Hoppa till sidans innehåll

Resultat: Västernorrlandscupen 10/8 2010

10 AUG 2010 21:34
Rekordfylld deltävling i Västernorrlandscupen!!! 25 startande denna tisdagskväll i Härnösand. Underbart!
  • Skapad: 10 AUG 2010 21:34

Ett stort härligt gäng, med en salig blandning av nybörjare, ungdomar, juniorer, veteraner och sm-medaljörer samlades och körde Västernorrlandscupens sjätte deltävling på HCK:s nya bana ovanför Gerestaskolan i Härnösand.
En bana som i torrt väder bjuder på spännande utmaningar och kraftprov, den var nu efter en rejält rotblöta rejält utmanande :)
Precis som det ska vara en kväll med Västernorrlandscupen :)

 

Klass: Nybörjare 9-10år
Bana: 1,3km
Varv: 2varv
Sträcka: 2,6km

Str.nr. Namn Klubb Tid Plc.

4

LINDH Vilgot

HCK

9:32

1

5

LINDH Edvin

HCK

9:37

2

12

JONSSON-ÅKERSTRÖM Filip

SC

10:23

3

9

GUSTAFSSON Lucas

SC

12:15

4

 

Klass: Pojkar 11-12år
Bana: 1,3km
Varv: 2varv
Sträcka: 2,6km

Str.nr. Namn Klubb Tid Plc.

6

HULTÉN Simon

SC

10:49

1

8

ÖSTERSTRÖM Adam

SC

12:18

2

 

Klass: Pojkar 13-14år
Bana: 2,5km
Varv: 3varv
Sträcka: 7,5km

Str.nr. Namn Klubb Tid Plc.

13

GUNNARSSON Erik

HCK

31:12

1

33

WESTIN Viktor

HCK

34:06

2

11

AF GEIJERSTAM UNGER Klas

HCK

DNF

.

 

Klass: Flickor 13-14år
Bana: 2,5km
Varv: 3varv
Sträcka: 7,5km

Str.nr. Namn Klubb Tid Plc.

39

JONSSON-ÅKERSTRÖM Fredrica

SC

38:57

1

 

Klass: Pojkar 15-16år
Bana: 2,5km
Varv: 4varv
Sträcka: 10km

Str.nr. Namn Klubb Tid Plc.

29

SELLSTEDT Tomas

HCK

41:33

1

35

LILJESTRÖM Nils

HCK

DNF

.

 

Klass: Herr Juniorer
Bana: 2,5km
Varv: 6varv
Sträcka: 15km

Str.nr. Namn Klubb Tid Plc.

32

KRISTOFFERSSON Tomas

HCK

44:30

1

30

STRÖMSTEN Marcus

HCK

56:41

2

31

LINDH Axel

HCK

DNF

.

  

Klass: Dam Seniorer
Bana: 2,5km
Varv: 4varv
Sträcka: 10km

Str.nr. Namn Klubb Tid Plc.

28

THELBERG Kajsa

HCK

42:32

1

36

HÖGSTRÖM Anna

HCK

51:26

2

 

Klass: Herr Veteraner
Bana: 2,5km
Varv: 4varv
Sträcka: 10km

Str.nr. Namn Klubb Tid Plc.

23

LINDH Tomas

HCK

34:43

1

24

HALL Leon

HCK

37:10

2

25

GUSTAFSSON Mats

SC

37:36

3

20

LINDSTRÖM Peder

SC

43:23

4

22

THELBERG Ola

HCK

46:03

5

21

KOSKELA Petri

SC

43:48 (-1 varv)

6

 

Klass: Dam Veteraner
Bana: 2,5km
Varv: 4varv
Sträcka: 10km

Str.nr. Namn Klubb Tid Plc.

27

LINDH Helena

HCK

46:59

1

26

STRÖMSTEN Ann-Marie

HCK

50:19

2

 

 

 

 

 

 

Skribent: Peder Lindström