Hoppa till sidans innehåll

Spelprogram 20/21




CORONAINFORMATION
Verksamheter pausade

Med anledning av senaste corona restriktionerna om att "avstå från att delta i idrottsträningar, matcher och tävlingar"har vi valt att pausa pågående seriespel i innebandy och  bordtennis! 
I nuläget är vår intention att kunna återuppta verksamheten senast i början av april vilket är nödvändigt för att kunna slutföra seriespelet. Information om spelprogram med mera kommer att meddelas här på hemsidan och gå ut till respektive lagledare. 
_________________________________________________________________________________________


Nedan hittar du länkar till spelprogram, resultat och tabell för respektive divisioner

i årets innebandyseriespel 2020/2021.

NYTT SERIEUPPLÄGG FÖR DIV 1 och DIV 2
Observera att vi i år kommer att tillämpa två stycken "kvalgrupper" (A och B) i syfte att skapa 
mer homogena divisioner med förhoppningsvis jämnare matcher som följd.
Det innebär att lagen i Kvalgrupp A och Kvalgrupp B möts i en enkelserie fram till jul. (7 matcher/lag).
Därefter sker omlottning med de fyra främst placerade lagen från respektive grupp placeras i division 1
och de fyra övriga lagen i respektive kvalgrupp (placering 5-8) således bildar division 2 efter jul.
Detta betyder att spelprogrammen för respektive grupper redovisas fram till jul. Därefter lottas 
de nya Div. 1 och 2-grupperna och spelprogram för resterande säsong läggs ut.
Av denna anledning redovisas bara halva spelprogrammet även för division 3 och 4.

Länkarna öppnas i ny sida (korpengavle.zoezi)

Kval Grupp A
ABAB, Barocc, DO GOLV, Korsnäs, Norrlands Silver, Samhällsriddarna, The Hiss, Visktrhrdtgr 
 Spelprogram/Resultat/Tabell

Kval grupp B
Dennis Tigers, Gästrike Brandskydd, Job2Do, OBM-gruppen 1, P99 Röd, Sparta BK,  
Söndags United, Team Stolpskott
 Spelprogram/Resultat/Tabell

Division 3    OBS: Scrolla ner en bit i spelprogrammet så hittar du omgång 1 osv.
CSKA Gorbatjov, Brynäsandan, Fot&Sko Gävle, GHI, GKSK, Lantmäteriet FF, Midroc Electro, 
OBM-gruppen 2, Trödje IK
 Spelprogram/Resultat/Tabell

Division 4    OBS: Scrolla ner en bit i spelprogrammet så hittar du omgång 1 osv.
Baltazars Bänkvärmare, Noll mål framåt, Nordiska Krigare, One Season Wonders, Regionens Härskare,
Team Björns Åkeri, Thunberg, UKG, Zibes BK
 Spelprogram/Resultat/Tabell

Uppdaterad: 15 OKT 2020 14:59 Skribent: Kenth Sennevall
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Korpen Gävle - Korpen
Redargatan 11
80302 Gävle

Kontakt:
Tel: 026101335
E-post: This is a mailto link

Se all info