  Längdhopp 6.22 PB 
Gustav Eichmüller   1998   P15  3:a  60 meter häck 8.83  
Gustav Eichmüller   1998   P15  3:a  Kula 15.47  
Gustav Eichmüller   1998   P15  5:a  60 meter 7.57  
Agnes Jansdotter   1998   F15  5:a  Vikt 7.26 kg 12.39 PB 
Agnes Jansdotter   1998   F15  11:a  Kula 11.03 PB 
Agnes Jansdotter   1998   F15  försök 60 meter häck 10.87  
                 
JSM 17-22 år 9-11 augusti i Västerås, Arosvallen:        
David Johansson   1991   M22  3:a  Spjut 800 gram  63.26  
David Johansson   1991   M22  6:a  Slägga 7,26 kg 42.26  
Sara Svensson   1991   K22  5:a  400 meter häck 1.04.38 SB 
Linnea Frisk   1995   F19  oplac.  Slägga 4.0 kg UGR  
Maria Johansson   1996   F17  7:a  Diskus 1.0 kg 29.32 PB 
Maria Johansson   1996   F17  7:a  Slägga 4.0 kg 39.08  
                 
USM 15-16 år 9-11 augusti i Eskilstuna, Ekängens IP:          
Gustav Eichmüller   1998   P15  ej start  Spjut 600 gram  ej start  
                 
Götalandsmästerskapen 13-14 år 16-17 mars i Växjö, Telekonsult Arena:      
Moa Kjellander   1999   F14  8:a 60 meter häck 9.94  
Moa Kjellander   1999   F14  16:e Längdhopp 4.61  
Moa Kjellander   1999   F14  21:e= Höjdhopp 1.40  
Frida Lundberg   1999   F14  10:a Stavhopp 2.13 PB 
Frida Lundberg   1999   F14  14:e Kula 3 kg 9.04  
Nora Kindberg   1999   F14  15:e Kula 3 kg 8.79  
Albin Persson   1999   P14  försök 60 meter häck 11.18 PB 
Ellen Nilsson   2000   F13  försök 60 meter häck 11.10  
Daniel Gardsten   2000   P13  15:e = Höjdhopp 1.31  
                 
Götalandsmästerskapen 13 - 14 år 14-15 september i Eksjö -Ränneborgs IP :    
Sixten Andersson   1999   P14  6:a 2000 meter 6.54.59 PB 
Moa Kjellander   1999   F14  5:a  80 meter häck 12.70  
Moa Kjellander   1999   F14  6:a  Spjut 400 gram 29.15  
Moa Kjellander   1999   F14  7:a =  Höjdhopp 1.52  
Moa Kjellander   1999   F14  13:e  Längdhopp 4.68  
Frida Lundberg   1999   F14  9:a Spjut 400 gram 25.97  
Frida Lundberg   1999   F14  10:a  Kula 3.0 kg 9.56  
Frida Lundberg   1999   F14  12:a Slägga 3.0 kg 24.76  
Frida Lundberg   1999   F14  13:e  Stavhopp 2.00  
Frida Lundberg   1999   F14  17:e Diskus 0.6 kg 20.04  
Nora Kindberg   1999   F14  17:e  Slägga 3.0 kg 11.28  
Nora Kindberg   1999   F14  19:e Kula 3.0 kg 8.06  
Ellen Nilsson   2000   F13  13:e  60 meter häck 11.03  
Ellen Nilsson   2000   F13  13:e Trestegshopp 9.64 PB 
Ellen Nilsson   2000   F13  14:e 200 meter häck 33.76 PB 
Ellen Nilsson   2000   F13  24:e Höjdhopp 1.32  
                     
Medaljörer i Skånska mästerskap:              
                     
2013-01-13 IDM del 1 Kristianstad, Liviushallen:          
Filip Essbrant   1990   HS 1:a 60 meter   7.40  
Sara Svensson   1991   KS 1:a 60 meter   7.82  
Sandra Liljegren   1991   KS 1:a Höjdhopp 1.68  
Matilda Andersson   1996   F17 1:a 60 meter häck 9.46  
Moa Kjellander   1999   F14 1:a 60 meter häck 10.04  
Alicia Karlsson   2001   F12 1:a 60 meter häck 11.86  
Alexander Asp   1992   HS 2:a 60 meter   7.51  
Emma Schack   1995   KS 2:a Höjdhopp 1.65  
Matilda Andersson   1996   KS 2:a 60 meter   8.49  
Anna Samuelsson   1996   F17 2:a 60 meter   8.58  
Gustav Eichmüller   1998   P15 2:a Höjdhopp 1.58  
Alexander G Bengtsson 1998   P15 2:a 60 meter   7.77  
Moa Kjellander   1999   F14 2:a Höjdhopp 1.50  
Daniel Gardsten   2000   P13 2:a Höjdhopp 1.37  
Fanny Lundberg   2001   F12 2:a Stavhopp 1.63  
Hugo Larsson   2002   P12 2:a 60 meter häck 14.19  
Maria Johansson   1996   F17 3:a 60 meter   8.92  
Agnes Jansdotter   1998   F15 3:a 60 meter   9.33  
Albin Persson   1999   P14 3:a 60 meter häck 12.33  
Frida Lundberg   1999   F14 3:a Stavhopp 1.93  
Ellen Nilsson   2000   F13 3:a 60 meter häck 11.02  
Ellen Nilsson   2000   F13 3:a Höjdhopp 1.28  
Erik Lindberg   2002   P12 3:a Höjdhopp 1.18  
Clara Nilsson   2001   F12 3:a 60 meter   9.51  
                     
2013-01-19/20 IVDM del 1 Malmö, Athletcum:          
Ola Cedergren   1972   M40 3:a 3000 meter 10.20.6  
                     
2013-02-09/10 IDM del 2 Malmö, Athleticum:          
Maria Johansson   1996   F17 1:a Kula 3 kg 10.14  
Agnes Jansdotter   1998   F15 1:a Kula 3 kg 10.40  
Fanny Lundberg   2001   F12 1:a Kula 2 kg 9.89  
Fanny Sundqvist   1994   KS  2:a 800 meter 2.33.89  
Erica Karlström   1998   F15 2:a Kula 3 kg 8.36  
Moa Kjellander   1999   F14  3:a Längdhopp 4.43  
                 
2013-08-17/18 Skånska Mästerskapen i Ängelholm, Änglavallen:    
Sandra Liljegren 1991   KS  1:a Höjdhopp 1.64  
Maria Johansson 1996   F17  1:a Slägga 37.50  
Alexander Bengtsson 1998   P15  1:a 100 meter 12.27  
Gustav Eichmüller 1998   P15  1:a Spjut 63.39  
Moa Kjellander   1999   F14  1:a 80 meter häck 12.80  
Frida Lundberg   1999   F14  1:a Spjut 27.42  
Ellen Nilsson   2000   F13  1:a Tresteg 9.30  
Fanny Lundberg   2001   F12  1:a Spjut 24.04  
Fanny Lundberg   2001   F12  1:a Diskus 26.55  
Fanny Lundberg   2001   F12  1:a Slägga 26.44  
Fanny Lundberg   2001   F12  1:a Kula 9.94  
Albin Ekeroth   1998   P15  2:a 2000 meter 6.48.38  
Agnes Jansdotter   1998   F15  2:a Slägga 35.39  
Agnes Jansdotter   1998   F15  2:a Kula 10.21  
Moa Kjellander   1999   F14  2:a Längdhopp 5.05  
Moa Kjellander   1999   F14  2:a Höjdhopp 1.48  
Moa Kjellander   1999   F14  2:a Spjut 26.55  
Frida Lundberg   1999   F14  2:a Kula 9.63  
Ellen Nilsson   2000   F13  2:a Höjdhopp 1.33  
Maria Johansson   1996   F17  3:a Spjut 26.42  
Sixten Andersson   1999   P14  3:a 2000 meter 7.04.68  
Frida Lundberg   1999   F14  3:a Stavhopp 2.20  
Frida Lundberg   1999   F14  3:a Slägga 30.30  
Ellen Nilsson   2000   F13  3:a 60 meter häck 11.22  
Ellen Nilsson   2000   F13  3:a 300 meter häck 33.81  
Frida Lundberg   1999   F14  3:a Diskus 27.55  
                     

 

Uppdaterad: 16 APR 2017 19:23 Skribent: Åke Norén

Postadress:
Åhus Friidrottsklubb - Friidrott
Box 90
29622 Åhus

Besöksadress:
Rännaregatan 40, Rännaregatan 40
29632 Åhus

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info